Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#408585 ο Μυστικος Κηπος (καπου νομιζω εχω γραψει αναλυτικα γι αυτο) εμενα μου φανηκε αδιαφορος. Θα συμφωνησω για το ψωμι και αλατι που δεν κανει ουτε για μαγαζι γειτονιας.

να τι ειχα γραψει τοτε viewtopic.php?f=9&t=255&p=312250&hilit=%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF%CF%82#p312250
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408629 Δεν έχω δοκιμάσει κανένα πιάτο από αυτά που φάγατε εσείς στον Μυστικό Κήπο. Εγώ πάντα στα θαλασσινά καταλήγω και όλα είναι από καλά έως εξαιρετικά. Πχ το μαριναρισμένο λαυράκι με τα φύκια (σαν αυτά που θα βρεις σε σαλάτα σούσι).
Μύδια αχνιστά ή καπνιστά. Πετροσωλήνες. Όλα εξαιρετικά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#408671 Δεν ήξερα ότι είχε εκεί ο Λαζάρου μαγαζί μέχρι ένα βράδυ που έψαχνα να παρκάρω και τον είδα εκεί απ΄έξω :lol:

Φαίνεται καλοφαγάς οπότε θα πρέπει να φτιάξει και σωστό φαί. Από ποσότητες πώς ήταν; Αν είναι μικρές θα στείλω τον ότσο να του πει "ρε χοντρέ εσύ χορταίνεις μ'αυτό" :metalo: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#408882 βλεπω οτι αρεσουν τα ψαρικα, οποτε λεω μια ιδεα για μεσο κοστος, αλλα πολυ καλη ποιοτητα στο μαγειρεμα τους.

Ειναι στην Πλατεια Ελευθεριας στο Ν.Ψυχικο, εχει τραπεζια εξω στη πλατεια οποτε και για τους καπνιζοντες ειναι Ο.Κ. Ο,τι εχουμε παρει ειναι πολυ σωστα ψημενο, η ψαροσουπα του χορταστικη και με ψαρι μεσα, τα ψητα ψαρια του, που σου προτεινει ειναι φρεσκα και ζουμερα, οι πατατες τηγανιτες σχεδον σπιτικες... τιμες ωστες με την εποχη μας.
Στην ιδια πλατεια ειναι και ο "Αντεος" αλλα πιο τσιμπημενος... προσωπικα πλεον αν δεν συντρεχει πολυ ιδιαιτερος λογος δεν πληρωνω πανω απο 20 το ατομο....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#409005 Το πρώτο που είπα λέγεται. "Φοιτητής"!!!, και η κληματαρια επίσης. Ειναι στον ίδιο χώρο και υπάρχει ανταγωνισμός... Γωνια, Θεμιστοκλεους και Κωστή Παλαμά. Ν. Ψυχικό, πλατεία Ελευθερίας.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#410585 Μολις γυρισαμε απο τον 'Καλοφαγα΄ στα Βριλησια.

Μου το ειχε προτεινει ενας συναδελφος πριν καιρο και μιας και ειναι γειτονια ειπαμε να το δοκιμασουμε

Στα ask4food, tripadvisor τα περισσοτερα σχολια ηταν παραπανω απο θετικα.

Τι προσφερει το μαγαζι;

Ασιθητικη: Ενα μαλλον συνοικιακο μαγαζι, χωρις φρου φρου και τα σχετικα. Παλαιας κοπης ταβερνα με τις μουριες του.

Φαγητο: Λιγες επιλογες εστιασμενες στο κρεας. Μοσχαρισιες μπριζολες, χοιρινη και μπιφτεκια. Απο ορεκτικα, κατι πιτες ειχε στον καταλογο, τζατζικι, σαγανακια για συνοδευτικα του κρεατος.

Τι πηραμε; Μια μεριδα συκωτι στα καρβουνα, μισο κιλο μοσχαρισια σταβλισια (αυτα συνοδευονται χωρις πατατες τηγανιτες), πατατες τηγανιτες, μια κρητικη σαλατα, ψωμακι στα καρβουνα και μια μπιρα.

Πρωτο φαουλ. Το ψωμακι το φερνει ψημμενο με λαδακι και ειναι πολυ νοστιμο αλλα σε μας εφερε μια φετα μεγαλη ψωμι κομμενη στα δυο. Αυτο το πραγμα το χρεωνει 0.70 (facepalm)

Σαλατα ηταν ok

Πατατες ηταν κομμενες στο χερι αλλα μαλλον τηγανισμενες σε λαδι που ειχαν τηγανιστει και αλλα. (δευτερο φαουλ μαλλον)

Τριτο φαουλ. Το συκωτι ηταν μεν γευστικο αλλα για τα 9.50 ευρω αρκετα μικρη μεριδα.

Τεταρτο φαουλ. Η σταβλισια μπριζολα ηταν ζουμερη μεν και κρατουσε τα υγρα της αλλα περιφερειακα ειχε καρβουνιασει. Η γευση της με αρεσε, της καλης μου δεν της αρεσε.

Παραλιγο ν αρχιζαμε να βαραμε βολες οπως θα ελεγε ο g αλλα στην ερωτηση του αν τα κρεατα ηταν καλα στην απαντηση μας "ετσι και ετσι" συμπεριφερθηκε καλα.

Πηγε να το μπαλωσει αρχικα με απαντηση του στυλ οτι το κρεας ειναι βιολογικο και ετσι συμβαινει μετα ομως προτεινε να φερει καινουρια μπριζολα γιατι θελει οι πελατες να φευγουν ευχαριστημενοι. Φυσικα δεν πηραμε και αλλη μπριζολα αλλα τουλαχιστον εδειξε ευγενεια.

Στο τελος κερασε και την μπιρα μαλλον για ενδειξη επιπλεον καλοσυνης.

Τι πληρωσαμε για ολ αυτα; 33 ευρω. Απο τιμη μαλλον φυσιολογικη. Επισης στο τελος κερναει γλυκο κουταλιου η καρπουζακι.

Περιμεναμε λιγο περισσοτερη ποσοτητα και αρκετα καλυτερη ποιοτητα συμφωνα με τα σχολια που διαβασα.

Αν εχει τυχει και εχει παει κανεις σας θα ηθελα την γνωμη του.

Ερωτηση. Αν θα ξαναπηγαινα; Μαλλον οχι, αλλα ισως αξιζει δευτερη ευκαιρια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#410702 Περί ορέξεως, τα έχουμε ξαναπεί, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το concept του να βγεις να φας σε τέτοια ταβέρνα.
Τέτοιο φαγητό βρίσκεις μια χαρά με ένα απλό delivery, ποιος ο λόγος να τρέχεις;
Έξω, για μένα έχει νόημα να πας να φας κάτι που δεν μπορείς να το βρεις εύκολα αλλιώς.