Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638279 btw ξερουμε ολοι για το ξεχειλωμα που κανουν τα καναλια. Στα πλανα που δειχνανε με την "ασφυκτικα γεματη" παραλια της Θεσσαλονικης εν μεσω πανδημιας, ενα παλικαρι αναγνωρισε τον εαυτο του και ειπε οτι τα πλανα ειναι απο τη 17 Νοεμβρη που ειχε κατεβει στην παραλια. Γενικα εχει αρχισει το γλεντι στο νετ!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638280
elteo έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Chris έγραψε::lol:

@kabala ουτε ενα κινεζινο προιον σε αυτα που παρεθεσες. Εγω ιαπωνες γουσταρω φουλ, ειδικα κατι ναυαρχους που κανουν 3 πακετα τη μερα και στα καπακια χαρακιρι. Οι κινεζοι ομως ρε παιδι μου, τους κολλαει αψογα η επιστημονικη ονομασια των κουνουπιων: anopheles


< >


Κατι προσφερουν κι αυτοι στην ανθρωποτητα... Για παραδειγμα, το πληκτρολογιο που εγραψες αυτο το μηνυμα ειναι πιθανοτατα κινεζικο! Τουλαχιστον το δικο μου ειναι :lol:


Tα πάντα σχεδόν είναι κινέζικα. Η Κίνα είναι το εργοστάσιο της Γης πλέον.


Ετσι. Οι κινεζοι θα κανουν αποσβεση τη "χασουρα" του κορονοιου μονο απο τα γαντια και τις μασκες που θα πουλησουν σε ολη τη γη τα προσεχη χρονια!
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#638281 "Τεράστια δωρεά της καπνοβιομηχανίας "Καρέλια" στη μάχη κατά του κορονοϊού - Δωρίζει 50 πλήρως εξοπλισμένες Εντατικές"
https://eleftheriaonline.gr/local/oikon ... -entatikes

Αυτό σαν δωρεά θα είναι τουλάχιστον 2 εκατομμύρια. Το ερώτημα βέβαια είναι πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει η προμήθεια του εξοπλισμού, που και από ποιούς θα στηθούν οι εντατικές και ποιοί θα τις λειτουργούν ...
Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντική η κινητοποίηση των ιδιωτών και, το σημαντικότερο, αυξάνει τις "υποχρεώσεις" της επίσημης πολιτείας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638284 Ο Καρελιας ειδικα ακουγεται οτι ειναι τρομερος ανθρωπος και απιστευτος εργοδοτης. Συνεχεια δωρα και εξτραδακια δινει στους υπαλληλους του. Μπραβο του οπως φυσικα και στους αλλους δωρητες :)

Και μια ερωτηση μπας και ξερει κανεις... Τι παιζει ακριβως με το ιδρυμα Ωναση? Εχουν τιποτα εσοδα απο ακινητα που νοικιαζουν ή τους εχει μεινει κανενα χοντρο πακετο απο τα περασμενα μεγαλεια που ξοδευουν κατα το δοκουν? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#638285
George_Prix έγραψε:Ο Καρελιας ειδικα ακουγεται οτι ειναι τρομερος ανθρωπος και απιστευτος εργοδοτης. Συνεχεια δωρα και εξτραδακια δινει στους υπαλληλους του. Μπραβο του οπως φυσικα και στους αλλους δωρητες :)

Και μια ερωτηση μπας και ξερει κανεις... Τι παιζει ακριβως με το ιδρυμα Ωναση? Εχουν τιποτα εσοδα απο ακινητα που νοικιαζουν ή τους εχει μεινει κανενα χοντρο πακετο απο τα περασμενα μεγαλεια που ξοδευουν κατα το δοκουν? :hmmm:


Πρεπει να εχουν ακομα πλοια;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#638288 Ναι
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#638289
George_Prix έγραψε:Ρε παιδια παιζει μια απαξιωση στις μασκες ή μου φαινεται? Εχω την αισθηση οτι επειδη εχουμε προβλημα με τις διαθεσιμες μασκες, προσπαθουνε να μας πεισουν οτι αν δεν εισαι θετικος ειναι σχεδον αχρηστη/περιττη η μασκα.

Παρομοια φαση που ζησαμε με τα τεστς δηλαδη. Που παντου διαβαζαμε οτι "οσο περισσοτερα τεστς τοσο το καλυτερο" και οι δικοι μας μας λεγανε "νταξ μην τρελαινεστε με τα τεστς και μπορει καποιος να κολλησει εκει που παει να κανει το τεστ μπλα μπλα μπλα".

Σου λένε να συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι φορέας και αυτό δικαιολογεί την πρακτική τους με τα τεστ, που έτσι κι αλλιώς δεν είναι δυνατόν να τα κάνουν όλοι, πουθενά στο κόσμο. Και ειδικά επειδή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό είναι ασυμπτωματικοί.

Αυτό είναι όμως εντελώς αντίθετο ως προς τη χρήση μάσκας, όπου διεθνώς και στην Ευρώπη έκαναν την ανάγκη ... θεωρία! Οποιαδήποτε μάσκα και αυτοσχέδια θα εμποδίζει να φεύγουν σταγονίδια καθώς μιλάει κάποιος. Κι επειδή είμαστε οδηγικό φόρουμ φανταστείτε τι γίνεται όταν σε μια διασταύρωση δύο οδηγοί διαφωνούν και αλληλο-εξηγούν (στον κατάλληλο τόνο) τα δικαιώματα προτεραιότητας.
Οι απλές μάσκες βέβαια είναι κανονικά μιας χρήσης, αλλά προφανώς δεν περιμένει κανείς ότι αυτό θα γίνεται στη μαζική τους χρήση. Για το μέσο χρήστη επομένως θα μπορούσε να γίνεται και εστία μόλυνσης η επαναλαμβανόμενη χρήση μιας μάσκας.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#638298
Corto Maltese έγραψε:Ναι



Άβαταρ μέλους
By cabala10
#638300
Chris έγραψε::lol:

@kabala ουτε ενα κινεζινο προιον σε αυτα που παρεθεσες. Εγω ιαπωνες γουσταρω φουλ, ειδικα κατι ναυαρχους που κανουν 3 πακετα τη μερα και στα καπακια χαρακιρι. Οι κινεζοι ομως ρε παιδι μου, τους κολλαει αψογα η επιστημονικη ονομασια των κουνουπιων: anopheles


< >

ας ηταν πιο συγκεκριμενος ειδικα οταν αναφερει Nuru :innocent: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#638310
markvag έγραψε:ΥΓ: Πρώτα ο διπλωμάτης, μετά ο Ντράγκι και τώρα ο Μπούσσος, όλοι αριστεροί μου γίνατε! :x Σοβαρευτείτε! :x


Αχ Μάρκο μου. Αν έρθεις να σε πάω μια βόλτα να περπατήσουμε τα χώματα τα ιερά που μεγάλωσα εδώ στην Οσία Ξένη, έτρεξα και έπεφτα με το ποδήλατο και μη, θα νιώσεις ένα ρίγος...
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF ... E%AC%CF%82

https://www.mixanitouxronou.gr/i-kokkin ... asfaleias/
Άβαταρ μέλους
By JBT
#638314 Σε συνέχεια της εγκεφαλοπάθειας ας δούμε λοιπόν από όποιον έχει λίγη φαντασία να μας εξηγήσει τι συμβαίνει με την ανοσμια και την αγευσια που τόσο μεγάλος ντόρος γίνεται και πώς συνδέεται με το γεγονός ότι υπάρχουν τόσοι και τόσοι ασθενείς (όσοι μπαίνουν ΜΕΘ δηλαδή) που μέχρι να επιδεινωθούν σε αυτό το σημείο δεν είχα ούτε δύσπνοια ούτε άλλο ουσιαστικό αναπνευστικό πρόβλημα

Τις υπόλοιπες εξυπνάδας για το τι μπορούν να προκαλέσουν οι ιοί ας λείπουν καλύτερα :roll: εκτός κι αν έχετε χάσει κι εσείς ασθενείς από ερπητικη εγκεφαλίτιδα (ναι έρπης)

Έλα γριπουλα για πες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#638318 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/321 ... xzU2Qo3eDk

Όποιος θέλει τα pdf ας με πει εννοείται

Μην ακούτε τα κανάλια

Ακούστε τον γριπουλα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#638319
JBT έγραψε:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32167747?fbclid=IwAR0zXeyjaoRCGrnlhseL059zsjcC1pj1zrzjK2RlhARMlJmZ9xzU2Qo3eDk

Όποιος θέλει τα pdf ας με πει εννοείται

Μην ακούτε τα κανάλια

Ακούστε τον γριπουλα
Κάνε μια περίληψη pls, δε χρειάζεται αν διαβάσουμε όλα τα pdf...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#638320 Ελπίδες για ένα φάρμακο που θα περιορίσει τους θανάτους

Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 02 Απρ 2020, 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά