Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#702438 Νοσηλείες, ΜΕΘ και θάνατοι θα αρχίσουν να μειώνονται με αυτή την σειρά σιγα, σιγά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#702453 Νομίζω είναι αδύνατο να προσμετράται κρουσμα "κατά δηλωση". Φαντάζομαι προσμετρωνται μόνο αφού γίνει ραπιντ η μοριακό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#702456 Δε νομιζω αν βγει σελφ τεστ θετικο να μη φυγεις αμεσως να πας να κανεις μοριακο. Το ιδιο και με το ραπιντ. Αν βγει θετικο, σε παιρνουν τηλ αμεσως να πας για μοριακο. Οποτε για να παραφρασω τον Σερφ, πιθανον να προσμετρουνται αυτοι που βγηκαν θετικοι με το σελφ τεστ και πηγαν για τα περαιτερω, οχι μονο με τη δηλωση τους. Αρα αν ισχυει αυτο, οντως δεν "αυξανονται" τα κρουσματα με την εννοια της περισσοτερης διασπορας, αλλα βρεθηκαν κρουσματα που δε θα βρισκονταν αλλιως/θα βρισκονταν αργοτερα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#702477 Ακριβως. Απλά μπορεί η διαδικασία αυτή να επηρεάσει και τη θετικότητα - δηλ. αν εχεις 200 ασυμπτωματικά σελφ τεστ που δεν θα ανιχνεύονταν υπό Κ.Σ και πάνε οι 200 για μοριακό, αυτομάτως εχεις 200 τεστ με 200 θετικά.

Όπως και να 'χει πάντως, από πλευράς κρουσμάτων και θετικότητας φαίνεται να μαζεύεται το πράγμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702514 Αρκετά λίγα μου φαίνονται τα θετικά κρούσματα μαθητών από self test σε όλη την Ελλάδα, όταν μόνο στη γειτονιά βλέπω έναν στους δέκα ανήλικους να φοράει μάσκα, χωρίς υπερβολή.
Πόσα θετικά πετάχτηκαν άραγε αδηλωτα στα σκουπίδια με το "έλα μωρέ δεν παθαίνω τπτ" ή "δεν υπάρχει" ή πίεση από τους γονείς/κύκλο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702532 Το σίγουρο είναι πως πολλοί δεν μπήκαν στον κόπο καν να κάνουν το τεστ. Και απλά yolάρουν. Για τα υπόλοιπα, δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει αυτό που λέει ο Hellenic Tiffosi πως τα κρούσματα και η θετικότητα πάνε καλύτερα. Εγώ βλέπω οριζοντίωση, αλλά όχι μείωση (δηλαδή μάζεμα). Άρα έχουμε πολύ δρόμο ακόμη για να βελτιωθεί το πράγμα και οι συμπολίτες μας φέρονται σαν να μην υπάρχει και ιός έξω, και λογικό, αφού ανοίγουν τα πάντα, έχουν πάρει το μήνυμα μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#702539 Κοιτα, ο κυλιομενος μέσος και των κρουσμάτων, και τις θετικότητας βαίνει μειούμενος. Όχι δραματικα, αλλά ήπια, πάντως βαίνει μειουμενος.

Ε, κατι ο καιρός που τώρα ανοίγουν όλα τα παραθυρα, κάτι τα εμβόλια, θέλω να πιστεύω ότι τα χειρότερα είναι πίσω μας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#702542
τώρα ανοίγουν όλα τα παραθυρα, κάτι τα εμβόλια, θέλω να πιστεύω ότι τα χειρότερα είναι πίσω μας


αυτό είναι γουίσφουλ θίνκιν

οι συμπολίτες μας φέρονται σαν να μην υπάρχει και ιός έξω, και λογικό, αφού ανοίγουν τα πάντα, έχουν πάρει το μήνυμα μια χαρά


αυτό είναι πραγματικότητα

Το μήνυμα δεν θα λεγα ότι είναι τα ανοιχτά μαγαζιά όσο το ότι όχι απλά δεν γίνονται έλεγχοι αλλά βλέπεις προκλητικές/χαζές* περιπτώσεις συνωστισμού και αστυνομία μπορεί να είναι λίγο πιο πέρα και να σιγοτραγουδάει Πάριο.

*νομίζω ότι ο κόσμος έχει την ανάγκη να προσομοιάσει τη φάση της καφετέριας --> βλέπεις απίστευτα μπουλούκια σε συγκεκριμένα σημεία (χωρίς να υπάρχει κιόσκι, καντίνα, οτιδήποτε) και τριγύρω ερημιά :vava:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702543 Εγώ ελπίζω πολύ στα εμβόλια, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως τα χειρότερα είναι πίσω μας. Γιατί ενώ από την μία εμβολιάζεις, από την άλλη ανοίγεις σιγά σιγά τα πάντα και από τον Μάιο θα έχεις και τους τουρίστες. Οι εντατικές είναι στο κόκκινο εντωμεταξύ.
Άρα, τα χειρότερα δεν είναι πίσω μας φοβάμαι, είναι ακόμη εδώ και θεωρώ πως θ'αργήσουμε να πάρουμε ανάσα, λόγω αυτών που προανέφερα.
Εμένα με καίει να εμβολιαστούν πρώτα οι γονείς μας και ν'ανασάνω βαθιά. Μετά, ασφαλώς θέλω κι εγώ να εμβολιαστώ, με οποιοδήποτε κι αν είναι διαθέσιμο (υπολογίζω Σεπτέμβριο θα είναι η σειρά μου). Ο πατέρας εμβολιάστηκε και ενώ συνήθως για το εμβόλιο της γρίπης πήγαινε γκρινιάζοντας, σ'αυτό πήγε με απίστευτη χαρά!
Η μητέρα μου και ο πεθερός μου εμβολιάζονται σε λίγες μέρες, ενώ τον Μάιο θα λάβουν και την δεύτερη δόση. Δεν μπορώ να περιγράψω πόση ανακούφιση θα νιώσουμε όλοι μας.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#702548
Anonymous Founder έγραψε:Δεν μπορώ να περιγράψω πόση ανακούφιση θα νιώσουμε όλοι μας.


+1

Κι εγώ περιμένω τέλος Μαίου για να πάρω ανάσα με γονείς.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#702555
EDDIE_147 έγραψε:*νομίζω ότι ο κόσμος έχει την ανάγκη να προσομοιάσει τη φάση της καφετέριας --> βλέπεις απίστευτα μπουλούκια σε συγκεκριμένα σημεία (χωρίς να υπάρχει κιόσκι, καντίνα, οτιδήποτε) και τριγύρω ερημιά :vava:


Ναι, φουλ αυτο. Αν πας Πασαλιμανι πχ, εχει γυρω γυρω σε ολο του το μηκος ενα ωραιο πεζουλι τελειο για αραγμα. Ε, στο κεντρο, εκει που τελειωνει η Γ. Λαμπρακη καθονται ο ενας πανω στον αλλον σε μια περιοχη 100-200 μετρων. Αν περπατησεις λιγο παρακατω, εχει μια παρεα ανα 20 μετρα, καθεσαι ασφαλεστατα. Αλλα προφανως εχει πεσει συρμα στους πιτσιρικαδες οτι μαζευομαστε Πασαλιμανι στο ρολοι. Το ιδιο φανταζομαι σε καθε περιοχη, εκει που μαζευονται οι πιτσιρικοτεροι εχουν την αναγκη να ειναι μπουλουκι
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#702614 Η παρακάτω συνέντευξη του εφευρέτη του PCR test πρέπει να έγινε περί τα 25+ χρόνια πριν, τότε που δεν υπήρχε covid-19 και ψεκασμενοι/"συνομωσιολογοι":

https://www.youtube.com/watch?v=Oza1j2_WqBk
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#702740 Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος κάτι που χάνω;

Σύμφωνα με το παρακάτω:

Εικόνα
https://www.newsbomb.gr/ygeia/story/118 ... ewsbomb-gr

έχουμε 891 κλίνες ΜΕΘ-covid.

Στα κρούσματα ημέρας γίνεται αναφορά ότι η κάλυψη κλινών-ΜΕΘ-covid είναι στο 87,32%.
Αυτό σημαίνει ότι οι 778 κλίνες ΜΕΘ-covid είναι κατειλημμένες από τις συνολικά 891.
Τότε γιατί αναφέρει ότι έχουμε 819 διασωληνωμένους αυτή τη στιγμή;


ΥΓ: Ανοίξτε ρε τα παράθυρα να φύγει ο ιός :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#702757 Προπαγάνδα από άλλο πλανήτη....

Και ο κόσμος ακόμα πεθαίνει από τις αναστολές των χειρουργείων...