Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#678365 Μέχρι ένας πλέον του οδηγού είναι. Εξαιρούνται ανήλικα τέκνα και άτομα που για τη μετακίνησή τους χρειάζονται βοήθεια από δεύτερο επιβάτη (πλέον του οδηγού).
(ΦΕΚ Β' 5255/άρθρο 1 παρ. 1 αριθμός 19 στο πινακάκι).

Geo αισιόδοξο το πλάνο για άνοιγμα όλων αυτών την εβδoμάδα της 14ης Δεκ. Χλωμό το βλέπω.
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 03 Δεκ 2020, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678366
ArrowsFA1 έγραψε:
Geo αισιόδοξο το πλάνο για άνοιγμα όλων αυτών την εβδόδαμαδα της 14ης Δεκ. Χλωμό το βλέπω.


Ομοίως. Ειδικά με 100 νεκρους, 622 διασωληνωμένους και 1.882 κρούσματα.

Ίσως ανοίξουν τα πολύ μικρά καταστήματα μόνο, που κι αυτό δυσκολο το βλέπω.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#678371 Νομίζω οι γονείς ειναι πρώτου βαθμού συγγένεια οπότε δεν υπάρχει όριο αφού είναι οικογενεια

< >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#678374 50 στο λεωφορείο, 2 στο αυτοκίνητο...τι παράλογο!

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#678375
bibendum έγραψε:Νομίζω οι γονείς ειναι πρώτου βαθμού συγγένεια οπότε δεν υπάρχει όριο αφού είναι οικογενεια

< >


Κανείς δεν ξέρει σίγουρα όμως.

cmarin έγραψε:50 στο λεωφορείο, 2 στο αυτοκίνητο...τι παράλογο!

don't panic


Πραγματικά ότι να 'ναι.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#678376 Οι λοιμωξιολογοι προτεινουν lockdown μεχρι το πασχα.
Εχουν καταντησει η νεα τροικα.
Αδιαφορουν πληρως για τα καταστηματα και τους εργαζομενους.
Και εσεις ασχολειστε ΑΚΟΜΗ με τα τρολει.
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#678380 Περίεργα πράματα, μετά απο 4 εβδομάδες καραντίνα, η Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να έχει σημαντική και σαφή μείωση :hmmm:

Στα λύματα προχθές ανέφεραν αύξηση πάλι, άρα σε καναδυο βδομάδες αύξηση στα κρούσματα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678382
georgetz έγραψε:Περίεργα πράματα, μετά απο 4 εβδομάδες καραντίνα, η Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να έχει σημαντική και σαφή μείωση :hmmm:

Στα λύματα προχθές ανέφεραν αύξηση πάλι, άρα σε καναδυο βδομάδες αύξηση στα κρούσματα? :hmmm:
Γιατί;
Οι δρόμοι γεμάτοι μέχρι τις 7 το απόγευμα.
Τράπεζες λειτουργουν, υπηρεσίες, εταιρείες, το ίδιο. Μόνο τα μαγαζιά είναι κλειστά και η εστίαση.

Την ίδια στιγμή σε κάθε γυραδικο δουλευουν 3-4 μέσα κι άλλοι τόσοι ντιλιβερι, χώρια τους πελατες για πακετο.

Όποιον δεις πανω απο 50 την φοράει μέ τήν μύτη έξω, το ίδιο και οι κάτω των 20. Οπότε;

Αν έπεφταν τα νουμερα θα ήταν περίεργο.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#678384 εχουμε semi lockdown παιδες,οποτε μην περιμενετε να δειτε αμεσα να πεφτουν.
Πηρα πελατες μου τηλεφωνο,και μου λενε δεν θα ερθεις?
που να ερθω ρε γιδι του λεω,εχουμε λοκνταουν
Ολοι οι αλλοι ερχονται μου λεει.
Περνω τηλ πελατες μου παντου,Ηπειρο,Πελοποννησο,Κυκλαδες,Κρητη κλπ
Οι μισοι μου ειπαν ερχονται κανονικα,οι αλλοι μισοι μου ειπαν ερχονται πιο αραια,ερχονται οι μισοι πχ κλπ
Χιλιαδες κοσμου δλδ μετακινουνται απο νομο σε νομο με ''χαρτι για δουλεια''.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#678385
Νίκος Παππάς έγραψε:
georgetz έγραψε:Περίεργα πράματα, μετά απο 4 εβδομάδες καραντίνα, η Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να έχει σημαντική και σαφή μείωση :hmmm:

Στα λύματα προχθές ανέφεραν αύξηση πάλι, άρα σε καναδυο βδομάδες αύξηση στα κρούσματα? :hmmm:
Γιατί;
Οι δρόμοι γεμάτοι μέχρι τις 7 το απόγευμα.
Τράπεζες λειτουργουν, υπηρεσίες, εταιρείες, το ίδιο. Μόνο τα μαγαζιά είναι κλειστά και η εστίαση.

Την ίδια στιγμή σε κάθε γυραδικο δουλευουν 3-4 μέσα κι άλλοι τόσοι ντιλιβερι, χώρια τους πελατες για πακετο.

Όποιον δεις πανω απο 50 την φοράει μέ τήν μύτη έξω, το ίδιο και οι κάτω των 20. Οπότε;

Αν έπεφταν τα νουμερα θα ήταν περίεργο.

Από το Redmi Note 8 Pro


Επίσης στην Ιταλία την άνοιξη παρότι μπήκαν σε σκληρό λοκ-ντάουν (όχι το χάλι που περιγράφει ο φίλος επάνω) δεν έπεφταν τα νούμερα για πολύ καιρό. Ο ιός δεν είναι On/Off.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#678389 4 εβδομάδες καραντίνα δεν είναι ον οφ ενώ πολύ κοντινοί μου άνθρωποι είναι ιδιαίτερα ανήσυχοι αυτό το διάστημα με έντονα μέτρα αποστασιοποιησης, μάσκα, αντισηπτικά κλπα
Απλά στην Αθήνα είναι μειουμενα και αναλογικά, σταθερά, πολύ λιγότερα.


Τελικά, όπως υποψιαζομαστε, δε καθόμαστε ήσυχοι, είναι και μια ανάλυση που συνηγορεί από έναν "διακεκριμένο εντατικολογο ιατρό"
Εικόνα

Στην Αθήνα κινούνται λιγότερο?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#678392 @Γιώργητζη αυτό που περιγράφεις μυρίζει αποτυχία του lockdown (κακή εφαρμογή μέτρων, όχι σωστός έλεγχος θετικών κρουσμάτων κλπ).
Επίσης το γεγονός ότι υπάρχει τέτοια ανισορροπία υπέρ Θεσσαλονίκης δείχνει ότι κάποιο χοντρό λάθος έγινε πριν εκεί.
Θα θυμίσω κάτι που είχε χτυπήσει ο Μαλτέζος --> ατάκα (ιεροψάλτη; ) κάπου το Σεπτέμβριο ότι η Θεσσαλονίκη 'τα πάει καλά'.

Λιγότερη ζημιά θα είχε κάνει το να έβγαζαν τηλεοπτικό που να έλεγε 'βγείτε έξω και κάντε τα πουτάνα όλα'.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#678394 Με βαση αυτό https://ibz-shiny.ethz.ch/covid-19-re/
το R ειναι στο 0.86, και κατω απο το 1 εδω και λιγο καιρό, που δείχνει πως υπάρχει πτώση. Απλά με τοσο αυστηρα μετρα θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη αλλα με όσα διαβαζω εδω τα μετρα ειναι στα λόγια για πολλούς.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#678395 Εγώ αναφέρομαι στο ότι ακόμα και ένα μήνα μετά το lockdown υπήρξε σταθεροποίηση και μετά πάλι αύξηση.
Τώρα λένε βάσει λυμάτων ότι υπάρχει μείωση αλλά οι διασωληνωμενοι αυξάνονται.
Ένας λοιμωξιολογος θα μπορούσε να το εξηγήσει αυτό.
Ή εναλλακτικά η Τάμτα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#678398
mirage έγραψε:Με βαση αυτό https://ibz-shiny.ethz.ch/covid-19-re/
το R ειναι στο 0.86, και κατω απο το 1 εδω και λιγο καιρό, που δείχνει πως υπάρχει πτώση. Απλά με τοσο αυστηρα μετρα θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη αλλα με όσα διαβαζω εδω τα μετρα ειναι στα λόγια για πολλούς.


εγω παντως εχω απορια,πως γινεται με τοσα λιγα τεστ,να ξερεις ποσο ειναι το ρ
Αυτο το οτι στη θεσσαλονικη ειναι απειθαρχη εγω δεν το συμμεριζομαι παντως.