Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#648216 Δε βλέπω κάτι μεμπτό. Θα εξυπηρετηθούν 2,000 άνθρωποι*, γιατί εάν το πλησιέστερο ΑΤΜ είναι στην Καβάλα (36' με το αυτοκίνητο σύμφωνα με gmaps), έτρωγαν μεγάλη ταλαιπωρία.

*εάν ισχύει ότι τόσοι είναι οι μόνιμοι κάτοικοι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#648217
cosneo έγραψε:5 χρόνια έκαναν να το αντικαταστησουν δηλαδή?!
https://www.xanthipress.gr/dierrixan-at ... i-kavalas/


Σαν το (κάποτε) φρεσκοβαμμένο παγκάκι στο ΚΨΜ του ανέκδοτου... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648239
diplomat έγραψε:Δε βλέπω κάτι μεμπτό. Θα εξυπηρετηθούν 2,000 άνθρωποι*, γιατί εάν το πλησιέστερο ΑΤΜ είναι στην Καβάλα (36' με το αυτοκίνητο σύμφωνα με gmaps), έτρωγαν μεγάλη ταλαιπωρία.

*εάν ισχύει ότι τόσοι είναι οι μόνιμοι κάτοικοι.


καπως ετσι ειναι και στο χωριο μου.Μονιμοι γυρω στους 1200-1300 κατοικους,το καλοκαιρι γυρω στους 2000,και το διπλανο χωριο που ειναι στο 1 χλμ, γυρω στους 800 που γινονται το καλοκαιρι 1200.Ολοι αυτοι δεν εχουν ΑΤΜ.
Α ξεχασα και το Αρκαδικο χωριο,αλλοι 200-300 κατοικοι.
Πρεπει να πανε σε κωμοπολη στα 9 χλμ για αναληψη/καταθεση.
Παντα αναριωτομουν πως και δεν εχει βαλει ΑΤΜ καποια τραπεζα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648243
diplomat έγραψε:Κορακοβούνι δεν έχει τίποτα; Αρα πάτε Άστρος από Άγιο Αντρέα για ΑΤΜ; :lipsealed:


οχι Αγ Ανδρεας,Κορακοβουνι,Κουτρουφα,Αρκαδικο Χωριο δεν εχουν.Μην πουμε και για Πραστο που απεχει 35 χλμ περιπου απο Αστρος,και εχει ενα 500αρι κατοικους το καλοκαιρι.

edit και με βραβευμενη ακτη. :metalo:
file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/galaziasimaia2020-awards-list-gr.pdf
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#648400
lazarefa έγραψε:Πριν από 1 μήνα περίπου είχαμε φιέστες για την Aegean:

https://www.kathimerini.gr/1064585/gall ... i-h-aegean

Με δεδομένη την διαμορφούμενη κατάσταση σε τουρισμό/αερομεταφορές (σε παγκόσμιο επίπεδο) αλλά και τα δάνεια που έλαβε για την αγορά των νέων αεροσκαφών, πως θα σας φαινόταν αν σε λίγους μήνες από τώρα είχαμε κρατικοποίησή της (για να αποφευχθεί ενδεχόμενη κατάρρευση) αλά Ολυμπιακή;

Δεν πέρασαν ούτε 50 μέρες από τότε, και να που η Aegean κατά πώς φαίνεται, θέτει και όρους ως προς την κρατική στήριξη που ζητά:

Τι συμβαίνει με την Aegean και την κρατική στήριξη;

https://tvxs.gr/news/ellada/ti-symbainei-me-tin-aegean-kai-tin-kratiki-stiriksi
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648409 Γιατί περίεργο ακριβως; Εσύ δεν ήθελες κρατική βοήθεια; Ή δεν υπηρετείς τον καπιταλισμό με τον τρόπο σου;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648412 Παίδες ειναι απλο αν θέλετε aegean θα πρέπει να πέσει χρήμα οπως εχει πέσει χρήμα σε Lufthansa, Swiss, Air France, KLM αλλα ακομα και στο Αμουρικα.
Και οσοι δεν θέλετε κρατική βοήθεια επιστρέψτε τα 800αρικα, τα φτηνά δάνεια κλπ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648413
mirage έγραψε:Γιατί περίεργο ακριβως; Εσύ δεν ήθελες κρατική βοήθεια; Ή δεν υπηρετείς τον καπιταλισμό με τον τρόπο σου;


ε αφου ηθελε ο Μπουσο το 800αρι,ας της δωσουν 2.000.000 ευρω(το αντιστοιχο 800αρι) τους εχουν δωσει τις ασφαλιστικες ελαφρυνσεις,την δυνατοτητα για 50% εργασια,θα σιγονταρει και το κρατος για να παρουν δανειο απο τραπεζα,τι αλλο θελουν?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648414 Μπορεί ενναλακτικα να βαρέσει ενα κανόνι να μην υπάρχουν συνδέσεις με νησιά να μείνει κόσμος άνεργος ή να την αγοράσει για 1 ευρώ η Lufthansa.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648417
mirage έγραψε:Γιατί περίεργο ακριβως; Εσύ δεν ήθελες κρατική βοήθεια; Ή δεν υπηρετείς τον καπιταλισμό με τον τρόπο σου;


mirage έγραψε:Παίδες ειναι απλο αν θέλετε aegean θα πρέπει να πέσει χρήμα οπως εχει πέσει χρήμα σε Lufthansa, Swiss, Air France, KLM αλλα ακομα και στο Αμουρικα.
Και οσοι δεν θέλετε κρατική βοήθεια επιστρέψτε τα 800αρικα, τα φτηνά δάνεια κλπ...


Μη μου επιτίθεσαι.
Φυσικά και τον υπηρετώ αλλά από εντελώς διαφορετική θέση.
Εγώ δεν έχω συμβόλαια με το κράτος και ειδικά καθεστώτα ούτε για εργατικό προσωπικό, ούτε για φορολογίες.
Απλά απόρησα πως γίνεται εταιρίες που υπηρετούν με την ακραία μορφή τον καπιταλισμό, κάτι παρόμοιο με την Anna Lollipops δηλαδή, να ζητούν την κρατική χείρα βοηθείας στα δύσκολα...
Και επειδή έχω αυτό το κακό ελάττωμα να τα λέω έξω από τα δόντια, μια φορά στη ζωή τη δική μου, των γονιών μου και των παππούδων μου, πήραμε κρατικό βοήθημα. Αυτό το 800άρι που λες. Και αυτό αφού κάναμε παράπονα στο επιμελητήριό μας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#648418 Όπως είχε πει και ο μεγάλος πνευματικός της μονής Τικσε στη Λαντακ 'Δειξτε μου μια ιδιωτική επιχείρηση που δεν υπηρετεί τον καπιταλισμό και θα σας δείξω ένα πασοκο'