Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706080 Η καθε χωρα εχεις τις Μεθ που απαιτουνται.
Σε οποιον δεν αρεσει το συστημα υγειας,μπορει να κανει ιδιωτικη ασφαλιση και να τρεχει στις κλινικες τους οπου σου βαζουνε νυστερι για πλακα.
Εγω εμπιστευομαι τους γιατρους του δημοσιου επειδη ειναι αρχιδατοι και δεν θα με κοροιδεψουν ποτε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#706113
italakias έγραψε:Η καθε χωρα εχεις τις Μεθ που απαιτουνται.
Σε οποιον δεν αρεσει το συστημα υγειας,μπορει να κανει ιδιωτικη ασφαλιση και να τρεχει στις κλινικες τους οπου σου βαζουνε νυστερι για πλακα.
Εγω εμπιστευομαι τους γιατρους του δημοσιου επειδη ειναι αρχιδατοι και δεν θα με κοροιδεψουν ποτε.
εδώ έχεις δίκιο italakia, έχω γνωστούς που δεν πάνε σε ιδιωτικά νοσοκομεία. το ίδιο και εγώ. κάνουν λάθη και τα πληρώνεις κερατιάτικα.
η φίλη μας βγήκε από την Σωτηρία εχθές, μεγάλη ανακούφιση με δεδομένη την ΧΑΠ που είχε. κατενθουσιασμένη με την φροντίδα εκεί.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706124
italakias έγραψε:Η καθε χωρα εχεις τις Μεθ που απαιτουνται.
.


αυτο πανε πεστο σε αυτους που χαιρετησαν σε ρατζα πριν βρεθει μεθ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706125 Δεν υπάρχει σύγκριση σε κανένα επίπεδο μεταξύ Ελλάδας και Αργεντινής.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706168 Θέλω να δω τι σκορ θα κάνουμε σε δύο βδομάδες από σήμερα.
Με βάση αυτά που μου είπαν και ορισμένα πλάνα που είδα στην τηλεόραση, είχε φουλ κόσμο στην Ανάσταση, τόσο έξω όσο και μέσα στις εκκλησίες. Μαζεύτηκαν και όλοι στα σπίτια για να ψήσουν την επόμενη μέρα... :thumbsdown:
Ο Θεός μαζί μας! Δεν έχω προλάβει να κάνω και το εμβόλιο :x
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706175
axel12p έγραψε:Θέλω να δω τι σκορ θα κάνουμε σε δύο βδομάδες από σήμερα.
Με βάση αυτά που μου είπαν και ορισμένα πλάνα που είδα στην τηλεόραση, είχε φουλ κόσμο στην Ανάσταση, τόσο έξω όσο και μέσα στις εκκλησίες. Μαζεύτηκαν και όλοι στα σπίτια για να ψήσουν την επόμενη μέρα... :thumbsdown:
Ο Θεός μαζί μας! Δεν έχω προλάβει να κάνω και το εμβόλιο :x


αντιστοιχη συζητηση ερωτηματικο,υπαρχει για το ραλλυ Κροατιας που εγινε το προηγουμενο ΣΚ,και ειχε παρα πολυ κοσμο,αλλα σε εξωτερικο περιβαλλον.Μεχρι τωρα δεν εχουν δει κατι,αλλα εχουν περασει μονο μια εβδομαδα.
Ειμαι περιεργος να δω.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#706176
224v έγραψε:
italakias έγραψε:Η καθε χωρα εχεις τις Μεθ που απαιτουνται.
Σε οποιον δεν αρεσει το συστημα υγειας,μπορει να κανει ιδιωτικη ασφαλιση και να τρεχει στις κλινικες τους οπου σου βαζουνε νυστερι για πλακα.
Εγω εμπιστευομαι τους γιατρους του δημοσιου επειδη ειναι αρχιδατοι και δεν θα με κοροιδεψουν ποτε.
εδώ έχεις δίκιο italakia, έχω γνωστούς που δεν πάνε σε ιδιωτικά νοσοκομεία. το ίδιο και εγώ. κάνουν λάθη και τα πληρώνεις κερατιάτικα.
η φίλη μας βγήκε από την Σωτηρία εχθές, μεγάλη ανακούφιση με δεδομένη την ΧΑΠ που είχε. κατενθουσιασμένη με την φροντίδα εκεί.

< Note >
Οι μισοί θάνατοι από καρκίνο στη χώρα μας είναι από κωλυσιεργία των δημόσιων νοσοκομείων. Όποιος έχει βιώσει από πρώτο χέρι τι εστί σωστή φροντίδα σε ιδιωτικό νοσοκομείο, δε βρίσκει την παραμικρή σύγκριση. Μία συμβουλή δίνω: κάντε ιδιωτική ασφάλεια υγείας ΧΤΕΣ!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#706184 "Ο αριθμός των πολιτών της ηλικιακής ομάδας 30-39 ετών που έσπευσαν να κλείσουν ραντεβού για εμβολιασμό με το σκεύασμα της AstraZeneca, ήταν εξίσου εντυπωσιακός, καθώς μέσα σε ένα 24ωρο κλείστηκαν 200.000 ραντεβού."
https://www.in.gr/2021/05/02/greece/kor ... i-deytera/
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706190 Με κατατρομαξες dimsabas.
Μου θυμιζεις αυτους που πλασαρουν φιλτρα νερου.

Οσο για τον καρκινο,επειδη ειναι υπουλος,τις περισσοτερες φορες οταν αρχιζει να γινεται "αντιληπτος" με ενοχλησεις ή πονους ,ειναι σε προχωρημενο επιπεδο.
Αρα ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο,@@ μου τα δυο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#706191
drdino έγραψε:-Θα πέσει ρε
-Δεν πέφτει, ειναι στέρεο



Πεθαίνω στα γέλια με αυτήν την ταινία!!! :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#706192
Anonymous Founder έγραψε:Η Ελλάδα είναι πιο πλούσια χώρα από την Αργεντινή. Έχουμε σήμερα διπλάσιο περίπου GDP per capita από αυτούς.
Και οι δύο χώρες πέρασαν μεγάλες οικονομικές κρίσεις, οπότε αυτή είναι και η αιτία για τα χάλια και στην υγεία και για τους δύο.


Το GDP per capita δεν λέει και πολλά πάντως για την οικονομική δύναμη του Κράτους. Περισσότερα λέει για το μέγεθος του πληθυσμού και το πόσους πολύ πλούσιους έχει, που ανεβάζουν τον μέσο όρο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706200
REALZEUS έγραψε:Το GDP per capita δεν λέει και πολλά πάντως για την οικονομική δύναμη του Κράτους. Περισσότερα λέει για το μέγεθος του πληθυσμού και το πόσους πολύ πλούσιους έχει, που ανεβάζουν τον μέσο όρο.


Είναι κυρίως δείκτης ευημερίας και παραγωγικότητας, μα δευτερευόντως και οικονομικής δύναμης. Είναι προφανές το ενδεχόμενο να ευνοεί μικρότερες πληθυσμιακά, πελούσιες χώρες, δε μπορεί όμως να πούμε ότι διαστρεβλώνεται σημαντικά η εικόνα της οικονομικής δύναμης πχ της Νορβηγίας (€56,000 per capita με πληθυσμό 5,328,000) μέσω αυτού.

Η διαφορά επίσης είναι αρκετά σημαντική όταν μιλάμε κατά προσέγγιση για €15,500 (Gr) vs €7,500 (Αrg), ήτοι GPD per capita στο ~48% του μέσου ΕΛ. Προφανώς και σαν συνολικό μέγεθος τα €165bn (Gr) είναι πολύ μικρότερο από τα €350bn (Arg), όμως δεν μπορεί να βγάλεις συμπέρασμα για τον pluto και την οικονομική δύναμη γενικότερα δίχως τον πληθυσμό.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#706203
italakias έγραψε:Με κατατρομαξες dimsabas.
Μου θυμιζεις αυτους που πλασαρουν φιλτρα νερου.

Οσο για τον καρκινο,επειδη ειναι υπουλος,τις περισσοτερες φορες οταν αρχιζει να γινεται "αντιληπτος" με ενοχλησεις ή πονους ,ειναι σε προχωρημενο επιπεδο.
Αρα ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο,@@ μου τα δυο.
Εντάξει, αν σου συμβεί, εσύ να μην πας καν στο νοσοκομείο, δημόσιο ή ιδιωτικό. Αφού έτσι κι αλλιώς, τα @@ σου θα λάβεις.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#706206
axel12p έγραψε:Θέλω να δω τι σκορ θα κάνουμε σε δύο βδομάδες από σήμερα.
Με βάση αυτά που μου είπαν και ορισμένα πλάνα που είδα στην τηλεόραση, είχε φουλ κόσμο στην Ανάσταση, τόσο έξω όσο και μέσα στις εκκλησίες. Μαζεύτηκαν και όλοι στα σπίτια για να ψήσουν την επόμενη μέρα... :thumbsdown:
Ο Θεός μαζί μας! Δεν έχω προλάβει να κάνω και το εμβόλιο :x

Αυτά τα έλεγαν και για τις 6/1, δεν είδαμε τίποτα συγκλονιστικότερο απ' αυτό που ήδη βιώναμε.
Επίσης, το τι σου είπανε ή τι είδες στην τηλεόραση..
Μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι ότι ο κόσμος στις εκκλησίες μόνο "φουλ" δεν ήταν μέσα στους ναούς. Στη δική μου πόλη, αλλού δεν μπορώ να ξέρω. Απέξω είχε πολύ κόσμο, ναι.
Ωστόσο η έκπληξη που δοκίμασα στη χθεσινοβραδινή βόλτα στην πόλη, με τη λαοθάλασσα των ..πιστών στα μπαράκια της πόλης, τους κλειστούς από μπούγιο πεζοδρόμους, τις μουσικές, τα ποτά στο χέρι (ποια μάσκα..) ήταν τέτοια που προς στιγμήν νόμισα ότι ζω το Πάσχα του 2019. Να σου πω κιόλας; Ψιλο-χάρηκα, κι ας έφυγα σβέλτα.
Θέλω να πω, δε δείχνω με το δάχτυλο "αυτοί φταίνε που σε 2 βδομάδες, κλπ, κλπ" είναι διαπιστωμένα αφελής σκέψη, συγγνώμη. Γιατί και οι νυχτερινές μαζώξεις γίνονται βδομάδες τώρα και λίγος κόσμος στην εκκλησία πήγαινε και μαζώξεις στα σπίτια γίνονταν και εν μέσω απαγορεύσεων. Δε τα λέω για να δικαιολογήσω τίποτα από αυτά, λέω ότι ποτέ δε φταίει ένας μόνο παράγοντας.