Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By avel
#759731 Μάλιστα... Για να δούμε...

Πάντως για κατοίκους εξωτερικού μού απάντησαν με το εξής:

"Αξιότιμε κύριε, Σας ενημερώνουμε ότι δεν μπορείτε να δηλώσετε αριθμό τηλεφώνου ξένου παρόχου, διότι δεν υπάρχει η δυνατότητα ταυτοποίησης από την υπηρεσία μας. Το πεδίο που συμπληρώνουμε το σταθερό τηλέφωνο μπορείτε να το αφήσετε κενό. Σαν κάτοικος εξωτερικού μπορείτε να δηλώσετε το τηλέφωνο του φορολογικού σας εκπροσώπου. Εξάλλου ο βασικός τρόπος επικοινωνίας της ΑΑΔΕ μαζί σας είναι το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Πάντα στη διάθεσή σας, Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (Κ.Ε.Φ.) Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων. "
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#759955 απ' ό,τι διάβασα, η φορολογική δήλωση στους νιόπαντρους είναι πλέον υποχρεωτικό να γίνεται κοινή.
εκτός κι αν μέχρι τέλη Φλεβάρη κάνεις δήλωση ξεχωριστής φ.δ. σε μία υπηρεσία του gov.

επιβεβαιώνει κάποιος που το έχει υπόψη?
αν ισχύει, υπάρχει δυνατότητα εκπρόθεσμης δήλωσης ή κάποιος άλλος τρόπος για ξεχωριστή?
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#759959
egobrain έγραψε:απ' ό,τι διάβασα, η φορολογική δήλωση στους νιόπαντρους είναι πλέον υποχρεωτικό να γίνεται κοινή.
εκτός κι αν μέχρι τέλη Φλεβάρη κάνεις δήλωση ξεχωριστής φ.δ. σε μία υπηρεσία του gov.

επιβεβαιώνει κάποιος που το έχει υπόψη?
αν ισχύει, υπάρχει δυνατότητα εκπρόθεσμης δήλωσης ή κάποιος άλλος τρόπος για ξεχωριστή?
Πλέον ενημερώνεται άμεσα η ααδε για τον γάμο και όντως γίνονται κοινές.εφόσον έχει λήξει η προθεσμία για ξεχωριστές φδ δεν μπορείς να κανείς κατι εκπρόσθεσμα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#762929 ΕΝΦΙΑ ήρθε μειωμένος 15% . Πληρώθηκε από την πιστωτική, 12 δόσεις μέσω τραπέζης.
Ααδε μπήκα στις 6 το πρωϊ και ψιλοκολλούσε η σελίδα. Λογικά αργότερα θα πέσει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#762969 Στην ουσία η παρέμβαση στον ΕΝΦΙΑ ήταν ακριβώς αυτό: μεγάλη ελάφρυνση των μεγάλων περιουσιών και -ανάλογα με την περιοχή- επιβάρυνση ή ουδέτερο αποτέλεσμα ή ασήμαντη ελάφρυνση των μικρών.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#762976 Κι εμείς θα πληρώσουμε 20% λιγότερα, παρόλη την μεγάλη αύξηση των αντικειμενικών στην περιοχή (από 1600€ -> 2350€, ακριβότερα απ' όσο αγόρασα το διαμέρισμα!) . Ευχάριστη έκπληξη ομολογώ, είχα ετοιμαστεί για τα χειρότερα. Φυσικά, τις μεγάλες ελαφρύνσεις θα τις έχουν όσοι πλήρωναν συμπληρωματικό φόρο, που αφορούσε όσους είχαν σημαντική ακίνητη περιουσία και όχι 1 διαμέρισμα όπως η αφεντιά μου.
Δεν θα πω όχι βέβαια στην έκπτωση! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι βέβαια, γιατί να ελαφρύνει κάποιος εμένα που έχω ένα σπίτι έστω, και όχι κάποιος που είναι στο νοίκι και πέρνει τον βασικό, αλλά αυτό είναι που λέμε προτεραιότητες...
:)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#762988 Μήπως γιατί αυτός που είναι στο ενοίκιο δεν έχει ΕΝΦΙΑ; Ούτε όσοι είναι στο ενοίκιο, παίρνουν το βασικό. Δε ξέρω με τι κόσμο κάνετε παρέα, αλλά στη περιοχή μου, εργατούπολη, έχει και ιδιοκτήτες με βασικό μισθό -που βρήκαν το σπίτι από τους γονείς, αλλά και ενοικιάζοντες που παίρνουν 1200-1500... Και γιατί να πληρώνει κάποιος ΕΝΦΙΑ, για ένα σπίτι που είτε το έχτισε, άρα έχει πληρώσει ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ, είτε το αγόρασε, άρα έχει πληρώσει ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ, είτε το κληρονόμησε... Να ήταν πιο εξορθολογισμένος φόρος να το δεχτώ, αλλά αυτό δεν υπάρχει. Να πληρώνουμε ενοίκιο στην ιδιοκτησία μας.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#762994
Dodger έγραψε:Μήπως γιατί αυτός που είναι στο ενοίκιο δεν έχει ΕΝΦΙΑ; Ούτε όσοι είναι στο ενοίκιο, παίρνουν το βασικό. Δε ξέρω με τι κόσμο κάνετε παρέα, αλλά στη περιοχή μου, εργατούπολη, έχει και ιδιοκτήτες με βασικό μισθό -που βρήκαν το σπίτι από τους γονείς, αλλά και ενοικιάζοντες που παίρνουν 1200-1500... Και γιατί να πληρώνει κάποιος ΕΝΦΙΑ, για ένα σπίτι που είτε το έχτισε, άρα έχει πληρώσει ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ, είτε το αγόρασε, άρα έχει πληρώσει ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ, είτε το κληρονόμησε... Να ήταν πιο εξορθολογισμένος φόρος να το δεχτώ, αλλά αυτό δεν υπάρχει. Να πληρώνουμε ενοίκιο στην ιδιοκτησία μας.

Ετσι. Μετα κοιτας στον λογαριαμο ρευματος και λεει ΤΑΠ, ΦΑΠ, Δημοτικα Τελη και δεν συμμαζευεται. Ασταδιαλα απο 10 παντες φορους παιρνουν