Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669759 Εγώ βλέπω πως περιοχές που δεν είχαν πρόβλημα, πάνε άσχημα (Ιωάννινα). Η Αθήνα χειροτερεύει. Νέες εστίες εμφανίζονται παντού.
Θεωρώ πως το επόμενο βήμα είναι να πάμε σε τοπικά lockdown, δεν βλέπω άλλο τρόπο. Στην Αττική το σύστημα υγείας είναι στα όριά του, ουσιαστικά κάθε φορά που πεθαίνει κόσμος, κάποιοι χαίρονται...
:(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669764 Στην Αθήνα είναι πολλά τα ψηφαλάκια και Lock-down Θα γίνει δύσκολα. Σε μικρές πόλεις δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#669765 Πλέον αυξήθηκαν τα τεστ οπότε αυξήθηκαν κ οι αριθμοί.. Δεν γίνεται παντού γύρω μας να επικρατεί χαμός κ στην Ελλάδα να είμαστε όλα καλά.. Ψυχραιμία συστηνω σε όλους μας..

.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#669767
mousatos έγραψε:Στην Αθήνα είναι πολλά τα ψηφαλάκια και Lock-down Θα γίνει δύσκολα. Σε μικρές πόλεις δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα.


Ναι, δεν δουλεύουν έτσι ακριβώς οι εκλογές βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#669803
gianik έγραψε:Πλέον αυξήθηκαν τα τεστ οπότε αυξήθηκαν κ οι αριθμοί.. Δεν γίνεται παντού γύρω μας να επικρατεί χαμός κ στην Ελλάδα να είμαστε όλα καλά.. Ψυχραιμία συστηνω σε όλους μας..

.


Αυτό ακριβώς , είτε 50 είτε 5000000000 κρούσματα, τα μέτρα προστασίας κάθε μέρα πρέπει να τα λαμβάνουμε και όλα θα πάνε καλά.

Είναι κοινοτική οδηγία (απόφαση ΕΕ) η διενέργεια τοπικών lockdown περιορισμένου χρόνου εφόσον χρειαστεί και όχι ολόκληρη χώρα κλειστά τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#669804
Σήμερα το πρωί, όπως πολλοί συμπολίτες μας, πήγα και γω σε ένα από τα σημεία στην Κοζάνη όπου διεξήχθησαν τα τεστ ταχείας ανίχνευσης του κορωνοιού SARS–COV2 (Rapid test) . Δεν ένιωθα τίποτα, ούτε είχα κάποια υποψία ότι μπορώ να έχω κορωνοιό, απλά όπως και πολλοί άλλοι έτσι και γω πήγα αποκλειστικά και μόνο να κάνω το τεστ απο περιέργεια. Δε σας κρύβω ότι με έπιασε κρύος ιδρώτας όταν μου ανακοίνωσαν πως είμαι θετικός στον κορωνοϊό. Γύρισα στο σπίτι κι αμέσως τηλεφώνησα σε φίλους γιατρούς οι οποίοι και μου συνέστησαν ψυχραιμία. Ωστόσο δεν έμεινα μόνο στις συμβουλές των γιατρών, πήγα σε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό ιατρείο της περιοχής όπου έκανα, εγώ και γυναίκα μου, τόσο rapid test όσο και μοριακό τεστ . Επιστρέψαμε σπίτι και περιμέναμε κάποιες ώρες μέχρι να λάβουμε τα αποτελέσματα. Τα δεδομένα άλλαξαν αφού τα αποτελέσματα του μοριακού ελέγχου έδειξαν ότι είμαι αρνητικός, κι όχι οριακά αρνητικός, αλλά καθαρά αρνητικός. Δεν πρόκειται για ποντιακό ανέκδοτο αλλά για πραγματικότητα. Δεν είμαι ειδικός και δεν ξερω τι συνέβη πάντως ήθελα να μοιραστώ αυτή την περιπέτεια μαζί σας.

**** O Kυριάκος Μιχαηλίδης είναι επικεφαλής της παράταξης “Μετάβαση για το Δήμο Κοζάνης”, μια από τις συνεργαζόμενες παρατάξεις που συνιστούν τη Δημοτική Αρχή στο Δήμο Κοζάνης.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669808 Good for him. Κανεις δεν εχει πει πως τα rapid test ειναι αλάνθαστα ειδικα σε false positive. Επισης υπαρχουν διαφορες εκδοχές τους, όσο πιο καινούργια τοσο πιο καλά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669836 Δεν είπα πως ειναι κακό ειπα πως συμβαίνει, ειναι σχεδιασμένα να αποφεύγουν τα false negative αλλα τα πρώτα που βγήκαν στην αγορά δεν ήταν ιδιαίτερα καλά και σε αυτόν τον τομέα.
Anywho τα πιο καινούργια ειναι βελτιωμένα αρκετα αλλα ειμαι σχεδον βεβαίως πως δεν έχει τέτοια η Ελλάδα ακόμα.
Βεβαια δεν κατάλαβα τι ακριβως θελει να πει ο επικεφαλής της Δημοτικής παραταξης με το μακρόσυρτο ποστ του αλλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#669845 Αυτα τα τεστ πρεπει να τα σταματησει η κυβερνηση,μονο κακο θα κανουν και θα αυξησουν τα κρουσματα.
Γιατι οσοι τα κανουν και βγαινουν αρνητικοι,χαλαρωνουν και μειωνουν τα μετρα προφυλαξης.
Ενω αν δεν γνωριζει καποιος ,συνεχισει να κρατα αποστασεις και ετσι προφυλασσει τον εαυτο του και τους αλλους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669854 Νομιζω ο Trump δεν το έχει σκεφτεί αυτό. Να του το στείλεις με memo.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#669857 Όποιος μπορεί να πάει σε μέρη με 0 κρούσματα ας το κάνει. Έχει πάει ο γιος μου με την σύντροφό του και δουλεύουν από το σπίτι. Τους ζηλεύω, αλλά η δικιά μου δουλεύει και δεν μπορώ να κάνω το ίδιο. Πολλοί πάντως που είχαν έρθει για καλοκαίρι, έμειναν εκεί για λιγότερο κίνδυνο κλεισίματος και μικρότερη πιθανότητα μόλυνσης αφού δεν έχουν πολλούς ξένους πλέον.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#669860
mirage έγραψε:Δεν είπα πως ειναι κακό ειπα πως συμβαίνει, ειναι σχεδιασμένα να αποφεύγουν τα false negative αλλα τα πρώτα που βγήκαν στην αγορά δεν ήταν ιδιαίτερα καλά και σε αυτόν τον τομέα.
Anywho τα πιο καινούργια ειναι βελτιωμένα αρκετα αλλα ειμαι σχεδον βεβαίως πως δεν έχει τέτοια η Ελλάδα ακόμα.
Βεβαια δεν κατάλαβα τι ακριβως θελει να πει ο επικεφαλής της Δημοτικής παραταξης με το μακρόσυρτο ποστ του αλλα ΟΚ.


Ναι βρε, δεν εννοούσα ότι το είπες για κακό. Απλα ήθελα να πω ότι ένα false positive ειναι καλύτερο από ένα false negative.

Οκ, ταλαιπωρηθηκε λιγο ο τοπικός παράγοντας, αλλά καλύτερα έτσι παρα να είχε τον ιό και να ήταν σίγουρος ότι δεν τον έχει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#669864 Γενικά έχουν αρχίσει και στενεύουν πολύ τα πράγματα πάλι με τον ιό. Κυρίως σε επίπεδο πανικού και προληπτικών μέτρων.

Και μόνο η υποψία μόλυνσης φέρνει τα πάνω κάτω... Τεστ, στο καπάκι τεστ, ασθενείς απομονώνονται, αποκατάσταση πάει πίσω κτλ.

Χρειάζεται μάσκα και απόσταση όταν τη βγάζει κανείς, πχ στο διάλειμμα, κ όλα θα περάσουν.
Ένας συνάδελφος μολύνθηκε, ευτυχώς όλα καλά. Αλλά επειδή εκεί που έκανε διάλειμμα έβγαζε τη μάσκα κ άλλοι μαζί με αυτόν για να πιουν τον καφέ τους κ να φάνε το καλατσιό τους κτλ, όλοι μπήκαν σε διαδικασία τεστ, άλλοι σε καραντίνα με κατ' οίκον περιορισμό και άλλοι να εργάζονται ως υγειονομικό προσωπικό κ μετά καραντίνα πάλι, δλδ μπορείς να δουλεύεις αλλά όχι να βάλεις βενζίνη! :lol: ενώ παράλληλα ο σύντροφός μπορεί να δουλεύει :lol: , κάτι που ακούγεται παράλογο (οι αποφάσεις εξαρτώνται από την εκάστοτε υπηρεσία της πόλης που ζεις και όχι της πόλης που εργάζεσαι). Γι΄αυτό προσέχετε ποιον έχετε δίπλα σας, αν φορά μάσκα κτλ.

Όποιος μπορεί κ θέλει, ας κάνει φέτος το αντιγριπικό εμβόλιο. Ρωτήστε τις εταιρίες σας. Ιδίως για όσους δουλεύουν στο εξωτερικό ίσως αναλαμβάνει το κόστος και η εταιρία (έτσι τουλάχιστον ξέρω από εμένα και τον αδερφό μου).