Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656733
Focusman91 έγραψε:Για μπάνιο εντός Αττικής προτιμώ να δώσω ένα επιπλέον 50αρι και να πάω στο εξοχικό μου κοντά στο Ξυλοκαστρο.
(Καποιοι κακεντρεχεις ίσως με πείτε ντίβα. Χεστηκα.)
Άντε όμως επειδή πήγα το προηγούμενο σουκου, η Ψάθα είναι ωραία, αν και ψιλομακριά.

< Note 8 >


Μια από τα ίδια.

red_monster έγραψε:
Και αν έχει κύμα υπάρχει και η Κινέτα

Σωστός. Πήγαινα φανατικά στο Loubier για χρόνια.



Η Ψάθα είναι μια χαρά, αλλά αν έχεις ομπρέλα, ψάθα, ψυγειάκι για νερά, καφέ, ροφήματα, αναψυκτικά, μπίρες, ακόμη καλύτερα. Βέβαια ξεφεύγει από το λογικό κόστος του "κοντινού μπάνιου".
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#656735 Το προηγούμενο Σάββατο πήγα με ομπρελινο και μετά κάτσαμε για φαγητό στην παραλία.
Περίμενα ότι θα έβρισκα με δυσκολία να παρκάρω αλλά οκ, κανένα θέμα.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#656736
diplomat έγραψε:Για μπάνιο αυθημερόν οποιαδήποτε διαδρομή πάνω της ώρας είναι ζόρικη, ειδικά στο γύρνα.



Τι λες βρε μπαρμπαδι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#656737
Giuseppe Busso έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Για μπάνιο εντός Αττικής προτιμώ να δώσω ένα επιπλέον 50αρι και να πάω στο εξοχικό μου κοντά στο Ξυλοκαστρο.
(Καποιοι κακεντρεχεις ίσως με πείτε ντίβα. Χεστηκα.)
Άντε όμως επειδή πήγα το προηγούμενο σουκου, η Ψάθα είναι ωραία, αν και ψιλομακριά.

< Note 8 >


Μια από τα ίδια.

red_monster έγραψε:
Και αν έχει κύμα υπάρχει και η Κινέτα

Σωστός. Πήγαινα φανατικά στο Loubier για χρόνια.



Η Ψάθα είναι μια χαρά, αλλά αν έχεις ομπρέλα, ψάθα, ψυγειάκι για νερά, καφέ, ροφήματα, αναψυκτικά, μπίρες, ακόμη καλύτερα. Βέβαια ξεφεύγει από το λογικό κόστος του "κοντινού μπάνιου".


Έχει καφέ μπαρ με ξαπλώστρες και πολύ καλό ταβερνείο.

Δεν το συζητώ να πάω για μπάνιο και να κουβαλάω τσουμπλεκια
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#656744 Ψάθα και Πόρτο Γερμενό, αν δεν έχει κόσμο, είναι μια χαρά και μόλις 45 λεπτά απόσταση.
Άντε το πολύ ώρα αν θες να πας πολύ χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#656753
diplomat έγραψε:Ψάθα ακούω από αρκετούς φίλους φέτος, όμως είναι όντως μακριά.

Πάντως εάν πρόκειται για σουκού, κι εγώ προτιμώ να δώσω το πενηντάρι που λέει ο focusman και να πάω στου χουριό (Άστρος). Βέβαια, σπανιότατα περισσεύει πενηντάρι στο πορτοφολίνο. :lol:
Για μπάνιο αυθημερόν οποιαδήποτε διαδρομή πάνω της ώρας είναι ζόρικη, ειδικά στο γύρνα.


Αξιζει το Αστρος? καποιοι λενε ότι και ο Τυρος εχει καλη παραλια. Το σκέφτομαι να παω μια βολτα αλλα δεν το τολμησα ακομα.Ο δρομος από Τριπολη είναι καλος;

Αττικη οντως δεν αξιζει για μπανιο. Ναυπλιο προτεινω για κοντινη διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#656755
diplomat έγραψε:Ψάθα ακούω από αρκετούς φίλους φέτος, όμως είναι όντως μακριά.

Πάντως εάν πρόκειται για σουκού, κι εγώ προτιμώ να δώσω το πενηντάρι που λέει ο focusman και να πάω στου χουριό (Άστρος). Βέβαια, σπανιότατα περισσεύει πενηντάρι στο πορτοφολίνο.
Για μπάνιο αυθημερόν οποιαδήποτε διαδρομή πάνω της ώρας είναι ζόρικη, ειδικά στο γύρνα.
Είσαι φίλος μου. :inlove:

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#656780
GTS έγραψε:Αξιζει το Αστρος? καποιοι λενε ότι και ο Τυρος εχει καλη παραλια. Το σκέφτομαι να παω μια βολτα αλλα δεν το τολμησα ακομα.Ο δρομος από Τριπολη είναι καλος;


Το Άστρος προσφέρει ένα τίμιο μπάνιο και μέχρι εκεί ΙΜΗΟ. Όπερ μεθερμηνευόμενον -> δεν πρέπει κανείς να περιμένει να είναι εφάμιλλο νησιού ξερωγώ, μα είναι σαφώς ανώτερο της Αττικής. Το αυτό ισχύει και σε πολλά άλλα μέρη του αργολικού, όπως στον αναφερθέντα Τυρό.

Ο δρόμος από Τρίπολη για Άστρος έχει τελειώσει εδώ και λίγα χρόνια, με το στροφοκομμάτι πριν τα κ.Δολιανά να πηγαίνει πλέον τρένο. Γύρω στα 45' με 50' η διαδρομή με χαλαρό ρυθμό.

Focusman91 έγραψε:Είσαι φίλος μου. :inlove:


:inlove: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#656828
NickTG έγραψε:Ψάθα και Πόρτο Γερμενό, αν δεν έχει κόσμο, είναι μια χαρά και μόλις 45 λεπτά απόσταση.
Άντε το πολύ ώρα αν θες να πας πολύ χαλαρά.
Αμα έχει κίνηση, θες ώρα σίγουρα
Πάντως στα ίδια λεπτά (45-60) από βόρεια που είμαι εγώ, προτιμώ μερικές φορές και Ιππόκαμπο/Δροσιά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#656829
Focusman91 έγραψε:Για μπάνιο εντός Αττικής προτιμώ να δώσω ένα επιπλέον 50αρι και να πάω στο εξοχικό μου κοντά στο Ξυλοκαστρο.

Πολύ καις :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#656838
red_monster έγραψε:
sknipper έγραψε:Εμείς κλείσαμε για 2ο μισό Αυγούστου με επιστροφή αρχές Σεπτεμβρίου ... Βλέποντας και κάνοντας.
Υπάρχει σχέδιο να μολύνετε με κορόνα μεγάλο μέρος της επικράτειας, εύγε :metalo:
Ρώσοι και Βαλκάνιοι έχουν σκοπό να αφήσουν μετρητό, εσάς σας κόβω για μια σαλάτα και μια μπίρα δια τέσσερα :shifty:
:lol: Εμείς όμως θα είμαστε τσεκαρισμένοι, η επικράτεια δεν θα είναι.
Περισσότερο φοβόμαστε μην κολλήσουμε στην Ελλάδα που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Γενικά δεν υπάρχει σωστό και λάθος, πρέπει όλοι από όπου κι αν είναι να προσέχουν και να κρατάνε αποστάσεις, μάσκες κλπ.
Για το άλλο μη φοβάσαι, δεν είμαι της σαλάτας και σίγουρα δεν είμαι του δια τέσσερα, μάλλον του επί δύο. Αν δεν με πιστεύεις κάλεσέ με να μου κάνεις το τραπέζι... :twisted:

Για μπάνια στην Αττική υπάρχουν και πιο κοντινά από Παλαιό Φάληρο, Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη, Αγ Μαρίνα και αντίστοιχα της ανατολικής ακτής Σχοινιά, Νέα Μάκρη, Ραφήνα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#656842 Εγω ειχα προτεινει σε προηγουμενη συζητηση τη λουτσα, ειδα πως καποιος την προτεινε και τωρα. Άπλα, ηρεμια, χωρις δυνατες μουσικες, ο καφετζης σου φερνει και σουβλακια απο το διπλανο σουβλατζιδικο, μια χαρα. Εχει και τα νησσακια διπλα για χαζεμα kitesurf και μπεργκερακια. Αλλα ο αντμιν ειχε πει πως πεφτουν λυματα καπου εκει γυρω και μου το χαλασε.

Αλλιως, επενδυστε το 50ρικο σε πολυ καλυτερες θαλασσες απο τον κορινθιακο κι ελατε αιγινα (ή αγκιστρι), λεωφορειο για περδικα ή μηχανακι (γιατι με αμαξι ανεβαινει το μπαζτετ) και εχετε 3-4 οργανωμενες και απειρα σημεια που στρωνεις πετσετα και βουτας, ή καραβακι για Μονή για μια ξεχωριστη εμπειρια.

Φετος κοντευουμε να βουλιαξουμε βεβαια, και ειναι λογικο, ο κοσμος κλεινει πολυ πιο δυσκολα μια βδομαδα κυκλαδες, αλλα μια μονοημερη ή σ/κ ή ακομα και διαμερισμα με σεζον αιγινα ειναι πολυ πιο ευκολο


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#656846 Αν έρχονται όμως θα γκρινιάζεις ότι "γέμισε και το νησί με Αθηναίους, δεν έχουμε πλέον ησυχία, πού να παρκάρουμε" κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#656849 Το εχουμε περασει ηδη αυτο το σταδιο, εχει γεμισει εδω και βδομαδες, αρχες ιουνιου ξαφνικα αρχισα να βλεπω παντου βορειοευρωπαιους, ολοκληρες οικογενειες, απορουσα ποτε/πως προλαβαν κλπ


< >