Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#541367 Πήγα το speedmaster για σέρβις καθώς ο δείκτης χρονομέτρου, όταν πάταγες το κουμπί, έκανε ένα σάλτο από το 12 στο 1 και ξεκίναγε να μετράει από εκεί.
Ευτυχώς επισκευή εντός εγγύησης, η οποία κράτησε με τα διαδικαστικά περίπου 1 μήνα. Έκτοτε φοράω αποκλειστικά το iwatch.

Ερώτηση: το speedy είναι κουρδιστό. Πρέπει τον καιρό που μένει σε αχρηστία να κάνω κάτι; πχ. να το κουρδίζω 2 φορές την εβδομάδα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541397 βάζε το μια δυο φορές το μήνα να δουλεύει αν δε το φοράς συνέχεια

είναι μόνο κουρδιστό ή και αυτόματο;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541404 πολύ ομόρφο :inlove:


πρόσεχε με τα κουρδιστά μόνο να μην τα "υπερκουρδίσεις" γιατί από όσο ξέρω δεν είναι σαν τα αυτόματα που δεν παίζει ρόλο μπορεί να σπάσεις κάτι , αν και νομίζω ότι στο speedmaster είναι ξεκάθαρο πότε κούρδισε τελείως και δεν πρέπει να στρίψεις άλλο την κορώνα

γενικά πάντως η φιλοσοφία με τα αυτόματα/μηχανικά είναι σαν τα αυτοκίνητα.. πρέπει να τα κάνεις πού και που βόλτα να κυλάνε τα λάδια, η πλήρης ακινησία είναι ίσως χειρότερη από την πλήρη χρήση, αλλά όχι και συνέχεια εφόσον δεν το φοράς μη γίνει και ψυχαναγκασμός , αλλά όχι και 1-2 φορές το χρόνο να πας σε κάνα γάμο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Οκτ 2018, 10:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By citastak
#541407 Έχει φρένο, οπότε μόλις κουρδίσει δεν παίρνει άλλο η κορώνα!
Ναι είναι πολύ όμορφο και το αγαπώ πολύ.
Αλλά πήγα και αγόρασα smartwatch όσο είχα το άλλο για σέρβις (μου είχαν πει 1-2 μήνες) και έκτοτε δεν έχω βάλει το Ω ούτε μια μέρα. Ειδικά σε ταξίδια/συναντήσεις και καλό ντύσιμο, μου αρέσει πολύ (το smartwatch). Θα μου περάσει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541413 τι να σου πω, εγώ όταν βλέπω σμαρτ κάτι κακό με πιάνει , θέλω οπωσδήποτε αναλογικό ρολόι στο χέρι μου ( παντού και πάντα, αν δε φοράω ρολόι να βλέπω την ώρα τρελαίνομαι)

ακόμα και αν έβρισκα κάποια χρησιμότητα στα smart αυτή η ανάγκη για φόρτιση και η περιορισμένη αυτονομία μου τα καθιστούν μη λειτουργικά, ενώ με αυτόματο και να καταστραφεί ο πολιτισμός την ώρα τη βλέπεις
Άβαταρ μέλους
By elteo
#541422 Μια χαρά αναλογικά είναι και τα σμαρτ. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541425 μέχρι να ξεχάσεις να το φορτίσεις και να κυκλοφορείς με μια σβηστή οθόνη στο χέρι :shifty:

αυτά είναι για εσάς τους νέους
Άβαταρ μέλους
By elteo
#541428 Δεν υπάρχει δικαιολογία όταν έχεις μάθει να φορτίζεις κινητό. Θα μου πεις ένας ακόμα μπελάς. Το προτιμώ μιας και θέλω κάτι παραπάνω από το να βλέπω την ώρα που ούτως ή άλλως την βλέπω στο κινητό. :lol:

Ακόμα και να ξεχάσεις και να μείνεις με λίγη μπαταρία έχει mode που σου δείχνει τα βασικά για 3-4 ημέρες.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#541430 Και εγώ ήμουν υπερ του κλασικού ρολογιού.
Αλλά από τότε που πήρα αυτό, (απρίλιος) έχω τρελλαθεί.

Σίγουρα έχει τα κακά του (φόρτιση, ένας ακόμα μπελάς ειδικά για μένα που ταξιδεύω πολύ), αλλά από την άλλη έχει καλά:
- βάζω το κινητό στο backpack και δεν το βγάζω από εκεί μόνο αν θέλω να απαντήσω κάποιο email. Ειδικά σε ταξίδι, είναι πολύ βολικό αυτό.
- μαζί με τα ασύρματα ακουστικά, ακούω και ελέγχω τη μουσική μου από το ρολόι.
- στα ταξίδια έχω τα boarding passes στο ρολόι (δε κάθομαι να βγάζω κινητο).

Από την άλλη το Ω (και οποιοδήποτε κλασικό ρολόι) είναι κόσμημα, δύσκολα θα βρεις κάποιον άλλον να το φοράει και πως να το κάνουμε, είναι ένα κομμάτι κόσμημα για τον άνδρα.
Οπότε νομίζω ότι πρέπει απλά να βρω την ισορροπία μεταξύ των 2 :)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541432 ναι ίσως μου φταίει ότι δεν έχω βρει καμία απολύτως χρησιμότητα από τη στιγμή που έχω το κινητό στην τσέπη μου, το ρολόι από την άλλη πέρα από ομορφία το έχω και σαν εργαλείο
Άβαταρ μέλους
By elteo
#541476 Σκάβεις με αυτό; :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541478 εννοείται :rtfm:

το καταδυτικό πλέον με βοηθάει στη μαγειρική :inlove:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#541482 Η ανθρωπότητα έχει φτάσει στο φεγγάρι για να κάθεστε να κουρδίζετε ρολογάκια :thumbsdown: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541484
red_monster έγραψε:Η ανθρωπότητα έχει φτάσει στο φεγγάρι για να κάθεστε να κουρδίζετε ρολογάκια :thumbsdown: :thumbsdown:

η ανθρωπότητα πήγε στο φεγγάρι με το κουρδιστό ρολόι του citistak

δυστυχώς διάλεξες το όσο δυνατόν πιο λάθος παράδειγμα :svivhaha: