Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#762996 Εγώ που έχω πλέον σπίτι, θεωρώ απόλυτα δίκαιο να υπάρχει ο ΕΝΦΙΑ. Έχω αναλύσει τους λόγους στο παρελθόν. Απ' όλους τους φόρους που πληρώνουμε, ο ΕΝΦΙΑ είναι ο λιγότερο άδικος. Πολύ πιο άδικος είναι ο υψηλός ΦΠΑ για παράδειγμα, παρά ο ΕΝΦΙΑ. Και εννοείται, ήταν απόλυτα σωστή η λογική του Συμπληρωματικού Φόρου.
Το να επιβραβεύουμε με μηδενικό φόρο, όσους κληρονόμησαν περιουσία, σε σχέση με όσους δεν βρήκαν τίποτε, μου φαίνεται παράλογο.
Παράλογο μου φαίνεται επίσης να βοηθάς εμένα που έχω σπίτι, και όχι τον συγγενή μου που μένει στο νοίκι και βγάζει και λιγότερα (true story).
Από την στιγμή που πρέπει να πληρώνεται κάποιος φόρος για να λειτουργεί το κράτος, πρέπει να υπάρχει και φόρος για την ακίνητη περιουσία, ειδικά την μεγάλη. Όσο πιο μεγάλη, τόσο πιο μεγάλος ο φόρος.
Επίσης κάτι πρέπει να γίνει και για τα ημιτελή ακίνητα. Δεν γίνεται να μένουν ημιτελή για πάντα. Πρέπει να υπάρχουν αντικίνητρα.
Άβαταρ μέλους
By danso
#763000
Anonymous Founder έγραψε:Κι εμείς θα πληρώσουμε 20% λιγότερα, παρόλη την μεγάλη αύξηση των αντικειμενικών στην περιοχή (από 1600€ -> 2350€, ακριβότερα απ' όσο αγόρασα το διαμέρισμα!) . Ευχάριστη έκπληξη ομολογώ, είχα ετοιμαστεί για τα χειρότερα. Φυσικά, τις μεγάλες ελαφρύνσεις θα τις έχουν όσοι πλήρωναν συμπληρωματικό φόρο, που αφορούσε όσους είχαν σημαντική ακίνητη περιουσία και όχι 1 διαμέρισμα όπως η αφεντιά μου.
Δεν θα πω όχι βέβαια στην έκπτωση! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι βέβαια, γιατί να ελαφρύνει κάποιος εμένα που έχω ένα σπίτι έστω, και όχι κάποιος που είναι στο νοίκι και πέρνει τον βασικό, αλλά αυτό είναι που λέμε προτεραιότητες...
:)


Εμείς πάλι μειοψηφίσαμε. Η αύξηση της τιμής ζώνης μας έδωσε ένα +48% :dizzy: στον ΕΝΦΙΑ. Με γειά μας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763001
danso έγραψε:Η αύξηση της τιμής ζώνης μας έδωσε ένα +48% :dizzy: στον ΕΝΦΙΑ. Με γειά μας.


Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#763006 Όσοι είχαν μικρή ελάφρυνση θα τα πληρώσουν πίσω εις διπλούν σε ΤΑΠ κλπ με τις τρελές αυξήσεις των τιμών ζώνης (40%+)...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#763007 Ακριβώς.
Επίσης θα υπολογίζεται αυξημένη περιουσία για διάφορα επιδόματα (πχ θέρμανσης) και θα κοστίσει πολύ παραπάνω οποιοδήποτε συμβόλαιο για κληρονομιά, γονική παροχή κλπ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#763020 Μεγάλη σχέση με τα φορολογικά δεν έχω, όπως και ακίνητα δεν έχω, ωστόσο αναρωτιέμαι γιατί να φορολογείται η κατοχή ακίνητης περιουσίας, όταν από αυτή δεν προκύπτει κέρδος;
Να φορολογείται μόνον η επικερδής χρήση τους, πώληση, ενοικίαση, παραγωγή, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#763021 γυρω στο -15% για μενα και τη συζυγο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#763025 οχι την κατηργησαν φετος
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#763044 Εφόσον η ακίνητη περιουσία παράγει έσοδα (ενοίκιο, αγροτική παραγωγή κλπ) τότε να πληρώνεις επί των εσόδων.
Η ακίνητη περιουσία πληρώνει φόρο όταν την αγοράζεις. Το σωστό είναι να πληρώνεις κάτι πολύ λίγο για την περιουσία κάθε χρόνο, τελείως ενδεικτικό πχ 100 ευρώ ανά ακίνητο και μόνο όταν την πουλάς να πληρώνεις έναν φόρο ανάλογο με την τιμή πώλησης (ή την εμπορική ή αντικειμενική μια και θα δηλώνονται ψεύτικες τιμές) υπεραξία κλπ.
Ευτυχώς έχω αδέλφια αλλιώς θα κληρονομούσα και ένα πατρικό και ένα μητρικό που και τα δύο είναι οριακά μη κατοικήσιμα αλλά θα έπρεπε να πληρώνω φόρο για αυτά κάθε χρόνο. Έτσι σε αναγκάζει να πουλήσεις το πατρικό στο χωριό, το οικόπεδο, το δασικό ακίνητο κλπ που δεν σου αποφέρουν τίποτα, μόνο έξοδα είναι εφόσον δεν μπορείς να τα κρατήσεις. Δεν το θεωρώ ηθικά σωστό.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#763048 Αυτή είναι και η δική μου σκέψη, sknipper.
Ωστόσο δεν ξέρω (ως άσχετος) τι μπορεί να προκαλέσει αυτό στη ροή του κλάδου των ακινήτων.
Πάντως η σκέτη κατοχή είναι παράξενο να φορολογείται. Δεν είναι απαραίτητα πλούσιος κάποιος που κατέχει ένα ακριβό οικόπεδο ή σπίτι. Όταν εξαργυρώσει αυτό το περιουσιακό στοιχείο, τότε να δώσει το αντίστοιχο τίμημα.