Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#693891
Corto Maltese έγραψε:Τώρα επί της ουσίας, εγώ έφαγα ένα χρόνο από τη ζωή μου να προστατεύω τον γέρο πατέρα, του έκανα τρία χειρουργεία με φοβερή ταλαιπωρία γιατί δεν μπορούσαμε καν να τον βοηθήσουμε στο θάλαμο, κάναμε πολύ λιγότερες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς. Όλα αυτά για να προστατευτεί ο υπερήλιξ από κάτι που του απειλεί τη ζωή του. Και τί καταφέραμε; Πέθανε από άλλα αίτια, χωρίς να έχει την παρουσία των παιδιών του που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να έχει την περίθαλψη που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να κάνει τις εξετάσεις που θα ήθελε και πρακτικά καταδικάσαμε μία γριά να τα τραβήξει όλα αυτά μόνη της χωρίς βοήθεια και συμπαράσταση. Οπότε όλοι εσείς οι απόλυτοι και παθιασμένοι καλά θα κάνετε να δείτε όλη την εικόνα.


Συλληπητήρια :( :(

Χωρίς να θέλω επ' ουδενί να σε "δασκαλέψω", θα έλεγα ότι μπορείς να παίρνεις παρηγοριά από το ότι έκανες ο,τι θεωρούσες καλύτερο για τον πατέρα σου.

Έχω αναφερθεί κι εγώ στο παρελθόν για αυτό το απίστευτα ψυχοφθόρο "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"....
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#693894 Corto, συλλυπητήρια...

Στο θέμα, θα αρχίσει να γίνεται διαλογή μάλλον...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693895 https://mgp.gr/content.aspx?id=39351

60 χρόνων πρώην μηχανοκίνητος αθλητής με πρόσβαση στις καλύτερες θεραπείες. :(

Ας τον έκλειναν τον μπάρμπα σε καμία υπογα. :rtfm: Ήμαρτον :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#693898
Corto Maltese έγραψε: με φοβερή ταλαιπωρία γιατί δεν μπορούσαμε καν να τον βοηθήσουμε στο θάλαμο.

Δεν ήταν δική σας δουλειά αυτό, αλλά στην Ελλάδα δε σου αφήνουν πολλές επιλογές. Ή πληρώνεις αποκλειστικές ή ταλαιπωρείσαι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693903
Corto Maltese έγραψε:Τώρα επί της ουσίας, εγώ έφαγα ένα χρόνο από τη ζωή μου να προστατεύω τον γέρο πατέρα, του έκανα τρία χειρουργεία με φοβερή ταλαιπωρία γιατί δεν μπορούσαμε καν να τον βοηθήσουμε στο θάλαμο, κάναμε πολύ λιγότερες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς. Όλα αυτά για να προστατευτεί ο υπερήλιξ από κάτι που του απειλεί τη ζωή του. Και τί καταφέραμε; Πέθανε από άλλα αίτια, χωρίς να έχει την παρουσία των παιδιών του που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να έχει την περίθαλψη που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να κάνει τις εξετάσεις που θα ήθελε και πρακτικά καταδικάσαμε μία γριά να τα τραβήξει όλα αυτά μόνη της χωρίς βοήθεια και συμπαράσταση. Οπότε όλοι εσείς οι απόλυτοι και παθιασμένοι καλά θα κάνετε να δείτε όλη την εικόνα.


Καταρχάς, συλλυπητήρια για τον μπαμπά σου. Η κάθε προσωπική απώλεια είναι πάνω από καθετί θεωρώ.

Κατά δεύτερον, δεν είμαστε και συγκεκριμένα θα μιλήσω αποκλειστικά για μένα, δεν είμαι παθιασμένος και απόλυτος.
Θα έλεγα μάλιστα ότι η "άλλη" πλευρά είναι παθιασμένη και απόλυτη, υπό το φόβο της απώλειας, που είναι διατεθειμένη ακόμη και να μείνει για πάντα κλειδωμένη μέχρι να εμβολιαστεί και το τελευταίο μυρμήγκι που πατάει στη Γη.

Ενδεχομένως αν είχε ακολουθηθεί μια διαφορετική στρατηγική (ίσως και παγκόσμια), ο μπαμπάς σου να ήταν ακόμη μαζί μας.
Προτείνω να διαβάσετε το παρακάτω:
Ανοσία Αγέλης

Με έναν πληθυσμό, που το μεγαλύτερο μέρος του είναι υγιής, κλειδωμένο στα σπίτια, το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η καθυστέρηση της ανοσίας αγέλης η οποία είναι αυτή που ουσιαστικά θα προστατέψει ηλικιωμένους και ευπαθείς ομάδες, ενώ παράλληλα είναι λάθος η όλη στρατηγική να λέμε ότι βασίζεται αποκλειστικά στα εμβόλια. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξουν απώλειες. Είναι αδύνατον αυτό.
Λέω όμως ότι και τώρα υπάρχουν απώλειες αλλά παράλληλα καθυστερεί η ανοσία αγέλης.


@ΙΚΕ
Παντελόνια, μάγκας ≠ ικε
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#693904
kubiak έγραψε:Corto, συλλυπητήρια...

Στο θέμα, θα αρχίσει να γίνεται διαλογή μάλλον...


Μάλλον γίνεται ήδη, όπως γινόταν τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο στη Θεσσαλονίκη. Όποιον εργαζόμενο σε νοσοκομείο COVID και να ρωτήσεις, μπορεί να το επιβεβαιώσει (για τη Θεσ/νίκη). Φυσικά δεν γίνεται πάντα με εμφανή τρόπο, αλλά και με έμμεσους: πολύ απλά κρατούν για νοσηλεία μόνο τα πολύ βαριά περιστατικά (άσπρα πνευμόνια στην ακτινογραφία). Οι υπόλοιποι σπίτια τους...

Corto, συλληπητήρια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#693908 Συλλυπητήρια corto


MIXOStsi έγραψε:Ναι αλλά ούτε ο κάθε επαγγελματίας φταίει...


Ξαναλέω, το πρόβλημα αυτό (που είναι δυστυχώς τεράστιο) είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων. Αφενός οι όποιοι πόροι του κράτους που θα μπορούσαν να κατευθυνθούν για την προστασία της οικονομίας και του συστήματος υγείας ξοδεύτηκαν σε ημέτερους και αφετέρου, τα μέτρα που παίρνουμε και η εφαρμογή τους είναι αστεία.

Επιπλέον, το δίλημμα δεν είναι οικονομία ή υγεία, είναι είτε προστατεύουμε και τα δύο είτε κανένα. Δυστυχώς, επιλέξαμε το κανένα...



kubiak έγραψε:Στο θέμα, θα αρχίσει να γίνεται διαλογή μάλλον...


Αν πιστεύει κάποιος πως δεν γίνεται ήδη, είναι δυστυχώς γελασμένος... :(
Άβαταρ μέλους
By DAP
#693910
Νίκος Παππάς έγραψε:Συλλυπητήρια Corto Maltese.. Άσχημο να φευγουν έτσι...
Σε άλλα πιο ευχάριστα, χαίρομαι που ο πεθερος έκανε και τις δύο δόσεις ενώ η πεθερα την πρωτη, ενώ ανυπομονεί για την δεύτερη.

Επέστρεψε το χαμόγελο στα χείλη τους έχω να πω, και ελπίζουν σε καλυτερες μέρες.
Ναι, οι υπερήλικες ελπίζουν και χαίρονται, κάνουν σχέδια για το αύριο γιατί η ζωή είναι γλυκιά.


+ 10000000000 για ολο το κειμενο και ιδιαιτερα για το υστατο μερος......
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#693912
DAP έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ναι, οι υπερήλικες ελπίζουν και χαίρονται, κάνουν σχέδια για το αύριο γιατί η ζωή είναι γλυκιά.


+ 10000000000 για ολο το κειμενο και ιδιαιτερα για το υστατο μερος......


To αυτονόητο που γράφουμε εδώ και λίγες σελίδες. +1000 στον ΝΠ.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693913
Giuseppe Busso έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Τώρα επί της ουσίας, εγώ έφαγα ένα χρόνο από τη ζωή μου να προστατεύω τον γέρο πατέρα, του έκανα τρία χειρουργεία με φοβερή ταλαιπωρία γιατί δεν μπορούσαμε καν να τον βοηθήσουμε στο θάλαμο, κάναμε πολύ λιγότερες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς. Όλα αυτά για να προστατευτεί ο υπερήλιξ από κάτι που του απειλεί τη ζωή του. Και τί καταφέραμε; Πέθανε από άλλα αίτια, χωρίς να έχει την παρουσία των παιδιών του που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να έχει την περίθαλψη που θα ήθελε ή θα έπρεπε, χωρίς να κάνει τις εξετάσεις που θα ήθελε και πρακτικά καταδικάσαμε μία γριά να τα τραβήξει όλα αυτά μόνη της χωρίς βοήθεια και συμπαράσταση. Οπότε όλοι εσείς οι απόλυτοι και παθιασμένοι καλά θα κάνετε να δείτε όλη την εικόνα.


Καταρχάς, συλλυπητήρια για τον μπαμπά σου. Η κάθε προσωπική απώλεια είναι πάνω από καθετί θεωρώ.

Κατά δεύτερον, δεν είμαστε και συγκεκριμένα θα μιλήσω αποκλειστικά για μένα, δεν είμαι παθιασμένος και απόλυτος.
Θα έλεγα μάλιστα ότι η "άλλη" πλευρά είναι παθιασμένη και απόλυτη, υπό το φόβο της απώλειας, που είναι διατεθειμένη ακόμη και να μείνει για πάντα κλειδωμένη μέχρι να εμβολιαστεί και το τελευταίο μυρμήγκι που πατάει στη Γη.

Ενδεχομένως αν είχε ακολουθηθεί μια διαφορετική στρατηγική (ίσως και παγκόσμια), ο μπαμπάς σου να ήταν ακόμη μαζί μας.
Προτείνω να διαβάσετε το παρακάτω:
Ανοσία Αγέλης

Με έναν πληθυσμό, που το μεγαλύτερο μέρος του είναι υγιής, κλειδωμένο στα σπίτια, το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η καθυστέρηση της ανοσίας αγέλης η οποία είναι αυτή που ουσιαστικά θα προστατέψει ηλικιωμένους και ευπαθείς ομάδες, ενώ παράλληλα είναι λάθος η όλη στρατηγική να λέμε ότι βασίζεται αποκλειστικά στα εμβόλια. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξουν απώλειες. Είναι αδύνατον αυτό.
Λέω όμως ότι και τώρα υπάρχουν απώλειες αλλά παράλληλα καθυστερεί η ανοσία αγέλης.


@ΙΚΕ
Παντελόνια, μάγκας ≠ ικε


:lol:

Η επιστήμη έχει καταρρίψει το ψευδοδίλλημα που θέτεις με τον πλέον μακάβριο τρόπο. Η Σουηδία μετράει διπλά θύματα κατά απόλυτο νούμερο και ανά εκατομμύριο σε σχέση με την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#693922
markvag έγραψε:
Ξαναλέω, το πρόβλημα αυτό (που είναι δυστυχώς τεράστιο) είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων. Αφενός οι όποιοι πόροι του κράτους που θα μπορούσαν να κατευθυνθούν για την προστασία της οικονομίας και του συστήματος υγείας ξοδεύτηκαν σε ημέτερους και αφετέρου, τα μέτρα που παίρνουμε και η εφαρμογή τους είναι αστεία.



Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό!

red_monster έγραψε:Η Σουηδία μετράει διπλά θύματα κατά απόλυτο νούμερο και ανά εκατομμύριο σε σχέση με την Ελλάδα.


Ναι, αλλά έχει 5-6k θανάτους αύξηση σε σχέση με προηγούμενα έτη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#693926 Θερμα συλλυπητήρια corto, μην το βλέπεις σαν χαμένο χρόνο. Έκανες αυτό που έπρεπε με δεδομένο την ύπαρξη της πανδημίας. Προσωπικά οι δικοί μου ταλαιπωρήθηκαν 3- 5 χρόνια, σε τέτοιο σημείο που στο τέλος είπαμε ότι ησύχασαν....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#693944
Giuseppe Busso έγραψε:Με έναν πληθυσμό, που το μεγαλύτερο μέρος του είναι υγιής, κλειδωμένο στα σπίτια, το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η καθυστέρηση της ανοσίας αγέλης η οποία είναι αυτή που ουσιαστικά θα προστατέψει ηλικιωμένους και ευπαθείς ομάδες, ενώ παράλληλα είναι λάθος η όλη στρατηγική να λέμε ότι βασίζεται αποκλειστικά στα εμβόλια. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξουν απώλειες. Είναι αδύνατον αυτό.
Λέω όμως ότι και τώρα υπάρχουν απώλειες αλλά παράλληλα καθυστερεί η ανοσία αγέλης.


Υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα σε αυτόν το συλλογισμό: αν αφήσεις περιθώριο στον ιο να εξαπλωθεί αέρα πατέρα (έστω και αν γινόταν ιδανικά μόνο σε ένα μέρος του πληθυσμού που έχει χαμηλότερο ρίσκο), του πολλαπλασιάζεις αναλογικά και τις πιθανότητες να μεταλλαχθεί. Γι' αυτό παρατηρούμε τώρα τελευταία άλλωστε τα καινούρια strains, μιας και μετάλλαξη στη μετάλλαξη, έκατσε κάτι πιο effective... Και όπως φαίνεται με τη "νοτιο-αφρικάνικη" μετάλλαξη, ο ιός έχει τη δυνατότητα να εξελιχθεί σε κάτι που έχει μεγαλύτερη αντίσταση στα υπάρχοντα αντισώματα. Βάλε και στην εξίσωση ότι πιθανότατα τα αντισώματα φθίνουν με τον καιρό. Το τελικό αποτέλεσμα είναι ο ιός να γίνει ενδημικός και να μην επιτευχθεί ποτέ ανοσία αγέλης. Αυτή είναι μία βασική διαφορά με τον εμβολιασμό, όπου δημιουργείς αντισώματα στον πληθυσμό χωρίς να δώσεις την ευκαιρία στον ιό να εξελιχθεί.

Εκτός αυτού, στην πράξη είναι αδύνατο να απομονώσεις τις ευπαθείς ομάδες και να αφήσεις τους υπόλοιπους να αλωνίζουν ελεύθερα...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#693947 Ευχαριστώ από βάθους καρδιάς για τα συλληπητήρια.

Παρόλα αυτά το point μου ήταν άλλο. Η αφορμή ήταν το κλασσικό και τετριμένο ερώτημα "τί θα πεις αν ο πατέρας/μάνα/μπατζανάκης πεθάνει από COVID";
Η απάντηση είναι απλούστατη: ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙΤΕ. Οι άνθρωποι πεθαίνουν και ακόμα περισσότερο οι γέροι πεθαίνουν. Δε θα πεθάνει από COVID θα πεθάνει από κάτι άλλο. Το θέμα είναι τί γίνεται στο ενδιάμεσο. Ρωτάτε τους γέρους που έχουν να αγκαλιάσουν τα εγγόνια τους ένα χρόνο ή έχουν να πάνε τα παιδιά στο χωριό ένα χρόνο αν αυτό τους καλύπτει; Αν θεωρούν ότι αξίζει τον κόπο να πάνε από τα 88 στα 89 χωρίς να δούνε το αποτέλεσμα του κόπου τους όλα αυτά τα χρόνια; Μπράβο μου τα κατάφερα. Ήμουν συνετός και προφύλαξα ένα γέρο ευπαθή από το COVID. Και; ΠΕΘΑΝΕ. Όπως θα πέθαινε ασχέτου επιδημίας, πανδημίας, παπαροδημίας. Και εγώ και η αδερφή μου τί κάναμε; Του στερήσαμε τα κυριακάτικα τραπέζια με τα εγγόνια. Του στερήσαμε τα βράδια στη βεράντα. Του στερήσαμε την επαφή. Με το κυριολεκτικό της λέξης. Εσείς πείτε μου ότι άξιζε τον κόπο.

Η Σουηδία με ελεύθερο κράτος έχει τα διπλάσια θύματα από την Ελλάδα. Και αυτό το διάβασα για κακό; Εγώ το λέω ΘΡΙΑΜΒΟ της Σουηδίας.