Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648419
EDDIE_147 έγραψε:Όπως είχε πει και ο μεγάλος πνευματικός της μονής Τικσε στη Λαντακ 'Δειξτε μου μια ιδιωτική επιχείρηση που δεν υπηρετεί τον καπιταλισμό και θα σας δείξω ένα πασοκο'


Βασικά λάθος είχε πει. Η ιδιωτική επιχείρηση, η μικρή, η οικογενειακή, είναι η μόνη που υπηρετεί τον καπιταλισμό σε λιγότερο % από όλους.
Αντίθετα στελέχη σε εταιρίες, έχουμε εδώ μέσα αρκετούς, τον υπηρετούν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και ας μην έχουν την ταμπέλα του "αφεντικού".
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#648421 Μπουσε αυτά είναι σαν το γκαστρωμα.
Δεν υπάρχει ολίγον έγγυος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#648422 Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αλλού, όχι στην κρατική βοήθεια per se (πε-ρ σέ-ι για τον diplomat). Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι κατακεραύνωναν τον Κρατικό κορβανά, επί Ολυμπιακής για παράδειγμα, αλλά τώρα που τον αποζητά ο Βασιλάκης της Aegean (στην οποία ξεπουλήσαμε την ΟΑ), είναι απλά μια ωραία Μαγιάτικη Παρασκευή. Οπότε να πληρώνουμε ως Κράτος μια δημόσια εταιρεία = κακό. Το να πληρώνουμε όμως ιδιωτική εταιρεία = καλό. Τα κέρδη είναι του ιδιώτη, οι ζημίες όλων των Ελλήνων!!! :yahoo: Στην Γερμανία το Δημόσιο ζητάει κομμάτι στην μετοχική σύνθεση για την βοήθεια που θα παράσχει την Lufthansa πάντως...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648425
EDDIE_147 έγραψε:Μπουσε αυτά είναι σαν το γκαστρωμα.
Δεν υπάρχει ολίγον έγγυος.


Και γιατί να μην είναι τον κλέφτη;
Υπάρχει και ο πορτοφολάς (εγώ), υπάρχει και ο Ντίλινγκερ (Aegean).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648427
mirage έγραψε: Τι ακραίο δλδ υπηρετεί η Aegean που εσυ δεν το υπηρετεις ως εργοδοτης; Θα ήθελα λοιπόν να μου το εξηγήσεις, έξω ή μέσα από τα δόντια δεν έχει σημασία, απλά και κατανοητά. Όσο για το 800αρι εσεις παραπονιεστε μέσω του Επιμελητηρίου σας η Aegean μέσω του CEO της.


Η Aegean στην ουσία εκβιάζει και απαιτεί συγκεκριμένους όρους γιατί too big to fail. Θα διασωθεί με μια γενναία οικονομική ενίσχυση (υποθέτω μεγαλύτερη από όσο είναι η χασουρα) και ο CEO θα συνεχίσει να είναι πλούσιος.

H Anna Lollipops (κρατικός συνεργάτης - φοροεισπρακτορας) παρακαλάει για βοήθεια και απλά δέχεται ό,τι ψίχουλα πέσουν (σε καμμία περίπτωση δεν καλύπτουν τη χασουρα), με συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις που, σε πολλές περιπτώσεις, σε θέτουν εκτος. Αν καταφέρει να επιβιώσει, ο Busso θα πάει supermarket.

Υπόψη, ο bussos έχει ΟΕ με δύο εταίρους. Δεν πήρε 800€ ο καθένας αλλά 400€ ο κάθε εταίρος. Αν η ΟΕ είχε 4 εταίρους, θα επιδοτούνται με 200€, κ.ο.κ
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#648430 Θα ήμουν κι εγώ στα κάγκελα αν το κράτος βοηθούσε ένα σαπακι. Η aegean όμως ήταν μια υγιεστατη επιχείρηση, που μάλιστα δρα πολλαπλασιαστικα στην Ελληνική οικονομία, και αντιμετωπίζει πρόβλημα λόγω εξωτερικών παραγόντων, όπως όλες οι ομοειδείς εταιρίες.

Το να ΜΗΝ τη βοηθήσει το κράτος θα ήταν αυτοκτονικό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648431
mirage έγραψε:Μπορεί ενναλακτικα να βαρέσει ενα κανόνι να μην υπάρχουν συνδέσεις με νησιά να μείνει κόσμος άνεργος ή να την αγοράσει για 1 ευρώ η Lufthansa.


θα βρεθει αλλη αεροπορικη εταιρια που θα καταδεχθει να παρει τα 30 λεπτα δρομολογια με 150 ευρω,κι να προσλαβει τους ανεργους.Μην αγχωνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#648432 Αν θεωρείς τον εαυτό σου κλέφτη δικαίωμα σου.
Υπάρχει κόσμος που δεν συμφωνεί με αυτή την προσέγγιση.

Το αν κάποιος είναι νομιμος ή παρατυπος είναι θέμα νομοθεσίας και εφαρμογής της.
Αυτό δεν έχει σχέση με το αν ο Βασιλάκης έχει περισσότερη μονέδα από μένα και σένα.

Πάντως από τη στιγμή που στόχος είναι η επίτευξη κέρδους, τότε μάντεψε τι υπηρετούν όλοι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648435
mirage έγραψε:Παίδες ειναι απλο αν θέλετε aegean θα πρέπει να πέσει χρήμα οπως εχει πέσει χρήμα σε Lufthansa, Swiss, Air France, KLM αλλα ακομα και στο Αμουρικα.
Και οσοι δεν θέλετε κρατική βοήθεια επιστρέψτε τα 800αρικα, τα φτηνά δάνεια κλπ...


Μιραγκε γιατι συγκρινεις τι μπορει να κανει η Γερμανια και Γαλλια ή η Ολλανδια με την Ελλαδα? εχει την δυνατοτητα η Ελλαδα?
Εαν εχει την δυνατοτητα να το κανει.
Δεν γινεται ομως να εχεις δις για την καθε ετζιαν,και να δινεις 800 ευρω σε εκατομμυρια πολιτες σου απο 13 Μαρτιου,μεχρι 15 Μαιου.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648436 Αποφασίστε πρώτα αν είστε με τον αστυφύλακα ή τον αστυνόμο και μετά κανουμε συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648437 Προσέξτε λιγάκι τι γράφω/γράφουμε και τι διαβάζω/διαβάζουμε.

Εγώ δεν έγραψα κάπου να μην πάρει βοήθεια η Aegean. Εγώ απόρησα πως απαιτήθηκε δημοσία στήριξη με δάνεια και εγγυήσεις δίχως κρατικοποίηση.
Δεν ανέφερα κάπου πως δεν στηρίζει την ελληνική οικονομία ή πως δεν είναι μια υγιής επιχείριση. Πουθενά δεν τα έγραψα αυτά, ούτε καν τα υπονόησα.
Μας χωρίζει χάος, παρόλο που ο Έντι πιστεύει ότι είμαι μικρογραφία της Aegean, ομολογώ ότι έχω χρόνια να ακούσω τόσο κολακευτικό σχόλιο, το έργο τέτοιων ανθρώπων όπως ο Βασιλάκης, είναι άξιο θαυμασμού.

Έντι, δεν θεωρώ τον εαυτό μου κλέφτη. Το ίδιο το κράτος με θεωρεί. Και αφού το λέει το κράτος, αυτό που θα δώσει μπόλικα εκατομμύρια στην (κάθε) Aegean, τότε έτσι θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#648440 Παίδες εγώ δεν ασχολούμαι ούτε με την Aegean ούτε με την Ionian.
Σχολίασα το ότι όποιος δουλεύει με στόχο να βγάλει κέρδος τότε προφανώς και λειτουργεί καπιταλιστικά.

Αν η σιχαμενη κυβέρνηση χαρίσει λεφτά στο Βασιλάκη χωρίς τα απαιτούμενα ανταλλάγματα, αυτό δεν έχει σχέση με καπιταλισμό ή σοσιαλισμό.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#648441
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Μπορεί ενναλακτικα να βαρέσει ενα κανόνι να μην υπάρχουν συνδέσεις με νησιά να μείνει κόσμος άνεργος ή να την αγοράσει για 1 ευρώ η Lufthansa.


θα βρεθει αλλη αεροπορικη εταιρια που θα καταδεχθει να παρει τα 30 λεπτα δρομολογια με 150 ευρω,κι να προσλαβει τους ανεργους.Μην αγχωνεσαι.

+1. Σε λίγο θα μας πείτε ότι η Aegean επιτελεί και κοινωνικό λειτούργημα ρε παιδιά, ενώ πχ η παλιά Ολυμπιακή που έκανε όλα ανεξαιρέτως τα δρομολόγια και στο τελευταίο κωλόνησο (με την καλή έννοια, σόρυ από τους νησιώτες), πράγμα που φυσικά δεν έκανε η καλή Aegean, βλέπε Sky Express κλπ) ήταν απλά μια πολύ κακή εταιρεία (που όντως είχε καταντήσει τα τελευταία χρόνια, ιδίως μετά το 2000 όταν το κράτος και κάποια λαμόγια από μέσα την άφησαν να ρημάξει για να έχει την τύχη που είχε).
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#648442 Πριν λίγα λεπτά μια επιβάτης της εταιρείας στο Facebook της Aegean Airlines τα είπε όλα σε λίγες γραμμές, Αντιγράφω το σχόλιο:
Amalia Tzikou
Απογοητεύομαι με τις πρακτικές που ακολουθείτε τελευταία αναφορικά με τις ακυρώσεις πτήσεων. Ενώ μέχρι πρόσφατα όταν αλλάζατε τα προγράμματα πτήσεων αλλάζατε το εισητήριό μας με την πιο κοντινή χρονικά πτήση, τώρα μας πετάτε ενα μύνημα ακύρωσης της πτήσης, μας βάζετε σε τηλεφωνική αναμονή που καταλήγει σε κόφτη μετά από 10 λεπτά και μας δίνετε voucher στη μισή τιμή από τιμές που τρέχουν τώρα στο site σας για πτήσεις κοντινές στην αρχική μου επιλογή. Εξυπνος τρόπος να βγάλετε τα σπασμένα του κορωνοιού. Φανταστείτε να το έκανε ο κάθε επαγγελματίας αυτό, θα κανιβαλίζαμε. Εχετε όλους εμάς σε ομηρία, μονοπωλώντας τις γραμμές εσωτερικού και επιβαρύνοντάς μας με επιπλέον έξοδα και παράλληλα ζητάτε και κυβερνητική στήριξη. Στα κέρδη μόνοι σας και στις ζημιές μαζί;;; και τόσο απροκάλυπτα;;; Παράδειγμα προς αποφυγή...απογοήτευση και οργή