Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#587167
QsisVTS έγραψε:καμία αξία δεν έχει καμία ρέπλικα, είναι τουλάχιστον γελοίο να δώσεις σημαντικό μάλιστα ποσό για να έχεις κάτι ψεύτικο επάνω σου, για ποιο λόγο; για να λες ότι έχεις ρόλεξ;

ποιος βουλευτής έλεγε ότι φορούσε μούφα ρόλεξ; :lol: (που δε νομίζω βέβαια.. )


Αν μου λες οτι το σχεδον 1:1 αντιγραφο... δεν αξιζει, τοτε το ιδιο ισχυει και για το πρωτοτυπο. Ειδικα δε για εσενα που δεν μπορεις να ξεχωρισεις (και κατ επεκταση να εκτιμησεις) ποιο ειναι ποιο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#587170 Ξαδερφος συμπτωματικα σημερα μου ζητησε να του βρω Ρολεξ Daytona!!! μτχ με 5000... δεν γνωριζω τετοιες επαφες, αλλα ποσο πιθανο ειναι να βρω?? δεν το βιαζεται φυσικα... Ελλαδα η εξωτερικο??
Άβαταρ μέλους
By pro
#587173 Εχω αυτό σε ρεπλικα.

Εικόνα

Το πηρα για πλακα το 2010, επειδη μου άρεσε πολύ σαν σχέδιο κι επειδή το βρήκα με 45 ευρώ. Εμφανισιακα δεν υπαρχει καμια διαφορα. Το ατσαλι του ειναι υποτιθεται 316L και το κρυσταλλο ζαφειριου. Βασικα δεν ξερω αν ισχυουν τα παραπανω, αλλα σιγουρα μετα απο 10 σχεδον χρονια το ατσαλι του ειναι αψογο, ενω το το τζαμι δεν εχει ουτε γρατσουνια και δεν γρατσουνιεται οταν το σερνω πανω σε τοιχο. Επιπλεον δεν εχει χασει δευτερολεπτο (δεν ειναι αυτοματο, ειναι quartz).

Δεν με ενδιαφερει τι θα πει ο αλλος που θα το δει, εμενα μ αρεσει το σχεδιο, το πηρα τζαμπα και μεχρι στιγμης κανει αψογα τη δουλεια του με μονο κοστος 5 ευρω που εδωσα για μπαταρια.

Edit: to 2009 το ειχα παρει τελικα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#587174
corsair έγραψε:
QsisVTS έγραψε:καμία αξία δεν έχει καμία ρέπλικα, είναι τουλάχιστον γελοίο να δώσεις σημαντικό μάλιστα ποσό για να έχεις κάτι ψεύτικο επάνω σου, για ποιο λόγο; για να λες ότι έχεις ρόλεξ;

ποιος βουλευτής έλεγε ότι φορούσε μούφα ρόλεξ; :lol: (που δε νομίζω βέβαια.. )


Αν μου λες οτι το σχεδον 1:1 αντιγραφο... δεν αξιζει, τοτε το ιδιο ισχυει και για το πρωτοτυπο. Ειδικα δε για εσενα που δεν μπορεις να ξεχωρισεις (και κατ επεκταση να εκτιμησεις) ποιο ειναι ποιο.

δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις

το ρόλεξ αξίζει όσο ένα ρόλεξ και η μούφα δεν αξίζει τίποτα, είναι απάτη, πεταμένα χρήματα έτσι λειτουργεί ο κόσμος χιλιάδες χρόνια τώρα διαφορετικά πάρε ένα τζαμάκι και πήγαινε πες ότι έχεις διαμάντι επειδή οι περισσότεροι δεν πρόκειται να το καταλάβουν

η αντικειμενική αξία κάποιου πράγματος είναι το βασικό

από κει και πέρα όμως εγώ προσωπικά εκτιμώ μια χαρά το ρολόι που μπορώ να έχω και δεν εκτιμώ καθόλου οτιδήποτε θα με έκανε να δείχνω κάτι περισσότερο από αυτό που είμαι

όταν βγαίνω έξω με άλλους ανθρώπους εγώ νιώθω μια χαρά με το hamilton μου που πήρα δουλεύοντας και σίγουρα δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος δίπλα μου έχει ρόλεξ, μούφα ή κανονικό

η μόνη διαφορά είναι ότι αυτόν με τη μούφα θα τον κοροϊδέψω (οι περισσότερες άλλωστε δεν είναι high end , οπότε "ειδικά εγώ" μπορεί και να τις καταλάβω μαζί με τη λογική ποιος μπορεί να έχει τι.. )
Άβαταρ μέλους
By alexm
#587177
224v έγραψε:Ξαδερφος συμπτωματικα σημερα μου ζητησε να του βρω Ρολεξ Daytona!!! μτχ με 5000... δεν γνωριζω τετοιες επαφες, αλλα ποσο πιθανο ειναι να βρω?? δεν το βιαζεται φυσικα... Ελλαδα η εξωτερικο??
Με 15000 βρίσκεις.

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#587178
pro έγραψε:Εχω αυτό σε ρεπλικα.

Εικόνα

Το πηρα για πλακα το 2010, επειδη μου άρεσε πολύ σαν σχέδιο κι επειδή το βρήκα με 45 ευρώ. Εμφανισιακα δεν υπαρχει καμια διαφορα. Το ατσαλι του ειναι υποτιθεται 316L και το κρυσταλλο ζαφειριου. Βασικα δεν ξερω αν ισχυουν τα παραπανω, αλλα σιγουρα μετα απο 10 σχεδον χρονια το ατσαλι του ειναι αψογο, ενω το το τζαμι δεν εχει ουτε γρατσουνια και δεν γρατσουνιεται οταν το σερνω πανω σε τοιχο. Επιπλεον δεν εχει χασει δευτερολεπτο (δεν ειναι αυτοματο, ειναι quartz).

Δεν με ενδιαφερει τι θα πει ο αλλος που θα το δει, εμενα μ αρεσει το σχεδιο, το πηρα τζαμπα και μεχρι στιγμης κανει αψογα τη δουλεια του με μονο κοστος 5 ευρω που εδωσα για μπαταρια.

Edit: to 2009 το ειχα παρει τελικα.
Άνετα το αγόραζα σε αυτή την τιμή μόνο για το τζαμί και το ατσάλι. Έχεις λινκ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#587185
224v έγραψε:Ξαδερφος συμπτωματικα σημερα μου ζητησε να του βρω Ρολεξ Daytona!!! μτχ με 5000... δεν γνωριζω τετοιες επαφες, αλλα ποσο πιθανο ειναι να βρω?? δεν το βιαζεται φυσικα... Ελλαδα η εξωτερικο??
Daytona με 5000 δεν βρίσκεις.
Άβαταρ μέλους
By pro
#587193 double post
Τελευταία επεξεργασία από pro και 06 Ιουν 2019, 20:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pro
#587194
pro έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Άνετα το αγόραζα σε αυτή την τιμή μόνο για το τζαμί και το ατσάλι. Έχεις λινκ;


Εκλεισε το "μαγαζι" και δεν το ξαναεψαξα εκτοτε.

Αυτό είναι, μετά 10 χρόνια:

https://www.dropbox.com/s/r0hgwveeyhakr5x/tag.jpg?dl=0
Άβαταρ μέλους
By 224v
#587202
drdino έγραψε:
224v έγραψε:Ξαδερφος συμπτωματικα σημερα μου ζητησε να του βρω Ρολεξ Daytona!!! μτχ με 5000... δεν γνωριζω τετοιες επαφες, αλλα ποσο πιθανο ειναι να βρω?? δεν το βιαζεται φυσικα... Ελλαδα η εξωτερικο??
Daytona με 5000 δεν βρίσκεις.
Αυτό πιστεύω και εγώ, βέβαια στον Κόλπο Μ Ανατολή κάποια ρολεξ τα ευρισκες..... Όχι τα Daytona

.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#587214 Ένα από αυτά που έχω και είναι από τα αγαπημένα μου είναι το δεξί:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#587228 Το αριστερό όμως είναι από τα πιο γαμάτα σχέδια σε g Shock , έστω και με negative screen. :inlove:

Η σειρα Protrek νομίζω ότι έχει σβήσει από την γκάμα της Casio πλέον. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#587231 Νομίζω ότι η Protrek υπάρχει ακόμα, πολύ καλή σειρά και ανθεκτική...
Η Sea PathFinder δεν πρέπει να υπάρχει ακόμα...
Η μεταλλική στεφάνη με το βαθύ "δόντι" προστατεύει πολύ καλά από γρατζουνιές και είναι ανθεκτική η ίδια...
Το καντράν τεράστιο και ευκρινέστατο χωρίς περιττές πληροφορίες, είναι ένα πολύ χρήσιμο και λειτουργικό ρολόι...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#587236 Η σειρά protrek φυσικά και υπάρχει. Είναι πιο casual (στα αναλογικά της) απο τα g shock και πιο ακριβή απο αυτά. Πήγα να...πλησιάσω ενα απο δαύτα πέρσι αλλά κατέληξα σε ενα "κλασικό" mudmaster.