Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#16994 Δεν βλέπω αναφορά σε επικό πεϊνιρλι από Golosso και αγχώνομαι! :rtfm:

Όχι τόσο για τη βρωμιά αυτή καθ' αυτή, όσο για τα ωράρια λειτουργίας του delivery και φυσικά ότι έφερνε όλα τα είδη ψιλικών που ζητούσες μαζι με τη μάσα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#17021
Deleted User 1 έγραψε:Δεν βλέπω αναφορά σε επικό πεϊνιρλι από Golosso και αγχώνομαι! :rtfm:

Όχι τόσο για τη βρωμιά αυτή καθ' αυτή, όσο για τα ωράρια λειτουργίας του delivery και φυσικά ότι έφερνε όλα τα είδη ψιλικών που ζητούσες μαζι με τη μάσα.


Αααα ναι ειναι και το Goloso. Ε περιοριστηκα μονο σε εστιατορια- ταβερνες. Το Goloso ειναι λιγο πιο φαστφουντοκατασταση. At any case παντως, ο συνδυασμος πεινιρλι με σουβλακι κοτοπουλο και μπονους μαγιονεζα ειναι κατι που θα σου μεινει βαθια χαραγμενο στο μυαλο. :inlove: :eat:
Πραγματι το ντελιβερι μεχρι τις 6 το ξημερωμα ειναι μεγαλο ατου. Ψιλικα η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχα ζητησει να μου φερουν μαζι με το φαγητο. :s_whiteflag .

Αν θελετε, να σας γραψω και για φαστφουνταδικα- βρωμικα- εχωγινεικολλίδικαιθελωκατιναστρωσειτοστομαχιμου. :s_biggrin !!!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#20551 Ταβέρνα το Αστέρι στη Λαυρίου.
Πολύ καλα αρνίσια παϊδάκια.Όχι πολύ λεπτα και ζουμερα.
Φοβερο το Μ.Α.Ο.(μόσχος άνευ οστού) και τα μανιτάρια στα κάρβουνα.
Απο τιμές δε ξέρω γιατί ημουνα καλεσμένος σε γενεθλια..
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#20598
Focusman91 έγραψε:Πριν 5 χρονια,η τυχη, μου επεφυλαξε να γινω κατοικος Κομοτηνης. Πλεον που γυρισα στην πρωτευουσα, αποφασισα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες αλλα και συμβουλες για το που θα φατε καλα. :metalo:

Ειστε πολυ τυχεροι οσοι θα ερχοσαστε τωρα.. Υπαρχουν πλεον πολλα μαγαζια με ποικιλια και ποιοτητα. Ξεκιναω απ αυτα που μ'αρεσαν περισσοτερο

Sultan Tepe
Τουρκικα φαγητα και τουρκικη ατμοσφαιρα. Ανοιξε τρια χρονια πριν. Να δοκιμασετε σαλατα ταμπουλε με πουφ, πεινιρλι αναμικτο ή με αλλαντικα και σιγουρα την ποικιλια κρεατικων! :inlove: Καθε Τριτη και Πεμπτη εχει και ζωντανη μουσικη. Συνηθως μαζευονται πολλοι Μουσουλμανοι και Τουρκοι τουριστες οποτε το ολο κλιμα σου θυμιζει Τουρκια. :thumbsup:

.
.
.
.

Αυτα.... Αν θυμηθω και κατι αλλο θα γραψω.

Αλεξανδρουπολη ξεχωριζει ο Λουκουλος. Δεν εγραψα για σουβλατζιδικα γιατι το θεμα λεει "εστιατορια". Παρ'ολα αυτα. Αυτα που ξεχωριζουν ειναι "το Κοκορακι" και το Καθοδον στην πλατεια Ειρηνης.


Στα της Κομοτηνής να προσθέσω μερικά:

"Το Μασάλι" στην πλατεία του Ωδείου, για μπυρίτσα, κρασάκι και πολύ καλούς μεζέδες σε εξαιρετικές τιμές είναι η γνώμη μου.

Επίσης "Ο καπετάνιος" μια οικογενειακή ψαροταβέρνα (μαμά, μπαμπάς και γιος την τρέχουν) την οποία αν δεν στην δείξουν δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρεις... Δεξιά από την Αστυνομική Διεύθυνση προς τα κατσιβέλικα. Οι ντόπιοι και γνώστες του ψαριού μόνο την τιμούν γιατί δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο από ένα κλασικό καθαρό περιβάλλον αλλά με πολύ ωραία αυλή το καλοκαίρι και συνήθως είσαι εσύ και άλλη μια παρέα. Σερβίρει μόνο ότι έχει φρέσκο και αυτοσχεδιάζει σε μεζέδες με ότι έχει πάλι εκείνη την ώρα!!! Και πολύ καλός ψήστης!! Το τι λούτσο και καλαμάρι που πιάσαμε πριν μια ώρα με τον μπάρμπα μου μας έχει ψήσει δεν λέγεται!!!

Για την καλύτερη μπουγάτσα EVER και όχι μόνο για την Κομοτηνή, και πιστέψτε με προσπαθώ να βρω σε ολόκληρη την Αττική αντίστοιχη χωρίς κανένα αποτέλεσμα "Η μπουγάτσα Κομοτηνής" δίπλα στο περίπτερο που είναι απέναντι από την ταξιαρχία.
Ειδικά με τον κιμά δεν υπάρχει. Κάθε καλοκαίρι όσες μέρες μείνω Κομοτηνή, 2 μερίδες κιμά + 1 μερίδα κρέμα είναι το στανταρντ πρωινό!!!!!


Έξω απο Κομοτηνή και συγκεκριμένα Μαρώνεια στη πλατεία του χωριού η αριστερή ταβέρνα όπως μπαίνεις στην πλατεία. Δεν θυμάμαι όνομα αλλά θυμάμαι το φαγητό του!!!!!!!

Α ρε Κομοτηνάρα.... μέχρι το επόμενο καλοκαίρι!!!
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#20608 Πριν αναφέρθηκε το Hothot.... το έχω δοκιμάσει και μου έκαναν εντύπωση οι τιμές τους.
Είμαι κάπως δύσπιστος για την ποιότητα του μπιφτεκιού σε αυτή τη τιμή. Δεν είπα να είναι στις γελοίες τιμές (για delivery) των simply burgers 8 και 9€ αλλά
μια τιμή γύρω στα 3,5-4€ για το κανονικό cheeseburger θα ήμουν πιο σίγουρος για το τι τρώω.
Σαν γεύση ωραίο αλλά το μπιφτέκι όχι κάτι παραπάνω από ένα goodys...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#20611 Για τους νότιους, μια πολύ ωραία πρόταση με ωραίο φαγητό, μουσική και σχετικά χαμηλό κόστος (για όσους το σκέφτονται πολύ): http://zeykin.gr/ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#20856 Πηγαμε το Σαββατο το μεσημερι στο Μπαρμπεεκιου.
Πηγαμε ακριβως στις 2 παρα 20 και κατσαμε.Καμια παρεα :dizzy: κ ειμαστε πρωτοι.
Μεσα σε χρονο dt ειχε γεμισει μεσα εξω.Ηρθαν και 4-5 παρεες κ εφαγαν ακυρο. :s_biggrin

Το αδικει ο χωρος,ηθελε αλλο τοσο για να ειναι οκ.

Εξυπηρετηθηκαμε γρηγορα(πρωτοι παραγγειλαμε εννοειται).Γενικα το μυστικο ειναι να να μη πηγαινεις σε ωρες αιχμης γιατι εκνευριζεσαι.
Ανοιγει απο οτι μας ειπε delivery οποτε το φαινομενο με τα burger που φευγουν πακετο θα εκλειψει σιγα σιγα.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#20892 ΜπαρΜπεεεΚιου ανοιγει (προφανως με κυριο στοχο το delivery, γιατι ειναι πολυ μικρο και ονομαζεται "Μινι"( στο δρομο που σκαει απο τη Καστελα στη Τζαβελα στα σχολεια.

KWSN-Men έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:http://www.hothot.gr/


Γνωριζόμαστε από μικροί με τον ιδιοκτήτη, είναι Φιλαδελφειώτης. Δεν είναι τυχαίο το που ανοιξε το δεύτερο (και καλύτερο) μαγαζί του.


Για ρωτα τον με τι λογικη ζηταει 150 χιλιαρικα για franchise (τιμες απο περιοδικο που ασχολειται με το αντικειμενο).
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#20896
rx8_drifter έγραψε:Μπουγατσα==ζαγαρης, καλειται ο bayern να επαληθευσει :rtfm:

Τρομερή μπουγάτσα. Τι να πούμε για τον Ζαγάρη. Τα πάντα όλα.
Δικό του φύλλο από το εργαστήρι, πλούσια γέμιση από καλά υλικά. Ωραίο ψήσιμο, τραγανό φύλλο που τρίβεται και όχι εκείνη η λασπωμένη αηδία που κάνουν άλλοι.
Η καλύτερη μπουγάτσα της νοτιοανατολικής Ευρώπης. :rtfm:
Όποιος περνάει από Βέροια ας δοκιμάσει. Έστω και αν περνάτε από την Εγνατία, βγείτε λίγο για ένα τοπίνο και μια μπουγάτσα. Είναι ακριβώς στην είσοδο της Βέροιας όπως μπαίνεις από Εγνατία. Ούτε ένα χιλιόμετρο από τον κόμβο. Αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#20928
RXristos έγραψε:Στα της Κομοτηνής να προσθέσω μερικά:

"Το Μασάλι" στην πλατεία του Ωδείου, για μπυρίτσα, κρασάκι και πολύ καλούς μεζέδες σε εξαιρετικές τιμές είναι η γνώμη μου.

Επίσης "Ο καπετάνιος" μια οικογενειακή ψαροταβέρνα (μαμά, μπαμπάς και γιος την τρέχουν) την οποία αν δεν στην δείξουν δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρεις... Δεξιά από την Αστυνομική Διεύθυνση προς τα κατσιβέλικα. Οι ντόπιοι και γνώστες του ψαριού μόνο την τιμούν γιατί δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο από ένα κλασικό καθαρό περιβάλλον αλλά με πολύ ωραία αυλή το καλοκαίρι και συνήθως είσαι εσύ και άλλη μια παρέα. Σερβίρει μόνο ότι έχει φρέσκο και αυτοσχεδιάζει σε μεζέδες με ότι έχει πάλι εκείνη την ώρα!!! Και πολύ καλός ψήστης!! Το τι λούτσο και καλαμάρι που πιάσαμε πριν μια ώρα με τον μπάρμπα μου μας έχει ψήσει δεν λέγεται!!!

Για την καλύτερη μπουγάτσα EVER και όχι μόνο για την Κομοτηνή, και πιστέψτε με προσπαθώ να βρω σε ολόκληρη την Αττική αντίστοιχη χωρίς κανένα αποτέλεσμα "Η μπουγάτσα Κομοτηνής" δίπλα στο περίπτερο που είναι απέναντι από την ταξιαρχία.
Ειδικά με τον κιμά δεν υπάρχει. Κάθε καλοκαίρι όσες μέρες μείνω Κομοτηνή, 2 μερίδες κιμά + 1 μερίδα κρέμα είναι το στανταρντ πρωινό!!!!!


Έξω απο Κομοτηνή και συγκεκριμένα Μαρώνεια στη πλατεία του χωριού η αριστερή ταβέρνα όπως μπαίνεις στην πλατεία. Δεν θυμάμαι όνομα αλλά θυμάμαι το φαγητό του!!!!!!!

Α ρε Κομοτηνάρα.... μέχρι το επόμενο καλοκαίρι!!!

Μασαλι ειχα παει για μπυρες... Δεν το ξερα οτι εχει κι ωραιους μεζεδες!! Μου αρεσε πολυ ομως η φαση καλοκαιρι στην πλατεια εξω κλπ.. :inlove:
Για μπουγατσα δεν ξερω αν μπορω να εκφερω αποψη. Δεν μου πολυαρεσει γενικα. Ωστοσο απο τις πολυ καλες που χα δοκιμασει ηταν ακριβως διπλα απο το σουβλατζιδικο "Καθοδον". Με σοκολατα! :yahoo: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#21602
Focusman91 έγραψε:Πριν 5 χρονια,η τυχη, μου επεφυλαξε να γινω κατοικος Κομοτηνης. Πλεον που γυρισα στην πρωτευουσα, αποφασισα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες αλλα και συμβουλες για το που θα φατε καλα.


απο Νεντιμ τιποτα; :)

προσφατα το 'μαθα απο φιλο με αφορμη το μαγαζι που ανοιξαν στην τσιμισκη.
πηγα φορτωσα πασα, ραχατ, σεράι και σουτζουκ λουκουμ :eat:

σε κανα μηνα που θα τα φαω θα δωκω εντυπωσεις
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#21641
Bayern7 έγραψε:Όποιος περνάει από Βέροια ας δοκιμάσει. Έστω και αν περνάτε από την Εγνατία, βγείτε λίγο για ένα τοπίνο και μια μπουγάτσα. Είναι ακριβώς στην είσοδο της Βέροιας όπως μπαίνεις από Εγνατία. Ούτε ένα χιλιόμετρο από τον κόμβο. Αξίζει.


Τοπινο μπουγατσα για πρωινο, τοπινο τοστ για βραδινο!!

Καπως ετσι θυμαμαι τα παιδικα μου χρονια τα καλοκαιρια στο χωριο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#21781
egobrain έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Πριν 5 χρονια,η τυχη, μου επεφυλαξε να γινω κατοικος Κομοτηνης. Πλεον που γυρισα στην πρωτευουσα, αποφασισα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες αλλα και συμβουλες για το που θα φατε καλα.


απο Νεντιμ τιποτα; :)

προσφατα το 'μαθα απο φιλο με αφορμη το μαγαζι που ανοιξαν στην τσιμισκη.
πηγα φορτωσα πασα, ραχατ, σεράι και σουτζουκ λουκουμ :eat:

σε κανα μηνα που θα τα φαω θα δωκω εντυπωσεις

Ελαφρώς καλύτερος ο Κλήμης στο είδος αυτό! Έχει μαγαζί 100 μέτρα πιι δίπλα απ αυτό του Νεντιμ στην Κομοτηνή!

.