Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701469 Από πότε είναι σε lockdown η Κοζάνη?
Πως βοήθησε?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#701474 H Κοζανη παιζει να εισαι σε lockdown πριν ερθει στην Ελλαδα ο covid
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701476 Αυτό! :lol:

Και πως βοήθησε? Και να ανοίξουν τα πάντα παίζει να μην αλλάξει τίποτα τόσο που έχει κυκλοφορήσει ο ιος στον πληθυσμό εκεί....
Άβαταρ μέλους
By glf
#701487 Ρε τι lockdown και μ##€_ιες.... Απλά το ποσοστό που δε νιώθουν είναι μεγαλύτερο.
Εμείς απο Οκτώβρη είμαστε χωρίς καφετέριες..
Άβαταρ μέλους
By bill33
#701488 Mάλλον το ερώτημα πρέπει να είναι πόσο χειρότερα να γίνουν τα πράγματα με όλα ανοιχτά;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#701489 Ακόμη κι ένα partially τηρημένο κλείσιμο είναι καλύτερο από το χύμα. Σίγουρα η κατάσταση στην εν λόγω περιοχή έχει ξεφύγει. Κατά τη διάρκεια του Μάρτη σε δείγμα ~9,000 τεστ υπήρξε ~16% θετικότητα, ήτοι σχεδόν ένας στους έξι. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701492 Ναι όντως! Γι αρχή δε νιώθουν οι "ειδικοί"... :lol:

Είδαμε και ποιες Περιφέρειες είχαν τη μεγαλύτερη αύξηση σε θανάτους σε σχέση με το 2019.
1)Αν. Μακεδονία και Θράκη
2)Κεντρική Μακεδονία
3)Δυτική Μακεδονία
4)Θεσσαλία
στις υπόλοιπες στα ίδια ήταν...

@diplomat, αυτό με τη θετικότητα δεν είναι απραίτητο να λέει την αλήθεια... έχει σχέση με το πόσο random είναι τα τεστ, σε ποιες περιοχές γίνονται κλπ
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#701494
saxon_747 έγραψε:
Geralt έγραψε:Δεν υπάρχει καμιά ελπίδα.
Τι προσωπική ευθύνη να ζητήσεις από πολίτες που δεν μπορούν να πειθαρχήσουν σε απλούστατους κανόνες?
Περιμένοντας στην σειρά για click inside στο Leroy Merlin ο ένας ήρθε στο προγραμματισμένο ραντεβού 2 ώρες αργότερα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ να μπει μέσα χωρίς να υπολογίζει την ουρά. Ένας άλλος δεν είχε προγραμματίσει τίποτα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ από την ταμία να του κλείσει ραντεβού (η οποία κυριολεκτικά πνιγόταν στην δουλειά).
Ο καλύτερος όμως ήταν αυτός που ήρθε να πάρει καφέ από την καντίνα και να κόψει κίνηση
Είχες παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα (και σε αυτό τον βαθμό) τον Μάρτιο του 20?


σιγουρα οχι
αλλα με εντυπωσιασε για ακομη μια φορα η νοοτροπια του "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε" που δεν πα να καιγεται το συμπαν εγω κυριοι στα καλαμπαλικια μου, σιγα μην κατσω να αφιερωσω χρονο απο την ζωουλα μου να κλεισω ραντεβου
Άβαταρ μέλους
By glf
#701497 Περί Κοζάνης

"Διάσπαρτες εστίες κορωνοϊού, κάθε εβδομάδα και σε άλλο χωριό, εκτινάσσουν τα κρούσματα στην Π.Ε. Κοζάνης, σύμφωνα με τα όσα αναφέρει στο GRTimes ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης, Χάρης Τσεβεκίδης. Ο ίδιος, τονίζει ότι οι πληροφορίες για νέα κρούσματα σε νέα χωριά φτάνουν στους αρμόδιους φορείς με… χρονοκαθυστέρηση, ενώ ιδιαίτερη ανησυχία προκαλεί το γεγονός ότι οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία της Κοζάνης νοσούν από κορωνοϊό, παρά το γεγονός ότι εμβολιάστηκαν.

«Στα Σιδερά Κοζάνης για παράδειγμα, έχουν κολλήσει πολλοί και έχουν τεράστιο πρόβλημα σε σχέση με τον πληθυσμό τους. Είναι σαν πυρκαγιά, με μικροεστίες παντού! Δεν είναι μαζικά σε ένα σημείο. Συν τοις άλλοις έχουμε φοβερή διασπορά μέσα στα νοσοκομεία. Έχουμε αρκετούς συναδέλφους που νοσούν και αυτό δείχνει ότι το εμβόλιο μπορεί να μας προστατεύει από το να νοσηλευτούμε, αλλά δεν είμαστε άτρωτοι!», εξηγεί."

https://www.grtimes.gr/ellada/kozani-no ... -esties-se
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#701503
axel12p έγραψε:Δεν θα το έλεγα ότι ισχύει.

Όταν η Κοζάνη είναι πρώτη στην Ελλάδα σε αριθμό κρουσμάτων ανά 100.000 κατοίκους, τι ακριβώς να κάνουν;
Να ανοίξουν το λιανεμπόριο για να δουν που μπορεί να το φτάσει;
Την πάνε για High Score, Hall Of Fame...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#701530
Geralt έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Geralt έγραψε:Δεν υπάρχει καμιά ελπίδα.
Τι προσωπική ευθύνη να ζητήσεις από πολίτες που δεν μπορούν να πειθαρχήσουν σε απλούστατους κανόνες?
Περιμένοντας στην σειρά για click inside στο Leroy Merlin ο ένας ήρθε στο προγραμματισμένο ραντεβού 2 ώρες αργότερα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ να μπει μέσα χωρίς να υπολογίζει την ουρά. Ένας άλλος δεν είχε προγραμματίσει τίποτα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ από την ταμία να του κλείσει ραντεβού (η οποία κυριολεκτικά πνιγόταν στην δουλειά).
Ο καλύτερος όμως ήταν αυτός που ήρθε να πάρει καφέ από την καντίνα και να κόψει κίνηση
Είχες παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα (και σε αυτό τον βαθμό) τον Μάρτιο του 20?


σιγουρα οχι
αλλα με εντυπωσιασε για ακομη μια φορα η νοοτροπια του "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε" που δεν πα να καιγεται το συμπαν εγω κυριοι στα καλαμπαλικια μου, σιγα μην κατσω να αφιερωσω χρονο απο την ζωουλα μου να κλεισω ραντεβου


Άρα, υπήρχε ατομική ευθύνη τον Μάρτιο 2020 και όχι σήμερα;

Γιατί;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701536
glf έγραψε:Περί Κοζάνης

"Διάσπαρτες εστίες κορωνοϊού, κάθε εβδομάδα και σε άλλο χωριό, εκτινάσσουν τα κρούσματα στην Π.Ε. Κοζάνης, σύμφωνα με τα όσα αναφέρει στο GRTimes ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης, Χάρης Τσεβεκίδης. Ο ίδιος, τονίζει ότι οι πληροφορίες για νέα κρούσματα σε νέα χωριά φτάνουν στους αρμόδιους φορείς με… χρονοκαθυστέρηση, ενώ ιδιαίτερη ανησυχία προκαλεί το γεγονός ότι οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία της Κοζάνης νοσούν από κορωνοϊό, παρά το γεγονός ότι εμβολιάστηκαν.

«Στα Σιδερά Κοζάνης για παράδειγμα, έχουν κολλήσει πολλοί και έχουν τεράστιο πρόβλημα σε σχέση με τον πληθυσμό τους. Είναι σαν πυρκαγιά, με μικροεστίες παντού! Δεν είναι μαζικά σε ένα σημείο. Συν τοις άλλοις έχουμε φοβερή διασπορά μέσα στα νοσοκομεία. Έχουμε αρκετούς συναδέλφους που νοσούν και αυτό δείχνει ότι το εμβόλιο μπορεί να μας προστατεύει από το να νοσηλευτούμε, αλλά δεν είμαστε άτρωτοι!», εξηγεί."

https://www.grtimes.gr/ellada/kozani-no ... -esties-se

Στα χωριά βασίζονται μόνον στην καλή τους τύχη. Ούτε μάσκες, ούτε κανένα μέτρο προστασίας. Οπότε, μόλις σκάσει το πρώτο κρούσμα, την ακούνε όλοι.
Είχα πάει σε ένα μνημόσυνο το Νοέμβριο στο χωριό της γυναίκας μου. Εμείς προβλεπέ, δεν μπήκαμε καν στην εκκλησία, με μάσκες κλπ. Ελάχιστοι άλλοι φορούσαν μάσκα εκτός, μόνον όσοι ήταν μέσα στην εκκλησία επειδή επέμενε ο παπάς. Μόλις βγήκαν, τις έβγαλαν κιόλας.
Οπότε, έκτοτε έφαγε πανηγυρικό άκυρο από εμένα η ελληνική επαρχία, γιατί ΟΚ δεν μπορείς να φυλαχτείς με τίποτε έτσι. Γι'αυτό, εμβόλιο να 'ναι κι ό,τι να 'ναι. Ναι, ακόμη και AstraZeneca εγώ θα έκανα (από τον κύκλο μου μόνον εγώ το λέω αυτό βέβαια, όλοι οι άλλοι λένε όχι...).
Ά ρε Corto Maltese, πόσο δίκιο είχες για τα ποσοστά των προγεννητικών τεστ που κάποιοι ούτε καν το σκέφτονται δεύτερη φορά... :s_shout :s_hang
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#701539 3,445 κρούσματα σήμερα (~55,000 τεστ, 6.24% θετικότητα), 75 απώλειες, -2 από χθες διασωλ.

Το Rt στο 0.96.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701552 :dizzy:


Την αντίθεση του στο άνοιγμα των Λυκείων από την ερχόμενη Δευτέρα εξέφρασε ο επικεφαλής της επιτροπής των λοιμωξιολόγων, Σωτήρης Τσιόδρας, ο οποίος θεωρεί ότι πρόκειται για μια κίνηση με μεγάλο ρίσκο σε μία περίοδο που τα κρούσματα κορωνοϊού έχουν αυξηθεί όσο ποτέ άλλοτε.

Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το ethnos.gr, ο κ. Τσιόδρας και άλλα έξι μέλη της επιτροπής διαφώνησαν με το άνοιγμα των σχολείων, για το οποίο πίεσε ιδιαίτερα το υπουργείο Παιδείας και κατά πάσα πιθανότητα θα ανακοινώσει σε λίγη ώρα η Νίκη Κεραμέως.

https://www.zougla.gr/greece/article/ix ... ton-likion
Άβαταρ μέλους
By italakias
#701588 Καθε μερα δελτιο τυπου , λινκς απο ρεπορταζ και θαψιμο.
Αμισθι εννοειται. :roll: :s_whiteflag