Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#657187
nickthetrib έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Για παραλίες Φωκίδας - Δωρίδας έχει κανείς άποψη από καταλύματα; Θέλω φέτος δυστυχώς να είναι κοντά στους γονείς και θα πάω στη χειρότερη θάλασσα για μπάνιο παγκοσμίως.

Χειροτερο απο το Μενιδι Αιτολακαρνανίας (και γενικά Αμβρακικό) δεν παιζει να ειναι

Δεν ξέρω για τον Αμβρακικό, αλλά ο Κορινθιακός είναι αίσχος. Ειδικά ο κόλπος της Ιτέας έχει όλα τα κακά του κόσμου. Μετά τη Βίδαβη (Άγιοι Πάντες) όμως νομίζω ότι είναι απλά κακά.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657188 Δεν έχω κανει μπανιο προς τα εκεί, αλλά μονο αν δεις σαν μορφολογία τους 2 κολπους θα καταλαβεις, οτι μάλλον ο αμβρακικός ειναι χειρότερα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#657191 IOY.
Για κανένα λόγο, μόνο τίποτα καραβλαχοι Αμφιλοχιώτες ξερω γω θα μπορουσαν να κάνουν μπάνιο στον Αμβρακικό :help:

Η δικιά μου φετινή covidian εξορμηση είχε Μάνη. 2 μέρες Μονεμβασιά, 2 μέρες Καρδαμύλη. Ελάχιστος κόσμος τον Ιούλη, τολμώ να πω οτι πέρασα καταπληκτικά, δε παίζει να τα ξαναδεις αυτά τα μέρη τοσο έρημα αυτή την περίοδο :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657197 Ιονιαρα ρε. Μόνο
Οι καλύτερες παραλίες της υφηλίου
Νομίζω ότι του Βουτουμη στους Παξούς είναι η παραλία όπως θα έπρεπε να είναι

Αλλά φέτος θα "περιοριστω" σε Καστροσυκιά δια ολίγες ημέρες και μάλιστα άνευ τέκνων διότι επαρκαριστηκαν εις γιαγιάδες
Άβαταρ μέλους
By Chris
#657201
rx8_drifter έγραψε:IOY.
Για κανένα λόγο, μόνο τίποτα καραβλαχοι Αμφιλοχιώτες ξερω γω θα μπορουσαν να κάνουν μπάνιο στον Αμβρακικό :help:

Η δικιά μου φετινή covidian εξορμηση είχε Μάνη. 2 μέρες Μονεμβασιά, 2 μέρες Καρδαμύλη. Ελάχιστος κόσμος τον Ιούλη, τολμώ να πω οτι πέρασα καταπληκτικά, δε παίζει να τα ξαναδεις αυτά τα μέρη τοσο έρημα αυτή την περίοδο :inlove:
Μονεμβασια και Καρδαμυλη μονο ή και αλλου; Ψαχνομαστε για Μανη φετος, απο μεσαιο ποδι εχουμε παει Καρδαμυλη, και απο δυτικο μεχρι Πυλο, οχι παρακατω. Τωρα ειμαστε αναμεσα στα νοτια της Πυλου ή στα νοτια της Καρδαμυλης. Για μεσα Σεπτεμβρη. Τι ψηφιζει το κοινο;


< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#657204
rx8_drifter έγραψε:IOY.
Για κανένα λόγο, μόνο τίποτα καραβλαχοι Αμφιλοχιώτες ξερω γω θα μπορουσαν να κάνουν μπάνιο στον Αμβρακικό :help:

Η δικιά μου φετινή covidian εξορμηση είχε Μάνη. 2 μέρες Μονεμβασιά, 2 μέρες Καρδαμύλη. Ελάχιστος κόσμος τον Ιούλη, τολμώ να πω οτι πέρασα καταπληκτικά, δε παίζει να τα ξαναδεις αυτά τα μέρη τοσο έρημα αυτή την περίοδο :inlove:
Αν ξαναπάς Μανη και τυχει να ειμαι Ελλάδα, you are welcome να σε φιλοξενήσω.

Ομολογώ να πω ότι η Μανη προ ετων ήταν ένα εντελώς παρθένο μέρος,πλεον με τον εκτεταμένο τουρισμό ξεκινάει και χάνει την αθωωτητα της.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#657205
Chris έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:IOY.
Για κανένα λόγο, μόνο τίποτα καραβλαχοι Αμφιλοχιώτες ξερω γω θα μπορουσαν να κάνουν μπάνιο στον Αμβρακικό :help:

Η δικιά μου φετινή covidian εξορμηση είχε Μάνη. 2 μέρες Μονεμβασιά, 2 μέρες Καρδαμύλη. Ελάχιστος κόσμος τον Ιούλη, τολμώ να πω οτι πέρασα καταπληκτικά, δε παίζει να τα ξαναδεις αυτά τα μέρη τοσο έρημα αυτή την περίοδο :inlove:
Μονεμβασια και Καρδαμυλη μονο ή και αλλου; Ψαχνομαστε για Μανη φετος, απο μεσαιο ποδι εχουμε παει Καρδαμυλη, και απο δυτικο μεχρι Πυλο, οχι παρακατω. Τωρα ειμαστε αναμεσα στα νοτια της Πυλου ή στα νοτια της Καρδαμυλης. Για μεσα Σεπτεμβρη. Τι ψηφιζει το κοινο;


< >
Μανη δαγκωτό,δεν το αναφέρω λογω καταγωγής αλλα τα νερά της είναι το κάτι άλλο οπως και τα τοπια της, και αν χρειάζεσαι και τίποτα έξτρα πληροφορίες, εδω είμαστε.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#657207
Chris έγραψε:[Μονεμβασια και Καρδαμυλη μονο ή και αλλου; Ψαχνομαστε για Μανη φετος, απο μεσαιο ποδι εχουμε παει Καρδαμυλη, και απο δυτικο μεχρι Πυλο, οχι παρακατω. Τωρα ειμαστε αναμεσα στα νοτια της Πυλου ή στα νοτια της Καρδαμυλης. Για μεσα Σεπτεμβρη. Τι ψηφιζει το κοινο;


< >

Το κομματι απο Πυλο, Μεθωνη, Φοινικουντα, Κορωνη, Πεταλιδι, Πολυλιμνιο δεν το εχεις δει; Να το δεις!

Αναλογα τις μερες μπορεις και την Μανη μαζι. Μεσα Σεπτεμβρη δεν θα ακους και τις πετρες να σπανε απο την ζεστη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#657226 Πολυλιμνιο εχουμε παει, στα υπολοιπα οχι. Προτιμαμε να εστιασουμε σε ενα ποδι, 4-5 μερες και δεν ειμαστε σε κατασταση για πολλα χμ/πεζοποριες ανα ημερα


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#657229 Ισχυει, ανοιγεις μπυρα με τη ρωγα μετα :lol:

Κανεις κι ωραιο χαζεμα στους παλαβους που σκαρφαλωνουν απεναντι και βουτανε απο τα 10-20 μετρα σπαζοντας κλαδια στο δρομο. Δεν ξερω πως σε μαζευουν ομως απο κει αν σπασεις κανα χερι/κεφαλι


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#657274
Tetix έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:IOY.
Για κανένα λόγο, μόνο τίποτα καραβλαχοι Αμφιλοχιώτες ξερω γω θα μπορουσαν να κάνουν μπάνιο στον Αμβρακικό :help:

Η δικιά μου φετινή covidian εξορμηση είχε Μάνη. 2 μέρες Μονεμβασιά, 2 μέρες Καρδαμύλη. Ελάχιστος κόσμος τον Ιούλη, τολμώ να πω οτι πέρασα καταπληκτικά, δε παίζει να τα ξαναδεις αυτά τα μέρη τοσο έρημα αυτή την περίοδο :inlove:
Αν ξαναπάς Μανη και τυχει να ειμαι Ελλάδα, you are welcome να σε φιλοξενήσω.

Ομολογώ να πω ότι η Μανη προ ετων ήταν ένα εντελώς παρθένο μέρος,πλεον με τον εκτεταμένο τουρισμό ξεκινάει και χάνει την αθωωτητα της.

< >


Αν τύχει και βρεθούμε, το βασικό θα ειναι να κάνουμε μια οινογνωσία :s_cool
Μιας και είσαι εδώ τώρα, για πάμε στο σωστό τοπικό, τσίμπησα 2 κρασάκια για το καλό απ την περιοχή :superman:

@Chris: Δεν έκανα εκτεταμμένο τουρινγκ αυτή τη φορά, μιας και ήταν λίγες οι μέρες, αλλά προσωπικά οι ονομαστές παραλίες (Φονέας, Καλογρια-Στουπα) δε με τρέλαναν στην περιοχή. Επειδή ομως κάθε χρόνο κράζω το ότι γράφουμε σ αυτά τα τοπικά πληροφορίες μαζεμένες και γίνεται κώλος το φόρουμ, πάω να βρω το τοπικό για την Πελοπόνησσο. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#657433
Corto Maltese έγραψε:
nickthetrib έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Για παραλίες Φωκίδας - Δωρίδας έχει κανείς άποψη από καταλύματα; Θέλω φέτος δυστυχώς να είναι κοντά στους γονείς και θα πάω στη χειρότερη θάλασσα για μπάνιο παγκοσμίως.
... ο Κορινθιακός είναι αίσχος. Ειδικά ο κόλπος της Ιτέας έχει όλα τα κακά του κόσμου. Μετά τη Βίδαβη (Άγιοι Πάντες) όμως νομίζω ότι είναι απλά κακά.
Υπάρχουν καλές παραλίες αλλά θέλουν ψάξιμο. Συμφωνώ εναντίον της Ιτέας αλλά είναι και θέμα γούστου τι ζητάει ο καθένας. Υπάρχουν και καλά νησάκια στην περιοχή θυμάμαι πήγαινα σαν παιδί.
Από Ιτέα δυτικά προς Ναύπακτο (ή και προς τα ανατολικά προς Ασπρά Σπίτια) υπάρχουν συμπαθέστατες παραλίες.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#657586 Την περιοχή την ξέρω πολύ καλά. Από την Άμφισσα κατάγομαι. :) Για καταλύματα ρώτησα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#657868 Ρε σεις οι θάλασσες στη Μάνη δε μας τρελαναν πάντως. Πάνε 4-5 χρόνια απο τοτε βέβαια και ηταν Αύγουστος και ειχαμε ερθει και απο Σέριφο... Οποτε όλα παιζουν το ρολο τους.
Θυμάμαι να μου φαίνονται τα νερά βραστά, κατουρο τελείως και άπειρο κοσμο.

Φέτος εμείς ημασταν Κύθηρα. Σουπερ το νησί. Το διαλέξαμε λόγω μικρής απόστασης με καράβι (από Νεάπολη).


< >