Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#411006 Αναλογα το ξενοδοχειο. Σε ένα που ειχα παει στις Μπαχάμες που ηταν resort ειχε πολύ καλο φαγητο (πολύ τοπικο ψαρι το οποιο ετρωγα καθημερινα γιατι προφανως δεν προκειται να τρως ότι τρως στις μεγαλεις πολεις) και βεβαια διαφορα αλλα όπως burger μια μερα στην πισινα κλπ
Άβαταρ μέλους
By GTS
#411012
mjacob έγραψε:καμιά εναλλαγή περιβάλλοντος όμως δεν θες;


Αν ζεις σε πολη που δεν εχει θαλασσα (πχ Σικάγο) αυτό που θελεις είναι για τις μερες που θα εισαι διακοπες να εισαι οσο το δυνατον περισσοτερο στην θαλασσα για μπανια και θαλασσια σπορ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411020 εκεί δεν υπάρχει μια τεράστια λίμνη; (δε λέω ότι η λίμνη είναι θάλασσα, αλλά όπως και να χει δεν υπάρχει η επαφή με το υγρό στοιχείο;)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#411028
QsisVTS έγραψε:εκεί δεν υπάρχει μια τεράστια λίμνη; (δε λέω ότι η λίμνη είναι θάλασσα, αλλά όπως και να χει δεν υπάρχει η επαφή με το υγρό στοιχείο;)


εχει λιμνη αλλα προφανως δεν είναι θαλασσα. επισης οι λιμνες είναι και επικίνδυνες για πνιγμούς γιατι πιθανών να εχουν ρευματα αλλα σε αυτές τις πολεις χρησιμοποιούνται (ειδικα στο παρελθον) για την βιομηχανια και είναι σουπερ μολυσμένες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411033 ναι λογικό είναι κοντά σε τόσο μεγάλη πόλη να είναι μολυσμένη, απλά αναρωτιόμουν εάν τη χρησιμοποιούν και για κολύμπι εκτός από ιστιοπλοΐα ή κάτι σχετικό
Άβαταρ μέλους
By GTS
#411035 Πολυ λιγο λογο μολυνσης και κινδυνων. Αυτο που μου εκανε εντυπωση στις λιμνες ειναι (οταν σταθεις στην παραλια) οτι βρωμαει ο αερας και εχει πολυ ζεστη λογω υγρασιας. Καμμια σχεση με την θαλασσα που εχει φρεσκο αερα και δροσια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411053 μιας και έθιξες την υγρασία πάντως καθόμουν παρασκευή βράδυ κάπου στην ηλιούπολη και έτρωγα στο Ραχάτι (να πω και κάτι on topic) ωραίοι μεζέδες και πολύ φθηνό σκάσαμε από το φαγητό 10 άτομα με 125€ λογαριαμό (αν και είχαμε και αρκετούς στη παρέα που το έχουν ρίξει στις διατροφές, τεσπά εγώ έσκασα :lol: αλλά όλοι έφαγαν καλά )

έκανε ζέστη αλλά ήταν οκ.. με το που κατεβαίνω γλυφάδα μου κόπηκε η ανάσα από την υγρασία :lipsealed: για τη μπόχα βοήθησαν οι απεργίες στα σκουπιδιάρικα, αλλά η υγρασία ήταν ανυπόφορη και φυσικά μέχρι και σήμερα το πρωί που έφυγα χωρίς a/c δεν παλευόταν αρχίζεις να κολλάς άμεσα

οπότε και κοντά στη θάλασσα η υγρασία μπορεί να μην παλεύεται καθόλου, ίσα ίσα στην αθήνα δηλαδή όλα τα παραθαλάσσια μέρη το καλοκαίρι είναι ζόρικα σε σχέση με βόρεια προάστια ας πούμε ή γενικά πιο βουνίσιες καταστάσεις
Άβαταρ μέλους
By GTS
#411058 Η υγρασια στην λιμνη ειναι προφανως απο το νερο που εξατμιζεται και παει προς τα πανω. Νομιζω και στην θαλασσα γινεται κατι αναλογο αλλα ο αερας κανει ευχαριστη την ατμοσφαιρα. Αν δεν φυσαει και εχει καθαρη θαλασσα μια βουτια σε σωζει. Ομως στην Ελλαδα γενικα φυσαει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#411089
GTS έγραψε:ο αερας κανει ευχαριστη την ατμοσφαιρα


Στους 35 βαθμούς; Μαζοχισμός να είσαι σε μη κλιματιζόμενο χώρο στην Ελλάδα το καλοκαίρι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By UnHaCkAbLe
#413590 Καλημέρα,

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει "καλό" εστιατόριο στην Αθήνα για "ιδιαίτερη περίσταση" (βλέπε επέτειο γάμου); Απαιτούμενα:

1) Καλό φαγητό
2) καλό περιβάλλον (πχ κήπος)
3) κόστος προφανώς μεγάλο αλλά όχι και να είναι απαγορευτικό (μέχρι 70-80 το άτομο με κρασί)
4) πιθανότατα θα ακολουθήσουν και οι δύο κόρες, οπότε θα πρέπει να μπορούν να φάνε και εκείνες, χωρίς ωστόσο το κόστος να είναι τελικά x 4 (πχ αν εγώ και η σύζυγος επιλέξουμε κάποιο μενού, να υπάρχουν και αξιοπρεπή πιάτα ala cart για τις μικρές)

Υποψήφια μέχρι τώρα ... Σπύρος και Βασίλης και Aleria. Για το πρώτο θεωρώ ότι το κόστος μπορεί να κρατηθεί σε "λογικά" πλαίσια αλλά το φαγητό δεν είναι κάτι εντυπωσιακό και ότι τα περισσότερα πιάτα μου φαίνονται βαριά, για το δεύτερο πιθανολογώ ότι ναι μεν θα είναι ωραίες γεύσεις αλλά το κόστος θα ξεφύγει και οι ποσότητες θα είναι και μικρές ...

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#413591 Εγώ θα προτείνω ξανά ανεπιφύλακτα το Βαρούλκο. Εγώ έφαγα σε αυτό στο Μικρολίμανο. Καλό όμως είναι να αποφύγετε βραδινές ώρες τα ΣΚ, γιατί θα γίνεται ψιλοχαμός και ίσως δεν σας περιποιηθούν αντίστοιχα.
Το φαγητό του είναι εξαρετικό, αλλά είναι προσανατολισμένο αποκλειστικά σε θαλασσινά πιάτα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#413606 Άρα κάτι τέτοιο, δεν παίζει να το προτιμήσει:
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_ ... ttica.html

ΥΓ: Δεν έχω πάει, γιατί με έχει αποτρέψει το κόστος, που είναι το υπερδιπλάσιο ενός καλού εστιατορίου, αλλά για τέτοιες περιστάσεις, ίσως και να λέει κάτι τέτοιο. Απλώς το πρότεινα αν δεν το γνωρίζατε. 2 αστέρια Michelin υπόψιν και υπερθετικές κριτικές από παντού.

:s_dance
Άβαταρ μέλους
By UnHaCkAbLe
#413614 Αυτό έχει οτιδήποτε άλλο εκτός από ψαρικά :lol:

Εκεί την πήγα πέρυσι. Για να το καταφέρω, μάζευα λεφτά (1-2 ευρώ την ημέρα) για 1.5 χρόνο :s_crazy και ήταν η απόλυτη έκπληξη για εκείνη! ΔΕΝ θες να ακούσεις λογαριασμό (ούτε εγώ θέλω να θυμάμαι) ειδικά με το μεγάλο menu + τα κρασιά που το συνοδεύουν. Βέβαια η εμπειρία, συνολικά, αξίζει και το τελευταίο ευρώ και θα το έκανα ευχαρίστως και πάλι αν το ποσό που απαιτείται δεν "πόναγε" ΤΟΣΟ πολύ!