Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#663525
pro έγραψε:
dimik έγραψε:Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >


Σε ότι αφορά εμένα, άνετα.... μέρος χωρίς χλωρίδα τρώει κατευθείαν άκυρο.


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#663528
dimik έγραψε:^θα τολμούσα να πω Πήλιο με κίνδυνο να πέσω έξω

< >


mousatos έγραψε:Χαλκιδική, 6,7 χλμ έξω από την Ιερισσό.


Κι όμως Πρέβεζα, λίγο πριν την παραλία Σκάλας...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#663530
dimik έγραψε:
pro έγραψε:
dimik έγραψε:Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >


Σε ότι αφορά εμένα, άνετα.... μέρος χωρίς χλωρίδα τρώει κατευθείαν άκυρο.


< >

τοσο πρασινη ειναι η Κυπρος?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#663534
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:
pro έγραψε:
dimik έγραψε:Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >


Σε ότι αφορά εμένα, άνετα.... μέρος χωρίς χλωρίδα τρώει κατευθείαν άκυρο.


< >

τοσο πρασινη ειναι η Κυπρος?


Οχι, αλλά με πληρώνει δεν την πληρώνω

< >
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#663550 Η 1η φώτο είναι Μαρμάρι που συνήθως έχει ωραία κυματα, η 2η Ταίναρο ή Ακρογιάλι ;

Για μένα ήταν ο παράδεισος της οδήγησης, ειδικά τη 1η μερα που κατεβαινοντας κάναμε στάση Μυστρά και φτάσαμε μέχρι Αλύπα που κάναμε μπάνιο.Το πρόβλημα ήταν πως ήμουν με λάθος αυτοκίνητο όσον αφορά την οδηγικη ευχαριστηση

Chris έγραψε:Μακαρι να μπορω να κανω παντα διακοπες τετοια εποχη :inlove:

10km εξω απο την Αεροπολη απο την Τεταρτη, εχουμε γυρισει ολο το ποδι απο Καρδαμυλη και κατω, και αυριο παμε για 3 μερες Ναυπλιο

Ειναι υπεροχο μερος. Αρκει να μη βαριεστε την οδηγηση με ασταματητες στροφες, ανεβασμα στα βουνα, κατηφορες τοσο αποτομες που δε βλεπεις καν δρομο μονο θαλασσα, πρωτη/δευτερα/τριτη και ξανα πρωτη κλπ. Μαλλον δυσκολο με μικρα παιδια. Ιδανικα θελει και κανα αθλητικο παπουτσακι για να φτασεις καποια σημεια περπατωντας, πχ τον φαρο στο Ταιναρο

Αγριο οσο πρεπει, πανεμορφες παραλιες/θαλασσες, φθηνο φαγητο, οι ντοπιοι δεν μας βλεπουν σαν πορτοφολια, τι αλλο να ζητησεις. Ισως η περιοχη απο Κυπαρισια μεχρι Πυλο να ειναι 1% ομορφοτερη, αλλα κι εδω ειναι καταπληκτικα

Σημερα το πλανο λεει Γυθειο κι οσο πιο μακρυα φτασουμε



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663552 Μαρμαρι, ταιναρο κατω κατω εκει που τελειωνει η ασφαλτος, και η τριτη επισης ταιναρο, ολη η δεξια πλευρα του ακρωτηριου οπως το βλεπεις προσεγγιζοντας το, η αριστερη παραλια ειναι το μαρμαρι, η δεξια αυτη που θα παω την επομενη φορα :lol:

Κι εγω με λαθος αυτοκινητο ειμαι, αλλα κανω οτι μπορω για να ευχαριστηθω οδηγηση, πχ οι περισσοτεροι δρομοι που δεν ειναι αναβαση/καταβαση ταιριαζουν αψογα στην γεματη τριτη/τεταρτη μου, οποτε μπορει να παω 10-20 χιλιομετρα χωρις αλλαγη και να απολαμβανω τη ντιζελοροπη στις γκαζιες μετα απο καθε καμπη. Στριβει και σχετικα σωστα το συγκεκριμενο, οποτε οκ
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#663553 Όλη η δεξια πλευρα του ποδιου οπως κοιτάς στο χάρτη, έχει πολλες (μη οργανωμενες) παραλίες και κολπακια, μεχρι να φτασεις στο Κοτρωνα, που δεν λεει κατι ιδιαιτερο.Η πιο ωραια ειναι η Αλυπα ( στο χαρτη αναφερεται ως εξω Νυμφιο) και μεγαλη, οργανωμενη ειναι στο Μαυροβουνι.Αν αντεχεις πολυ μεγαλη παρακαμψη, αντι για Γυθειο πηγαινε τερμα ανατολικα Κυπαρισσι ( πανω απο τη Μονεμβασια)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663554 Τελειωσαμε τωρα, την επομενη φορα, με βαρκα ή τουλαχιστον σε κατασταση που να μπορουμε να γραψουμε μερικα χιλιομετρα πεζοποριας, ειδα οντως παρα πολλες παραλιες που φτανεις μονο απο μονοπατι, στην καλυτερη, και οι περισσοτερες εμοιαζαν υπεροχες

Πολυ αερα και ασχημο κυμα στο μαυροβουνι και ολες τις νοτιοανατολικες σημερα...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#663556 Πέρα από την ξεραιλα που λέει ο dimik, οι παραλίες μου φαίνονται κάπως "άγριες" στις φωτογραφίες από Πελοπόννησο. Έβλεπα στο google και τα μέρη που ανέφερε ο Kilo, πέτρα και βαθιά νερά. Ίσως να φταίει ότι δεν το πολύ έχω με το κολύμπι και με ψιλό τρομάζουν τέτοιες παραλίες.

Ωραία μέρη, έχουν την δική τους ομορφιά, άλλα μάλλον θα προτιμήσω τοπία όπως αυτό του Ξενοφώντα! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#663559 Τα νερά είναι λιγο αγρια και συνηθως βαθια και σπανια θα βρεις αμμουδιες, οσον αφορα τη Λακωνική μεσα Μανη ( γνωστη και ως κανονικη).Μαλλον ο παραδεισος σου ειναι οι παραλιες της Μεσσηνιας και της Ηλειας
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#663564
dimik έγραψε:
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:
pro έγραψε:
dimik έγραψε:Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >


Σε ότι αφορά εμένα, άνετα.... μέρος χωρίς χλωρίδα τρώει κατευθείαν άκυρο.


< >

τοσο πρασινη ειναι η Κυπρος?


Οχι, αλλά με πληρώνει δεν την πληρώνω

< >


και εμεις στην Ελλαδα πληρωνομαστε ρε Ντιμικ,δεν δουλευουμε τζαμπα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#663571
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:
pro έγραψε:[quote="dimik"]Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >


Σε ότι αφορά εμένα, άνετα.... μέρος χωρίς χλωρίδα τρώει κατευθείαν άκυρο.


< >

τοσο πρασινη ειναι η Κυπρος?


Οχι, αλλά με πληρώνει δεν την πληρώνω

< >


και εμεις στην Ελλαδα πληρωνομαστε ρε Ντιμικ,δεν δουλευουμε τζαμπα.[/quote]

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι άλλο το μέρος που μένεις γιατί βιοποριζεσαι και άλλο αυτο που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ για τις διακοπές σου και συζητάμε εδω;

Αλλα ήθελες να κάνεις τον εξυπνάκια με την Κύπρο

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#663581
dimik έγραψε:
Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι άλλο το μέρος που μένεις γιατί βιοποριζεσαι και άλλο αυτο που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ για τις διακοπές σου και συζητάμε εδω;

Αλλα ήθελες να κάνεις τον εξυπνάκια με την Κύπρο

< >


το ποιος ηθελε να κανει τον εξυπνο φανηκε. :s_empathy