Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669661 Πρώτη φορά WFH και δεν μπορω να πω οτι μου αρέσει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669662
dimik έγραψε:Πρώτη φορά WFH και δεν μπορω να πω οτι μου αρέσει

αρεσει στο σκυλακο ομως. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#669664
dimik έγραψε:Πρώτη φορά WFH και δεν μπορω να πω οτι μου αρέσει


Εξαρτάται και τι δουλειά έκανες ακριβώς και αν έχεις τα απαραίτητα εργαλεία στο σπίτι. Εγώ πχ που είμαι στον coding τομέα κι έχω μια χαρά pc στο σπίτι, γιατί να τραβιέμαι γραφείο και να πετάω 1μιση ώρα στις μετακινήσεις;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#669689 Ευτυχισμενος WFHer αδιαλειπτως απο τις 13 Μαρτιου εδω. Εκ των oποιων οι 3.5 μηνες ηταν στο εξοχικο μου. Δεν το αλλαζω με τιποτα, δε νομιζω να την παλεψω να ξαναπαω γραφειο 9to5, αν φυσικα γινει ποτε αυτο :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#669693
dimik έγραψε:Kατάλαβα, σκίζεσαι κι εσύ στην δουλειά :lol:


Άλλη μια κορπορεητ σοφία από τη μεγαλόνησο όπου WFH = κωλοβάρεμα. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#669697
dimik έγραψε:Kατάλαβα, σκίζεσαι κι εσύ στην δουλειά :lol:

«Ανοσία» κατά του κορονοϊού όσοι έχουν ομάδα αίματος Ο :metalo:



Ακριβως οσο και πριν, η ποσοτητα δουλειας που πρεπει να βγει δεν εχει αλλαξει καθολου. Η διαφορα ειναι πως στα κενα απο δουλεια που προηγουμενως παλευα να σερφαρω διακριτικα για να περασει η ωρα, τωρα το κανω χωρις τυψεις, ή μαγειρευω, ή κανω δουλειες στο σπιτι και εκτος, με αποτελεσμα στις 5-6 που κλεινω να ξεκιναει πραγματικος ελευθερος χρονος, οχι +45' λεπτα να γυρισω σπιτι και μετα μαγειρεμα, τακτοποιηση, οδοντιατρο, ψωνια, κλπ και τελικα να ξεκιναει η ξεκουραση στις 10
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669699
Chris έγραψε:
dimik έγραψε:Kατάλαβα, σκίζεσαι κι εσύ στην δουλειά :lol:

«Ανοσία» κατά του κορονοϊού όσοι έχουν ομάδα αίματος Ο :metalo:



Ακριβως οσο και πριν, η ποσοτητα δουλειας που πρεεπει να βγει δεν εχει αλλαξει καθολου. Η διαφορα ειναι πως στα κενα απο δουλεια που προηγουμενως παλευα να σερφαρω διακριτικα για να περασει η ωρα, τωρα το κανω χωρις τυψεις, ή μαγειρευω, ή κανω δουλειες στο σπιτι και εκτος, με αποτελεσμα στις 5-6 που κλεινω να ξεκιναει πραγματικος ελευθερος χρονος, οχι +45' λεπτα να γυρισω σπιτι και μετα μαγειρεμα, τακτοποιηση, οδοντιατρο, ψωνια, κλπ και τελικα να ξεκιναει η ξεκουραση στις 10


Η ποσότητα φυσικά και δεν αλλάζει, δεν γίνεται άλλωστε, τα υπόλοιπα είναι η διαφορά.
+ οτι δεν έχεις κάθε παπάρα να σε κυνηγάει για να σου μιλήσει για οποαδήποτε χαζομάρα, τηλεφωνικά συνήθως διστάζουν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669704
Chris έγραψε:Ευτυχισμενος WFHer αδιαλειπτως απο τις 13 Μαρτιου εδω. Εκ των oποιων οι 3.5 μηνες ηταν στο εξοχικο μου. Δεν το αλλαζω με τιποτα, δε νομιζω να την παλεψω να ξαναπαω γραφειο 9to5, αν φυσικα γινει ποτε αυτο :s_biggrin


Από 13 Mαρτίου WFH εγώ, με ένα διβδόμαδο από Ελλάδα. Εδώ και 2 βδομάδες πηγαίνω μια μέρα τη βδομάδα στο γραφείο για collaboration, κάποια πρακτικά τεστ κλπ. Έχει ενδιαφέρον η εμπειρία σίγουρα, με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματά της. Πολύ θετικό το ότι έχουν εξαφανιστεί κάτι άχρηστα meetings. Θεωρώ δε πολύ τυχερό τον εαυτό μου που έχω την δυνατότητα να δουλεύω κι εγώ κι η γυναίκα μου από το σπίτι, άλλοι δεν έχουν δυστυχώς την δυνατότητα αυτοί (είτε λόγω ουσιαστικών περιορισμών είτε λόγω ανόητων απόψεων).

Έχει φάση η σύγκριση με άλλες εταιρίες, έχω γνωστή πχ που περιμένουν να απαντάει στα μέιλ ακόμα και το βράδυ γιατί "αφού δουλεύεις από το σπίτι, μπορείς να δουλέψεις όποτε χρειάζεται". Από την άλλη σε μας και σε άλλη εταιρεία υπάρχει σαφής στήριξη της σημασίας του ωραρίου γιατί ακόμα κι εγώ βρίσκω δύσκολο καμιά φορά να τα κλείσω στις 4. Ένα άλλο ωραίο που έχει ειπωθεί σε μας κι αλλού είναι η σημασία του χειμερινού ωραρίου για την ψυχική μας υγεία για εμάς του Βορά. Ελαστικότητα δλδ στη δουλειά κατά τη διάρκεια της μέρας για να εκμεταλλευτεί κανείς ένα διάλειμμα όσο έχει φως, σημαντικό για να μην ιδρυματοποιηθούμε. :lol:

Όσον αφορά την δουλειά αυτήν καθεαυτήν, νομίζω δεν υπάρχει έκπληξη πως ό,τι πρέπει να βγει, βγαίνει. Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί που χαβαλεδιάζουν, όπως υπήρχαν και πριν. Κάποιες δυσκολίες υπάρχουν, πχ μπορούσες να ρωτήσεις κάτι στα γρήγορα τον άλλον στο διπλανό γραφείο, τώρα πρέπει να τον πετύχεις στο chat/τηλέφωνο κλπ αλλά οκ, ξεπερνιούνται. Αυτό που μου λείπει είναι τα "watercooler chats" και προσπαθώ να το λύσω αυτό στην ομάδα μου (τροφή για σκέψη: https://medium.com/remotepanda-blog/how ... dc5b9c0268).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#669706 Δυστυχως και τα 2 που σου λειπουν (και συμφωνω, και μενα μου λειπουν), μαλλον δε θα επιστρεψουν κιολας οταν επιστρεψουμε, γιατι θα εχουμε ενα σωρο περιορισμους. Εγω ενα λογο ειχα να βρισκομαι στο γραφειο, την καθημερινη συνεργασια, συζητησεις, brainstorming κλπ με τον μανατζερ μου, αλλα ακομα και αν ποτε επιστρεψουμε, σιγα μην επιτρεπεται να καθομαστε στα 2 μετρα οπως πριν. Αν ειναι 3 γραφεια μακρια, ειναι σα να ειναι σπιτι του, αρα δεν εχω κι εγω κανενα λογο να πηγαινω. Οι παλαιοπασοκοι μανατζαραιοι (εντυ'ς φέιβοριτς) πρεπει να εχουν τρελαθει με τη δυσκολια micromanagement και μετρησης δευτερολεπτων σκληρης εργασιας των δουλων τους

Φιλος μου αυτη τη βδομαδα ειναι σε αγραφη αδεια, αφου η εταιρεια ειπε "αν χρειαζεστε κατι για ψυχολογικους λογους..." και αυτος ζητησε μια βδομαδα οφ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669707 H αλήθεια είναι ότι το χαβαλεδιασμα ( αυτά τα τσαπ πατ στην βρυσ' δεν τα ξερουμι εμείς) είναι αυτό που λείπει περισσότερο, στο γραφείο έχεις ένα σωρό κόσμο να το κάνεις, αγκαλιά με την οθόνη στο σπίτι είναι κάπως μοναχικά.

Μου έλειψε το γραφειάκι μου, τα γαμωσταυρίδια με τους συναδέλφους, τα κουτσομπολιά ακόμα και το commuting.
Ελπίζω την Δευτέρα τα τεστ μας να είναι ολα αρνητικά να γυρίσουμε πίσω σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669752 ρεκορ σημερα.
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... i-thanatoi
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669757 σημερα διαβαζα οτι εκαναν πολλα τεστ σε πλατεια βαθης,κοζανη κλπ οποτε μπορει να ειναι αυξημενο το νουμερο λογω πολλων τεστ.Να δουμε και τις επομενες μερες τι θα γινει.
Τις τελευταιες μερες παντως ηταν καπως σταθεροποιημενο γυρω στα 400.