Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#14186
Geo f1 έγραψε:Σημερα θα παμε στο διπλοχορδο για μαμ με ενα ζευγαρι..Στην Αγιας Λαυρας..Εχω ακουσει καλα λογια!


Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά όσες φορές έχω περάσει είναι γεμάτο, ακόμα και καθημερινές, οπότε μάλλον δεν θα είναι φόλα. :s_yes

Δοκίμασε και την "Αυλή του κυρ Αντώνη" δίπλα στο δημαρχείο (όπως ανεβαίνεις την Γαλατσίου μπαίνεις στον παράδρομο που είναι αμέσως πριν την (πρώην;) BP). :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#14746
kostis20 έγραψε:Πολυδενδρι στη πλατεια για τεραστιες μπριζολες και καλα παϊδακια!.Αποφυγετε Κυριακη γινετε χαμος.

Δοκιμασμένο :s_cool

Πήγα χθες σ'ένα ψαροrestaurant στο ΝΟΠΦ. Ωραίο μεζεδάκι η γραβιέρα με μέλι και οι τηγανητές πατάτες :s_biggrin Και το λευκό κρασί εξίσου ωραίο. Καβουροσαλάτα και γαύρο μου φάνηκαν χειρότερα απ'όταν είχα πάει τελευταία φορά πριν κανα δυο χρόνια. Σίγουρα ο γαύρος στο μικροκυμάτων :s_omg

Έχουμε καμιά δοκιμασμένη άποψη για το ΧΥΤΡΑ http://www.ask4food.gr/estiatoria/343-hytra-xytra ?
Διαβάζω τα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#14788 Καμιά πρόταση για τσιπουράδικο που να αξίζει κεντρο/νότια;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#14792 Αν θες εκτος απο μεζε να παρεις κ ματι ...Σαρδελακι (Γλυφαδα ,πλ.Νυμφων)
Άβαταρ μέλους
By BOYT
#14805
xenos έγραψε:Καμιά πρόταση για τσιπουράδικο που να αξίζει κεντρο/νότια;


παμε τσιπουρο στην φωκιονος πηγαινω αρκετα συχνα καλο και σχετικα οικονομικο αφου εχει μεχρι και σουβλακια.
το χειμωνα εχει και ζωντανη μουσικη καθε μερα και διαφορετικο συγκροτημα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#15305 Tα σημειώνω... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#15326
Dimitris_P έγραψε:
Έχουμε καμιά δοκιμασμένη άποψη για το ΧΥΤΡΑ http://www.ask4food.gr/estiatoria/343-hytra-xytra ?
Διαβάζω τα καλύτερα.


Πιο συχνά πάω στο καλοκαιρινό "Γαλάζια Χύτρα" στον Αστέρα, αλλά είναι το ίδιο μαγαζί, σεφ ο εξαιρετικός και πολύ νέος Νίκος Καρθάνος (και για τα 2 μαγαζιά έχει πάρει αστέρι Michelin στα 28 του χρόνια)
Έχω πάει και στη Χύτρα στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και ο χώρος είναι και εκεί πολύ αξιόλογος (πήγαινα στη Χύτρα και τότε που ήταν στου Ψυρρή).
Ναι είναι εξαιρετικό εστιατόριο, στα καλύτερα της Αθήνας άνετα...Θες γύρω στα 150-200 το ζευγάρι.

Θα επισημάνω μια παραφωνία που είχε συμβεί στη Γαλάζια Χύτρα σε μια εξαιρετική βραδιά με φοβερό φαγητό και εξυπηρέτηση αλλά με την κάτωθι αστοχία (καθόλου δεν μου χάλασε τη βραδιά αλλά είναι προς επισήμανση)

Πριν 3 χρόνια, καλοκαίρι του 2011, είμαστε για δείπνο στον Αστέρα, στη Γαλάζια Χύτρα 2 ζευγάρια και ένα μωρό 2 ετών (όχι δικό μου)...Γνωριστήκαμε με τον Καραθάνο λίγο, συνομιλήσαμε, ερχόταν στο τραπέζι κλπ κλπ ( ούτε θυμάμαι πως πιάσαμε κουβέντα αλλά το μωρό έπαιξε και αυτό το ρόλο του), τα γκαρσόνια πολύ περιποιητικά, συζητούσαμε για τα φαγητά κλπ κλπ .Όλα θαυμάσια.
Φτάνει η ώρα του επιδορπίου και παίρνουμε τους καταλόγους να διαλέξουμε, οπότε ο σερβιτόρος καταφθάνει με ύφος "τι πάτε να κάνετε", μας παίρνει τους καταλόγους από τα χέρια και μας λέει "αφήστε το, αφήστε το" και δείχνει προς το σεφ υπονοώντας ότι το θέμα αναλαμβάνει αυτός...Πράγματι μετά από λίγη ώρα έρχεται ο Καραθάνος με 1 (ή 2 δεν θυμάμαι) τραπεζάκια τρόλεϊ και αρχίζει κυριολεκτικά να ζωγραφίζει (δεν κάνω πλάκα) ένα ταμπλό από επιδόρπια...Έργο τέχνης, πίνακας ζωγραφικής τον οποίο δούλευε και έφτιαχνε μπροστά στα μάτια σου. Γευστικά επίσης από άλλο πλανήτη, νομίζω είχαν βάση τα εσπεριδοειδή. Αψεγάδιαστο από κάθε άποψη.
Αυτό όμως που μας έκανε κακή εντύπωση ήταν ότι αυτά τα επιδόρπια χρεώθηκαν κανονικότατα (κάπου 140 ευρώ παρακαλώ ) ενώ κατά τη γνώμη μας η συμπεριφορά του σερβιτόρου έδειχνε ξεκάθαρα ότι αυτό ήταν "κερασμένο" από το σεφ. Ο φίλος μου επέμενε ότι οφείλουμε να το επισημάνουμε αλλά να πληρώσουμε και εγώ - που δεν θέλω να χαλάω καθόλου τη ζαχαρένια μου σε μια τόσο καλή βραδιά - έλεγα να μην πούμε τίποτα και απλά να πληρώσουμε.
Πέρασε το δικό μου και δεν μάθαμε ποτέ την άποψη της διεύθυνσης :s_biggrin

Σίγουρα πάντως η καλύτερη βραδιά που έχω φάει στη Χύτρα (και έχω πάει αρκετές) και από τα καλύτερα δείπνα ever...
Άβαταρ μέλους
By GTI_
#15335 Πρόταση για πολύ καλό και φθηνό (λόγω ισορροπημένων μερίδων) φαγητό με γκουρμέ ανησυχίες στην περιοχή του Παγκρατίου το Μαύρο Πρόβατο.

Το μόνο μειονέκτημα ότι ενδέχεται να αντικρίσεις μασέλες πολιτικών επί το έργον. Αποκρουστικό θέαμα κι ό,τι πρέπει για να κοπεί η όρεξη.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#15341 Πολύ στενό (το Πρόβατο), στριμωγμένο μαγαζάκι. Οι μερίδες δεν είναι ακριβώς ισορροπημένες, αλλά μικρές - σχετικά φθηνές όμως. Γεύσεις καλούτσικες. Πρόκειται για στέκι με ικανοποιητικό φαγητό.
Άβαταρ μέλους
By famas
#15351
vasilis έγραψε:Ρίξτε καμιά γρήγορη πρόταση για φαγητό στην Αλεξανδρούπολη.
Απλά πραγματάκια, όχι γκουρμέ

Λούκουλος στην πόλη και ταβέρνα του Αγ. Γεωργίου στην Μάκρη.