Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#546149
QsisVTS έγραψε:έχουν γίνει της μόδας αυτά τα ψαγμένα κρέατα ή μου φαίνεται όλο και πιο συχνά τα ακούω :hmmm:

Ναι, μάλλον λόγω της τηλεόρασης και των show μαγειρικής. Δοκίμασα και τις Λεύκες on the side στο Γαλάτσι, που είναι στο ίδιο μήκος κύμματος: κυριλέ φάση μοσχαρίσιου κρέατος απ' όλο τον κόσμο, στο κόβουν επί τόπου αφού το διαλέξεις κλπ κλπ.
Πολύ φρου φρου και η τιμή στο θεό. Σχεδόν 70€ για δύο άτομα χωρίς κρασί (πάλι με μπύρα). Και πήραμε μόνον 500 γραμ. κρέας ΚΑΙ ήταν χειρότερα ψημένο από το Kozi's. Στο τελευταίο, περίπου 900 γραμ. είναι κάτω από 30€, για να έχουμε μια σύγκριση.

Τέσπα, περί ορέξεως κλπ, μην κουράζουμε τον κόσμο, εγώ για μια δυο φορές τον μήνα, γουστάρω την φάση πολύ, και εννοείται πανσέτα, χοιρινές μπριζόλες και αντίστοιχα κρέατα τίγκα στο λίπος δεν ακουμπάω. Όταν θα πάω να φάω έξω, θέλω είτε καλό κρέας, είτε ψάρι ψητό ή θαλασσινά (ποτέ τηγανητά).

Από εκεί και μετά, υπάρχουν και τα σουβλάκια και τα μπέργκερ, και από αυτά τρώω, κανένα πρόβλημα. :s_dance
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#546166 Έτσι όπως τα διαβάζω πάντως καλά φαίνονται τα μαγαζιά αυτά αλλά μάλλον θα πρέπει να έχω φάει πρώτα κάτι πριν πάω ή να κρατηθώ να φάω μετά. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#546180 Επίσης εάν είναι ποιοτικό το κρέας, σωστή η μερίδα και σωστό το ψήσιμο αποφεύγονται φαινόμενα βαρυστομαχιάς κτλ. Χθες με κάνα λιτρο μπύρα, πρώτο, δεύτερο, γλυκό και ήμουν αέρινος. Αν είχα πάει Μπατζάβαλη δε θα μπορούσα να περπατήσω μετά, κυρίως λόγω έλλειψης μέτρου στις ποσότητες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#546183 εντάξει ναι αν έχουμε υπερβολικά λίπια ή μπαχάρια και βαραίνεις και πίνεις νερά όλη νύχτα αν κι εμένα προσωπικά πάντα με βαραίνει το μοσχάρι το θέλω σε μικρές ποσότητες

αλλά τελευταία φορά που έφαγα βαριά φαγητά σε συνδυασμό με μπύρα τηρώντας τον κανόνα 70% γεμάτο στομάχι ήμουν κυριλλέ, την επομένη έφαγα μια κατσαρόλα λαχανικά που μου έφτιαξε η γυναίκα και ήρθα στα ίσα μου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#546198
Anonymous Founder έγραψε:900 γραμμάρια κρέας (άντε και με λίγο κόκκαλο) κανονικά φτάνουν για δύο άτομα πάντως! :s_dunno



Ανάλογα τα άτομα! :eat:
Αν και το έλεγα περισσότερο για το άλλο με τα 500 γραμμάρια.

Πάντως αν βάλετε από λίγα ο καθένας μπορώ να σας δείξω ότι 900 γραμμάρια είναι ατομική μερίδα. :lol: :s_biggrin

Επίσης 900 πριν ή μετά το ψήσιμο?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#546246



:eat: :eat: :eat: :eat:





Οταν ΜΑΘΕΤΕ δεν θα ΠΟΝΑΤΕ. :iconcool:

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#546422 Στην Καλαματα το Σ/Κ φαγαμε απιστευτη ποιοτητα φαγητού με καλη τιμη, πλαι στη Θαλασσα… Γουρουνοπουλο στον φουρνο με πατατες που τετοια πετσα είναι σπανια…. μετα κοκκινιστο με μακαρονια σαγανακι με τοπικο τυρι σαλατες με υλικα από το μποστανι του, κρασι αναλογα τα γουστα, και τελος Μωσαικο με σοκολατα … 15 το ατομο..

Λεγεται Il Gusto στην παλαιοχωρα Αβιας Καλαματα….μετα το messinan bay 3-4 χλμ

Με τα στομαχια όμως δεν ξερω τι επιτρεπεται η όχι, εγω τα κατεβασα όλα παντως, χωρις προβλήματα μετα...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#546605 Για πειτε ρε παιδια μερη για να φαει κανεις ψαρι και γενικοτερα πραγματα που ζουν στο νερο...
Αττικη εννοειται, και αν δεν ειναι εντελως πιασοκωλε ακομα καλυτερα.