Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#693715 Βασικά, από την στιγμή που θα γίνει ο πρώτος γύρος εμβολιασμών, οι ευπαθείς ομάδες και όποιος άλλος το επιθυμεί θα κάνει κάθε 1-2 χρόνια εμβόλιο για τον κορωνοιό, όπως κάνεις τώρα για την γρίπη. Ανάλογα με τον τύπο του εμβολίου, ίσως να μπορούσε να ενσωματωθεί και στο εμβόλιο της γρίπης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693717
MIXOStsi έγραψε:Ναι αλλά ούτε ο κάθε επαγγελματίας φταίει...
Από τη πρώτη στιγμή είπαμε ότι θα υπάρξει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα!
Να κάνουμε υπομονή αλλά υπάρχει κι ένα σοβαρό χρονοδιάγραμμα και στήριξη της οικονομίας...

Αφού αυτό δεν γίνεται, λίγες πιθανότητες είχε να γίνει εξ' αρχής, και η κοινωνία δείχνει ότι δεν φοβάται και τόσο πολύ αυτή τη δολοφονική ασθένεια πρέπει να αλλάξουμε ρότα... Είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά φοβούνται και η απομόνωση μπορεί να γίνει δική τους. Η συντριπτική πλειοψηφία που δεν διατρέχει κάποιος κίνδυνο πρέπει να συνεχίσει τη ζωή της!
Εδώ έχουν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί 2 μήνες περίπου τώρα και δεν ακούγεται τίποτα για προγραμματισμό επιστροφής στη κανονικότητα. Με το πάμε και βλέπουμε δε γίνεται τίποτα!

Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα εκεί έξω...
Όλοι αυτοί που δεν φοβούνται αν αρρωστησουν θα φωνάζουν που είναι το κράτος και γιατί δεν έφτιαξε ΜΕΘ.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι λεφτά το δικό μας κράτος δεν έχει για να στηρίξει την οικονομία όπως πρεπει.

Την ίδια στιγμή δεν υπάρχει η επιλογή να μας αφήσουν ελευθερους να εργαστούμε γιατί η αύξηση της κινητικότητας θα φέρει εκτόξευση κρουσμάτων και λίγο μετά φρακαρισμα στα νοσοκομεία και στις ΜΕΘ, με αποτέλεσμα την κατάρρευση ολόκληρου του συστήματος υγείας.

Ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι να δωθεί χρήμα από έξω. Να γραφτούν τα χρέη της πανδημιας στην άμμο και να ξεκινήσουμε από την αρχή.
Αλλιώς τα βλέπω πολυ άσχημα τα πραγματα

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693719
Ove20 έγραψε:Είναι εμφανές ότι η οικονομική εξαθλίωση σου λόγω του lockdown σε έχει κάνει τόσο απόλυτο και κυνικό. Αλλά μην χαρακτηρίζεις και άλλους επειδή λένε τα αυτονόητα. Λυπήσου μας. :vava:


Καταρχάς δεν πρόκειται να λυπηθώ κανέναν που συμπεριφέρεται σαν να είναι εχθρός μου. Έτσι ήμουν και πριν. Δεν άλλαξε κάτι.
Η μόνη εξαθλίωση που υπάρχει μεταξύ μας είναι η δική σου και είναι εγκεφαλική.
Και αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, κλείσε τους γέρους σου στο σπίτι, μην τους αφήνεις να κυκλοφορούν. Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά. Βαλσάμωσέ τους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693720
EDDIE_147 έγραψε:

Τυχαία παρατήρηση --> όσο πλησίαζες Σύνταγμα-Ερμού που ήταν τίγκα σε αστυνομία, το ποσοστό πηγουνάτων έπεφτε απότομα στο μηδέν.

.


Εγώ παντως δεν έχω δει πάνω από 2/10 να φορουν σωστά την μάσκα, ακόμα και όταν δίνουν συνέντευξη στην τηλεόραση, εννοώ πολιτες.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693721
lazarefa έγραψε:Πλέον και τα επίσημα χείλη λένε ότι η λεγόμενη κανονικότητα θα αργήσει να έρθει, ο κορωνοιός θα μείνει παρά τα εμβόλια και τους μαζικούς εμβολιασμούς και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...


Η νέα τάξη πραγμάτων ;
Τα Ελοχίμ ;
Μιλά βιρνα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#693722 Υπομονή, τώρα που θα μας υποχρεώσουν να φοράμε διπλή μάσκα, το πηγούνι μας θα είναι 2x προστατευμένο
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#693723
Giuseppe Busso έγραψε:
Ove20 έγραψε:Είναι εμφανές ότι η οικονομική εξαθλίωση σου λόγω του lockdown σε έχει κάνει τόσο απόλυτο και κυνικό. Αλλά μην χαρακτηρίζεις και άλλους επειδή λένε τα αυτονόητα. Λυπήσου μας. :vava:


Καταρχάς δεν πρόκειται να λυπηθώ κανέναν που συμπεριφέρεται σαν να είναι εχθρός μου. Έτσι ήμουν και πριν. Δεν άλλαξε κάτι.
Η μόνη εξαθλίωση που υπάρχει μεταξύ μας είναι η δική σου και είναι εγκεφαλική.
Και αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, κλείσε τους γέρους σου στο σπίτι, μην τους αφήνεις να κυκλοφορούν. Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά. Βαλσάμωσέ τους.


Για άλλη μια φορά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#693724
Giuseppe Busso έγραψε:
Ove20 έγραψε:Είναι εμφανές ότι η οικονομική εξαθλίωση σου λόγω του lockdown σε έχει κάνει τόσο απόλυτο και κυνικό. Αλλά μην χαρακτηρίζεις και άλλους επειδή λένε τα αυτονόητα. Λυπήσου μας. :vava:


Καταρχάς δεν πρόκειται να λυπηθώ κανέναν που συμπεριφέρεται σαν να είναι εχθρός μου. Έτσι ήμουν και πριν. Δεν άλλαξε κάτι.
Η μόνη εξαθλίωση που υπάρχει μεταξύ μας είναι η δική σου και είναι εγκεφαλική.
Και αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, κλείσε τους γέρους σου στο σπίτι, μην τους αφήνεις να κυκλοφορούν. Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά. Βαλσάμωσέ τους.

:s_whiteflag :s_whiteflag Καπου ελεος δλδ...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#693725
red_monster έγραψε:
lazarefa έγραψε:Πλέον και τα επίσημα χείλη λένε ότι η λεγόμενη κανονικότητα θα αργήσει να έρθει, ο κορωνοιός θα μείνει παρά τα εμβόλια και τους μαζικούς εμβολιασμούς και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...


Η νέα τάξη πραγμάτων ;
Τα Ελοχίμ ;
Μιλά βιρνα

Ευχαριστώ για την (φτηνή) ειρωνεία καταρχάς. Κατά δεύτερον, έκαστος εφ' ω ετάχθη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#693726
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ παντως δεν έχω δει πάνω από 2/10 να φορουν σωστά την μάσκα, ακόμα και όταν δίνουν συνέντευξη στην τηλεόραση, εννοώ πολιτες.


Σα γενικός κανόνας είναι σωστό αυτό που λέει ο Εδουάρδος, το παρατηρώ κι εγώ στα μέρη που κυκλοφορώ. Ενδεικτικά:
-Στο Ολ.Χωριό είναι μπόλικος κόσμος που δε φοράει καν μάσκα, πράγμα όχι παράλογο γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
-Στο Μαρούσι φοράνε μεν, όμως πλημμελώς (υπερατού εδώ είναι η πλαστικοκαφεδάρα στο χέρι για δικαιολογία της πιγουνόμασκας).
-Στα s/m βλέπεις μασκούλες, όμως πάλι παίζει πλημμελής χρήση.
-Στο Σωτηρία φοράνε όλοι μάσκα, με πολύ λιγότερους να κάνουν πλημμελή χρήση.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#693729
Νίκος Παππάς έγραψε:Όλοι αυτοί που δεν φοβούνται αν αρρωστησουν θα φωνάζουν που είναι το κράτος και γιατί δεν έφτιαξε ΜΕΘ.



Αυτοί που θα περάσουν απο ΜΕΘ είναι οι γνωστές πληθυσμιακές ομάδες...
Δεν τους υποχρεώνει κάνεις να βγει.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693731
Νίκος Παππάς έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Ναι αλλά ούτε ο κάθε επαγγελματίας φταίει...
Από τη πρώτη στιγμή είπαμε ότι θα υπάρξει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα!
Να κάνουμε υπομονή αλλά υπάρχει κι ένα σοβαρό χρονοδιάγραμμα και στήριξη της οικονομίας...

Αφού αυτό δεν γίνεται, λίγες πιθανότητες είχε να γίνει εξ' αρχής, και η κοινωνία δείχνει ότι δεν φοβάται και τόσο πολύ αυτή τη δολοφονική ασθένεια πρέπει να αλλάξουμε ρότα... Είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά φοβούνται και η απομόνωση μπορεί να γίνει δική τους. Η συντριπτική πλειοψηφία που δεν διατρέχει κάποιος κίνδυνο πρέπει να συνεχίσει τη ζωή της!
Εδώ έχουν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί 2 μήνες περίπου τώρα και δεν ακούγεται τίποτα για προγραμματισμό επιστροφής στη κανονικότητα. Με το πάμε και βλέπουμε δε γίνεται τίποτα!

Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα εκεί έξω...
Όλοι αυτοί που δεν φοβούνται αν αρρωστησουν θα φωνάζουν που είναι το κράτος και γιατί δεν έφτιαξε ΜΕΘ.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι λεφτά το δικό μας κράτος δεν έχει για να στηρίξει την οικονομία όπως πρεπει.

Την ίδια στιγμή δεν υπάρχει η επιλογή να μας αφήσουν ελευθερους να εργαστούμε γιατί η αύξηση της κινητικότητας θα φέρει εκτόξευση κρουσμάτων και λίγο μετά φρακαρισμα στα νοσοκομεία και στις ΜΕΘ, με αποτέλεσμα την κατάρρευση ολόκληρου του συστήματος υγείας.

Ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι να δωθεί χρήμα από έξω. Να γραφτούν τα χρέη της πανδημιας στην άμμο και να ξεκινήσουμε από την αρχή.
Αλλιώς τα βλέπω πολυ άσχημα τα πραγματα

Redmi Note 8 Pro



Απλά και όμορφα, χωρίς προσβολές και φανφάρες
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#693732 ο μόνος τρόπος για να λυθεί είναι να πάμε εμείς έξω . failed state.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#693733 Το λες, το ξαναλες και ποτέ δεν το κάνεις. Και πραγματικά απορώ γιατί...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#693734
MIXOStsi έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Όλοι αυτοί που δεν φοβούνται αν αρρωστησουν θα φωνάζουν που είναι το κράτος και γιατί δεν έφτιαξε ΜΕΘ.



Αυτοί που θα περάσουν απο ΜΕΘ είναι οι γνωστές πληθυσμιακές ομάδες...
Δεν τους υποχρεώνει κάνεις να βγει.



Υπάρχει πάντα και ο καιαδας βρε παίδες. Σάμπως εμείς φταίμε που είναι υπερήλικες η άρρωστοι ; :rtfm: