Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#508007 ΕΦΚΑ μη μισθωτών Μαρτίου πάντως, είχε βγει ήδη χθες βράδυ. Το έβαλα ήδη με μεταχρονολογημένη πληρωμή στο web banking.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#508379 Tην ξαναβαζω μπας και παρω μια καποια απαντηση.....

DAP έγραψε:Στο 049 ΤΙ ποσο βαζουμε; Βαζουμε οσα λεει ο παροχος υπ. πληρωμης η υπαρχει ενα ποσο στανταρ;
Η μηπως μπαινουν μονον αγορες αναγκαιων.Ποιες δαπανες μπαινουν; οι γνωστες παλιες;

EDIT

Διαβασα την ΠΟΛ 1005/2017 ...Αν υπολογισω βασει των καθαρων εισοδηματων μου το ελαχιστο ποσο δαπανων,μπορω να βαλω κανα 700 παραπανω για να μην εχω το αγγουρι της προσαυξησης;
Άβαταρ μέλους
By skous
#510781 Αν κάποιος ηπταν ελεπ ηπ μισθωτός, σταμάτησε, και έκοψε απόδειξη δαπάνης, φορολογείται σε ολα τα εισοδήματα ως ελεπ;


< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#510861
skous έγραψε:Αν κάποιος ηπταν ελεπ ηπ μισθωτός, σταμάτησε, και έκοψε απόδειξη δαπάνης, φορολογείται σε ολα τα εισοδήματα ως ελεπ;


< >

Ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός; "Μπλοκάκιας" ;
Στην πρώτη περίπτωση όλα τα εισοδήματα στην κλίμακα των επ. Στη δεύτερη οι μισθοί στην κλίμακα των μισθωτών και η απόδειξη δαπάνης με 22% + προαταβολή φόρου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#510863 έχει ακόμα προκαταβολή φόρου η απόδειξη δαπάνης; δεν είναι με καθεστώς μισθωτών; (+ εφκα πλέον βέβαια)
Άβαταρ μέλους
By skous
#510871
stavrosg έγραψε:
skous έγραψε:Αν κάποιος ηπταν ελεπ ηπ μισθωτός, σταμάτησε, και έκοψε απόδειξη δαπάνης, φορολογείται σε ολα τα εισοδήματα ως ελεπ;


< >

Ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός; "Μπλοκάκιας" ;
Στην πρώτη περίπτωση όλα τα εισοδήματα στην κλίμακα των επ. Στη δεύτερη οι μισθοί στην κλίμακα των μισθωτών και η απόδειξη δαπάνης με 22% + προαταβολή φόρου.


Καταρχάς ευχαριστώ!

Μπλοκάκιας ως μισθωτός και έκλεισε βιβλία πρίν κοπψει την δαπάνη (προφανώς)
Μιλάω για εισοδήματα 2017.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#511921 εκανα τωρα τις δηλωσεις γονεων κτλ
(για συνταξιουχους με κανενα αλλο εισοδημα ειναι πολυ ευκολη η υποβολη, μεσα σε 5-10 λεπτα τελειωνεις )

λεω για να δουμε και τα δικα μου....
πλεον με εχει στους κατοικους εξωτερικου , αφου ειχα κανει ολη τη χαρτουρα κτλ
τι σημαινει αυτο τωρα; τα υποβαλλω ολα κανονικα? Ε3->Ε2->Ε1 ?
η δεν τα υποβαλλω καθολου;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#511969 Υποβάλλεις για τα εδώ εισοδήματα (π.χ. τόκους) και μόνο. Και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία ανευ τεκμηρίου.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#512946 Ε.Ε. εγω, ανεργη η συζηγος. Κοινη η φορολογικη δηλωση.
Χρειαζεται η συζηγος ν μαζευει αποδειξεις για αφορολογητο, ή την καλυπτω εγω με το μηδενικο αφορολογητο/ δικες μου αγορες?

Αγορα αυτοκινητου, στο ονομα της συζηγου, μπαινει τεκμηριο σε αυτη ή στο οικογενειακο δηλαδη στα δικα μου εισοδηματα?
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#513588
nEK έγραψε:Ε.Ε. εγω, ανεργη η συζηγος. Κοινη η φορολογικη δηλωση.
Χρειαζεται η συζηγος ν μαζευει αποδειξεις για αφορολογητο, ή την καλυπτω εγω με το μηδενικο αφορολογητο/ δικες μου αγορες?

Αγορα αυτοκινητου, στο ονομα της συζηγου, μπαινει τεκμηριο σε αυτη ή στο οικογενειακο δηλαδη στα δικα μου εισοδηματα?


Τα καλυπτεις και συ...το αυτοκινητο αγορα και τεκμηριο επιβαρυνει την συζυγο οποτε προσεχεις ποσες αποδειξεις θα χρειαστεις (τα αθροιζεις ολα ,αγορα-τεκμηριο-πλας 2500,00 και αναλογως βαζεις) και αν θα χρειαστει αναλωση για την καλυψη του !
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#513608
stavrosg έγραψε:Υποβάλλεις για τα εδώ εισοδήματα (π.χ. τόκους) και μόνο. Και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία ανευ τεκμηρίου.


λοιπον εβαλα οτι ειχε προσυμπληρωμενο ,
α)κατι ελαχιστους τοκους (διψηφιο) και ελαχιστα μεριματα (τριψηφιο )
β)εβαλα κατι αποδειξεις που μου εβγαλε αυτματα, πιθανως απο ελληνικες πιστωτικες που χρησιμοποιουμε ελλαδα
γ)κατοικια δεν εβαλα τιποτα, αφου δε μενω ελλαδα και ειμαι κατοικους εξωτερικου. το σπιτι μου ελλαδα το δηλωνω στο Ε9, τι νοημα εχει να το βαλω στα τεκμηρια;

μου βγαζει χρεωστικο κανα 80αρι....
απο που προκυπτει αυτο; απο οτι βλεπω στο preview ειναι απο τις αποδειξεις;;;;;;;

επισης εχει ενα κουτακι που λεει για ακινητα/καταθεσεις εξωτερικο
αυτο ξερουμε τη χρηση εχει απο την εφορια;
προφανως απο εισαι κατοικος εξωτερικου κατι θα εχεις απο τα δυο