Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669454 παιδες κανα λαθος βρηκατε στο εξελακι του συνταγματαρχη?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#669464
dimviii έγραψε:παιδες κανα λαθος βρηκατε στο εξελακι του συνταγματαρχη?


Εκεί είναι το πρόβλημα: ότι δεν υπάρχει εξελάκι παρά μόνο ένας πίνακας με χύμα νούμερα. Εμένα δεν με πειράζει καθόλου η ιδιότητα του τοπογράφου, ούτε αυτή του Σχη ε.α. Αν δεν δoύμε πρώτα όμως πηγές δεδομένων και (το κυριότερο) μεθοδολογία υπολογισμών, τότε δεν κάνουμε χωριό. Ειδικά όταν σου βγάζει R με precision 2ου δεκαδικού, χωρίς καν confidence interval, τότε βρωμάει από μακριά ότι τα νούμερα του είναι αντάξια κουβέντας.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669548 Δήμος Κερατσινίου – Δραπετσώνας : Ανακοίνωση σχετικά με φημολογούμενη έξαρση του Covid-19 στην περιοχή

Τις τελευταίες 2 ημέρες υπάρχουν αναφορές από τηλεοπτικά κανάλια και άλλα Μ.Μ.Ε. που μιλούν για έξαρση κρουσμάτων κορωνοϊού στο Κερατσίνι και την Δραπετσώνα για αυτο το λόγο και ο Δήμος έβγαλε την παρούσα ανακοίνωση
“Σε επικοινωνία μας με τον ΕΟΔΥ κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε.
Σε επικοινωνία μας με τον Υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων κύριο Ν. Χαρδαλιά, μας δηλώθηκε ότι και εκείνος δεν έχει μέχρι τώρα στα χέρια του κάποια στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτά τα δημοσιεύματα.
Το σίγουρο είναι ότι συνολικά η Αττική είναι στο στόχαστρο του κορωνοϊού καθώς παραμένει πρώτη και μάλιστα με διάφορα σε αριθμό κρουσμάτων.
Ο Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας έχει ζητήσει από τον ΕΟΔΥ να προχωρήσει σε κάποιο κεντρικό σημείο της πόλης σε μαζικά τεστ ώστε να αποκτήσουμε μια πιο σαφή εικόνα για τη διασπορά του ιού στις γειτονιές μας.
Περιμένοντας την θετική ανταπόκριση τους χρειάζεται επαγρύπνηση και τήρηση των μέτρων προστασίας από όλους μας.”

https://www.pireaspiraeus.com/%ce%b4%ce ... 8VkDlb-q20


Εικόνα

Τη Δραπετσώνα δεν θα την ξαναπιάσεις στο στόμα σου, τη Δραπετσώνα. :iconcool: :iconcool: :iconcool: :iconcool: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By glf
#669589 Lockdown το σωστό από αύριο στην Κοζάνη.
Σήμερα είχε θετικό τεστ σε μαθητή και στο Γυμνάσιο της μεγάλης μου.
Κλείνει λέει το λιανεμποριο, φαγητό μόνο takeaway...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#669591 Εφιάλτης ξανά στην Ιταλία :(

8.804 κρούσματα και 83 νεκροί το τελευταίο 24ωρο


https://www.newsit.gr/kosmos/koronoios- ... o/3122854/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669620 Τα πράγματα μόνον χειρότερα θα γίνουν. Να προσέχουμε όλοι, ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος από όλες τις πλευρές.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#669623 Εάν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, αρκετές ευρωπαϊκές χωρές οδεύουν σταθερά στον κορεσμό του εθνικού συστήματος υγείας

Μετά δεν ξέρω τι αποφάσεις θα παρθούν


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669626 καλά να πάθουν μπας και βάλουν μυαλό. μας έκατσαν στο σβέρκο το καλοκαίρι και μας ρήμαξαν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669627 O Πουτιν έβγαλε και δεύτερο εμβολιο μη σκας.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#669630
mousatos έγραψε:καλά να πάθουν μπας και βάλουν μυαλό. μας έκατσαν στο σβέρκο το καλοκαίρι και μας ρήμαξαν.
Βάζω και την Ελλάδα μέσα


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669631 Πάνω από 100 κρούσματα στην Κύπρο σήμερα, αριθμός ρεκορ ακόμα και από την άνοιξη.

Απο σήμερα επίσης υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε όλους τους κλειστούς χώρους, νιώθω ακόμα τα λάστιχα της μάσκας πίσω από τα αυτιά μετά από ένα 10ωρο.



< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#669632
mousatos έγραψε:καλά να πάθουν μπας και βάλουν μυαλό. μας έκατσαν στο σβέρκο το καλοκαίρι και μας ρήμαξαν.
Μη σε πιάνει κακία, σε άλλες χώρες ο κόσμος είναι λίγο πιο πειθαρχημένος και τα μέτρα θα τηρηθούν περισσότερο ενώ και το ΕΣΥ τους έχει περισσότερα περιθώρια. Για την Ελλάδα ανησυχώ περισσότερο που ζούνε οι δικοί μου και που τα νούμερά της ανεβαίνουν και ξέρω ότι οι υποδομές δεν επαρκούν.... Όπως φαίνεται για την Ελλάδα το δεύτερο κύμα θα είναι το θανατερό. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή το πρώτο κύμα η Ελλάδα με το να κλειδώσει νωρίς το πέρασε σχεδόν στο ντούκου ο κόσμος μπορεί να είναι αρκετά δύσπιστος για τη σοβαρότητα της όλης υπόθεσης και να είναι ακόμα λιγότερο πειθαρχημένος και υπομονετικός.
Τουλάχιστον τη μάνα μου την έχω πείσει να κάθεται στα αυγά της, τα πεθερικά μου λίγο πιο δύσκολο και τα αδέλφια μου καταλαβαίνουν μεν αλλά 50%-50%.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#669638
BARHonda έγραψε:Εάν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, αρκετές ευρωπαϊκές χωρές οδεύουν σταθερά στον κορεσμό του εθνικού συστήματος υγείας

Μετά δεν ξέρω τι αποφάσεις θα παρθούν


< >



Eίναι επιλογή τους. Το δήλωσαν με τον πλέον επίσημο τρόπο οι επικεφαλής των ευρωπαϊκών χωρών ότι γενικό lockdown δε θα ξαναγίνει.

https://www.tanea.gr/2020/10/03/politics/mitsotakis-yparxei-symfonia-stis-xores-tis-ee-na-min-pame-se-neo-lockdown/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669646
dimik έγραψε:Πάνω από 100 κρούσματα στην Κύπρο σήμερα, αριθμός ρεκορ ακόμα και από την άνοιξη.

Απο σήμερα επίσης υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε όλους τους κλειστούς χώρους, νιώθω ακόμα τα λάστιχα της μάσκας πίσω από τα αυτιά μετά από ένα 10ωρο.



< >



Κλειστή όλη η εταιρεία και WFH από σήμερα λόγω κρούσματος :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#669657 Δεν χαίρεσαι; Εγώ περιμένω πώς και πώς 2ο lockdown για να επιστρέψω σπίτι :inlove: