Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#633218 Ας συνεχίσουμε την κουβέντα για τον κορωνοϊό εδώ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#633220 Και με όλες τις προεκτάσεις του δλδ κοινωνία, τρόπος ζωής, κλπ
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#633221
bujinkan έγραψε:Και με όλες τις προεκτάσεις του δλδ κοινωνία, τρόπος ζωής, κλπ


Είναι πολύ σημαντικές και αυτές (πάντα μετά τη δημόσια υγεία).

diplomat έγραψε:Από πολλούς φίλους πλέον ακούω φοβερά και ζοφερά πράγματα για διάφορους κλάδους. :(
Συγκεκριμένα ένας κολλητός και η κοπέλα του είναι δύσκολο να συνεχίσουν να έχουν τις δουλειές τους στο επόμενο δίμηνο.


Τελικά και οι δύο απολύθηκαν χθες. :( :( :(

Το άλλο κομμάτι είναι του άγχους, επειδή έχω τη μάνα σε υψηλότατο κίνδυνο (καρκίνο πνεύμονα, δύο χειρουργεία) με έχει πιάσει αρκετά γερά.Χθες συνάντησα και τον άλλο κολλητό που είχε πάει πρόσφατα Κούβα. Δεν είχαμε χειραψίες και τέτοια και ο ίδιος είναι χωρίς συμπτώματα, όμως και πάλι κακές σκέψεις τριβελίζουν το μυαλό ρε γαμώτο.
Τώρα βέβαια ότι έγινε, έγινε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#633228 Δυστυχώς, οι επιπτώσεις στην οικονομία θα είναι τρομακτικές και επίσης δυστυχώς, άρχισαν ήδη να φαίνονται... :(

Δεν θέλω καν να φανταστώ τι έχει να γίνει με τον τουρισμό... :lipsealed:

Το 2020 θα είναι εξαιρετικά δύσκολο έτος απ' όλες τις απόψεις και, αν είμαστε τυχεροί, θα αρχίσει να στρώνει η κατάσταση μόνο μετά το καλοκαίρι... Και αυτό με την υπόθεση ότι κάπου στις αρχές καλοκαιριού θα σταματήσει η πανδημία και ΔΕΝ θα ξαναβγεί το φθινόπωρο να αποτελειώσει ότι άφησε την άνοιξη... :help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#633233 Προσπαθώ να είμαι όσο πιο ψύχραιμος γίνεται , αλλά δεν το πολυπετυχαίνω....
λόγω του ότι στον χώρο εργασίας μου έρχομαι σε επαφή με αρκετά άτομα...
Από την άλλη ΟΛΟΙ μας πρέπει να σκεφτούμε αυτές τις δύσκολες ώρες τους χιλιάδες συνανθρώπους μας οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας , καρκινοπαθείς , αιμοκαθαριζόμενους κλπ...Τι να πουν αυτοί οι άνθρωποι;;;
Εύχομαι να πάνε όλα καλά , να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες ανθρώπινες απώλειες. Το οικονομικό έπεται δυστυχώς και ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν ειναι το μείζον......
Άβαταρ μέλους
By markvag
#633234
gianik έγραψε:Εύχομαι να πάνε όλα καλά , να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες ανθρώπινες απώλειες. Το οικονομικό έπεται δυστυχώς και ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν ειναι το μείζον......


Συν άπειρο σε όλα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#633236 βλέποντας χτες την παραλία της νότιας Αττικής και της Θεσ/νίκης δεν το βλέπω. :vava:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#633251 Τόσο καιρό κάποιοι έλεγαν ότι το σωστό "φάρμακο" ήταν να σβήσουν την τηλεόραση για να μην βομβαρδίζονται, τελικά εισακούστηκε αυτό και οι περισσότεροι δεν άκουσαν τίποτε περί απαγόρευσης κλπ κλπ και πήγαν να κάνουν βολτουλα στη θάλασσα

Μόνα-ζυγά δικά σας τα θέλετε έλεος :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#633255 Παιδιά καλημερα κι από την Γερμανια,τα πράγματα κι εδω είναι κάπως,ο κόσμος έχει πανικοβληθεί,τα ράφια απο τα σούπερ μάρκετ έχουν αρχίσει και αδειάζουν αισθητά ενώ κάποια από τα βασικά αγαθά δύσκολο να τα βρεις.
Αλλά ακόμα τίποτα δεν έχουν κλείσει,εδώ στη Βαυαρία έχουμε αρκετά κρούσματα,γυρω στα 680.
Σήμερα περιμένουμε μια απόφαση για το εάν τα εστιατόρια και οι καφετέριες άλλη μια εβδομάδα θα μπορέσουν να δουλέψουν.
Επειδή δουλεύω στην γαστρονομία,7 χρόνια που ζω και εργάζομαι στο Μοναχο ποτε δεν είχα ξαναζήσει τέτοια Παρασκευή και Σάββατο,τόσο άδειο το εστιατόριο.
Στην υπόλοιπη Γερμανια δεν εχω ιδεα τι παίζει.
Πάντως η οικονομία θα κλονιστεί παρα πολυ,μιλαμε πλέον όχι για εκατομμύρια ευρώ αλλα για δις και πόσο μάλλον για τρις.
Παιδιά υπομονή,μπόρα είναι και θα περάσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#633257
elteo έγραψε:βλέποντας χτες την παραλία της νότιας Αττικής και της Θεσ/νίκης δεν το βλέπω. :vava:


Στη Θεσσαλονίκη παρ ότι οι καφετέριες της παραλίας ήταν άδειες στην απέναντι πλευρά και δη στο σημείο του λευκού πύργου γινόταν το αδιαχώρητο. Επίσης μπόλικος κόσμος υπήρχε και στην παραλία των Μουδανιών.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#633259
elteo έγραψε:βλέποντας χτες την παραλία της νότιας Αττικής και της Θεσ/νίκης δεν το βλέπω. :vava:

Εγω αυτο με την παραλια δεν το βλεπω κακο.
Αν οι ανθρωποι καθονται σε αποσταση μεταξυ τους και δεν υπαρχουν επαφες,που ειναι το προβλημα.
Ασε που ο ηλιος δυναμωνει το ανοσοποιητικο και ισως μπορει να σκοτωσει τον ιο.
Χειροτερα ειναι αυτοι που πανε στα σ/μ ,κλειστοι χωροι με αρκετο κοσμο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#633262
italakias έγραψε:
elteo έγραψε:βλέποντας χτες την παραλία της νότιας Αττικής και της Θεσ/νίκης δεν το βλέπω. :vava:

Εγω αυτο με την παραλια δεν το βλεπω κακο.
Αν οι ανθρωποι καθονται σε αποσταση μεταξυ τους και δεν υπαρχουν επαφες,που ειναι το προβλημα.
Ασε που ο ηλιος δυναμωνει το ανοσοποιητικο και ισως μπορει να σκοτωσει τον ιο.
Χειροτερα ειναι αυτοι που πανε στα σ/μ ,κλειστοι χωροι με αρκετο κοσμο.


Δεν κάθονται σε αποσταση ουτε προσεχουν στο σουπερ μαρκετ να κρατουν αποσταση. Ισως να βελτιωθεί η κατασταση από Δευτερα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#633264
italakias έγραψε:
elteo έγραψε:βλέποντας χτες την παραλία της νότιας Αττικής και της Θεσ/νίκης δεν το βλέπω. :vava:

Εγω αυτο με την παραλια δεν το βλεπω κακο.
Αν οι ανθρωποι καθονται σε αποσταση μεταξυ τους και δεν υπαρχουν επαφες,που ειναι το προβλημα.
Ασε που ο ηλιος δυναμωνει το ανοσοποιητικο και ισως μπορει να σκοτωσει τον ιο.
Χειροτερα ειναι αυτοι που πανε στα σ/μ ,κλειστοι χωροι με αρκετο κοσμο.
Συμφωνώ... Βγαίνεις παραλία και βουνό να αραξεις αρκεί να μην υπάρχει πολύς κόσμος με αποτέλεσμα να είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Εγώ Λουτράκι κατέβηκα παραλία εχτές. Ήμασταν 3 άτομα οι επόμενοι ήταν ένα ζευγάρι 100 μέτρα παραπέρα και ουτο καθ εξής. Τώρα εάν εβλεπα σκηνικό Ιουλίου φυσικά και θα γύρναγα σπίτι
Και για του λόγου το αληθές ενα βιντεακι που ανέβασα... Η παραλία μετά το 1. 20
https://youtu.be/c-VT_GX1unI