Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5879 Η αλήθεια είναι ότι δεν ψάχνω κάτι αυτή την περίοδο. Θεωρητικά ρολόι έχω ένα Submariner 50th Anniversary οπότε αν κάνω κίνηση θα είναι για το ML και τίποτα άλλο. Δεν θα ψάξω τι άλλο παίρνω σ' αυτά τα λεφτά γιατί γενικώς το ρολόι που επιθυμώ διακαώς πάει πάνω από 11.000€ οπότε δεν το συζητάμε καν.

Κατά τα άλλα εφόσον ισχύει το "αφόρετο" του πράγματος δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο στο 2χιλιαρο, αν και η αγορά των ρολογιών είναι αχανής. Πάντως όπου διάβασα λένε τα καλύτερα και εκθειάζουν την κατασκευή του, αναφεροντάς το ως underrated ρολόι που αν έφερε άλλο σήμα θα έπαιζε σε άλλες κατηγορίες τιμής.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5882
EDDIE_147 έγραψε:Στα 3.500 βρίσκεις Speedmaster.

Δε μ' αρέσουν καθόλου τα Omega. Μπορεί να είναι τα καλύτερα ρολόγια στον κόσμο αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ. Άσε που τα λεφτά που λες είναι σχεδόν τα 2πλασια.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#5887 πως σας φαίνεται?
με χαλάει ο αυτόματος μηχανισμός (έχω κακή εμπειρία) , το είδα από κοντά , είναι πανέμορφο , το πρότεινα σε συνάδερφο που είναι ψιλοάσχετος με ρολόγια και ετοιμάζεται να το πάρει.
TISSOT T-Sport PRC200 Automatic Black Rubber Strap
[resize] http://www.oroloi.gr/images/T0554271705700_bbb.jpg [/resize]
Άβαταρ μέλους
By dimik
#5891
Deleted User 1 έγραψε:Σε συνέχεια αυτών που έγραψα για το Maurice Lacroix πιο πάνω, να γράψω δυο τρεις κουβέντες ύστερα από ψάξιμο του Μπούσσου και ότι βρήκα κι εγώ στο νετ.

Πρόκειται κατ' αρχάς για το Masterpiece Flyback Aviator. Σε μια μικρή αναζήτηση οι τιμές στις οποίες παίζει είναι οι εξής:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=maurice+lacroix+flyback+chronograph&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xmaurice+lacroix+masterpiece+flyback+chronograph.TRS0&_nkw=maurice+lacroix+masterpiece+flyback+chronograph&_sacat=0

http://www.chrono24.com.gr/search/index.htm?query=maurice+lacroix+masterpiece+flyback+aviator&suchen=Search&dosearch=true&searchexplain=1&resultview=list&goal_suggest=1&SETLANG=el_GR&SETCURR=EUR&goal_change_domain=1

Απ' ότι με ενημέρωσε ο Μπούσσος φοράει μηχανισμό της ΕΤΑ και συγκεκριμένα τον 2892.Α2 και απ' ότι είδα και σε κάποια φόρα τον έχουν πάρει και του έχουν κάνει κάποια modifications. Κάποιοι τον χαρακτηρίζουν in house μηχανισμό, άλλοι όχι. Μικρή σημασία έχει βέβαια αφού απ' ότι είδα ο συγκεκριμένος ΕΤΑ θεωρείται εξαιρετικά ακριβής και αξιόπιστος και τον χρησιμοποιούν αρκετά Rolex, Breitling και IWC. Γενικώς σαν σειρά η Μasterpiece θεωρείται ίσως η κορυφαία της μάρκας και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πιο επώνυμες κατασκευές, με εξτρα bonus το exclusivity που ναι μεν δεν τραβάει τα βλέμματα αλλά ποσώς μας απασχολεί αυτό.

Γενικώς σα μάρκα είναι σχετικά νέα (1975) και δεν έχει την ιστορία των μεγάλων κατασκευαστών, αλλά όπου διάβασα γράφουν διθυράμβους για την ποιότητα, το feel και την αξιοπιστία τους. Απλά επειδή τους λείπει το όνομα, είναι outsider στην entry lever high end κατηγορία και έτσι χάνουν πολύ αξία μεταπώλησης ή και εξαρχής πωλούνται σε τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές του καταλόγου. Αυτο δεν με πολυνοιάζει και πάλι αφού ούτως ή άλλως θα τον έχει φάει ο προηγούμενος τον παπά (που λέει ο λόγος, γιατι μάλλον πρόκειται για δώρο και έχει μείνει εντελώς αφόρετο).

Αυτά εν ολίγοις. Από θέμα hardware με υπερκαλύπτει αν ισχύουν στο ελάχιστο αυτά που έχω διαβάσει ενώ σα design μου αρέσει πολύ ο συνδυασμός λευκό καντράν-καφέ λουρί (κορκόδειλας) αν και θα το ήθελα ένα τσικ πιο λιτό. Θα το δω από κοντά αύριο και αν μου αρέσει και πάνω μου μάλλον θα το χτυπήσω. Τελικά η τιμή του είναι λίγο πάνω 2.000€ και όχι αυτή που έγραψα, αλλά ακόμα κι έτσι πρόκειται για καλή περίπτωση σύμφωνα με αυτά που βλέπω και στο νετ και στα φόρα.


αν μπορείς απέφυγε τον κορκόδειλα γιατί χαλάει εύκολα και κοστίζει πανάκριβα η αντικατάσταση. Στο TAG μου που επέμενα να το το πάρω με κροκό λουράκι και χάλασε-άνοιξε η αντικατάσταση είναι 600-700€ :s_mad
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5897 Τώρα με αυτό το λουρί έρχεται. Δεν μπορώ να επιλέξω. Απλά θα πάρω και το καουτσούκ του λουρί να το χω για καλοκαίρι, θάλασσα κτλ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#5901
Deleted User 1 έγραψε:Τώρα με αυτό το λουρί έρχεται. Δεν μπορώ να επιλέξω. Απλά θα πάρω και το καουτσούκ του λουρί να το χω για καλοκαίρι, θάλασσα κτλ.



Δεν είναι θέμα καλοκαιριού πάντως...και ο κοσμηματοπώλης-αντιπρόσωπος μου είπε ότι γενικά προτείνει μόνο μεταλλικά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#5905
Deleted User 1 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Στα 3.500 βρίσκεις Speedmaster.

Δε μ' αρέσουν καθόλου τα Omega. Μπορεί να είναι τα καλύτερα ρολόγια στον κόσμο αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ. Άσε που τα λεφτά που λες είναι σχεδόν τα 2πλασια.


http://www.e-women.gr/index.php?page=sh ... 1&Itemid=1

Το Professional μάλιστα.

Υπάρχει και το κεραμικό που ξεπερνά τα 10 αλλά...

Image
Image

...τύπου καμία σχέση.

:inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#5907 Καλά εννοείται ότι ο μπρασελές είναι γενικά πιο ανθεκτικός. Τον έχω σκυλοβαρεθεί όμως με το Submariner και είναι από τους λόγους που το πάσαρα στο γέρο μου και γενικώς θέλω συνδυασμό λευκό καντράν-καφέ λουρί.

Το μόνο που με χαλάει με τη μάρκα είναι ότι είναι χορηγοί της puta Barca!

iHala Madrid! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By xenos
#6044 edit: από που είναι πιο safe να το πάρω?

1) http://www.creationwatches.com/products ... e-954.html

2) http://www.ebay.com/itm/CITIZEN-PROMAST ... 4602572d1c

:s_omg
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#6959 Είναι όντως αφόρετο, με όλα του τα χαρτιά και μπορώ να το πάρω σερβιρισμένο και με 3 χρόνια εγγύηση για τα πάντα όλα.

Image
Image
Image

Έχω 2-3 μέρες να το αποφασίσω...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#6971 λίγο "μεγαλίστικο" μου κάνει, αν βάλεις και κανένα κοντομάνικο πουκαμισάκι έτοιμος συνταξιούχος.
Αν βάλεις μαύρο λουράκι τότε θα είναι καλύτερο πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#6974 Καλή μάρκα, πήρα ένα στη γυναίκα μου και μάλλον ο επόμενος θα είμαι εγώ. Γκόου φορ ιτ.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#6978 Αυτό μου λεγε μόλις τώρα αυτός που το δίνει. Μαύρο λουρί μου λέει. Του λέω "άκυρο, παραβλέπω το γεγονός ότι είναι λίγο φορτωμένο μόνο και μόνο λόγω του συνδυασμού λευκό καντράν-καφέ λουρί".
Άβαταρ μέλους
By g8777
#7028 Θα χε πλακα να το φορεσεις στο δεξι.. :s_mad :s_mad :s_mad
Ρολοι στο δεξι=προσπεραση απο δεξια.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#7038 Ρολόι ΜΟΝΟ στο δεξί! :rtfm: