Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623355 για λεγε! :s_omg :omg:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#623357 Υποτίθεται ότι ήταν παραγγελία των Σιδηροδρόμων Πελοποννήσου στην Ωμεγα ,το1936. Στο FB το πέτυχα.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#626143 Μου πηραν ένα ρολόι maserati και παρατήρησα πως ανάμεσα στις 5 με 6 η ώρα έχει ένα σκουπιδακι μέσα από το τζάμι.
Πάμε στο κατάστημα και απαιτούμε αλλαγή με καινούριο μιας και είναι 3 ημερών η το στέλνουμε για καθάρισμα στην εταιρία?
< Note >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#626159 πήγαινε στο κατάστημα, επέστρεψέ το και πάρε κάνα άλλο...
Άβαταρ μέλους
By nikos
#626166
MIXOStsi έγραψε:πήγαινε στο κατάστημα, επέστρεψέ το και πάρε κάνα άλλο...
Ότι θα πάω αυτό είναι σίγουρο απλα μη με κοιτάξουν σα να είμαι κανας παραξενος. Θεωρείται κακη συναρμολόγηση ή κατασκευή το να έχει σκουπιδακι μέσα?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#626167
kostis20 έγραψε:Εικόνα


Ξαδερφος του πατερα μου ωρολογοποιος, ειχε καποια τετοια... το ειχα δει το συγκεκριμενο και μου εκανε κλικ απο τοτε. Που να ηξερα στα 12 να του βουτηξω ενα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#626204
nikos έγραψε:Μου πηραν ένα ρολόι maserati και παρατήρησα πως ανάμεσα στις 5 με 6 η ώρα έχει ένα σκουπιδακι μέσα από το τζάμι.
Πάμε στο κατάστημα και απαιτούμε αλλαγή με καινούριο μιας και είναι 3 ημερών η το στέλνουμε για καθάρισμα στην εταιρία?
< Note >
Εικόνα
Πήγα στο κατάστημα και θα το στείλουν αντιπροσωπεία να πάρουν καινουριο

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628052 Αφήνω το άλλο νήμα καθαρό για smartwatches etc... και γράφω εδώ.

Πριν 4-5 χρόνια αγόρασα μετά από χρόνια G-Shock. Το παρακάτω GW-7900. Ήταν solar και radio controlled. Το έδωσα όμως γιατί το έχω χόμπι. Και το είχα αντικαταστήσει με ένα Honor Band 3 που ήθελα για tracking στο γυμναστήριο.

Εικόνα

Πριν 2 χρόνια ξαναπήρα όμως. Πήρα το παρακάτω μοντέλο. Το GW-9400. Τριπλό αισθητήρα με 4 ενδείξεις: θερμοκρασία, βαρόμετρο, πυξίδα, υψόμετρο. Solar & radio controlled επίσης. Το έδωσα όμως και αυτό γιατί πήρα στη θέση του ένα Seiko Padi Turtle. Δεν έχουν σχέση αλλά οκ. Το έχω μετανιώσει εδώ και καιρό όμως... Το αρνητικό του ήταν το μεγάλο μέγεθος και το βάρος για G-Shock.

Εικόνα


και είχα αρχίσει να ψάχνομαι για G-Shock πάλι.
Έτσι έκανα μια βόλτα από το μαγαζί της Casio στο κέντρο του Πειραιά και δοκίμασα το παρακάτω

Είναι το G-9300 το οποίο το γνωρίζω χρόνια αλλά δεν το είχα επιλέξει έναντι του 9400 επειδή το δεύτερο είναι πιο "πλήρες". Και είναι μάλιστα. Κατά κύριο λόγο με ενοχλεί που δεν είναι radio controlled.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Επ'ευκαιρία δοκίμασα και το καλύτερο μάλλον μοντέλο της Casio, το MT-G με αρχική τιμή κάπου στα 1300€

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Αφού έχω κάνει αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει να είμαι μεταξύ αυτών των 3.
Δηλαδή του gw-7900 που είχα, του gw-9400 που επίσης είχα και του g-9300 που είναι το μόνο εκ των τριών που δεν έχω.
Τα κόστη που τα βρίσκω είναι περίπου στα κάτω από 100€ για το 7900, 240€ για το 9400 και 185€ για το 9300.
Με χαλάει που το 9300 δεν είναι multiband 6 αλλά μου κάθεται πολύ ωραία στο χέρι. Το 9400 έχει αρχίσει και παίρνει την ανιούσα σε τιμές, όπως και το 9300 βέβαια αλλά είναι μεγάλο και κουράζει. Επίσης μεταλλικά κουμπιά, σίγουρα πιο ανθεκτικό κλπ αλλά προσθέτει βάρος και κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ τους όταν δοκίμασα το 9300.
Μήπως η καλύτερη και πιο φθηνή λύση είναι να πάρω ένα 7900 πάλι να μου φύγει η κάψα;


Θέλω για κάθε μέρα G-shock μιας το μπρασελέ με κουράζει.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#628064 Μπουσε ρίξε μια ματιά και στη σειρά Gst από τα g shock.
Είναι απείρως καλύτερα σε εμφάνιση
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628067
vasilis έγραψε:Μπουσε ρίξε μια ματιά και στη σειρά Gst από τα g shock.
Είναι απείρως καλύτερα σε εμφάνιση


Έχω κοιτάξει αλλά δεν είναι του γούστου μου g-shock με δείκτες.
Είμαι κλασικός και θέλω μόνο ψηφιακές οθόνες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#628069 Μπουσεβιτς, υπακούς G τυφλά. :adminpower:

https://www.watchshop.com/mens-casio-g-shock-g-rescue-alarm-chronograph-radio-controlled-watch-gw-7900-1er-p99934367.html

Όσο εσύ είσαι το ΠΙΟ ΓΑΜΆΤΟ ΟΝ στο σύμπαν ο Ελτεο φορτίζει.

ΦΟΡΤΊΖΕΙ ΜΕ ΛΥΓΜΟΎΣ Μπουσσε. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628070
Dimitris_P έγραψε:Τι σημαίνει το radio controlled στο ρολόι;
Αυτόματη ρύθμιση ώρας.