Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#706544 Έχεις μιλήσει με οικογένεια που έχασε άνθρωπο; Γιατί εμένα μου είπαν αυτά που μεταφέρω. Εντός οικογενειακού τάφου, σφραγισμένος, χωρίς χαιρετισμούς.

Σε κάθε περίπτωση, η ερώτηση είναι απλή. Μεταδίδουν οι νεκροί τη συγκεκριμένη νόσο; Αν κάποιος ισχυρίζεται ναι, ας γίνω drdinos: link; Βιβλιογραφία; Αν όχι για ποιο λόγο να μην μπορούν ούτε να κηδέψουν τον δικό τους άνθρωπο;

Γιατί έτσι λένε κάποια πρωτόκολλα που ίσχυαν προηγούμενη φορά με την πανούκλα τον μεσαίωνα;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706550
Corto Maltese έγραψε:Έχεις μιλήσει με οικογένεια που έχασε άνθρωπο; Γιατί εμένα μου είπαν αυτά που μεταφέρω. Εντός οικογενειακού τάφου, σφραγισμένος, χωρίς χαιρετισμούς.


Όχι, δεν το έχω ζήσει ευτυχώς, ούτε εσύ από ότι μας λες. Απλά μεταφέρεις τι σου είπαν, ίδια αξία έχουν με το ότι εσύ τα μεταφέρεις σε μένα. Προσπαθώ λοιπόν να καταλάβω τι γίνεται.

Corto Maltese έγραψε:Σε κάθε περίπτωση, η ερώτηση είναι απλή. Μεταδίδουν οι νεκροί τη συγκεκριμένη νόσο; Αν κάποιος ισχυρίζεται ναι, ας γίνω drdinos: link; Βιβλιογραφία; Αν όχι για ποιο λόγο να μην μπορούν ούτε να κηδέψουν τον δικό τους άνθρωπο;

Γιατί έτσι λένε κάποια πρωτόκολλα που ίσχυαν προηγούμενη φορά με την πανούκλα τον μεσαίωνα;


Διάβασες τον σύνδεσμο; Έχει κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου, βιβλιογραφέια κλπ ζητάς από τον ΕΟΔΥ και τον ΠΟΥ, εγώ σου λέω τι βρήκα στις επίσημες οδηγίες.

Μπορούμε να καταλάβουμε την έννοια του πρωτοκόλλου; Βγάζεις κάποιες οδηγίες που καλύπτουν όσα ενδεχόμενα γίνεται· σκοπός είναι να ανταποκριθείς γρήγορα κι αποτελεσματικά. Αν είναι να κάθεται κανείς να ψάχνει αν μεταδίδεται και πώς όταν έχεις τέτοια κρίση στα χέρια σου, ζήσε Μάη.

Το πρόβλημα βέβαια έρχεται αν δεν έχεις επίκαιρο πρωτόκολλο (γιατί φυσικά τέτοια πράματα θέλουν δουλειά) αλλά πχ χρησιμοποιείς κάτι από τον Έμπολα επειδή το είχες εύκαιρο. Επίσης, κι εδώ ίσως να έχουν δίκιο οι συγγενείς, σε μια πιο λεπτομερή ανάγνωση βλέπω μια αντίφαση.
Από τη μία λέει αυτό ("...το οποίο δεν ανοίγεται εκ των υστέρων..."):
Εικόνα

Το οποίο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είδαμε πριν:
Εικόνα

Σίγουρα δεν είναι ξεκάθαρο κι αυτό είναι τραγικό σε κάτι τόσο σημαντικό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#706552
dimviii έγραψε:Η Ελλάδα 31η μεταξύ των 37 χωρών του ΟΟΣΑ στη διαχείριση της πανδημίας τον Απρίλιο

https://www.zougla.gr/greece/article/i- ... on-aprilio

Εντάξει, δεν μιλάμε για επίσημη ανάλυση βέβαια, είναι απλώς η γνώμη κάποιου. Μου έκανε εντύπωση επίσης που για τους διασωληνωμένους, σε κάποιες χώρες έχει αρνητικές τιμές, που μάλλον προχειρότητα μου δείχνει.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#706566 https://www.capital.gr/epikairotita/354 ... tin-ellada

Εικόνα

Ωραίες φασούλες
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706568 δίπλωματ στη στάση, Εδουάρδος στο λεωφορείο -> https://petrolheads.gr/viewtopic.php?p=706565#p706565

Eντωμεταξύ, καθόλου καλή η σημερινή μέρα με 2,093 κρούσματα σε 33,958 τεστ (6.16% θετικά) και 96 απώλειες, μια εκ των οποίων του ευρύτερου οικογενειακού μου κύκλου, 76 ετών. Πολλή προσοχή σε όλους.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#706581 76 ετών λογικά ανεμβολίαστη εε ;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706584 Ανεμβολίαστος, δυστυχώς κόλλησε λίγες μέρες πριν από το ραντεβού για την πρώτη του δόση.

Έδωσε σκληρή μάχη διασωληνωμένος για περίπου 40 ημέρες. :(

diplomat (22-03-2021) έγραψε:Μόλις έμαθα ότι πιθανότατα θα διασωληνωθεί θείος μου 78 ετών

(...)

Ευχαριστώ μάγκεsh. Κόλλησε λίγες μέρες πριν το ραντεβού για το εμβόλιο.


Ήταν 76 (γεν. το '44, τα γενέθλιά του αργούσαν ακόμη).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#706597 Συλληπητήρια diplomat.
Θα γίνω ο γνωστός γραφικός και θα ξαναπώ, πολλή προσοχή σε όλους. Εγώ με αυτά που είδα από τον κόσμο αυτές τις μέρες, τρέμω μέχρι να κάνουμε τα εμβόλια όλοι, γιατί ο κόσμος συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει ο κορονοϊός. Οι μάσκες έχουν εξαφανιστεί ουσιαστικά, αλλά το χειρότερο είναι πως ο κόσμος μαζεύεται παντού σε μπουλούκια. Πήγαμε Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο έξω από εκκλησία γιατί επέμενε η γυναίκα "να νιώσουμε Πάσχα" και φύγαμε τρέχοντας. Ειδικά στην Ανάσταση, μιλάμε για πλήθος που θύμιζε Πατρινό καρναβάλι!
Επίσης στις παραλίες, πολύς κόσμος και όλοι δίπλα δίπλα (εμείς πάμε σε παραλία που δεν έχει κόσμο βέβαια).
Θα πω πως αν δεν δούμε μέσα στο Μάιο αύξηση των κρουσμάτων και των διασωληνωμένων, τότε μιλάμε πως έχει λήξει όντως το θέμα, γιατί ο καιρός θα κάνει το θαύμα του. Γιατί αν περιμένουμε από τους ανθρώπους, δύσκολα τα πράγματα!
Ναι, γνωρίζω πως ο κόσμος ήταν σκασμένος τόσο καιρό κλεισμένος, αλλά υπάρχει και το μέτρο και κυρίως, αυτούς τους έρμους που δουλεύουν στην εστίαση δεν τους λυπούνται; Ήμουν απέναντι από ένα στέκι νεαρόκοσμου, και δεν φορούσε μάσκα ΚΑΝΕΝΑΣ, μόνον η σερβιτόρα! Άρα, η σερβιτόρα την έχει βαμμένη αν κάποιος από τους θαμώνες έχει covid!
Οι άνθρωποι έχουν περάσει γολγοθά τόσο καιρό χωρίς μεροκάματο, ας τους προσέξουμε λίγο και να μην τους κολλήσουμε κορονοϊό κιόλας!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706599 ΗΦ ευχαριστώ θερμά.

Σε άλλα νέα, :help: :help: :help:

Γεωργιάδης: Ανοιχτό να μείνει το sms μετά τις 15 Μαϊου, αλλά όχι για τους τουρίστες

Ανοιχτό το ενδεχόμενο οι τουρίστες να μην στέλνουν μήνυμα στο 13033 αλλά να συνεχίσει για τους κατοίκους της Ελλάδας άφησε ο υπουργός Ανάπτυξης Άδωνις Γεωργιάδης.

Σε νέα ερώτηση δημοσιογράφου για το αν θα στέλνουμε μήνυμα για να πάμε σε ένα εστιατόριο την ώρα που δεν θα χρειάζεται για τους τουρίστες απάντησε: "αυτό θα το δούμε μετά τις 15 Μαϊου".

Απευθυνόμενος σε όσους κατακρίνουν αυτό το ενδεχόμενο ρώτησε: "θέλουν μήπως να μην έχουμε τουρίστες στην Ελλάδα;" κι έκανε λόγο για λαϊκισμό.

Συμπλήρωσε ότι οι τουρίστες που θα έρθουν στην Ελλάδα θα είναι εμβολιασμένοι και πρόσθεσε πως "η επιτροπή θα αποφασίσει βαθμούς ελευθερίας και για τους εδώ εμβολιασμούς".


Source: news247.gr (Link)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#706600
diplomat έγραψε:Ανεμβολίαστος, δυστυχώς κόλλησε λίγες μέρες πριν από το ραντεβού για την πρώτη του δόση.

Έδωσε σκληρή μάχη διασωληνωμένος για περίπου 40 ημέρες. :(

.


Συλλυπητήρια diplomat...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#706601 Εντάξει τώρα. Τους φτύνουν και νομίζουν ότι βρέχει. Ας σταματήσει η γελοιότητα του sms. Ημαρτον Κύριε!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706609
diplomat έγραψε:ΗΦ ευχαριστώ θερμά.

Σε άλλα νέα, :help: :help: :help:

Γεωργιάδης: Ανοιχτό να μείνει το sms μετά τις 15 Μαϊου, αλλά όχι για τους τουρίστες

Ανοιχτό το ενδεχόμενο οι τουρίστες να μην στέλνουν μήνυμα στο 13033 αλλά να συνεχίσει για τους κατοίκους της Ελλάδας άφησε ο υπουργός Ανάπτυξης Άδωνις Γεωργιάδης.

Σε νέα ερώτηση δημοσιογράφου για το αν θα στέλνουμε μήνυμα για να πάμε σε ένα εστιατόριο την ώρα που δεν θα χρειάζεται για τους τουρίστες απάντησε: "αυτό θα το δούμε μετά τις 15 Μαϊου".

Απευθυνόμενος σε όσους κατακρίνουν αυτό το ενδεχόμενο ρώτησε: "θέλουν μήπως να μην έχουμε τουρίστες στην Ελλάδα;" κι έκανε λόγο για λαϊκισμό.

Συμπλήρωσε ότι οι τουρίστες που θα έρθουν στην Ελλάδα θα είναι εμβολιασμένοι και πρόσθεσε πως "η επιτροπή θα αποφασίσει βαθμούς ελευθερίας και για τους εδώ εμβολιασμούς".


Source: news247.gr (Link)


δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυσει αυτο,γιατι πολλοι απλα θα τους γραψουν στα παπαρια τους ολοι.

εντιτ καιβεβαια δεν θα ειναι ολοι οι τουριστες εμβολιασμενοι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706610 Πώς ορίζεται/αποδυκνείεται ο τουρίστας; Πόσο μακριά πρέπει να είσαι από το σπίτι σου για να θεωρείσαι τουρίστας;

Τι μλκς...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706611 Κακώς το ψάχνουμε in technical terms. Αυτό που μόλις σέρβιρε ο υπουργόc ελλείμματοc ήταν αυτό που φοβόμουν μεν, δεν ήθελα να πιστέψω δε:

diplomat έγραψε:Mόνο μην γίνει κανένα αστείο του τύπου τουρίστες αιλαντοχοπάρουν, ιθαγενείc περιορισμένοι με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο (πχ: μήνυμα ΜΟΝΟ οι ιθαγενείc), γιατί μιλάμε για απαρτχαιντάκι και το πράγμα σοβαρεύει απότομα.

Μακάρι να μην.



Νίκος Παππάς έγραψε:Συλλυπητήρια diplomat...


Ευχαριστώ. :)
Τελευταία επεξεργασία από diplomat και 05 Μάιος 2021, 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά