Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#4982 Με ένα τσεκ που έκανα, δεν είδα το κλασσικό, πλέον, θέμα.

Λοιπόν, θέλω ένα απλό ρολογάκι αλλά να είναι αντοχής (αδιάβροχο για σπορ κλπ). Έλεγα να πάω σε κάτι κλασσικό:

πχ http://www.creationwatches.com/products ... -5219.html

,αλλά έπεσε στο μάτι μου αυτό: http://www.creationwatches.com/products ... -2874.html

Για πέιτε καμιά γνώμη... :s_cool
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#4993 Το casio δύσκολο στην ανάγνωση της ώρας, το seiko καλό αλλά παλιό έως πολύ παλιό μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#4998
kubiak έγραψε:Το casio δύσκολο στην ανάγνωση της ώρας, το seiko καλό αλλά παλιό έως πολύ παλιό μοντέλο.


Το παλιό δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στα υπόλοιπα ανταποκρίνεται;

Κάποια άλλη παρόμοια πρόταση; :s_omg
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#5016
xenos έγραψε:Το παλιό δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στα υπόλοιπα ανταποκρίνεται;

Κάποια άλλη παρόμοια πρόταση; :s_omg

Ανταποκρινεται, σε αυτά τα χρήματα και απαιτήσεις ανταποκρίνονται και κάποια Citizen diver's, πιο πολύ θα σε απασχολήσει το μέγεθος και το σχέδιο.
Και τα Seiko και τα Citizen είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5223 Μάγκες τα φώτα σας. Έχει προκύψει μια ευκαιριούλα για το παρακάτω.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Μου αρέσει αρκετά αλλά όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας, ενώ τη μάρκα την ακούω πρώτη φορά. Η τιμή του είναι λίγο πάνω από 1000€ από πολύ έμπιστο πρόσωπο. Να κάνω κίνηση? Λέει τίποτα σα hardware?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#5228 Τα βγαλες ολα στην φορα Στεφανε. Αποδοχες, εκκαθαριστικα κτλ
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5229 Σιγά. Χωρίς τιμές πως θα μπορέσει κάποιος που ξέρει να μου πει αν αξίζει ή όχι?
Άβαταρ μέλους
By tazio
#5231 xenos το g είναι κτήνος στις διαστάσεις, αν έχεις μικρό καρπό ξανασκέψου το.
Προσωπικά μεταξύ των δυο θα προτιμούσα το Seiko (γιατί έχω g :s_biggrin ) .
Κοίταξε πάντως και Citizen όπως πρότεινε ο kubiak, στα καταδυτικά είναι θεϊκά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#5235
Deleted User 1 έγραψε:Σιγά. Χωρίς τιμές πως θα μπορέσει κάποιος που ξέρει να μου πει αν αξίζει ή όχι?


Εγω λεω για τις φωτο στο photobucket.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5241 Ω να γαμήσω...τα χα ξεχάσει αυτά και το photobucket το χω μόνο για να ανεβάζω στα φόρα. Ευτυχώς είμαστε λίγοι ακόμα εδώ.

Σιγά τα ποσά πάντως. Δεν περιλαμβάνουν και τις γονικές παροχές! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#5502
tazio έγραψε:Κοίταξε πάντως και Citizen όπως πρότεινε ο kubiak, στα καταδυτικά είναι θεϊκά.


Οπως; Δωστε καμια ιδεα (κοντα σε αυτα τα χρηματα)...
Επισης σε μεγεθος βλεπω στα ιδια ειναι σχεδον (41-42).
Επισης το σεικο ειναι solar? τι παιζει με αυτο; :s_omg

Εδιτ: τετοιο πχ: http://www.creationwatches.com/products ... e-954.html ;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5833 Σε συνέχεια αυτών που έγραψα για το Maurice Lacroix πιο πάνω, να γράψω δυο τρεις κουβέντες ύστερα από ψάξιμο του Μπούσσου και ότι βρήκα κι εγώ στο νετ.

Πρόκειται κατ' αρχάς για το Masterpiece Flyback Aviator. Σε μια μικρή αναζήτηση οι τιμές στις οποίες παίζει είναι οι εξής:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=maurice+lacroix+flyback+chronograph&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xmaurice+lacroix+masterpiece+flyback+chronograph.TRS0&_nkw=maurice+lacroix+masterpiece+flyback+chronograph&_sacat=0

http://www.chrono24.com.gr/search/index.htm?query=maurice+lacroix+masterpiece+flyback+aviator&suchen=Search&dosearch=true&searchexplain=1&resultview=list&goal_suggest=1&SETLANG=el_GR&SETCURR=EUR&goal_change_domain=1

Απ' ότι με ενημέρωσε ο Μπούσσος φοράει μηχανισμό της ΕΤΑ και συγκεκριμένα τον 2892.Α2 και απ' ότι είδα και σε κάποια φόρα τον έχουν πάρει και του έχουν κάνει κάποια modifications. Κάποιοι τον χαρακτηρίζουν in house μηχανισμό, άλλοι όχι. Μικρή σημασία έχει βέβαια αφού απ' ότι είδα ο συγκεκριμένος ΕΤΑ θεωρείται εξαιρετικά ακριβής και αξιόπιστος και τον χρησιμοποιούν αρκετά Rolex, Breitling και IWC. Γενικώς σαν σειρά η Μasterpiece θεωρείται ίσως η κορυφαία της μάρκας και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πιο επώνυμες κατασκευές, με εξτρα bonus το exclusivity που ναι μεν δεν τραβάει τα βλέμματα αλλά ποσώς μας απασχολεί αυτό.

Γενικώς σα μάρκα είναι σχετικά νέα (1975) και δεν έχει την ιστορία των μεγάλων κατασκευαστών, αλλά όπου διάβασα γράφουν διθυράμβους για την ποιότητα, το feel και την αξιοπιστία τους. Απλά επειδή τους λείπει το όνομα, είναι outsider στην entry lever high end κατηγορία και έτσι χάνουν πολύ αξία μεταπώλησης ή και εξαρχής πωλούνται σε τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές του καταλόγου. Αυτο δεν με πολυνοιάζει και πάλι αφού ούτως ή άλλως θα τον έχει φάει ο προηγούμενος τον παπά (που λέει ο λόγος, γιατι μάλλον πρόκειται για δώρο και έχει μείνει εντελώς αφόρετο).

Αυτά εν ολίγοις. Από θέμα hardware με υπερκαλύπτει αν ισχύουν στο ελάχιστο αυτά που έχω διαβάσει ενώ σα design μου αρέσει πολύ ο συνδυασμός λευκό καντράν-καφέ λουρί (κορκόδειλας) αν και θα το ήθελα ένα τσικ πιο λιτό. Θα το δω από κοντά αύριο και αν μου αρέσει και πάνω μου μάλλον θα το χτυπήσω. Τελικά η τιμή του είναι λίγο πάνω 2.000€ και όχι αυτή που έγραψα, αλλά ακόμα κι έτσι πρόκειται για καλή περίπτωση σύμφωνα με αυτά που βλέπω και στο νετ και στα φόρα.
Άβαταρ μέλους
By JpoL
#5860
Deleted User 1 έγραψε:

Λοιπόν, αφού είπαμε νέα αρχή, ας κάνουμε νέα αρχή! :s_smile

Στέφανε, το ρολόι είναι πολύ καλό. Σαν ποιότητα κατασκευής, μηχανισμός κτλ. Ο μηχανισμός ΔΕΝ είναι inhouse σε καμμιά περίπτωση, αλλά δεν παύει να έχει καλό decoration και τα complications του είναι μη συνήθη και άκρως ενδιαφέροντα (flyback chrono και annual cal). All in all, καλό ρολόι (η Maurice lacroix ειναι μαζί με π.χ. longlines για να καταλάβεις περίπου τη θέση της στην αγορά) ΑΛΛΑ πρέπει να το δεις από κοντά γιατί δεν έχει και τα καλυτερα design elements (αναφέρομαι στο αισθητικό κομμάτι).
Κάτι ακόμα, προτείνω να δεις ιντερνετικώς όλη την αγορά (δεν είναι και πολύ μεγάλη) για να βρεις αυτο που ακριβώς θέλεις, να το δοκιμάσεις και να το πάρεις καινούργιο. Να υπολογίζεις και δυνατές εκπτώσεις σε list price μετρητά, είναι εφικτό.
Αυτά.

Υγ. Αν από την άλλη το δεις και το ερωτευτείς, μπορείς να το πάρεις, είναι καλό :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#5876 Στα 3.500 βρίσκεις Speedmaster.