Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411540 μπαστα..

ότι δεν μισθώνεται είναι κενό ή δωρεάν παραχωρημένο (ας μην πιάσουμε άλλες κατηγορίες όπως ημιτελή ή κατεδαφιαστέα..) αλλιώς πάει στο ε1 σου σαν δευτερεύουσα κατοικία και σου ανεβάζει τα τεκμήρια

αλλά για να θεωρηθεί μια κατοικία κενή πρέπει να έχει κομμένο ρεύμα (ή πολύ χαμηλή κατανάλωση, αν σε καλέσουν για έλεγχο ζητάνε λογαριασμούς ρεύματος για να διαπιστώσουν αν κατοικείται ή όχι )

δεν τα δίνεις σε κάνα λογιστή να τα δει καλύτερα αν έχεις διάφορα ακίνητα και γίνεται ιστορία;
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#411548 Εγω ειμαι ο λογιστης της μητερας μου :lol:

Βασικα ο πινακας εχει ολο το Ε9 της οπως καταλαβαινω, αλλα για παραδειγμα το ενοικιαζομενο ακινητο εχει ξεχωριστη εγγραφη για το γκαραζ και την αποθηκη, τα οποια προφανως περιλαμβανονται στο μισθιο, και δεν εχουν και ξεχωριστη παροχη ρευματος...
Επομενως, οτι δεν νοικιαζεται, το σβηνω απο αυτη τη λιστα!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411555 όταν έχεις γκαράζ και αποθήκες τα γράφεις ως εξής (να φαίνονται ότι νοικιάζονται, αλλά μίσθωμα βάζεις ένα για όλα στο σπίτι)
και στο συγκεκριμένο παράδειγμα που σου βάζω ρεύμα για αποθήκη-γκαράζ είναι το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας όχι του σπιτιού, αλλά δε μασάς γράφεις μηδέν μίσθωμα εννοείται ότι είναι πακέτο με την οικία, θα πρέπει να φαίνεται άλλωστε και από το μισθωτήριο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411567 Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάπου στο taxisnet να δείχνει οφειλή από τέλη κυκλοφορίας προηγούμενων ετών; Φαίνεται πως τελικά δεν γλιτώνω το 1000άρικο σε τέλη και πρόστιμα, μιας και τα τέλη κυκλοφορίας παραγράφονται μετά από 20 (είκοσι) χρόνια!
:lipsealed: :lipsealed:
Μιλάμε για κανονική αλητεία, όχι αστεία τώρα! Και ειδικά παλιότερα που τα πληρώναμε στο γκισέ της τράπεζας ή στα ΕΛΤΑ, φέξε μου και γλίστρησα, μπορούν ανά πάσα στιγμή να σου πουν πως δεν πλήρωσες πχ το 2000, πέσε τα φράγκα τώρα!
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411568 τα τέλη τα βεβαιώνει κααααποια στιγμή το taxis όποτε γουστάρει

δε θυμάμαι αν μπορείς να τα βάλεις σε 24αρα ρύθμιση όπως σίγουρα μπορείς τα πρόστιμα της τροχαίας (ρύθμισα ένα τέτοιο σήμερα), έχω καιρό να δω απλήρωτα τέλη :hmmm:

αν το έχεις άγχος πέρνα από την εφορία, αλλιώς περίμενε
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#411573 Όλως τυχαίως σήμερα ήρθε μια πιτσιρίκα με ειδοποίηση για φετινά τέλη απλήρωτα (για μηχανάκι)

Αν θες να ξεμπερδέψεις γενικά πας στα αυτοκίνητα, τσεκάρουν τι υπάρχει απλήρωτο και το βεβαιώνουν για να το ρυθμίσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411574 Πήγα από την εφορία και μου είπαν πως χρωστάω τέλη μιας 20ετίας. Και όπου και να ρώτησα, μου είπαν πως θα πρέπει να τα πληρώσω, ή να φέρω χαρτί (προ 20ετίας...) που να λέει πως έχω παραδώσει πινακίδες ή μου το έχουν κλέψει.
Μιλάμε για ένα μηχανάκι 125 κ.εκ.
Όπως το βλέπω, θα τα πληρώσω, απλώς προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται να χρωστάω τέλη και να μην μου δείχνει καμία οφειλή το taxis!
:dizzy: :omg:

Προφανώς μιλάμε για κερατιάτικο κανονικό, απλώς με έχουν ζώσει τα φίδια, μην υπάρχει στα κιτάπια τους και τίποτε άλλο, πχ έχω παραδώσει πινακίδες από 2 αυτοκίνητα και άλλη μία μηχανή, πριν από 10 χρόνια και βάλε. Δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόστιμο και για δαύτα!
:lipsealed:
Κάποιο χαρτί από την εφορία πως ΔΕΝ χρωστάω τίποτε, μπορώ να πάρω αφού τους πληρώσω όλα όσα θέλουν; Ώστε να τους πω στο μέλλον, "παλικάρια μου, το 2017 μου είχατε πει πως δεν χρωστούσα τίποτε, από εκεί και πίσω δεν αναγνωρίζω τίποτε". Ή θα είμαι πάντοτε δέσμιος;
Τα τέλη είναι διαφορετικό πράγμα από τους φόρους; Μπορώ να ισχυριστώ πως κάποτε έχω κάνει περαίωση πληρώνοντας και το αντίστοιχο ποσό, άρα δεν αναγνωρίζω τίποτε πριν από αυτή; Ή η περαίωση αφορά μόνον φόρους και όχι τέλη και πρόστιμα;
Το πήγα μακριά ε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#411581 ΤΤΒΟΜΚ η περαίωση αφορά μόνο φόρους για ΕΕ, τα τέλη είναι διαφορετικό πράγμα. Να μη κάνουμε ξανά εκείνη την επική κουβέντα για το αν τα ΔΤ και το τέλος της ΕΡΤ είναι φόροι. :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411584 Είπα να ρωτήσω όμως... :help:
Όπως το διάβασα, πρέπει να πληρώσω. Απλώς προσπαθώ να αποφύγω να ΞΑΝΑπληρώσω για όλα αυτά στο μέλλον.
:help: :vava:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#411601
Anonymous Founder έγραψε:Είπα να ρωτήσω όμως... :help:
Όπως το διάβασα, πρέπει να πληρώσω. Απλώς προσπαθώ να αποφύγω να ΞΑΝΑπληρώσω για όλα αυτά στο μέλλον.
:help: :vava:




2027 μΧ , και ολοι οι υπουργοι της κυβερνησης Κοσιωνη :s_roses ξυνουν το κεφαλι τους.Λειπουν ακομα 500 μυρια για να βγει η χρονια. Ολοι;

Οχι βεβαια. Σε μια μικρη γωνια του υπουργικου συμβουλιου η Παυλινα Βουλγαρακη :s_roses :s_roses μειδια.

"Μα ειναι απλο βρε ΤΟΥΒΛΑ. :x (there goes η υπεραστικη ευγενεια). Θυμαστε πριν 30 χρονια που ειχαν καταθεσει πινακιδες καμποσοι; Και τους βαλαμε πριν καμια 15αρια χρονια να πληρωσουν το οφειλουμενα; Τελος καλο ολα καλα;

OXI!!! :adminpower:

Θα πληρωσουν παλι! Βεβαιως. Και εχω σκεφτει ηδη το ονομα για το κολπο:

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΥΨΗΣ/ΑΠΟΚΡΥΨΗΣ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 1996-2026. :s_yes :s_yes

Και τι εγινε δλδ που τα πληρωσαν;

Εικόνα

Δεν θα πληρωσουν τα χρωστουμενα τελη τωρα, θα πληρωσουν το ΠΡΟΣΤΙΜΟ που ξεχασαμε να τους βαλουμε να πληρωσουν. Η τελος παντων, θα πληρωσουν προστιμο επι του προστιμου που δεν εφαγαν προστιμο"

"ΣΑΤΑΝΙΚΟ!ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΟΛΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ. :metalo: :metalo: :metalo: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: "

πεταγεται απο απεναντι ο Ιωσηφ Φιλης :s_roses :s_roses :s_roses (αναποδογυριζει η πιατελα με τα πιτογυρα, για 1 sec ο χρονος σταματα και η αιθουσα γεμιζει ιπταμενες πατατες και τζατζικια, σαν τις καλες νυχτες στην Μυκονο).

Ο τυπος πισω στις σκιες σηκωνεται ορθιος, πλησιαζει την Πραλινα και την ακουμπαει στον ωμο. Το δαχτυλιδι με την πενταλφα αντανακλαται στα ματια των υπουργων, κοιταζουν σαν τους συνδεσμιτες της Θυρας 7 παραρτημα Ν. Υορκης τον Κοκκαλη κατα την ετησια επισκεψη του. Η Πραλινα γερνει το κεφαλι της στοργικα στο χερι του, γλειφει τον αντιχειρα του. Σε καθε του δαχτυλο απο τα υπολοιπα ξεχωριζουν πυροσφραγισμενα τεσσερα νουμερα, ενα 8 και τρια 7αρια.

"Πολυ καλα παιδι μου" ακουγεται σαν συριχτος ηχος απο το στομα του. Σκυβει στο τραπεζι και κανει εμετο 4 γατοκεφαλα. Ολοι οι υπουργοι ορμανε σαν αγελη.

"We are not worthy" ψελνουν οι περισσοτεροι....
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#411649
Anonymous Founder έγραψε:Είπα να ρωτήσω όμως... :help:
Όπως το διάβασα, πρέπει να πληρώσω. Απλώς προσπαθώ να αποφύγω να ΞΑΝΑπληρώσω για όλα αυτά στο μέλλον.
:help: :vava:


Τις αποδείξεις πληρωμής δεν τις πετάμε. Έχω μια κάσα από τέτοιες στο υπόγειο, μέχρι και ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ.
Ευτυχώς εδώ και πολλά χρόνια καταργήθηκε η χαρτούρα και τις κρατάω ηλεκτρονικά.

Ποτέ δεν ξέρεις τι φασούλι μπορεί να σου βγάλουν στο μέλλον...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#411665
Απόφαση-βόμβα του ΣτΕ: Αντισυνταγματικές οι συνεχείς παρατάσεις παραγραφής των φορολογικών αξιώσεων
Τελευταία ενημέρωση: 27.06.2017 | 19:21
Πρώτη δημοσίευση: 27.06.2017 | 19:21

Ομόφωνη-απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας τινάζει στον αέρα τους φορο-ελέγχους της Κυβέρνησης καθώς έκρινε ότι η παραγραφή των φορολογικών αξιώσεων είναι πενταετής και οι συνεχείς παρατάσεις παραγραφής είναι αντισυνταγματικές.
Με την απόφαση-βόμβα του Συμβουλίου της Επικρατείας τινάζονται στον αέρα όλοι οι φορολογικοί έλεγχοι που έγιναν πλέον της πενταετίας ενώ τα έσοδα που προσδοκούσε η Κυβέρνηση από αυτούς πέφτουν στο κενό.

Μεταξύ άλλων στην ομόφωνη απόφαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας (υπ΄ αριθμ. 1738/2017 )επισημαίνεται πως πρέπει να προσδιορίζεται η παραγραφή προκειμένου να σταματήσει το κυβερνητικό γαϊτανάκι των αλλεπάλληλων παρατάσεων, με το που πλησιάζει, δηλαδή, να λήξει ο χρόνος μίας παραγραφής, αμέσως παρατείνεται και πάλι με νέα νομοθετική ρύθμιση. Σημειώνεται πως το ζήτημα παραπέμφθηκε στην Ολομέλεια από το Β΄τμήμα του ΣτΕ.

"Τα νέα μέσα διευκολύνουν τους ελέγχους"

Η Ολομέλεια του ΣτΕ τονίζει στην απόφαση της πως οι συνεχείς παρατάσεις παραγραφής παραβιάζουν τις συνταγματικές αρχές της αναλογικότητας, του κράτους δικαίου και της αρχής της ασφάλειας δικαίου, όπως και το άρθρο 78 του Συντάγματος περί φορολογίας.

Αναλυτικά, οι σύμβουλοι επικρατείας επισημαίνουν στο σκεπτικό της απόφασης τους πως εν όψει της συνταγματικής αρχής της αναλογικότητας (άρθρο 25 του Συντάγματος) «η παραγραφή πρέπει να έχει εύλογη διάρκεια ενόψει μάλιστα του ότι πλέον διευκολύνεται η διαδικασία ελέγχου τόσο λόγω των σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων ελέγχου όσο και λόγω του γεγονότος ότι πολλά δεδομένα που αφορούν την πάσης φύσεως οικονομική δραστηριότητα των φορολογουμένων (π.χ. εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, τόκους καταθέσεων, κ.λπ.) εισάγονται στο σύστημα ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος, χωρίς να χρειάζονται καμία ενέργεια εκ μέρους των φορολογουμένων, έτσι δεν δικαιολογείται ο καθορισμός μακρού χρόνου παραγραφής πέραν των χρονικών ορίων που όριζαν οι προισχυουσες διατάξεις, σε χρόνο κατά τον οποίο η φορολογική διοίκηση δεν διέθετε τα εργαλεία αυτά».

Άλλωστε, συνεχίζει το ΣτΕ, «η ταχύτητα των εξελίξεων σε όλους τους τομείς μεταξύ των οποίων και ο οικονομικός και ο επιχειρηματικός επιβάλλει προς προστασία του δημοσίου συμφέροντος την ταχύτητα κατά το δυνατόν εκκαθάρισης των υποχρεώσεων των φορολογουμένων, προκειμένου να προγραμματίζουν την οικονομική τους δραστηριότητα, να γνωρίζουν τις οφειλές τους επικαίρως και κατά τακτά και σχετικώς μικρά χρονικά διαστήματα διότι η συσσώρευση των οφειλών πολλών ετών, λόγω μη της παρόδου μακρού χρόνου διενέργειας ελέγχου για περισσότερα έτη και εκδόσεως των σχετικών καταλογιστικών πράξεων και η αξίωση συγχρόνου καταβολής αυτών, μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά οικονομικά προβλήματα σε φυσικά και νομικά πρόσωπα».

Η Ολομέλεια υπογραμμίζει στην επίμαχη απόφασή της ότι οι συνεχείς παρατάσεις παραγραφής των φορολογικών αξιώσεων αντίκειται στην αρχή της ασφάλειας δικαίου διατάξεις του άρθρου 78 του Συντάγματος (που απορρέει από την αρχή του κράτους δικαίου), γιατί παρατείνουν την προθεσμία παραγραφής φορολογικών αξιώσεων του Δημοσίου αναγομένων σε ημερολογικά έτη προγενέστερα του προηγουμένου της δημοσίευσης των σχετικών νόμων ετών».

Σε άλλο σημείο της αποφάσεως αναφέρεται ότι παρατείνεται διαδοχικώς ο χρόνος παραγραφής φορολογικών αξιώσεων του Δημοσίου λίγο πριν από την λήξη είτε της αρχικής παραγραφής είτε της προηγούμενης παρατάσεως αυτής ώστε η θεσπιζόμενη με το άρθρο 84 παρ. 1 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος ως κανόνας πενταετής παραγραφή να φαίνεται ότι δεν έχει πλέον σε καμία περίπτωση εφαρμογή για τις φορολογικές υποχρεώσεις που γεννήθηκαν κατά τις χρήσεις στις οποίες αφορούν.

Παράλληλα, οι σύμβουλοι Επικρατείας επισημαίνουν για την επιβολή φορολογικών επιβαρύνσεων απαιτείται να εφαρμόζεται προθεσμία παραγραφής, η οποία πρέπει να ορίζεται εκ των προτέρων και να είναι επαρκώς προβλέψιμη από τον φορολογούμενο. Η παραγραφή αυτή πρέπει, επίσης, να έχει, συνολικά, εύλογη διάρκεια, δηλαδή να συνάδει προς την αρχή της αναλογικότητας, ενώ η μεταβολή της με την πρόβλεψη επιμηκύνσεως είναι δυνατή μόνον υπό τις προϋποθέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 78 του Συντάγματος, δηλαδή με διάταξη θεσπιζόμενη το αργότερο το επόμενο της γενέσεως της φορολογικής υποχρεώσεως έτος.

Ακόμη, αναφέρουν οι σύμβουλοι Επικρατείας, ότι διάταξη νόμου περί παρατάσεως χρόνου παραγραφής φορολογικών αξιώσεων, των οποίων η έναρξη του χρόνου παραγραφής είναι προγενέστερη του προηγουμένου της δημοσιεύσεως του νόμου αυτού ημερολογιακού έτους, είναι ανίσχυρη ως αντίθετη στην απορρέουσα από την αρχή του κράτους δικαίου αρχή της ασφάλειας δικαίου.

Τους συμβούλους Επικρατείας τους απασχόλησε η περίπτωση εταιρείας εμπορίας πετρελαιοειδών προϊόντων στην οποία, μετά από έλεγχο στα εισοδήματά της του έτους 2002, ο προϊστάμενος της Διαπεριφερειακού Ελεγκτικού Κέντρου (ΔΕΚ) Αθηνών ο προϊστάμενος του Κέντρου Ελέγχου Μεγάλων Επιχειρήσεων επέβαλε σε βάρος της κύριο φόρο 3.986.826 ευρώ και πρόσθετο φόρο 11.102.850 ευρώ, λόγω ανακριβούς δήλωσης.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411799 από τη μία σωστό, από την άλλη υπάρχει πολύ ψωμί και πέρα από τη 5ετια

το θέμα είναι αν θέλουμε να τιμωρηθούν κάποιοι ή να τα θάψουμε όλα κάτω από το χαλί και να κλαίμε τη μοίρα μας
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#411891 Εκτός από ψωμί έχει και πολλές κατσαρίδες και ποντίκια στις αποθήκες που φυλάσσονται τα βιβλία & στοιχεία μη παραγεγραμμένων 10ετιών ...
Η 5ετία είναι εύλογο και ικανό διάστημα για να γίνονται οι έλεγχοι, μην τρελαθούμε τώρα, αν δεν πρόλαβαν να τους ελέγξουν, ας πρόσεχαν.