Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#528003
otso έγραψε:
red_monster έγραψε:
QsisVTS έγραψε:ναι αλλά όχι για θάλασσα, να αλλάξουν λαστιχάκια να γίνει έλεγχος στεγανότητας κτλ;

εκεί και στα quartz κάτι σου τσιμπάνε

εν τω μεταξύ στα επίσημα σερβις έχουν τη τάση να στα γυαλίζουν, πρέπει να τους πεις να μην στο κάνουν :omg:


Αυτή τη φορά την άλλαξα μόνος μου, τα oring ήταν μια χαρά. Την επόμενη θα το πάω εδώ https://www.rologia.com.gr/help.php?sec ... ode=update

θέλει κανα 10αρικο για μπαταρία και έλεγχο :inlove:

το μπρασελέ το καθαρίζω σε μια παρόμοια

https://wintouch.gr/index.php?route=pro ... ct_id=1797


red_monster να σου δωσω να καθαρισεις το καρμπυρατερ απο το μηχανακι μου με τους υπερηχους;



Για να καθαρίζω βαλβίδες και μπεκάκια την πήρα και πλέον καθαρίζω ότι κινείται :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#528004 ωραιος Τελικα μηχανικος ...... πολιτικος εισαι; η αυτοκινητων ; με εχεις μπερδεψει
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#528007
otso έγραψε:ωραιος Τελικα μηχανικος ...... πολιτικος εισαι; η αυτοκινητων ; με εχεις μπερδεψει



Αν κάνεις πολλές ερωτήσεις θα μείνεις με το καρμπιρατέρ μέσα στη μούργα :rtfm:


ps
Πολύ θα ήθελα να ήμουν τεχνικός αυτοκινήτων με πλήρως εξοπλισμένο συνεργείο-μπουτίκ αλλά... μπα :x
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#528030
QsisVTS έγραψε:πέρα από την πλάκα όμως αν μιλάμε για σοβαρά πρακτικές λύσεις, η καλύτερη όλων είναι νομίζω τα ηλιακά
δεν τα πειράζεις, δεν ανησυχείς αν θα σταματήσουν και δεν χρειάζεται να τα ανοίξει κανείς για πάρα πολλά χρόνια

Συμφωνώ, μου τα λεγε ο zorz και έχει απόλυτο δίκιο. Ειδικά για ρολόι που δε φοράς κάθε μέρα τα ηλιακά είναι super.
Ούτε αλλαγή για μπαταρία και στεγανοποιήσεις ούτε φραπεδιέρες για να το φορτίζεις. Τίμια πράγματα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#529207 Μετα απο 2 βδομαδες με το fenix 5 εχω να πω τα καλυτερα
Πιστευω ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα sport watches αυτη τη στιγμη
Σε σχεση με το fenix 3 που το ειχα 3 χρονια βλεπω μεγαλες διαφορες
Στην αρχη φοβομουν διοτι σε ολα τα ριβιου λεγανε οτι δεν αξιζει η αλλαγη απο το 3 στο 5
Διαφωνω
πρωτα απολα ειναι πολυ πιο γρηγορο και δευτερον κατι που δεν εχει αναφερθει στα ριβιου ειναι οτι εχει 64Mb χωρο σε σχεση με το 3 που ειχε 32
Στο 3 προσθετες 3 εφαρμογες και γεμιζε ο χωρος και τελος
στο 5 εχω βαλει 5 εφαρμογες 3 widgets καμια 10ρια watch faces και ακομα παιρνει
δεν με επαιρνε να παρω αυτο με το ζαφειρι ( 100 ευρω παραπανω) αλλα στο μαγαζι μου κανανε δωρο ενα glass screen protector που πιστευω θα με καλυψει
Αγορασα και ενα δευτερο λουρακι σε χρωμα lime απο το ιμπει με 9 δολαρια διοτι τα οριτζιναλ κοστιζουν 50 ευρω :lipsealed: και περιμενω και ενα μπλε ελεκτρικ
εχει παρα πολλα αθληματα για καταγραφη,ακομα και yoga :yahoo:
απο widgets kai watch faces εχει απειρα να κατεβασεις απο το store
μπαταρια πανω κατω τα ιδια με το 3 λιγο καλυτερη ισως
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#533978 Γνώμες για το Tissot gentleman swissmatic..
https://www.amazon.com/Tissot-Mens-Gentleman-Swissmatic-T0984071603200/dp/B075MLSGVN#
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#534060
JarnoT έγραψε:Γνώμες για το Tissot gentleman swissmatic..
https://www.amazon.com/Tissot-Mens-Gentleman-Swissmatic-T0984071603200/dp/B075MLSGVN#

αυτό χρησιμοποιεί το μηχανισμό των sistem 51 της swatch? :hmmm:

αν ναι τσέκαρε και επιβεβαίωσε αν γίνεται ή όχι service σε αυτούς, διαφορετικά ανέβα κάνα 150αρι και πάρε κάποιο με ETA

γιατί αν ισχύει η εντύπωση που έχω ότι χαλάει και το πετάς ή του αλλάζεις μηχανισμό δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη ιδέα

επίσης 44αρι ίσως είναι λίγο μεγάλο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#534304
QsisVTS έγραψε:
JarnoT έγραψε:Γνώμες για το Tissot gentleman swissmatic..
https://www.amazon.com/Tissot-Mens-Gentleman-Swissmatic-T0984071603200/dp/B075MLSGVN#

αυτό χρησιμοποιεί το μηχανισμό των sistem 51 της swatch? :hmmm:

αν ναι τσέκαρε και επιβεβαίωσε αν γίνεται ή όχι service σε αυτούς, διαφορετικά ανέβα κάνα 150αρι και πάρε κάποιο με ETA

Ναι, αυτόν χρησιμοποιεί, και ναι, απ' όσα διαβάζω δεν επιδέχονται service.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#534309 κοίτα.. από τη μία υπάρχει το θέμα ότι θα πήγαινες έτσι κι αλλιώς για service ένα αυτόματο που κάνει 200€ όταν κάνει 200 ευρώ το επίσημο; (άντε πες το πας κάπου άλλου με πολύ λιγότερα)

ή θα έκανες το ίδιο ακόμα και για ένα ρολόι των 400 ευρώ; :hmmm: βέβαια αυτό θα συμβεί σε αρκετά χρόνια, αλλά αργά ή γρήγορα θα συμμβει

από την άλλη με το λογική ότι η φτώχεια τρώει τον παρά το να έχεις κάτι που εξαρχής ξέρεις ότι δεν επισκευάζεται και αν πάθει κάτι θα πρέπει ή να πεταχτεί ή να αλλάξει ο μηχανισμός τελείως ίσως θα κοιτούσα πρώτα να μάθω πόσο κάνει η αλλαγή όταν είσαι εκτός εγγύησης και ανάλογα θα προχωρούσα

αν είναι αρκετά ασύμφορο καλύτερα να πας σε κάτι που θα μπορείς να πας σε ένα μάστορα να στο φέρει στα ίσια του και να μην εξαρτάσαι από την αντιπροσωπεία
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#534351 Έχεις δίκαιο, δεν λέω.. Και δεν σκέφτηκα τίποτα από όλα αυτά, το μόνο που ξέρω είναι ότι μου άρεσε πολύ at first sight :-) Κι ακόμα περισσότερο η προσιτή τιμή του.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις ωστόσο. Θα εξετάσω τι και πώς, όταν το δοκιμάσω κι από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#536475 Για ρολογια CASIO ποιο μαγαζι εχει καλυτερη συνεργασια?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#536520 Με την casio ή με εσένα;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#536598
Geo f1 έγραψε:Για ρολογια CASIO ποιο μαγαζι εχει καλυτερη συνεργασια?

Πέρνα μια απο oroloi.gr
Για πιο ενδιαφέρεσαι;