Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#516708
QsisVTS έγραψε:e9 πειράζεις μόνο όταν έχεις κάποια μεταβολή στην περιουσιακή σου κατάσταση

αλλιώς το αφήνεις στην ησυχία του


Ευχαριστώ! :iconcool:

Επίσης: Προχθές έκανα την προσωπική μου δήλωση. Το Α21 πότε το κάνουμε; Δεν βλέπω να έχει ανοιξει για το 2018, μήπως γίνεται και αυτό αυτόματα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516725 Το α21 γίνεται σε άλλη πλατφόρμα φέτος, όχι στο taxis

Μάλιστα είναι πιο απλό σαν διαδικασία και παίρνεις αμέσως έγκριση και πόσο

https://www.idika.gr/epidomapaidiou/
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#516844 Ο πεθερός κατά λάθος υπέβαλε τη δήλωση με επιφύλαξη και τώρα του ζητάνε να προσκομίσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση...
Τροποποιητική παίζει ή πρέπει να πάει από τη ΔΟΥ;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516850
Scotch έγραψε:Ο πεθερός κατά λάθος υπέβαλε τη δήλωση με επιφύλαξη και τώρα του ζητάνε να προσκομίσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση...
Τροποποιητική παίζει ή πρέπει να πάει από τη ΔΟΥ;

:lol: μπράβο στον πεθερό

ας δοκιμάσει τροποποιητική, αλλιώς δου

προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιουν 2018, 10:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516853 δοκίμασε να κάνει τροποποιητική;

δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μιας και δεν έχω υποβάλλει ποτέ με επιφύλαξη τίποτα αφού ξέρω ότι θα σε φωνάξουν

ελπίζω να τον αφήσει το σύστημα να υποβάλλει τροποποιητική
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#516863 Μόνο εκτύπωση της δήλωσης του επιτρέπει. Οι επιλογές για υποβολή δήλωσης και εκτύπωσης εκκαθαριστικού είναι απενεργοποιημένες (με ανοιχτό γκρι), και στο κάτω μέρος έχει σημείωση "Εκκρεμεί έλεγχος δικαιολογητικών και η εκκαθάριση της δήλωσης".
Απ' ό,τι διαβάζω, τροποποιητικές δηλώσεις με επιφύλαξη υποβάλλονται μόνο στη ΔΟΥ (ΠΟΛ.1181/23.7.2014... λίγο παλιά βέβαια). Κάπου αλλού διάβασα πως αν δεν προσέλθει στην εφορία για έλεγχο δικαιολογητικών, κλπ, η εκκαθάριση προχωράει αυτομάτως χωρίς να ληφθεί υπόψη η επιφύλαξη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516868 τη δήλωση την έστειλε χθες ή σήμερα;

γιατί οι τροποποιήσεις γίνονται αφού περάσει μια μέρα

όπως τη βλέπω τη φάση, ας περάσει μια βόλτα από την εφορία να τους πει ότι το πάτησε κατά λάθος να προχωρήσει η εκκαθάριση, να τελειώνουμε
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιουν 2018, 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516870 ας πάει εφορία στο εισόδημα να τους πει ότι έκανε λάθος, γιατί δε το βλέπω να βγαίνει εκκαθαριστικό μόνο του θα μείνει εκεί κολλημένη η φάση

όποτε ζητάνε να περάσεις από κει (αναλώσεις, δικαιολογητικά αναπηρίας.. ) μέχρι να πας, εκκαθαριστικό μόνο του δεν βγαίνει

ελπίζω να μην πέσει σε κάνα στόκο και του ζητάει βεβαίωση σύνταξης και γελάει ο κόσμος
Άβαταρ μέλους
By Serf
#517258 Είμαι έτοιμος να υποβάλω την φορολογική δήλωση κι έχω "κολλήσει" σε μια μ@λ@κία. Στον κωδικό 059 προσπαθώ να συμπληρώσω ποσό δωρεάς στο εσωτερικό. Και η εφαρμογή του E1 απαιτεί να συμπληρώσω στοιχεία τράπεζας/λογαριασμού/γραμματίου που, όμως, είναι υποχρεωτικά για τον κωδικό 031 (δωρεές στο εξωτερικό). Τέτοια στοιχεία δεν έχω, μία μεταφορά γίνεται κάθε τρίμηνο προς την Greenpeace σε άγνωστο λογαριασμό αφού εκείνοι το έχουν κανονίσει, δεν το έχω κάνει εγώ μέσω e-banking.

Να βάλω κουκουρούκου στοιχεία; Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#517259 Συμπλήρωσα τη δωρεά με κουκουρούκου στοιχεία τράπεζας/λογαριασμού/γραμματίου. Άλλη δουλειά δεν είχα, να ψάχνω τι να συμπληρώσω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517599 Μήπως γνωρίζουμε γιατί δεν τρέχει η εφαρμογή δημιουργίας του αρχείου υποβολής συνοπτικού πίνακα τεκμηρίωσης συναλλαγών σε windows 10 (με ενημερωμένη java); Σε windows 7 όλα καλά... στα 10 αρνείται. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517606 μια χαρά τρέχει δες την έκδοση της java σου μήπως φταίει αυτό :hmmm:

(ή βγάλτο έξω από το zip/αποσυμπίεσε πριν το χρησιμοποιήσεις, μαζί με τον φάκελο lib...)

Εικόνα