Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500001
kovathe έγραψε:Το μέλι είναι πρακτικά καθαρη ζάχαρη.
Η ζάχαρη και όχι τα κορεσμένα λιπαρά είναι (με βαση τις τελευταίες ερευνες) μακράν πιο επικίνδυνη για την υγεια ενω είχε στηθεί και μια τεραστια απάτη δεκαετιών να δαιμονοποιηθουν τα λιπαρά και να χωνουν οι βιομηχανίες παντού ζάχαρη.
Το βούτυρο με μέτρο (γιατί σαν λίπος έχει πολλές θερμίδες όπως ακριβώς και το ελαιόλαδο) είναι μια χαρά τροφή.
Ακόμα και για το αν βουλωνει αρτηρίες, αυξάνει χοληστερίνη κλπ δεν υπαρχουν επαρκείς αποδείξεις νομίζω.

< >


Η ζάχαρη είναι η τροφή του εγκεφάλου.

Όλα χρήσιμα είναι σε προκαθορισμένες αναλογιες
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#500009
mjacob έγραψε:Εγώ παντως έβανα μπόλικο βουβαλινό στα κρεμμύδια που καραμελωνουν αυτή τη στιγμή :)

Και ήμουν έτοιμος να σε "φωνάξω" με αυτά που συζητιούνται περί συκωτιού με βουτυρόσαλτσα πορτοκάλι, αλλά σκέφτηκα μήπως σε διακόψω απ την .... προπόνηση !!! :s_wink
:lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#500077 Mισό λεπτό, γιατί νομίζω οτι το παραγ@μήσαμε :lol:

Το ότι η ζάχαρη είναι πιο επιβαρυντική απ τα λίπη είναι όντως κάτι το οποιο φαίνεται να ισχύει, σύμφωνα με αυτά που βγήκαν στο φώς της δημοσιότητας για καθοδηγούμενες έρευνες απ τις μεγάλες βιομηχανίες αναψυκτικών στην Αμερική την δεκαετία του 60.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι τα ζωικά λιπη ΔΕΝ ειναι επιβαρυντικά, και ότι τα φυτικά λίπη είναι λιγότερο επιβαρυντικά (βασικά το λάδι έχει το θέμα των θερμίδων, αλλά εχει αποδεδειγμένα άλλα πολύ πιο σημαντικά πλεονεκτήματα).

Προσωπικά εχω απομακρυνθεί απ την "αλόγιστη" κατανάλωση ελαιόλαδου, η αλήθεια ειανι οτι πλεόν αν βλέπω σαλάτα να κολυμπάει στο λάδι ξενερώνω, αλλά ο βασικός μου αγώνας είανι να περιορίσω τη ζάχαρη, άκα γλυκατζούρια :sorry:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#500081
rx8_drifter έγραψε:αλλά ο βασικός μου αγώνας είανι να περιορίσω τη ζάχαρη, άκα γλυκατζούρια

+1 :help:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#500151
kovathe έγραψε:Το συκώτι παιζει να είναι πιο θρεπτικό και με περισσότερες βιταμίνες απο κάνα μισοκιλο πορτοκάλια βέβαια αλλά τεσπα. :D
Μια χαρά τα λέει ο ντιμικ.
Για να πάρεις μικροσυστατικα απ το μέλι (βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ) πρεπει να φας ενα κουβά.
Στην πράξη δλδ άχρηστο. Όπως η ζάχαρη.
Το συκώτι απ την αλλη είναι πρακτικά υπερτροφη μπροστά του.
Έχετε κολλήσει σε διατροφικους μύθους δεκαετιών πίσω

< >

Δεν υπαρχουν υπερτροφες ουτε τις εχουμε αναγκη στην συγχρονη εποχη.
Το πορτοκαλι εχει αρκετη βιταμινη απορροφησημη για εναν μεσο ενηλικο.
Το συκωτι αρκετο σιδηρο αλλα εαν καποιος δεν εχει προβλημα αιματοκριτη δεν υπαρχε λογος να το καταναλωνει συχνα.
Μην ξεχναμε οτι εχει και βρωμιες μεσα.
Το μελι δν ειναι αχρηστο, αχρηστο ειναι να τρως μια καρτελα αβγα επειδη ετσι σου ειπαν και το συντριπτικο ποσοστο θα καταληξει
στην αποχετευση.
Το προβλημα ξερεις πιο ειναι;
Οτι γεμιζει ο οργανισμος μας ποια με τοσες πολλες ουσιες απο την καθημερινη μασα και ετσι ξεκινανε τα προβληματα υγειας .
Το πλεονασμα σε πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπη βιταμινες σιδηρο και λοιπες παπαριες, δεν δινει καλυτερη υγεια αλλα μαλλον την χειροτερευει.
Βαλτε μεσα και τον συγχρονο τροπο ζωης με το στρεσαρισμα και ετσι εξηγηται γιατι οι καρκινοι θεριζουν
Άβαταρ μέλους
By DAP
#500202
italakias έγραψε:+ ψωλοχυμα. :shifty:


Μωρε αποστομωτικη ατακα να σου πετυχει....Ιταλακια εισαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#500205 Η βασικότερη εκ των μάκρος είναι η πρωτεϊνούλα IMO.

Εκεί υφίσταται η ανεπαρκής πρόσληψη στους περισσότερους, ζάχαρες, λίπια, βιταμίνες και, φυσικά υδατάνθρακες κουμπώνουν όλοι αβέρτα, πρωτεϊνούλες γιοκ όμως. :(
Και πού 'στε, εννοείται ότι μιλάμε για υψηλής αξίας πρωτεϊνες, όχι μισοπλέμονες. :rtfm:

Για να βάλω my money where my mouth is, έκανα μία μικρή αλλαγή - προσθήκη καλύτερα - στη διατροφή μου.
Η αλλαγή; +4 αυγά την ημέρα (sans κρόκους) μίνιμουμ, που μεταφράζεται σε ~40g έξτρα πρωτεϊνης.

Verdict; νιώθω (μικρή, but still,) διαφορά προς το καλύτερο.

ΒΤW, ποτέ δεν ένιωσα ότι υπερέβαλλα στην πρωτεϊνική πρόσληψη, the more the merrier*.

*Disclaimer, προφανέστατα δεν εννοώ σε ένα γεύμα, αλλά αυξημένο intake καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500207 Αν κανείς προπόνηση μεσαίας-υψηλής έντασης είτε αερόβια, είτε μη, και δεν λαμβάνεις τουλάχιστον 1,5 φορά τα κιλά σου σε πρωτεΐνη, το έχασες το κορμί
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#500220
red_monster έγραψε:Αν κανείς προπόνηση μεσαίας-υψηλής έντασης είτε αερόβια, είτε μη, και δεν λαμβάνεις τουλάχιστον 1,5 φορά τα κιλά σου σε πρωτεΐνη, το έχασες το κορμί

Ditto.

Oντόπιξ, με κάλεσαν το βράδυ σε "νηστίσιμη" φάση όπως η αποπάνωνε, aka ξεκοίλιασμα με ψαρομαλάκια και αλοιφές φαρμακοτρίφτου.
Μάλλον θα πάω, αλλά θα χτυπήσω πρώτα 5 αυγουλάκια. :lol: Μόλις έφαγα και το μεσημεριανό μου, σπανάκι με μαυρομάτικα φασόλια. :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#500241
red_monster έγραψε:Αν κανείς προπόνηση μεσαίας-υψηλής έντασης είτε αερόβια, είτε μη, και δεν λαμβάνεις τουλάχιστον 1,5 φορά τα κιλά σου σε πρωτεΐνη, το έχασες το κορμί


Αυτό είδα κι εγω που για πρώτη φορά πρόσεξα διατροφή ταυτόχρονα με τα βάρη.

Αλλά ρε γμτ, ενώ γενικά είμαι καλά με το λίπος (είμαι στο 15% τώρα), ό,τι έχω είναι στη σαμπρέλα :s_hang Η δικιά μου μάλιστα μου έβαλε χέρι γιατί λέει οτι έκοψε το προσωπό μου, ενώ έχω πάρει κιλά :s_scratchhead