Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796262
popolaros έγραψε:

ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΠΟΛΙΑ


Να μην αναπαράγουμε ψεκασμένους όμως, καλό θα ήταν. :s_whiteflag :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#796620
MONMAN έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:https://www.nbcnews.com/health/health-news/u-s-intel-report-identified-3-wuhan-lab-researchers-who-n1268327?fbclid=IwAR0RpEVmd6AmqGEtU-61SPuxiv3nkAf6yp7yuKVLmbWvzBKe8hINSAfJano

Ιός από νυχτερίδα-παγκολίνο ημίχρονο, ιός από εργαστήριο τελικό (;)


https://drasticresearch.org/

ε ναι είναι τελικό απο εργαστήριο διέρρευσε :lipsealed:

Τελικά ο Ντόναλντ είχε δίκιο ... οι κινέζοι φταίνε για όλα :metalo:

Αρε Ντάγλας τι ζήτησες ...τι ζήτησες ...να τις ρίξεις στους κίτρινους ήθελες ...είχες προβλέψει το μέλλον :omg:

https://nationalinterest.org/blog/buzz/ ... war-135847

και τι εχουν να πουν για αντίλογο οτι αν άλλαζε ο αέρας θα πήγαιναν ραδιενεργά κατάλοιπα στην Ιαπωνία ε και ... κίτρινοι και αυτοί είναι... τι κινέζοι τι γιαπωνέζοι ...δε θα είχαν βγει τα ιαπωνικά μηχανάκια που έφαγαν την νεολαία και τα υβριδικά Toyota που τα βρίζετε στα φορουμ :s_sarcastic

Δεν κάνω edit μιας και το ποστ έχει ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία. Ελπίζω επίσης να κάνεις πλάκα και να μην το εννοείς το τελευταίο.[Admin]


από εδώ
viewtopic.php?p=711821#p711821

https://nypost.com/2022/12/03/scientist ... IpAKdzCr6M

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... ymZlfGaOL4



Άβαταρ μέλους
By socratesn
#798136 Όχι ότι θεωρώ πως η κυβερνησάρα τα πήγε καλά στην αντιμετώπιση του covid, αλλά νόμιζω αυτά τα νούμερα είναι τόσο φουσκωμένα επειδή την προηγούμενη διετία αν πέθαινες απο γεράματα στα 90 σου αλλά πριν 7 μήνες είχες περάσει covid, συμπεριλαμβάναν τον covid σαν αιτία θανάτου.

Λόγω δουλειάς έχω δει τουλάχιστον 15 περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένου πολύ συγγενή μου), που απλά κάποτε περάσαν και ξεπεράσαν covid, αποβίωσαν από άλλα αίτια, αλλά στην αιτία θανάτου στη ληξιαρχική πράξη θανάτου αναφέραν τον covid.

Δεν ξέρω με τι κίνητρο συνέβαινε αυτό. Ένα σενάριο που το αποδίδω είναι πως ιδιωτικές κλινικές εκείνη την περίοδο που τους πλήρωναν με το κεφάλι, ανα βραδιά για περιστατικά covid ειδικά τους παππούδες τους φόρτωναν θετικά τεστ και τους κρατουσαν για 30-40 μέρες, να χει να γράφει το κοντερ.
:help:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#798137 Ωραία διαγράμματα ποπ :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798225
socratesn έγραψε:Όχι ότι θεωρώ πως η κυβερνησάρα τα πήγε καλά στην αντιμετώπιση του covid, αλλά νόμιζω αυτά τα νούμερα είναι τόσο φουσκωμένα επειδή την προηγούμενη διετία αν πέθαινες απο γεράματα στα 90 σου αλλά πριν 7 μήνες είχες περάσει covid, συμπεριλαμβάναν τον covid σαν αιτία θανάτου.

Λόγω δουλειάς έχω δει τουλάχιστον 15 περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένου πολύ συγγενή μου), που απλά κάποτε περάσαν και ξεπεράσαν covid, αποβίωσαν από άλλα αίτια, αλλά στην αιτία θανάτου στη ληξιαρχική πράξη θανάτου αναφέραν τον covid.

Δεν ξέρω με τι κίνητρο συνέβαινε αυτό. Ένα σενάριο που το αποδίδω είναι πως ιδιωτικές κλινικές εκείνη την περίοδο που τους πλήρωναν με το κεφάλι, ανα βραδιά για περιστατικά covid ειδικά τους παππούδες τους φόρτωναν θετικά τεστ και τους κρατουσαν για 30-40 μέρες, να χει να γράφει το κοντερ.
:help:


Τα έχουμε ξαναπει αυτά (και με δεδομένα). Στην πραγματικότητα (εάν υπολογίσουμε τις υπερβάλουσες καταγραφές και όσους πέθαναν από covid ή εξαιτίας των τελειωμένων νοσοκομείων λόγω covid), υπήρξε υποκαταγραφή των θανάτων από covid κατά ένα σημαντικό ποσοστό και αυτό φαίνεται από τους επιπλέον θανάτους τα τελευταία χρόνια.

Εάν άλλαξε κάτι δεν γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#798239 Επειδή δε το έχω μελετήσει καθόλου, πως προκύπτει αυτό (η υποκαταγραφή)?
Γιατί δική μου αίσθηση είναι πως απ' ότι και αν πέθαινες τη διετία 20-22, απο μία ηλικία και πάνω σου κοτσάρανε κ έναν covid19 στη ληξιαρχική.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#798256 Δεν ξέρω από που βγαίνουν αυτά, ο πατέρας μου πέθανε εκείνο το διάστημα 86 στα 87 και ουδείς ασχολήθηκε με αιτία θανάτου. Άσε που κανένας συγγενής δε θα συναινούσε σε αυτό και να πρέπει να κάνει κηδεία με φέρετρο σε σελοφάν και να μην μπορείς καν να χαιρετήσεις τον άνθρωπό σου. Μην πιστεύετε ότι ακούτε, πληζ
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#798262 Corto δε μιλαω επειδη ακουσα, μιλαω επειδη ειδα. :(

Δεν γινοταν απο το 20 και μετα ολο αυτο με τα σελοφαν κλπ απ οσο ξερω.
Τελος παντων, βαρια συζητηση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798283
socratesn έγραψε:Επειδή δε το έχω μελετήσει καθόλου, πως προκύπτει αυτό (η υποκαταγραφή)?


H υπερβάλλουσα θνησιμότητα τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι πολύ μεγαλύτερη από τον συνολικό αριθμό των νεκρών από covid αυτά τα χρόνια. Είχα δει τα νούμερα για το 2020 (αν θυμάμαι καλά) και είχαμε περίπου 30% περισσότερους θανάτους από το αναμενόμενο, δηλαδή το αναμενόμενο χωρίς covid + θάνατοι από covid. Το ίδιο ήταν και το 2021.

Υπάρχουν τα νούμερα και σε αυτό το θέμα, μπορείς να τα ψάξεις.

socratesn έγραψε:Γιατί δική μου αίσθηση είναι πως απ' ότι και αν πέθαινες τη διετία 20-22, απο μία ηλικία και πάνω σου κοτσάρανε κ έναν covid19 στη ληξιαρχική.


Φιλικά στο λέω, αυτά είναι θεωρίες συνωμοσίας, η υπερβάλλουσα θνησιμότητα είναι ένα καλά τεκμηριωμένο φαινόμενο κατά τη διάρκεια της πανδημίας, σε πολλές χώρες και το συμπέρασμα είναι πως υπήρχε υποκαταγραφή των θανάτων από covid, ακόμα και σε χώρες όπως η Γαλλία, Γερμανία, κτλ.

Και είναι λογικό, γιατί εάν (ένα παράδειγμα) ήσουν ασυμπτωματικός και ο covid σου προκαλούσε μία καρδιακή προσβολή (όπως γνωρίζουμε ότι προκαλεί τέτοια προβλήματα) στο σπίτι σου, θα πέθαινες και στην αιτία θανάτου δεν θα υπήρχε καν η λέξη covid...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#798287
socratesn έγραψε:Corto δε μιλαω επειδη ακουσα, μιλαω επειδη ειδα. :(

Δεν γινοταν απο το 20 και μετα ολο αυτο με τα σελοφαν κλπ απ οσο ξερω.
Τελος παντων, βαρια συζητηση.

Ακόμα και τώρα γίνεται
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#798299 Παιδιά σεβαστό!
2 χρόνια δε μετέφερα συνωμοσιολογία πάνω σε αυτό το θέμα, δε θα το κάνω τώρα.

Αυτό που ξέρω είναι πως στον παππού μου, διαγνώστηκε Απρίλιο (μας είπαν) με covid, ενώ ηταν σε κέντρο αποκατάστασης. Σε κλινική ιδιωτική ήπιων περιστατικών covid τον είχαν ως τον Ιούλιο και μας λέγαν πως βγαίνει ακόμη θετικός (δηλαδή 90 χρονών άνθρωπος εβγαινε 4 μήνες θετικός και ζούσε και μας μιλούσε στο τηλέφωνο) και δεν μπορούμε να τον δούμε.

Ως εδώ, ΟΚ, αλλά ο άνθρωπος αποβίωσε Δεκέμβριο και η ληξιαρχική του γράφει covid19, ενώ σε εμάς δεν έγινε γνωστό να ξανακόλλησε.

Παρόμοια ιστορία έχω ακούσει και για τουλάχιστον άλλες 10 ληξιαρχικές θανάτου που ήρθαν στα χέρια μου. Προφανώς κάποιο τρικ των κλινικών είναι για έξτρα κέρδος or something.
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το συνωμοσιολογία, για κάτι που αποδεδειγμένα συνέβη στην οικογένεια μου (και εγώ μέχρι να συμβεί, ψεκ θεωρούσα όσους έλεγαν κάτι τέτοιο). Ετυχε? Ενδεχομένως. Απλά το αναφέρω εφόσον συνέβη
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#798300 Η όποια υπερκαταγραφή είναι λογική μέσα σε κάποια πλαίσια (πχ καρκινοπαθής που είχε covid ή είχε διαγνωστεί λίγο πριν με covid γινόταν καταχώρηση ως θάνατος covid) τα οποία όμως ισχύουν για όλες τις χώρες (ΕΕ φαντάζομαι σίγουρα).

Επίσης αν κάποιον τον γαργαλάει το έντερο του για θεωρίες τύπου 'φουσκωμένοι θάνατοι' μπορεί να δει σούμες θανάτων από χρονιά σε χρονιά --> BTW θυμίζω εξαιρετικό λύγκα που είχε ποστάρει ο Μπούσος και έδειχνε ξεκάθαρα ότι το Δεκέμβριο του '20 έγινε χαμούλης στη χώρα (οπότε άσχετα με τη σούμα σε ετήσιο επίπεδο φαινόταν η επίδραση του covid).

@Μαλτέζος εννοείς ότι ακόμα και αν διαγνώσθηκε νεκρός με covid, αν ήθελαν οι συγγενείς δεν γινόταν καταχώρηση ως θάνατος covid;
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#798301 Εννοώ ότι κανείς δεν ασχολήθηκε ούτε μας πλησίασαν ούτε μας είπανε κάτι αν και είχε μεταξύ των άλλων και πνευμονία το τελευταίο δίμηνο. Φωνάξαμε το γραφείο και μας είπανε ότι θα τα κανονίσουν όλα αυτοί. Και προφανώς κανείς δε θα συναινούσε αν δεν είχε όντως COVID γιατί κανείς δε θέλει να πετάξουν τον άνθρωπό του στη γωνία του νεκροταφείου τυλιγμένο με σελοφάν αν μπορεί να του κάνει αξιοπρεπή κηδεία. Δεν μπορώ να βρω ένα λόγο να γίνει παραχάραξη σε αυτό το επίπεδο.