Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#15352
EDDIE_147 έγραψε:http://www.hothot.gr/


Γνωριζόμαστε από μικροί με τον ιδιοκτήτη, είναι Φιλαδελφειώτης. Δεν είναι τυχαίο το που ανοιξε το δεύτερο (και καλύτερο) μαγαζί του.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#15357
koutsan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
Έχουμε καμιά δοκιμασμένη άποψη για το ΧΥΤΡΑ http://www.ask4food.gr/estiatoria/343-hytra-xytra ?
Διαβάζω τα καλύτερα.


...
Σίγουρα πάντως η καλύτερη βραδιά που έχω φάει στη Χύτρα (και έχω πάει αρκετές) και από τα καλύτερα δείπνα ever...


Ευχαριστώ :s_cool

Οι μερίδες είναι minimal ή φυσιολογικές για έναν μέσο άνθρωπο;
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#15362
Dimitris_P έγραψε:
koutsan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
Έχουμε καμιά δοκιμασμένη άποψη για το ΧΥΤΡΑ http://www.ask4food.gr/estiatoria/343-hytra-xytra ?
Διαβάζω τα καλύτερα.


...
Σίγουρα πάντως η καλύτερη βραδιά που έχω φάει στη Χύτρα (και έχω πάει αρκετές) και από τα καλύτερα δείπνα ever...


Ευχαριστώ :s_cool

Οι μερίδες είναι minimal ή φυσιολογικές για έναν μέσο άνθρωπο;


Τώρα τα περί μέσου ανθρώπου είναι κάπως σχετικά...
Για μένα, και λόγω ηλικίας, είναι μια χαρά. Υποψιάζομαι όμως ότι δεν θα συμφωνείς μαζί μου.
Σχεδόν σε κανένα τέτοιο εστιατόριο οι μερίδες δεν ικανοποιούν αυτό που μάλλον έχεις στο μυαλό σου ως "μέσο άνθρωπο".
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#15413
famas έγραψε:
vasilis έγραψε:Ρίξτε καμιά γρήγορη πρόταση για φαγητό στην Αλεξανδρούπολη.
Απλά πραγματάκια, όχι γκουρμέ

Λούκουλος στην πόλη και ταβέρνα του Αγ. Γεωργίου στην Μάκρη.

thanks,
τελικά τσιμπήσαμε στα γρήγορα σε ενα με μαγειρευτά στο κέντρο (κληματαριά), αλλά έβαλα στα υπόψιν και τα 2 παραπάνω που λες
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#15431 Μπριζολες-Μπιφτεκια: Τριγωνο @ Καλυβια.

Πολίτικο: Μπαρμπαλεξης @ ΝΦ.Ειναι και ΑΕΚΑΡΑ. Εικόνα

Burger: ΜπαρΜπεεΚιου @ Πειραιας-πλατεια Πηγαδας.

Ψαροταβερνογκουρμε: Αϊ Νικολας @ Συγγρου.

Αυτα σε πρωτη φαση,εχω πολλα ακομα να προτεινω.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#15454
KWSN-Men έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:http://www.hothot.gr/


Γνωριζόμαστε από μικροί με τον ιδιοκτήτη, είναι Φιλαδελφειώτης. Δεν είναι τυχαίο το που ανοιξε το δεύτερο (και καλύτερο) μαγαζί του.

Πες του να φτιάξει το σάιτ του: "Bandwidth Limit Exceeded".
Άβαταρ μέλους
By xenos
#16928
giannik1977 έγραψε:Αν θες εκτος απο μεζε να παρεις κ ματι ...Σαρδελακι (Γλυφαδα ,πλ.Νυμφων)


Το επισκέφθηκα χθες, λόγω βόλτας προς τα μέρη εκείνα. Σχετικά καλό φαγητό, τπτ τρομερό όμως. Κόστος 50ε/2 άτομα. Θα το πρότεινα; Μάλλον ναι, αλλά οκ....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#16930
Bagus έγραψε:
Burger: ΜπαρΜπεεΚιου @ Πειραιας-πλατεια Πηγαδας.

Δυνατό το ΜπαρΜπεεΚιου. Δεν έχει μεγάλη ποικιλία και έχει και κάποιες αστοχίες σε πιάτα που πάει να το παίξει έμπνευση αλλα overall από τα καλά burgerαδικα της Αττικής.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#16950 Πήγα πρώτη φορά την παρασκευή, ωραία burgers, μπιφτέκι+λουκάνικο+αυγό :s_omg άθλιες πατάτες όμως
Η παρέα περίμενε τραπέζι 30-40 λεπτά, εγώ ήμουν τυχερός και έφτασα μόλις έκατσαν, έβλεπα άλλες παρέες να περιφέρονται περιμένοντας στη γειτονιά πάνω από ώρα :dizzy: έλεος ένα burger είναι, δεν είναι το sushi του jiro

Αυτό που πραγματικά με ενόχλησε ήταν ότι έκαναν μια ώρα να μας φέρουν τα burgers, κάτι που απότι μου είπαν είναι standard. Μα έχεις x άτομα μέσα στην κουζίνα, είτε επειδή είσαι τσιγκούνης, είτε επειδή είναι μικρό το δωμάτιο και δεν χωράνε άλλοι, υπολόγισε πόσα μπιφτέκια μπορούν να φτιάξουν σε μια μονάδα χρόνου ρε φίλε και βάλε αντίστοιχα τραπέζια. Στο μπάρμπεεκιου έχουν γεμίσει τραπέζια το μαγαζί, το πεζοδρόμιο, παραγγέλνουν απέξω και έρχονται και τα παίρνουν, παλιά είχε και delivery, κλπ.
Μηδέν σεβασμός προς τον πελάτη, μηδέν κι από εμένα λοιπόν. Φτιάχνουν x burgers/ώρα και έχουν ζήτηση για 3x. Είναι πολύ άσχημο να έχεις πεθάνει της πείνας και να βλέπεις να βγαίνουν από την κουζίνα άπειρες σακούλες με πακέτα για έξω.
Προτιμώ να φάω ένα πιάτο στο 90% της γεύσης και της ποιότητας του μπαρμπεεκιου υπό ανθρώπινες συνθήκες παρά να γυρίσω σπίτι με νεύρα.


Επίσης, ξανάφαγα στο corks'n'forks στη Ζέα μετά από καιρό και πήρα ένα πιάτο πανσετάκια μυστική συνταγή whatever. Δεν περιγράφεται.. πρέπει να ήταν ότι καλύτερο έχω φάει σε κρέας στη ζωή μου, μου είπαν ότι σιγοψήνεται από το πρωί, δεν ξέρω πως, αλλά ήταν απίστευτα τρυφερό, ίσα ίσα μια ελάχιστη ιδέα από μπαχαρικά (+τρούφα ίσως? δεν έλεγε στο μενού) :eat:
Είχα και μισό πιάτο λιγκουίνι με αχοιβάδες να δοκιμάσω, και δε μου έκανε καμία αίσθηση μετά από αυτά τα πανσετάκια
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#16952 Παρασκευοσάββατα έχει θέμα με την εξυπηρέτηση. Προσωπικά πάω μόνο καθημερινές καπάκια μετά τη δουλειά και σπάνια να κάνει πάνω από μισάωρο να μας σερβίρει. Πάντως σχετικά με την αναμονή σωστά τα λες. Αν δεις ότι είναι γεμάτο απλά το παίρνεις αλλιώς και πας παρακάτω. Σιγά μη φας την ώρα σου στα κωλόστενα του Πειραιά να περιμένεις για ένα burger.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#16955
Deleted User 1 έγραψε:Παρασκευοσάββατα έχει θέμα με την εξυπηρέτηση. Προσωπικά πάω μόνο καθημερινές καπάκια μετά τη δουλειά και σπάνια να κάνει πάνω από μισάωρο να μας σερβίρει. Πάντως σχετικά με την αναμονή σωστά τα λες. Αν δεις ότι είναι γεμάτο απλά το παίρνεις αλλιώς και πας παρακάτω. Σιγά μη φας την ώρα σου στα κωλόστενα του Πειραιά να περιμένεις για ένα burger.


το θέμα είναι, που πας αν σου έχει μυρίσει burger???

αλλιώς, έχεις μπαρμπαδήμο λίγο πιο πάνω, αιγυπτιακό απέναντι κλπ, οκ λύνεται
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#16959 Στη γύρω περιοχή δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη επιλογή για burgers. Ο Μπαρμπαδήμος καλός χρυσός αλλα μόνο για αντροπαρέα γιατί με τα σουτζούκια κτλ μετά γίνεται ιερός πόλεμος των Τζιχαντιστών. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#16987 Πριν 5 χρονια,η τυχη, μου επεφυλαξε να γινω κατοικος Κομοτηνης. Πλεον που γυρισα στην πρωτευουσα, αποφασισα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες αλλα και συμβουλες για το που θα φατε καλα. :metalo:

Ειστε πολυ τυχεροι οσοι θα ερχοσαστε τωρα.. Υπαρχουν πλεον πολλα μαγαζια με ποικιλια και ποιοτητα. Ξεκιναω απ αυτα που μ'αρεσαν περισσοτερο

Sultan Tepe
Τουρκικα φαγητα και τουρκικη ατμοσφαιρα. Ανοιξε τρια χρονια πριν. Να δοκιμασετε σαλατα ταμπουλε με πουφ, πεινιρλι αναμικτο ή με αλλαντικα και σιγουρα την ποικιλια κρεατικων! :inlove: Καθε Τριτη και Πεμπτη εχει και ζωντανη μουσικη. Συνηθως μαζευονται πολλοι Μουσουλμανοι και Τουρκοι τουριστες οποτε το ολο κλιμα σου θυμιζει Τουρκια. :thumbsup:

Μπαρμπαγιαννης
Απλα το ωραιοτερο σουτζουκακι Κομοτηνης. :eat: :inlove: Μεσα σε μπαγκετα ή τσιαπατα. Επισης επικες πατατες τηγανητες!!
Μονο η κετσαπ και η μουσταρδα δεν με εντυπωσιασαν γιατι ειναι λιγο νερωμενες. :thumbsdown:


Ragazzi
Ανοιξε πριν 5 μηνες και ειναι η ωραιοτερη πιτσαρια. :inlove: Επικο σκορδοψωμο, σαλατα με φραουλες και οι πιτσες ειναι τεραστιες!! Σχετικα καλες τιμες. Καθεσαι πανω στην κεντρικη πλατεια της πολης. Το χειμωνα φανταζομαι θα εχει προβλημα γιατι χωρο μεσα δεν εχει.



Λαδοκολλα
Προσφατα μετακομισε απεναντι απο κει που ηταν. Εγινε πιο κυριλε ο χωρος. Πολυ ωραιο σουβλακι χοιρινο και κοτοπουλο. Ο γυρος θα μπορουσε να ταν λιγο καλυτερο να ζητατε παντα ΑΛΑΔΩΤΕΣ πιτες. :rtfm: Ειδαλλως θα σας ερθουν μπανιαρισμενες. :thumbsdown: Υπεροχες κασεροκροκετες ομως!!

Το κουτι
Να δοκιμασετε και εδω, τις κασεροκροκετες τους. Φανταστικο σουβλακι μεσογειακο!

Φαμπρικα κρεατων
Ο χωρος σιγουρα ειναι love or hate φαση. Ανοιξε το 2011. Πολυ ωραιες σαλατες ενω το μονο πιατο που θεωρω οτι αξιζει ειναι το special burger. Στις αρχες ηταν πιο φθηνος. Πλεον οι τιμες του εχουν ανεβει αλλα οκ. Παραμενουν λογικες. Το καλοκαιρι ο χωρος εξω ειναι εξαιρετικος!!

Θ.κομ
Ζωντανη μουσικη, πολυ καλο κρασι και ωραιοι μεζεδες.

Κεφάλαιο Ξανθη και ζηταω και τη βοηθεια του JimClark

Το περασμα
Τεραστιες μεριδες και πολυ καλες τιμες!! Παντα παιρνω γιαουρτλου!!

Αμαλθεια
Εχω να παω 4 χρονια αλλα απ'οτι θυμαμαι ειχε πολυ ωραιο φαγητο....

Αυτα.... Αν θυμηθω και κατι αλλο θα γραψω.

Αλεξανδρουπολη ξεχωριζει ο Λουκουλος. Δεν εγραψα για σουβλατζιδικα γιατι το θεμα λεει "εστιατορια". Παρ'ολα αυτα. Αυτα που ξεχωριζουν ειναι "το Κοκορακι" και το Καθοδον στην πλατεια Ειρηνης.