Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#784881
saxon_747 έγραψε:
dimviii έγραψε:ο Χρησταρας παντως λεει οτι μια χαρα τα πηγαμε.
Ε ίσως αλλάξει γνώμη αν διαβάσει τις μελέτες των ειδικών. Ίσως πάλι, όχι.


ενας ειναι ο ειδικος
https://www.youtube.com/watch?v=9KHadgZpgn0&t=2s
Άβαταρ μέλους
By markvag
#784962
dimviii έγραψε:ο Χρησταρας παντως λεει οτι μια χαρα τα πηγαμε.


Και ο πρωθυπουργός, μάλιστα από το βήμα της βουλής, είπε πως δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Άρα, μιας και το είπε ο φωτεινός παντογνώστης, οι επιστήμονες λένε π@π@ριές
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#785008
saxon_747 έγραψε:
Τέλος, οι δύο επιστήμονες δεν εντοπίζουν κάποια αξιόλογη συσχέτιση του εμβολιασμού (και του αριθμού των δόσεων) με τη θνησιμότητα των ασθενών με Covid-19.

Από τη στιγμή που θα φτάσει στο στάδιο της διασωλήνωσης και μετά λέει η έρευνα, αλλά κανένα μέσο δε βρήκε αρκετά σημαντικό να διευκρινήσει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#785032 Να ξέρετε πάντως ότι η διασωληνωση εκτός μονάδας είναι ελληνική πατέντα εδώ και χρόνια...
Όταν λέμε ότι δεν έχει μείνει τίποτα στο ΕΣΥ...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#785748
bujinkan έγραψε:Ένα βίντεο που πρέπει να δείχνετε στους ψεκ φίλους σας

https://youtu.be/EzTt8gBIzbU


< >


Εγώ τους έκοψα από φίλους όλους τους ψεκ, αλλά πρόλαβα να τους δείξω το παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=qRn5YOLJr-g

ζωή σε 'σας :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#785960 Κάπου ξεκίνησε να λέει για έρευνες, πήγα και εγώ στην περιγραφή να βρω τις πηγές αλλά μόνο διαφήμιση για τα υπόλοιπα social και κανάλια τους βρήκα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#785962
NickTG έγραψε:Κάπου ξεκίνησε να λέει για έρευνες, πήγα και εγώ στην περιγραφή να βρω τις πηγές αλλά μόνο διαφήμιση για τα υπόλοιπα social και κανάλια τους βρήκα.


Το ίδιο ήθελα να γράψω και για το πιο πάνω βίντεο. Μήπως βρήκες τίποτα πηγές σε αυτό;
Μήπως κάποια ΜΚΟ τα χρηματοδοτεί; κάποιο fund; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#785965 Το πιο πάνω βίντεο δεν το έχω δει αλλά βλέπω πως γράφει ότι είναι short film.

Αυτό που είδα όμως θεωρεί τον εαυτό του ενημερωτικό βίντεο που ξεκινάει και βασίζει την ενημέρωση σε μια έρευνα που ποτέ δεν μας δείχνει που είναι.

Ποιο από τα 2 έχει ανάγκη πηγής?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#785971
NickTG έγραψε:Το πιο πάνω βίντεο δεν το έχω δει αλλά βλέπω πως γράφει ότι είναι short film.

Αυτό που είδα όμως θεωρεί τον εαυτό του ενημερωτικό βίντεο που ξεκινάει και βασίζει την ενημέρωση σε μια έρευνα που ποτέ δεν μας δείχνει που είναι.

Ποιο από τα 2 έχει ανάγκη πηγής?


https://ehetlos.com/research/sars-cov-2 ... se-events/

ορίστε η πηγή

και σε pdf
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0X22010283
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#786025
Giuseppe Busso έγραψε:
NickTG έγραψε:Το πιο πάνω βίντεο δεν το έχω δει αλλά βλέπω πως γράφει ότι είναι short film.

Αυτό που είδα όμως θεωρεί τον εαυτό του ενημερωτικό βίντεο που ξεκινάει και βασίζει την ενημέρωση σε μια έρευνα που ποτέ δεν μας δείχνει που είναι.

Ποιο από τα 2 έχει ανάγκη πηγής?


https://ehetlos.com/research/sars-cov-2 ... se-events/

ορίστε η πηγή

και σε pdf
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0X22010283



Διάβασα λίγο στην αρχή αυτό:

Our study was not designed to evaluate the overall harm-benefit of vaccination programs so far.

Αντίθετα με τον τύπο στο βίντεο που έχει βγάλει από πριν τα συμπεράσματα του.

Επίσης δεν είδα πουθενά να αναφέρουν για πιθανές παρενέργειες 2,5,10 χρόνια μετά όπως ο τύπος στο βίντεο αλλά ίσως και να το έχασα καθώς παραδέχομαι δεν πρόλαβα να τη διαβάσω με μεγάλη λεπτομέρεια.

Ζωή σε σας. Να ζήσετε να τον θυμόσαστε. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#789576 Έγινε το αναπόφευκτο τελικά.

Κόλλησε κορονοϊό ο πατέρας μου, άγνωστο από πού, το πέρασε με υψηλό πυρετό (~38.5) 2 ημέρες και όπως ήταν αναμενόμενο κόλλησε και η μητέρα μου η οποία δεν ανέβασε μεν πυρετό, μόνο δέκατα (ίσως λόγω των ντεπόν) αλλά την γονάτισε για 2 μέρες μιας κι έχει γενικότερα θέματα με το αναπνευστικό.

Ευτυχώς το ξεπέρασαν σώοι και οι δύο, είναι στην ανάρρωση τώρα. Το καλό είναι ότι δεν είχαν παράλληλα τα χάλια συμπτώματα, αλλά όταν έγινε καλά ο ένας κόλλησε ο άλλος.

Είχαν κάνει μέχρι και 3η δόση αλλά είχε περάσει καιρός.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#789579
Dimitris_P έγραψε:Έγινε το αναπόφευκτο τελικά.

Κόλλησε κορονοϊό ο πατέρας μου, άγνωστο από πού, το πέρασε με υψηλό πυρετό (~38.5) 2 ημέρες και όπως ήταν αναμενόμενο κόλλησε και η μητέρα μου η οποία δεν ανέβασε μεν πυρετό, μόνο δέκατα (ίσως λόγω των ντεπόν) αλλά την γονάτισε για 2 μέρες μιας κι έχει γενικότερα θέματα με το αναπνευστικό.

Ευτυχώς το ξεπέρασαν σώοι και οι δύο, είναι στην ανάρρωση τώρα. Το καλό είναι ότι δεν είχαν παράλληλα τα χάλια συμπτώματα, αλλά όταν έγινε καλά ο ένας κόλλησε ο άλλος.

Είχαν κάνει μέχρι και 3η δόση αλλά είχε περάσει καιρός.

Περαστικά τους.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#789614 Από το προηγούμενο Σάββατο προφανώς το τσίμπησα και εγώ, αλλά θετικός άρχισα να βγαίνω από την Τρίτη. Φταίω εγώ βέβαια που αμέλησα να κάνω τέταρτη δόση παρόλο που ήμουν κάθε μέρα με παιδιά. Συμπτώματα ήπια. Πυρετός το Σάββατο βράδυ, ατονία, πονοκέφαλος, καθώς και πόνος στα γόνατα. Και βέβαια βήχας.

Εν τω μεταξύ,

Πανδημία: Τι εννοούσε ο Τσιόδρας όταν είπε «αποτύχαμε παταγωδώς»
Ηταν αναμενόμενο μια ομιλία του «στρατηγού» της άμυνας έναντι της COVID-19, καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Σωτήρη Τσιόδρα, να προκαλέσει το ενδιαφέρον του κοινού σε αυτή τη φάση της πανδημίας

Πανδημία: Τι εννοούσε ο Τσιόδρας όταν είπε «αποτύχαμε παταγωδώς»
«Χορηγήθηκαν 12,7 δισ. δόσεις εμβολίου. Πού είναι αυτή η επιδημία θανάτου από το “θανατηφόρο”, “δηλητηριώδες” εμβόλιο;», αναρωτήθηκε ο κ. Τσιόδρας, ο οποίος εκτιμά ότι η επιστημονική κοινότητα πρέπει να αντιμετωπίσει την παραπληροφόρηση εκ των έσω.

Ηταν αναμενόμενο μια ομιλία του «στρατηγού» της άμυνας έναντι της COVID-19, καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Σωτήρη Τσιόδρα, να προκαλέσει το ενδιαφέρον του κοινού σε αυτή τη φάση της πανδημίας. Η έκφρασή του «αποτύχαμε παταγωδώς» προκάλεσε αίσθηση και μεταφράστηκε από πολλούς ως μομφή για την πολιτική διαχείριση της κρίσης. Ποια είναι όμως η αλήθεια; Οτι η κριτική του καθηγητή αφορούσε τους χειρισμούς της επιστημονικής κοινότητας.

Στις τελευταίες ομιλίες του σε επιστημονικές εκδηλώσεις ο καθηγητής έχει εστιάσει στο θέμα της επικοινωνίας κινδύνου. Στην πιο πρόσφατη ανέφερε «χρειάζεται ειδικούς, χρειάζεται ομάδα, χρειάζεται συνεργασία, χρειάζεται να ανιχνεύσεις τι πιστεύει το κοινό σου. Κάτι στο οποίο αποτύχαμε παταγωδώς».

Ο καθηγητής ξεκινώντας την ομιλία του ξεκαθάρισε ότι δεν θα μιλήσει για πολιτική, αλλά μόνο για την επιστήμη. Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», όταν ανέφερε «αποτύχαμε, γιατί σταματήσαμε να εμπιστευόμαστε την επιστήμη και εμπιστευόμασταν την ιδεοληψία μας», δεν αναφερόταν σε τρίτους, αλλά σε επιστήμονες και σε κομμάτι της επιστημονικής κοινότητας που απέτυχε να επικοινωνήσει τον κίνδυνο και το όφελος των εμβολίων με απλούς όρους και εντιμότητα στις απαντήσεις. Σε κάποιες περιπτώσεις δόθηκε η εντύπωση ότι επιστήμονες προσπάθησαν να αναδείξουν τον εαυτό τους και να εκφράσουν την προσωπική τους θέση, δίνοντας «χώρο» σε αντιεμβολιαστές και συνωμοσιολόγους. «Ζήσαμε άπειρες ψευδείς ειδήσεις και ακόμα ζούμε. Χορηγήθηκαν 12,7 δισεκατομμύρια δόσεις εμβολίου. Πού είναι αυτή η επιδημία θανάτου από το “θανατηφόρο”, “δηλητηριώδες” εμβόλιο;», αναρωτήθηκε ο καθηγητής, υπενθυμίζοντας δηλώσεις όσων υποστήριζαν ότι τα εμβόλια θα οδηγήσουν σε περισσότερους θανάτους.

Η κριτική του καθηγητή αφορούσε τους χειρισμούς της επιστημονικής κοινότητας, εστιάζοντας στην επικοινωνία κινδύνου.
Το μήνυμα που ήθελε να στείλει ο κ. Τσιόδρας αποτυπώνεται σε απόσπασμα από άρθρο που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό Science: «Είναι εύκολο να κατηγορήσουμε τους πολιτικούς και τους opinion leaders της άκρας Δεξιάς για παραπληροφόρηση. Είναι όμως βάσιμο να κατηγορούμε αυτούς τους ανθρώπους χωρίς παράλληλα να αναγνωρίζουμε ότι μέλη της επιστημονικής κοινότητας τους επιτρέπουν να σπείρουν αυτές τις αμφιβολίες; Μέχρις ότου η επιστημονική κοινότητα καταφέρει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της παραπληροφόρησης εκ των έσω, δεν μπορεί να περιμένει αυτό να συμβεί από έξω». Για την ιστορία να σημειωθεί ότι το άρθρο αναφερόταν στην υπόθεση αντιεμβολιαστή χειρουργού στις ΗΠΑ, μέλος της ομάδας που υποστήριξε ότι η υδροξυχλωροκίνη είναι η θεραπεία για την COVID-19 και ο οποίος παρά το γεγονός ότι αποδείχθηκε περίτρανα πως η χορήγηση της ουσίας είναι επικίνδυνη για τους ασθενείς, έγινε μέλος ΔΕΠ στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Φλόριντα. Και συνεχίζει να διατυπώνει έωλες, αντιεπιστημονικές θέσεις, τη στιγμή που κάποιοι ακαδημαϊκοί συνάδελφοί του, όπως αναφέρει ο αρθρογράφος του Science, παραμένουν σιωπηλοί.

Ο κ. Τσιόδρας εμφανίζεται εξαιρετικά ενοχλημένος που για άλλη μία φορά παραποιήθηκαν τα λεγόμενά του και διότι από όλα όσα ανέφερε απομονώθηκαν συγκεκριμένες φράσεις και ερμηνεύθηκαν με τρόπο εκτός του πνεύματος της ομιλίας του. «Αλλά πάντα αναδεικνύουμε το σκοτάδι», φέρεται να λέει σε συνομιλητές του.

Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τον τρόπο που επέλεξε να κλείσει την ομιλία του. Οπως είπε, «εγώ βλέπω μία αρχή, βλέπω τον κόσμο να είναι πιο έτοιμος και την επιστήμη καλύτερα οργανωμένη, ώστε σταδιακά να επανερχόμαστε στην κανονικότητα. Να προστατεύουμε τους ευαίσθητους, να τους δώσουμε την αναμνηστική δόση, να τους δώσουμε τη θεραπεία άμεσα όταν χρειάζεται, να συνεχίσουμε την επιδημιολογική επιτήρηση με τα νέα μας εργαλεία, και φυσικά να κάνουμε την ανασκόπηση για τα ελλείμματά μας, το σύστημα υγείας, το πώς θα το ενισχύσουμε και πώς θα είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι για το μέλλον όχι μόνο για την πατρίδα μας, αλλά συνολικά όλη την ανθρωπότητα, αυτό το φθινόπωρο».
https://www.kathimerini.gr/society/5621 ... patagodos/
Άβαταρ μέλους
By g8777
#789616 Ο Σωτήριος άργησε, αλλά εν τέλει συνειδητοποίησε το ειδικό βάρος που έφερε ως πολιτικό περιτύλιγμα ( Kibiropoulos et al . , 2020).
Έτσι πάνε αυτά Σωτηριε, σωτηριος ως κυματοθραύστης, άσωτος ως πολιτικό ον.

(Προετρεξαν οι χρήσιμοι χαζουληδες να προλάβουν τα καθέκαστα. Εδώ είμαστε όμως,να υπενθυμίζουμε το τσολίον του πράγματος).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#789619
Χρήστος Λάππας έγραψε:Φταίω εγώ βέβαια που αμέλησα να κάνω τέταρτη δόση παρόλο που ήμουν κάθε μέρα με παιδιά.


Δεν είναι υπεύθυνη στάση αυτή, αλλά σε τιμάει που το παραδέχεσαι δημόσια. Τώρα πότε πρέπει να κάνεις την 4η δόση (2η αναμνηστική);