Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#818797
Anonymous Founder έγραψε:Εξαιρετικά επιτυχημένο, μετά από κάμποσα χρόνια στο Linkedin νομίζω πως γενικώς έχω μάθει να ξεχωρίζω τους παπατζήδες αν και δεν είναι πάντα εύκολο και προφανές. Γενικώς πάντως είναι ένα σοβαρό εργαλείο, ίσως και το μόνο από τα social που έχει κάποιο νόημα να υπάρχει.


Συμφωνώ, πολύ καλό εργαλείο, αλλά, όπως όλα τα social media, έχει πολύ παπάτζα.

Βασικά μου θυμίζει αρκετά τον κλάδο των κάθε είδους συμβούλων επιχειρήσεων και manager: Χρήσιμος, αλλά τίγκα στην παπάτζα. Συχνά όμως τον χρειαζόμαστε, οπότε πρέπει να τα πάμε με τα νερά του και σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή μην πνιγούμε από το τσουνάμι ανοησίας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#818799 Το κλασικό "Είμαι στην ευχάριστη θέση να μοιραστώ ότι ύστερα από μια πολύ απαιτητική διαδικασία προετοιμασίας και αξιολόγησης απέκτησα το δικαίωμα χειρισμού πολύπλοκων μηχανών, οι οποίες συντελούν καθοριστικά στη ευημερία του ανθρώπινο είδους" -> "πήρα δίπλωμα οδήγησης"
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818801 Σχετικό με δαύτο, στο δικό μου Linkedin, γνωστός και μεγάλο κεφάλι που άλλαξε δουλειά και είναι τώρα CEO από COO/CTO στην προηγούμενη, για να δείξει έργο στο θέμα πράσινη ανάπτυξη κλπ, έκανε ποστ ανακοινώνοντας μεγαλοπρεπώς την αγορά ενός (1) ηλεκτρικού αυτοκινήτου για την εταιρεία.
Ε, με κάτι τέτοιο, γίνεσαι λίγο γελοίος κατά βάση. Εγώ προσπαθώ πλέον να απασχολώ μόνον για τα σημαντικά έργα πιο πολύ για να φαίνεται πως κάτι κάνουμε κι εμείς και δεν παίζουμε το πουλάκι μας. Εννοείται επίσης, δεν έχω ποστάρει ποτέ για βραβεύσεις από Boussias και το κακό συναπάντημα, παρόλο που η εταιρεία το κάνει και βάζει και την φάτσα μου μέσα. Όπως επίσης δεν έχω ποστάρει ποτέ και advertorial γιατί το θεωρώ και λίγο ντροπή να ποστάρεις αυτό που πληρώνεις και γράφεις εσύ, είναι κοροϊδία και οι πραγματικά έξυπνοι άνθρωποι το καταλαβαίνουν.
Όταν λοιπόν κάποιος θα ψάξει το δικό μου Linkedin θέλω ό,τι διαβάσει να είναι πραγματικό και κανονικό έργο και όχι μια μπούρδα.
Επίσης, βασικός κανόνας είναι να ποστάρεις εκεί μέσα ΜΟΝΟΝ για δουλειά, δεν είναι Facebook ούτε Tik Tok.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#818843
Anonymous Founder έγραψε:Σχετικό με δαύτο, στο δικό μου Linkedin, γνωστός και μεγάλο κεφάλι που άλλαξε δουλειά και είναι τώρα CEO από COO/CTO στην προηγούμενη, για να δείξει έργο στο θέμα πράσινη ανάπτυξη κλπ, έκανε ποστ ανακοινώνοντας μεγαλοπρεπώς την αγορά ενός (1) ηλεκτρικού αυτοκινήτου για την εταιρεία.
Ε, με κάτι τέτοιο, γίνεσαι λίγο γελοίος κατά βάση. Εγώ προσπαθώ πλέον να απασχολώ μόνον για τα σημαντικά έργα πιο πολύ για να φαίνεται πως κάτι κάνουμε κι εμείς και δεν παίζουμε το πουλάκι μας. Εννοείται επίσης, δεν έχω ποστάρει ποτέ για βραβεύσεις από Boussias και το κακό συναπάντημα, παρόλο που η εταιρεία το κάνει και βάζει και την φάτσα μου μέσα. Όπως επίσης δεν έχω ποστάρει ποτέ και advertorial γιατί το θεωρώ και λίγο ντροπή να ποστάρεις αυτό που πληρώνεις και γράφεις εσύ, είναι κοροϊδία και οι πραγματικά έξυπνοι άνθρωποι το καταλαβαίνουν.
Όταν λοιπόν κάποιος θα ψάξει το δικό μου Linkedin θέλω ό,τι διαβάσει να είναι πραγματικό και κανονικό έργο και όχι μια μπούρδα.
Επίσης, βασικός κανόνας είναι να ποστάρεις εκεί μέσα ΜΟΝΟΝ για δουλειά, δεν είναι Facebook ούτε Tik Tok.



Καλά, ο βασικός αυτός κανόνας δεν τηρείται από πολλούς εκεί μέσα. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#824140 Twitter temporarily restricts tweets users can see, Elon Musk announces https://www.bbc.co.uk/news/technology-66077195

Καλά θα πάει και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#825090 Όσοι έχετε twitter, ίσως έχετε δει τον χαμό που γίνεται τις τελευταίες μέρες για το παρακάτω θέμα.
Παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στο άρθρο, για να δείτε πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί το εργαλείο του cancel με κακό τρόπο στα social media.
Ηλίας Κυριαζής στο NEWS 24/7: "Έχω αποκηρύξει το επίμαχο σκίτσο - Οι ακροδεξιοί γέμισαν με αυτό όλο το ίντερνετ"
H ακροδεξιά, "στοχοποίησε" τον Ηλία Κυριαζή. Οι πραγματικοί λόγοι της διαπόμπευσης και η alt-right ατζέντα που γιγαντώνεται. Τι λέει ο καλλιτέχνης στο The Magazine του NEWS 24/7.

https://www.news247.gr/sunday-edition/i ... 05853.html

Θέλει πολύ προσοχή πριν υιοθετήσουμε το οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#825095 Το cancel δεν είναι εργαλείο, είναι μία |λογοκρισία| και μισή
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#825099 Τι δημοσιεύσεις έκανε δηλαδή το gameworld που τους πείραξε? Τις προάλλες έπεσα σ'ένα που έκραζε την ACS και καλά της έκανε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#825103 Το ξεψάχνισμα (aka Ντισκάβερι) πράξεων/θέσεων κλπ που έχουν γίνει πριν ν*10 χρόνια και έχουν πιθανώς αποκυρηχθεί είναι ΑΛΤ ΡΑΙΤ;
Το προσθέτουμε έτσι στον ορισμό;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε + στίκι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#825108 Όταν ξεθάβεις (και σκανάρεις) ένα φανζίν που το αγόρασαν βαριά 100 νοματαίοι και από εκεί που το είδαν 50 πριν από 25 χρόνια, το βλέπουν 1 εκατομμύριο φέτος και στο διηνεκές είναι τουλάχιστον υποκρισία. Ειδικά όταν το κάνεις για να "χτυπήσεις" τον πλέον πετυχημένο έλληνα κομίστα.

αλτ ράιτ είναι αυτό:
https://www.youtube.com/c/ManosGryparis

Πρόσεχε τι συμβόλαια αναλαμβάνεις, καμιά ντροπή δεν είναι δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#825109 Ποιο είναι αυτό το σκίτσο ρε παιδιά που έχει γίνει ο κακός χαμός; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#825111
Corto Maltese έγραψε:Όταν ξεθάβεις (και σκανάρεις) ένα φανζίν που το αγόρασαν βαριά 100 νοματαίοι και από εκεί που το είδαν 50 πριν από 25 χρόνια, το βλέπουν 1 εκατομμύριο φέτος και στο διηνεκές είναι τουλάχιστον υποκρισία.


Σ΄ευχαριστώ.
Τα στίκι σου είναι τα καλύτερα - όπως πάντα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#825115 Λοιπόν, με αρκετό ψάξιμο το βρήκα.

:dizzy:

Corto Maltese έγραψε:Όταν ξεθάβεις (και σκανάρεις) ένα φανζίν που το αγόρασαν βαριά 100 νοματαίοι και από εκεί που το είδαν 50 πριν από 25 χρόνια, το βλέπουν 1 εκατομμύριο φέτος και στο διηνεκές είναι τουλάχιστον υποκρισία. Ειδικά όταν το κάνεις για να "χτυπήσεις" τον πλέον πετυχημένο έλληνα κομίστα.


Όταν ο πλέον πετυχημένος Έλληνας κομίστας έχει σχεδιάσει -για περιορισμένο κοινό- ένα σκίτσο που είναι τόσο αισχρό ώστε αν το ανέβαζα εδώ όχι απλά θα έτρωγα ban αλλά θα έπρεπε να με κυνηγήσει και η υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος, πως το λέμε;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#825117 fwiw το σχέδιο δεν έχει να κάνει με ηλεκτρονικό έγκλημα γιατί δεν ήταν σε ηλεκτρονική μορφή, φαντάζομαι ότι αυτή η υπηρεσία καλώς θα ασχολούταν με σένα ή με όποιον το σκάναρε και το διαδίδει.

Για τα έντυπα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, έχω την εντύπωση ότι επιτρέπονται πολλά περισσότερα πράγματα και ότι και να έγινε μάλλον έχει παραγραφεί. Πέρα από το ότι κάθε πράξη κρίνεται από τον αντίκτυπό της οπότε ναι, ένα έντυπο σε 100 ανάτυπα είναι ένα έντυπο σε 100 ανάτυπα και αναλόγως κρίνεται.