Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#693949
Corto Maltese έγραψε:Ευχαριστώ από βάθους καρδιάς για τα συλληπητήρια.

Παρόλα αυτά το point μου ήταν άλλο. Η αφορμή ήταν το κλασσικό και τετριμένο ερώτημα "τί θα πεις αν ο πατέρας/μάνα/μπατζανάκης πεθάνει από COVID";
Η απάντηση είναι απλούστατη: ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙΤΕ. Οι άνθρωποι πεθαίνουν και ακόμα περισσότερο οι γέροι πεθαίνουν. Δε θα πεθάνει από COVID θα πεθάνει από κάτι άλλο. Το θέμα είναι τί γίνεται στο ενδιάμεσο. Ρωτάτε τους γέρους που έχουν να αγκαλιάσουν τα εγγόνια τους ένα χρόνο ή έχουν να πάνε τα παιδιά στο χωριό ένα χρόνο αν αυτό τους καλύπτει; Αν θεωρούν ότι αξίζει τον κόπο να πάνε από τα 88 στα 89 χωρίς να δούνε το αποτέλεσμα του κόπου τους όλα αυτά τα χρόνια; Μπράβο μου τα κατάφερα. Ήμουν συνετός και προφύλαξα ένα γέρο ευπαθή από το COVID. Και; ΠΕΘΑΝΕ. Όπως θα πέθαινε ασχέτου επιδημίας, πανδημίας, παπαροδημίας. Και εγώ και η αδερφή μου τί κάναμε; Του στερήσαμε τα κυριακάτικα τραπέζια με τα εγγόνια. Του στερήσαμε τα βράδια στη βεράντα. Του στερήσαμε την επαφή. Με το κυριολεκτικό της λέξης. Εσείς πείτε μου ότι άξιζε τον κόπο.

Η Σουηδία με ελεύθερο κράτος έχει τα διπλάσια θύματα από την Ελλάδα. Και αυτό το διάβασα για κακό; Εγώ το λέω ΘΡΙΑΜΒΟ της Σουηδίας.


Βέβαια κάποιος κακόπιστος θα έλεγε ότι αυτό που για εμάς είναι social distancing για τους Σουηδους ειναι... κανονικότητα :lol:

Πέραν του αστείου, ειλικρινά σου μιλάω, ακριβώς - μα ΑΚΡΙΒΩΣ - τον ίδιο προβληματισμό έχουμε και εμείς. Αν θυμάσαι, έχω γράψει το ίδιο αρκετές φορές, και ειλικρινά είναι τρομακτικά δύσκολη η ισορροπία. Ούτε ψυλλος στον κόρφο μας....

Εχουμε καταλήξει σε μια ενδιάμεση κατάσταση προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#693950 Τα κράτησε όσο μπορούσε ανοιχτά εως το Νοέμβριο . Μετά φτάσαμε στην επιστράτευση.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693951 Έχει βέβαια διαφορετικά δημογραφικά στοιχεία, πιο πειθαρχημένους πολίτες καλύτερο σύστημα υγείας, μεγαλύτερο ΚΚΕ κλπ κλπ.

Εδώ οι μισοί είμαστε μαντρωμένοι σε ένα λεκανοπέδιο με μεγάλα διαστήματα νηνεμίας και οι υπόλοιποι σε πυκνοκατοικημένα κέντρα με μέτριο κακό σύστημα περίθαλψης.

Συλλυπητήρια κορτο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693956 Στην Ολλανδία γιατί δεν φοράνε μάσκες στο αεροδρόμιο;
Στα πρώτα 2-3 λεπτά του παρακάτω ηχητικού, ο ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, με αφορμή το παιχνίδι στο Αϊντχόφεν, κάνει αναφορά στο θέμα διότι του έκανε εντύπωση
https://www.youtube.com/watch?v=9NDmfh4NE1I

@Κόρτο
Είσαι πολύ δυνατός :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693958 Είναι γνωστό ότι η μάσκα δεν προστατεύει, κάνε το κόλπο με την σκόνη στην σοφίτα :rtfm:

Η νέα τάξη πραγμάτων μας θέλει φασκιωμένους ευνούχους :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693961
red_monster έγραψε:Είναι γνωστό ότι η μάσκα δεν προστατεύει, κάνε το κόλπο με την σκόνη στην σοφίτα :rtfm:

Η νέα τάξη πραγμάτων μας θέλει φασκιωμένους ευνούχους :rtfm:


Η αλήθεια είναι ότι μέσα στην αφέλειά σου, είπες αλήθεια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#693962
24 November 2020
There’s little evidence that herd immunity is helping Sweden combat the coronavirus, according to the country’s top epidemiologist.

“The issue of herd immunity is difficult,” Anders Tegnell said at a briefing in Stockholm on Tuesday. “We see no signs of immunity in the population that are slowing down the infection right now.”


Φαίνεται να δουλεύει gg η παλιά στρατηγική στην Σουηδία για αυτό έχουν βάλει πρόγραμμα να εμβολιάσουν τους πάντες μέχρι το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#693963
Giuseppe Busso έγραψε:Στην Ολλανδία γιατί δεν φοράνε μάσκες στο αεροδρόμιο;
Στα πρώτα 2-3 λεπτά του παρακάτω ηχητικού, ο ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, με αφορμή το παιχνίδι στο Αϊντχόφεν, κάνει αναφορά στο θέμα διότι του έκανε εντύπωση
https://www.youtube.com/watch?v=9NDmfh4NE1I

@Κόρτο
Είσαι πολύ δυνατός :s_howdy

Once at the airport
Please maintain a distance of 1.5 metres from other people at Schiphol, try to avoid forming groups and wear a face mask from the moment you go inside. Face masks are compulsory as of 1 December 2020. Masks are also required at check-in, security, border control, boarding and reclaim. We help you throughout the airport; you will see markings on the floors, on seats and in queues, there will be announcements made about the safety measures, and you will be able to read about the measures on all digital screens. From check-in to reclaim, our colleagues will help you maintain a 1.5 metre distance and clear walking routes will be indicated. Try to avoid forming groups of more than 4 people, unless you live in the same household. Thank you for giving each other space.

https://www.schiphol.nl/en/page/lets-fly/
Existing measures such as keeping a distance of 1.5 meters, the hygiene measures, carrying a completed health declaration and the extra communication about this to passengers will be maintained.

It remains mandatory for all passengers aged 13 years and over and airport staff to wear a mouth cap in the terminal and in the parking garages of Eindhoven Airport. This also applies to the car rental office and the terminal of General/Business Aviation.

https://nieuws.eindhovenairport.nl/1940 ... a-measures
Επειδή μίλησες για αεροδρόμιο συγκεκριμένα. Αν και ο άνθρωπος δεν μίλησε για αεροδρόμιο κάπου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#693965 ΗΠΑ : Ιατρικό μυστήριο μωρού με πολύ υψηλό ιικό φορτίο και άγνωστη παραλλαγή του κοροναϊού

https://www.in.gr/2021/02/24/health/hea ... koronaiou/

Ιικό φορτίο 50 χιλιάδες φορές πάνω από το κανονικό και έζησε. Με κάνει να αναρωτιέμαι για την "ποιότητα" του ανοσοποιητικού όσων πεθαίνουν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#693969 Αυτό να το πεις σ'αυτόν: Εικόνα

https://www.zougla.gr/greece/article/pa ... -85xronous

«Bεβαίως και το παίρνω προσωπικά. Αν ήμουν 40 χρονών θα πήγαινα και στη Θεσσαλονίκη. Εγώ έβαλα τα 30 χρόνια εμπειρίας μου στην πνευμονολογία για να πάω να τα δώσω στον κορωνοιό. Γιατί το θεωρώ γελοίο να πεθαίνουμε από κορωνοϊό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693973
Vagnar έγραψε:
24 November 2020
There’s little evidence that herd immunity is helping Sweden combat the coronavirus, according to the country’s top epidemiologist.

“The issue of herd immunity is difficult,” Anders Tegnell said at a briefing in Stockholm on Tuesday. “We see no signs of immunity in the population that are slowing down the infection right now.”


Φαίνεται να δουλεύει gg η παλιά στρατηγική στην Σουηδία για αυτό έχουν βάλει πρόγραμμα να εμβολιάσουν τους πάντες μέχρι το καλοκαίρι.


Λίγες μέρες μετά




Έχουν ενδιαφέρον και τα σχόλια από κάτω.

Ποιος είναι ο Anders Tegnell όμως;

In his positions, he has had key roles in the Swedish response to the 2009 swine flu pandemic and the COVID-19 pandemic. During the COVID-19 pandemic in 2020, Tegnell became a divisive figure in Sweden and internationally for his opposition to lockdowns, travel restrictions and recommending face masks for general use, which were widely adopted in many countries to curb the spread of the virus, as well as for his leading role in Sweden's controversial approach
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#693976
Giuseppe Busso έγραψε:Στην Ολλανδία γιατί δεν φοράνε μάσκες στο αεροδρόμιο;
Στα πρώτα 2-3 λεπτά του παρακάτω ηχητικού, ο ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, με αφορμή το παιχνίδι στο Αϊντχόφεν, κάνει αναφορά στο θέμα διότι του έκανε εντύπωση
https://www.youtube.com/watch?v=9NDmfh4NE1I

Τι δεν κάνουνε λέει; :lol:
ΕΕΠ, στην Ολλανδία για να μπεις στο αεροδρόμιο πρέπει να έχεις κάνει PCR δυο μέρες πριν και rapid αμέσως πριν μπεις.