Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646663
mirage έγραψε:Dimviii εχεις παρει μαχαίρι σεφ με 1 ευρω;
Τα Tramontina ειναι επισης καλα μαχαίρια.


αυτο εδω εχω ακριβως με την ξυλινη λαβη και τα 3 πριτσινια.Το θυμαμαι που τα ειχαμε στο πατρικο μου,και επειδη μου εκανε εντυπωση το ποσο ευκολα εκοβαν,και ποσο μεγαλη διαρκεια ειχαν,πηγα και τα βρηκα και τα πηρα.Στο σκρουτζ 3,5 ευρω το βλεπω τωρα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#646665 Αυτό είναι μαχαίρι για μπριζόλα. Τιμη νορμαλ τοσο εχουν αυτα. Αρέσκω ξύλινη λαβή.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#646667 Κάτσε να δει τιμή και τα λεμε μετά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#646669 Τα ιαπωνικά btw είναι πιο ευαίσθητα και χαλάνε πιο εύκολα λόγω σκληροτερου ατσαλιου και λεπτότερης λαμας, θέλουν έμπειρο χρήστη και λεπτοδουλεια.

Τα ευρωπαϊκά δεν είναι τόσο κοφτερά όσο τα ιαπωνικά αλλά αντέχουν περισσότερο στην κακή χρήση-σκληρά τρόφιμα.

Κάτι σαν τις λαμαρίνες στα αυτοκίνητα δλδ

< >
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#646670
mirage έγραψε:Κάτσε να δει τιμή και τα λεμε μετά.

Τα είχα δει σε σπίτι ελληνικό που η γυναίκα ήταν από Ιαπωνία. Ήταν η πρώτη φορά που χάζεψα μαχαίρια κουζίνας. Έργα τέχνης. Δεν ρώτησα ποτέ την τιμή. Απλώς τη φαντάστηκα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646671
dimik έγραψε:Αυτό είναι για ψωμί άντε και κάνα ψτο, δεν θεωρείται μαχαίρι σεφ.


< >


δεν ξερω για τι ειναι ρε συ,αλλα σε πληροφορω οτι κοβει πολυ ευκολα μπριζολα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646674
BEAMS έγραψε:Dimviii ετοιμάζει παραγγελία :lol:
https://youtu.be/zNPc6xBBiLk


εκει στο 6,25, με το γερο που ακονιζει τη λαμα,ενω μεσα το εργαστηριο ειναι σαν σκουπιδοτοπος δακρυσα. :lol:
Στο 14 ο καλλιτεχνης,χαραζει/γραφει κατι πανω στη λαμα με καλεμι.Κοιταξτε με τι σφυρι δουλευει ο μαστορας. :lol:
Ολο χειροποιητο,εντυπωσιακο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#646675
dimik έγραψε:Αυτό είναι για ψωμί άντε και κάνα ψτο, δεν θεωρείται μαχαίρι σεφ.


< >

Ναι οντως,με αυτα τα δοντια μονο για ψωμι κανει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646676
mirage έγραψε:Κάτσε να δει τιμή και τα λεμε μετά.


δεν ειδα τιμη,αλλα ολες αυτες οι ωρες εργασιας,και το χειροποιητο πρεπει να πληρωθουν.
Δλδ για τι ποσα μιλαμε? :omg:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646677
italakias έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό είναι για ψωμί άντε και κάνα ψτο, δεν θεωρείται μαχαίρι σεφ.


< >

Ναι οντως,με αυτα τα δοντια μονο για ψωμι κανει. :lol:


οποτε θελεις,παμε εξω,παραγγελνουμε 2 σταβλισιες.Εσυ θα φερεις το δικο σου χωρις δοντια,και εγω το 10ετιας τραμοντινα για τις φρατζολες που λες.
Οποιος κοψει πιο αργα τη μπριζολα σε κομματακια 1χ1 εκ θα πληρωσει το λογαριασμο,και θα μεινει νηστικος,γιατι ο νικητης θα φαει και τις 2 σπαλομπριζολες.
Αντε θα κερασω και μια αμστελ.