Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#646686
dimviii έγραψε:
italakias έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό είναι για ψωμί άντε και κάνα ψτο, δεν θεωρείται μαχαίρι σεφ.


< >

Ναι οντως,με αυτα τα δοντια μονο για ψωμι κανει.


οποτε θελεις,παμε εξω,παραγγελνουμε 2 σταβλισιες.Εσυ θα φερεις το δικο σου χωρις δοντια,και εγω το 10ετιας τραμοντινα για τις φρατζολες που λες.
Οποιος κοψει πιο αργα τη μπριζολα σε κομματακια 1χ1 εκ θα πληρωσει το λογαριασμο,και θα μεινει νηστικος,γιατι ο νικητης θα φαει και τις 2 σπαλομπριζολες.
Αντε θα κερασω και μια αμστελ.
Η μπριζόλα medium rare όμως

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646702
dimviii έγραψε:
italakias έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό είναι για ψωμί άντε και κάνα ψτο, δεν θεωρείται μαχαίρι σεφ.


< >

Ναι οντως,με αυτα τα δοντια μονο για ψωμι κανει. :lol:


οποτε θελεις,παμε εξω,παραγγελνουμε 2 σταβλισιες.Εσυ θα φερεις το δικο σου χωρις δοντια,και εγω το 10ετιας τραμοντινα για τις φρατζολες που λες.
Οποιος κοψει πιο αργα τη μπριζολα σε κομματακια 1χ1 εκ θα πληρωσει το λογαριασμο,και θα μεινει νηστικος,γιατι ο νικητης θα φαει και τις 2 σπαλομπριζολες.
Αντε θα κερασω και μια αμστελ.


Βασικα εχουν δίκιο οι σύντροφοι. Παρε ενα tramontina (γιατι ειναι κορυφαια) αλλα χωρις δοντάκια, κοντό, και θα δεις που η μπριζόλα θα κόβεται μια χαρα χωρις να τραυματιζεται γιατι την ξεσκίζουν τα δόντια... θα με θυμηθεις.

δες εδω, https://www.wayfair.com/kitchen-tableto ... r1050.html

ή και ακομα πιο κοντο. Το κόλπο ειναι οτι τα κλασικά μακρια λεπτα σε μπριζολα λυγιζουν απο την ταση που δινεις για να κοψεις. Τα πιο κοντά ή πιο πλατια λιγο οπως της φωτο, συμπεριφερονται αλλιως και βοηθουν.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#646704 Έχει ο Σκλαβενίτης ένα μικρό τραμοντίνα με 1 € , με ξύλινη λαβή και 2 αγκράφες ....ξυράφι μιλάμε,..... :oops:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#646898 Για να ξαναγυρίσουμε στην ερώτηση του sknipper ρίξε μια ματιά στα Victorinox Fibrox. Βγαίνουν και σε διάφορα χρώματα. Value for money και αντοχή στο χρόνο εγγυημένες. Φυσικά συχνάζουν σε επαγγελματικές κουζίνες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648003
mirage έγραψε:Για να ξαναγυρίσουμε στην ερώτηση του sknipper ρίξε μια ματιά στα Victorinox Fibrox. Βγαίνουν και σε διάφορα χρώματα. Value for money και αντοχή στο χρόνο εγγυημένες. Φυσικά συχνάζουν σε επαγγελματικές κουζίνες.
Ευχαριστώ.
Τελικά πήρα σετάκι τριών (chef's 20cm, paring 10cm και carving 20cm που κάπου διάβασα είναι τα πιο απαραίτητα μαχαίρια). Για ντομάτες και ψωμί έχω ήδη άλλα οδοντωτά που κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους οπότε δεν με ενδιαφέρει. Αν και όπως κατάλαβα ένα καλό μαχαίρι σε καλή κατάσταση μια χαρά την κόβει την ντομάτα.
Είναι ειδική έκδοση top chef του 2017 από την Wusthof που όπως είδα αν και δεν λέει με μεγάλα γράμματα Wusthof πρόκειται για παραλλαγή του κωδικού που ανήκει στη σειρά Gourmet (που διάβασα ότι είναι η πιο καλή από τις μη σφυρήλατες, και μοιάζει κάπως σε εμφάνιση με την καλή σειρά Classic). Πρόλαβα το τελευταίο από Amazon στις 43,91 λίρες, τώρα το λέει μη διαθέσιμο.
Σετ 9675-2 που πήρα 10, 20, 20cm
Εικόνα
Σετ 9675 της σειράς Gourmet με 12, 16 και 20cm
Εικόνα
Ήρθαν τα μαχαίρια και είναι όντως της σειράς Gourmet. Απλά λένε top chef στη μια πλευρά της λάμας, στην άλλη λένε κανονικά Gourmet, κωδικό, μήκος, μάρκα κλπ. Τελικά τα 20εκμ λάμα είναι μεγάλο μαχαίρι, δεν το περίμενα...
Πολύ καλής ποιότητας μοιάζουν, μέτριο βάρος και όμορφα ζυγισμένα, και τα χερούλια ναι μεν είναι συνθετικό υλικό αλλά καθόλου πλαστικούριο, υφή σαν μαύρο ξύλο. Και το μαχαίρι συνεχίζει ορατό μέχρι το τέλος του χερουλιού. Και κόοοοοοοβουν.

Αυτό που κατάλαβα για τα μαχαίρια είναι ότι αν και λένε ότι μπορούν συνιστούν να μην τα βάζεις σε πλυντήριο (δεν έχω οπότε πλυντήριο πιάτων οπότε δεν με απασχολεί).
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακριβώς είναι το θέμα της συντήρησης-ακονίσματος και των αξεσουάρ που χρειάζονται. Υπάρχει η πιο συχνή διαδικασία του honing και η λιγότερη συχνή του sharpening (η οποία αφαιρεί μέταλλο). Για να τα κάνεις αυτά υπάρχουν κάτι πέτρες, κάτι άλλα, κάτι ράσπες, κάτι ακονιστήρια. Τι κάνουμε;
Λοιπόν πιο συχνά κάνεις το honing είτε περνώντας το σε σχήματος V κεραμικό είτε περνώντας το με την κατάλληλη γωνία στο μακρύ σίδερο με επίστρωση διαμαντιών. Αυτό σου ισιώνει και ομαλοποιεί το κοφτερό χείλος.
Λιγότερο συχνά κάνεις ακόνισμα είτε σε σχήματος V εγκοπή με τουνγκστένια-carbide-επίστρωση διαμαντιών (ανάλογα τα λεφτά) είτε σε υγρή ειδική πέτρα (υπό τη σωστή γωνία πάντα που διαφέρει μεταξύ ιαπωνικών 15° και γαλλογερμανικών/δυτικών μαχαιριών 20-25°). Το ακόνισμα ξύνει το μέταλλο και αφαιρεί, βγαίνουν ρινίσματα, το μαχαίρι σου μικραίνει.
Υπάρχουν και άλλα πιο προχωρημένα κόλπα, και ηλεκτρικά με ιμάντες, ανταλλακτικούς δακτυλίους κλπ κλπ.
Αποφάσισα για ακονιστήρι με 2 εγκοπές, μια με κεραμικό και μία από το άλλο. Το ψάχνω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648004 Ναι αυτά είναι τα 3 κλασσικά, καλη επιλογή καλα κοψίματα λοιπον.
Γενικά αν ασχολείσαι συχνά με honing δεν χρειάζεται ακονισμα τοσο συχνά. Ειδικα αν προσέχεις σε τι επιφάνεια κόβεις τα γερμανικού στυλ μαχαίρια δεν έχουν ιδιαίτερο θεμα με ακονισμα.Οπότε το επόμενο που αξίζει να πάρεις ειναι μια ράσπα.
Εγώ θα αγόραζα βεβαια τα Classic λογω σχήματος, μήκους, προστασίας κλπ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648120
mirage έγραψε:Ναι αυτά είναι τα 3 κλασσικά, καλη επιλογή καλα κοψίματα λοιπον.
Γενικά αν ασχολείσαι συχνά με honing δεν χρειάζεται ακονισμα τοσο συχνά. Ειδικα αν προσέχεις σε τι επιφάνεια κόβεις τα γερμανικού στυλ μαχαίρια δεν έχουν ιδιαίτερο θεμα με ακονισμα.Οπότε το επόμενο που αξίζει να πάρεις ειναι μια ράσπα.
Εγώ θα αγόραζα βεβαια τα Classic λογω σχήματος, μήκους, προστασίας κλπ.
Ευχαριστώ. Προς το παρόν εντυπωσίασα κόρη και σύζυγο με το να κόψω χαρτί με άνεση. Σύντομα θα κάνουμε και ολίγην μαγειρική.
Αυτό που λες για την επιφάνεια κοπής κατάλαβα ότι έχει σημασία και ότι οι ξύλινες και κάτι άλλο είναι καλές και να αποφεύγονται οι πλαστικές και οι γυάλινες-μαρμάρινες. Και να μην κόβουμε σε πιάτα, πυρέξ, ταψιά κλπ. Και θέλουν και λαδάκι κάθε τόσο.
Η σειρά Classic είναι σφυρήλατα και φυσικά πολύ πιο ακριβά οπότε δεν. Και δεν καταλαβαίνω για ποιο πράμα μιλάς λέγοντας σχήμα, μήκος προστασία. Τουλάχιστον προς το παρόν πιστεύω ότι ήδη τα gourmet είναι πολύ καλά για μένα και την προβλεπόμενη χρήση. Αν δω ότι φτουράνε τότε βλέπουμε.
Όταν λες ράσπα εννοείς τη μεταλλική ράβδο;
Τυχαία μίλησα με φίλο για μαχαίρια και έμαθα ότι πέρασε κι αυτός μαχαιροφάση και έχει πολλά και διάφορα. Κάτι καλά Global (ιαπωνικά) κατέληξαν η προτίμηση της πεθεράς του για να σφάζει κοτόπουλα... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648132 Η προστασία ειναι η διαφορά στο τελείωμα της λεπιδας, στο καθετο τμήμα της, εκει που ενώνεται με την λαβή.
Ναι την ράβδο εννοώ. Αφού βρήκες κι άλλο μαχαιροπληκτο κοντα θα σε βοηθήσει με διάφορα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#670054 Δεν είναι λευκές συσκευές, αλλά δεν ξέρω που αλλού κολλάει η ερώτηση καλύτερα... Σχετίζονται βέβαια με αυτές.

Θέλουμε να αλλάξουμε τις κατσαρόλες. Αγοράσαμε από τη WMF και ήρθαν, τις πλύναμε κ τις χρησιμοποιήσαμε. Στη μία έφυγε η επίστρωση στον πάτο σε 3 σημεία και στην άλλη σα μια κουκίδα εμφάνισε σκουριά. Θα τις στείλω πίσω ως ελατωμματικές.

Από την άλλη, μια χύτρα ταχύτητας fissler vitafit premium φάνηκε πολύ καλή. Σκέφτομαι να παραγγείλω από fissler τώρα. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση? Επίσης, επειδή βλέπω ότι υπάρχουν 15 μοντέλα, όταν γράφει 18/10 επίστρωση σημαίνει ότι είναι ίδιες ποιοτικά, σωστά? Το θέμα είναι καθαρά αισθητικό?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670062 Τι λες για Tefal;
Είμαστε ευχαριστημένοι από την μεσαία αλουμινένια σειρά της (σε τηγάνια και κατσαρολάκια, σετ των 7-8). Πλέον σπάνια χρησιμοποιούμε τα ατσάλινα.
To 18/10 νομίζω έχει να κάνει με το ατσάλι και όχι με την επίστρωση.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#670090 Δίκαιο έχεις, το 18/10 πρέπει να αναφέρεται εν γένει στο μέταλλο και όχι μόνο στην επίστρωση.

Αλουμινίου δε λειτουργούν με τις επαγωγικές εστίες που έχω.

Θα ρίξω μια ματιά κ στην tefal.

Πολύ καλά τηγάνια αποδείχθηκαν τα ballarini, τα συνιστώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#670095 Ευχαριστώ.
Αν γίνεται εύκολα, ας μεταφερθεί εκεί η συζήτηση.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670101 18/10 αφορά τον τύπο του ανοξείδωτου ατσαλίου.
https://americankitchencookware.com/coo ... less-steel
Όσο για τις επαγωγικές εστίες, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις αλουμινένια σκεύη, αλλά αυτά πρέπει να έχουν ατσάλινο πάτο. Έχω 2-3 τέτοια στην κουζίνα μου, επαγωγικές έχω κι εγώ.
Επίσης, αν θέλεις να ελέγξεις αν θα δουλεύει ένα σκεύος με τις εστίες σου, το απόλυτο τεστ είναι αυτό του μαγνήτη :αν μαγνητίζει ο πάτος του σκεύους, τότε θα δουλεύει.
Εγώ WMF, Fissler και Tefal έχω και είμαι απ όλα ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#670105
Anonymous Founder έγραψε:18/10 αφορά τον τύπο του ανοξείδωτου ατσαλίου.
https://americankitchencookware.com/coo ... less-steel
Όσο για τις επαγωγικές εστίες, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις αλουμινένια σκεύη, αλλά αυτά πρέπει να έχουν ατσάλινο πάτο. Έχω 2-3 τέτοια στην κουζίνα μου, επαγωγικές έχω κι εγώ.
Επίσης, αν θέλεις να ελέγξεις αν θα δουλεύει ένα σκεύος με τις εστίες σου, το απόλυτο τεστ είναι αυτό του μαγνήτη :αν μαγνητίζει ο πάτος του σκεύους, τότε θα δουλεύει.
Εγώ WMF, Fissler και Tefal έχω και είμαι απ όλα ευχαριστημένος.

Αυτό με τον μαγνήτη το ξέρω, ναι.

Για να βάλω τη φωτογραφία εδώ:

Εικόνα

Εικόνα


Εσείς αυτό εδώ το θεωρείτε αμελητέο? Πρέπει να έγινε με τη μεταλική τσιμπίδα για τα μακαρόνια (εντάξει θα μου πείτε, πηγαίναμε γυρεύοντας, αλλά από τα σκεύη του ΙΚΕΑ ποτέ δεν είχαμε τέτοια προβλήματα). Τη δεύτερη φορά που χρησιμοποιήθηκε η WMF έγινε αυτό. Έφυγε μια επίστρωση που είχε στο σημείο, δλδ δεν είναι οπτικό μόνο αλλά ποιοτικό, έχει βαθούλωμα. Όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι μήπως είμαι υποχόνδριος :oops:

Θυμάμαι επίσης κ μια ατάκα που είχα ακούσει για τηγάνι tefal με χαλασμένη επίστρωση: "βγαίνει ο καρκίνος από μέσα αν χαλάσει η επίστρωση"... Από τότε προσέχω αν έχουν οι πάτοι μεγάλες βλάβες.