Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706210
Dimsabas έγραψε:
224v έγραψε:
italakias έγραψε:Η καθε χωρα εχεις τις Μεθ που απαιτουνται.
Σε οποιον δεν αρεσει το συστημα υγειας,μπορει να κανει ιδιωτικη ασφαλιση και να τρεχει στις κλινικες τους οπου σου βαζουνε νυστερι για πλακα.
Εγω εμπιστευομαι τους γιατρους του δημοσιου επειδη ειναι αρχιδατοι και δεν θα με κοροιδεψουν ποτε.
εδώ έχεις δίκιο italakia, έχω γνωστούς που δεν πάνε σε ιδιωτικά νοσοκομεία. το ίδιο και εγώ. κάνουν λάθη και τα πληρώνεις κερατιάτικα.
η φίλη μας βγήκε από την Σωτηρία εχθές, μεγάλη ανακούφιση με δεδομένη την ΧΑΠ που είχε. κατενθουσιασμένη με την φροντίδα εκεί.

< Note >
Οι μισοί θάνατοι από καρκίνο στη χώρα μας είναι από κωλυσιεργία των δημόσιων νοσοκομείων. Όποιος έχει βιώσει από πρώτο χέρι τι εστί σωστή φροντίδα σε ιδιωτικό νοσοκομείο, δε βρίσκει την παραμικρή σύγκριση. Μία συμβουλή δίνω: κάντε ιδιωτική ασφάλεια υγείας ΧΤΕΣ!


Δλδ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#706212 Εγώ πάντως έχω μόνο τα καλύτερα να λέω για το δημόσιο νοσοκομείο, όταν η μητέρα μου (2 φορές τα τελευταία 15 χρόνια) χρειάστηκε άμεση παρέμβαση για να μην μας αφήσει... Εννοείται χωρίς φακελάκι.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#706216 Κανείς δεν είπε ότι αποκλείεται να γίνει δουλειά σε δημόσιο νοσοκομείο. Αυτό που είναι σαφές είναι ότι στο ιδιωτικό έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνουν όλα πρέπει/ταχύτερα/καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#706218 Tαχύτερα ναι. Καλύτερα όχι όπως το λες κατηγορηματικά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706219 Μα αυτο σε ρωταω να μου εξηγησεις. Πώς καθισταται σαφες οτι σε ιδιωτικο εχεις πολυ καλυτερη περιθαλψη; Παντως αν θυμαμαι καλα το βαρος της αντιμετωπισης της πανδημιας επεσε σε κρατικες δομες , δεν ειδα πουθενα να αναφερεται η υπεροχη των ιδιωτικων κλινικων.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706221 Στα ιδιωτικα σου κανουν χειρουργιο για πλακα,στο δημοσιο προσπαθουν να θεραπευσουν χωρις αυτο.
Τα μονα θετικα ειναι ο λιγος κοσμος,η πιο ομορφη ατμοσφαιρα και το οτι αισθανεσαι οτι εχεις τους γιατρους στα ποδια σου αφου πληρωνεις.
Ορθοπεδικο χειρουργος σε πασιγνωστο δημοσιο νοσοκομειο μου ελεγε,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι κακα περιστατικα απο ιδιωτικα μας ερχονται για επαναδιορθωση.


Δλδ υπαρχουν καλυτερα νοσοκομεια απο το Σωτηρια στα πνευμονολογικα ή το Ωνασειο στα καρδιολογικα;
Λεω εγω τωρα,μπορει να κανω και λαθος.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#706222 Το ταχύτερα είναι από μόνο του συνταρακτικός παράγοντας του αποτελεσματικότερα.

Το βάρος τής πανδημίας έπεσε στα δημόσια για λόγους άσχετους με το πού θα ήταν σωστότερη η αντιμετώπισή του. Ή μήπως νομίζεις ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία είχαν την παραμικρή διάθεση να επωμιστούν τέτοιο βάρος. Άσε που μιλούσαμε για τον καρκίνο, όχι για τον κόβιντ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706225
Dimsabas έγραψε: Όποιος έχει βιώσει από πρώτο χέρι τι εστί σωστή φροντίδα σε ιδιωτικό νοσοκομείο, δε βρίσκει την παραμικρή σύγκριση. Μία συμβουλή δίνω: κάντε ιδιωτική ασφάλεια υγείας ΧΤΕΣ!


Σου υπενθυμιζω τι εγραψες. Δεν ειδα βεβαια την ιδιωτικη ασφαλιση να σου εξασφαλιζει ταχυτερη και ποιοτικοτερη νοσηλεια οσον αφορα τον κοβιντ. :roll:

Συγκεκριμενα, ειναι τοσο ανωτερη που ουτε καν καταδεχτηκε να ασσχοληθει. :iconcool:

Dimsabas έγραψε:Το βάρος τής πανδημίας έπεσε στα δημόσια για λόγους άσχετους με το πού θα ήταν σωστότερη η αντιμετώπισή του.


Μπορεις να αναφερεις αυτους τους λογους;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#706228 Ούτε έτσι ούτε γιουβέτσι μην τα ισοπεδώνεται όλα. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά υπάρχουν και καλοί και μέτριοι και καλοί γιατροί . Όσο για αυτό που γράφτηκε ότι στα δημόσια δεν κάνουν με το παραμικρό εγχείρηση 3ιναι μια μουφα και μισή . Σε ένα κόσμο που ο μοναδικός Θεός είναι το χρήμα ,παντού τα ίδια σκατα είναι . Διότι μπορεί μεν ο μισθός ενός πχ διευθυντή καρδιολογικής σε ένα δημόσιο να είναι σταθερός αλλά από εκεί και πέρα υπάρχουν τα φακελάκια όπως επίσης οι μίζες από τις εταιρίες που προμηθεύουν ιατρικά υλικά που χρησιμοποιούνται στις επεμβάσεις . Από εκεί και πέρα εάν κατασταλαξουμε σε ένα καλό γιατρό όσο αυτό είναι εφικτό , η ιδιωτική κλινική έχει σαφώς προβάδισμα έναντι ενός δημόσιου νοσοκομείου στον τομέα των μηχανημάτων . Πιο σύγχρονα με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πολύ συχνά . Παράδειγμα προσωπικό
Όταν αποφάσισα να προχωρήσω σε επεμβαση ablation για τις κολπικές μαρμαρυγες μου ,μετά από έρευνα κατέληξα σε έναν από τους τοπ σε αυτή την κατηγορία . Αυτός λοιπόν ήταν σε δημόσιο (ερυθρός Σταυρός ) έκανα την επεμβαση και ενώ διορθώθηκαν οι κολπικές ,έπεσα στο μηδέν κομα κάτι τοις εκατό παρενέργειας που είναι η κολπική ταχυκαρδία . Και επειδή δεν μπορούσα φυσικά να ζω 24/7 με 150 παλμούς .έπρεπε να ξαναγίνει επέμβαση για να διορθωθεί ...εκτός του ότι περίμενα και ζούσα 6 μήνες με 150 ,εντέλει έγινε η δεύτερη και ήταν μια τρύπα στο νερό . Αποφάσισα να αλλάξω γιατρό και έτσι κατέληξα στο υγεία σε ένα πολύ καλό Τιμ γιατρών που μου εξήγησαν τα πάντα πολύ αναλυτικά . Η διαφορά του υγεία με τον ερυθρό ήταν ότι εκεί είχαν το τελευταίας λέξης cardiac mapping system σε σχέση με την παλαιτζουρα ροή δημόσιου νοσοκομείου . Επίσης δεν χρειάστηκε να περιμένω πάλι 6 μήνες και έτσι μετά από 1 μήνα έκανα 3η επεμβαση .
Οκ τα άλλα δλδ σύγκριση δημόσιου με ιδιωτικό καθόλη τη. Διάρκεια δλδ επέμβαση πριν μετά κλπ δεν χρειαζεται να τα σχολιάσω

sony
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#706263 Οπότε αντιλαμβάνεται κανείς ότι είναι κατά περίπτωση ασθένειας και κατά περίπτωση νοσοκομείου.
Η δική μου τρέχουσα εμπειρία από το Παν. Λάρισας είναι η καλύτερη δυνατή, για σοβαρές περιπτώσεις της παλιοαρρωστιας και στους δύο γονείς.
Θα μπορούσε να είναι καλύτερα σε ιδιωτικό; Μπορει. Μπορεί απλά να τύχαμε σε πολύ καλούς γιατρούς; Μπορεί. Είναι εν γένει καλό το συγκεκριμένο νοσοκομείο; Μπορεί.

Αλλά είμαστε σχεδόν off topic.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#706282 134 θάνατοι σήμερα ...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#706283 Και το link

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... i-thanatoi
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#706286 Για 2 μέρες είναι λογικά.

< >