Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775357 Τι να ρωτήσει; Κανείς δημοσιογράφος δεν θα κάνει ερωτήσεις που ενοχλούν την κυβέρνηση και το γενικότερο αφήγημα πως όλα είναι γαμάτα και πάμε τέλεια (στα βράχια...).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775360 Γυναίκα και μικρός, θετικοί από χθες.
Εγώ και η μεγαλη, ακόμα τπτ.

Ξεκινάμε δυναμικά για φθινόπωρο.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#775390 Δεν πειράζει, ο κόσμος ας πεθαίνει....

Αλλά ξέχασα, ο πολακης είναι γραφικός και η μαρεβα υπερκομψη.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#775722 παντου πρωτιες. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#775730 Κατσε ρε, δε μου βγαινει το νουμερο. 9 ανα εκατομυριο ανα μερα? Δηλαδη 90-100 τη μερα πεθαινουν αυτη τη βδομαδα? Οταν βγει η επομενη εβδομαδιαια ενημερωση δηλαδη θα ανακοινωσει 600-700 νεκρους? Δε νομιζω... (Ελπιζω πως οχι βασικα)

(μηπως ο χοπκινς δεν εχει ενημερωθει πως το συνολο που χρησιμοποιησε για το διαγραμμα εχει αλλαξει, και δεν ειναι πλεον ημερησιο αλλα εβδομαδιαιο? Ακραιο μου φαινεται, αλλα πως αλλιως να εξηγηθουν αυτα τα νουμερα?)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775735
Chris έγραψε:Κατσε ρε, δε μου βγαινει το νουμερο. 9 ανα εκατομυριο ανα μερα? Δηλαδη 90-100 τη μερα πεθαινουν αυτη τη βδομαδα? Οταν βγει η επομενη εβδομαδιαια ενημερωση δηλαδη θα ανακοινωσει 600-700 νεκρους? Δε νομιζω... (Ελπιζω πως οχι βασικα)

(μηπως ο χοπκινς δεν εχει ενημερωθει πως το συνολο που χρησιμοποιησε για το διαγραμμα εχει αλλαξει, και δεν ειναι πλεον ημερησιο αλλα εβδομαδιαιο? Ακραιο μου φαινεται, αλλα πως αλλιως να εξηγηθουν αυτα τα νουμερα?)
Δες εδώ συγκεντρωμένα τα νούμερα:
https://www.stelios67pi.eu/eody.html
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#775781
Chris έγραψε:Κατσε ρε, δε μου βγαινει το νουμερο. 9 ανα εκατομυριο ανα μερα? Δηλαδη 90-100 τη μερα πεθαινουν αυτη τη βδομαδα? Οταν βγει η επομενη εβδομαδιαια ενημερωση δηλαδη θα ανακοινωσει 600-700 νεκρους? Δε νομιζω... (Ελπιζω πως οχι βασικα)

(μηπως ο χοπκινς δεν εχει ενημερωθει πως το συνολο που χρησιμοποιησε για το διαγραμμα εχει αλλαξει, και δεν ειναι πλεον ημερησιο αλλα εβδομαδιαιο? Ακραιο μου φαινεται, αλλα πως αλλιως να εξηγηθουν αυτα τα νουμερα?)
54/ημέρα ήταν την προηγούμενη εβδομάδα (378 σύνολο)
Αυτό το τελευταίο μίλι κρατάει κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα τελικά
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#775835
Chris έγραψε:Κατσε ρε, δε μου βγαινει το νουμερο. 9 ανα εκατομυριο ανα μερα? Δηλαδη 90-100 τη μερα πεθαινουν αυτη τη βδομαδα? Οταν βγει η επομενη εβδομαδιαια ενημερωση δηλαδη θα ανακοινωσει 600-700 νεκρους? Δε νομιζω... (Ελπιζω πως οχι βασικα)

(μηπως ο χοπκινς δεν εχει ενημερωθει πως το συνολο που χρησιμοποιησε για το διαγραμμα εχει αλλαξει, και δεν ειναι πλεον ημερησιο αλλα εβδομαδιαιο? Ακραιο μου φαινεται, αλλα πως αλλιως να εξηγηθουν αυτα τα νουμερα?)

Είναι απορροια της αλλαγής με το έτσι θέλω που έκανε ο ΕΟΔΥ και έσπασε ΌΛΑ τα ξένα dashboards γιατί μετά από τόσα χρόνια πανδημία ο ΕΟΔΥ ούτε παρέχει api για τα δεδομένα ούτε δικό του dashboard.
Το κάθε John Hopkins δε φταίει όταν βγάζει για τόσες χώρες δεδομένα και η Ελλαδαρα αποφασίζει να αλλάξει τον τρόπο που τα αναφέρει.

Αυτός είναι ο παλικαρος που είχε φτιάξει ολόκληρο pipeline που διάβαζε το ελληνικό pdf και παρήγαγε αυτόματα δικό του dashboard.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#775864 Ερώτηση. ..φίλος μπήκε μέσα για επεμβαση στο γόνατο ... Του κάνανε τεστ και είχε κοβιντ αλλά είπαν ότι παρόλο που έχει κοβιντ θα τον χειρουργήσουν ...
Έτσι λέει το πρωτόκολλο ? Δεν θα έπρεπε να περιμένουν ??


< >
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#776558
bujinkan έγραψε:Ερώτηση. ..φίλος μπήκε μέσα για επεμβαση στο γόνατο ... Του κάνανε τεστ και είχε κοβιντ αλλά είπαν ότι παρόλο που έχει κοβιντ θα τον χειρουργήσουν ...
Έτσι λέει το πρωτόκολλο ? Δεν θα έπρεπε να περιμένουν ??


< >


Περυσι που η μητέρα μου έκανε 2 επεμβάσεις στους γοφούς ήταν απαραίτητη προυπόθεση ( το αρνητικό covid ) που μάλιστα δεν αρκούσε self test . Με αρνητικό νοσοκομειακό test μπήκε και με αρνητικό νοσοκομειακό test βγήκε.

Όλα είναι θέμα πολιτική διαχείρησης ... δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777579 Up!

Κορωνοϊός – Σαρηγιάννης: Έξαρση της πανδημίας αν εμφανιστεί η παραλλαγή «Κένταυρος» στη χώρα

Αντε, να επιστρέφουμε στην κανονικότητα σιγά-σιγά. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#784864 Σχεδόν όλοι όσοι δεν εισήχθησαν σε ΜΕΘ πέθαναν, δείχνει μελέτη των Τσιόδρα και Λύτρα

https://www.thestival.gr/eidiseis/ygeia ... -eisichth/

Από την επιμέρους ανάλυση του δείγματος προκύπτει ότι, όσοι δεν εισήχθησαν σε ΜΕΘ σχεδόν όλοι έχασαν τη μάχη για τη ζωή τους (1.084 ασθενείς, 97,7%) έναντι 72,7% (9.382 ασθενείς) μεταξύ των νοσηλευομένων σε ΜΕΘ


Τέλος, οι δύο επιστήμονες δεν εντοπίζουν κάποια αξιόλογη συσχέτιση του εμβολιασμού (και του αριθμού των δόσεων) με τη θνησιμότητα των ασθενών με Covid-19.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#784868 ο Χρησταρας παντως λεει οτι μια χαρα τα πηγαμε.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#784877
dimviii έγραψε:ο Χρησταρας παντως λεει οτι μια χαρα τα πηγαμε.
Ε ίσως αλλάξει γνώμη αν διαβάσει τις μελέτες των ειδικών. Ίσως πάλι, όχι.