Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486745 :omg:
Παλι καλα που δεν κανει ντιλιβιρι εξω απο την Γλυφαδα, θα κλαιγε πολυς κοσμος τα 7 ευρω του. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486746 Μπορώ λοιπόν να σε διαβεβαιώσω ότι πολλοί φούρνοι σε δεκάδες γειτονιές της Αθήνας φτιάχνουν λαγανα ακριβώς σαν αυτή του λινκ. ΟΚ, ίσως όχι όλοι οι φούρνοι, ίσως όχι οι περισσότεροι, αλλά κάτι εξαιρετικά σπάνιο δεν είναι.
Με ελάχιστο ψάξιμο θα βρεις κι εσύ έναν τέτοιο φούρνο.

Ξέρω (έχω δει) κι εγώ για λαγανες στυλ ψωμί, χωρίς σουσάμι, με διάφορα κουλά τύπου λιαστή ντομάτα κλπ, αλλά δεν είναι όλες έτσι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486757
Asimov έγραψε:Μπορώ λοιπόν να σε διαβεβαιώσω ότι πολλοί φούρνοι σε δεκάδες γειτονιές της Αθήνας φτιάχνουν λαγανα ακριβώς σαν αυτή του λινκ. ΟΚ, ίσως όχι όλοι οι φούρνοι, ίσως όχι οι περισσότεροι, αλλά κάτι εξαιρετικά σπάνιο δεν είναι.
Με ελάχιστο ψάξιμο θα βρεις κι εσύ έναν τέτοιο φούρνο.

Ξέρω (έχω δει) κι εγώ για λαγανες στυλ ψωμί, χωρίς σουσάμι, με διάφορα κουλά τύπου λιαστή ντομάτα κλπ, αλλά δεν είναι όλες έτσι.



Περιπτωσιολογεις. Και με συγχιζεις.

Δεν ειναι μονο το αζυμο του πραγματος, ειναι και το 18 cm παχος της λαγανας. ΔΕΝ ειναι λαγανα, ειναι ψωμι. :adminpower:

Σαν κατι τσολια, ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΣΟΛΙΑ ΣΤΟ ΤΣΑΦΤΣΟΥΦΕΝΧΑΟΥΖΕΝ ΓΡΗΓΟΡΙΕ ΛΕΓΩ :adminpower: :adminpower: :adminpower: , που τολμουν και ονομαζουν πιτσα οτιδηποτε αλλο εκτος απο την Μαργαριτα. :shifty:

Btw, αυθεντικη πιτσα στην Αθηνα μονο στον Σοφολο εχω φαει. :inlove:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 19 Φεβ 2018, 20:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#486759 Ιn other news, τη λαγάνα τη θυμάμαι στη δεκαετία του 70, νa είναι 1,5-2εκ max ύψος το ψωμί, μέσα
απο την κόρα, με ύψος λαγάνας <3 εκ.
Ηταν δε "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο! :lol:
Mε λίγα λόγια : 0 μαγιά, σκέτο ζυμάρι.
Σήμερα, παίρνω "ψωμένια" (2,50€) αλλά τουλάχιστον "λεπτή", απλά και μόνο για να τηρούμε το έθιμο!

BTW, ρήμαξε κι αυτό το τοπικό με :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#486761
g8777 έγραψε:
Asimov έγραψε:Μπορώ λοιπόν να σε διαβεβαιώσω ότι πολλοί φούρνοι σε δεκάδες γειτονιές της Αθήνας φτιάχνουν λαγανα ακριβώς σαν αυτή του λινκ. ΟΚ, ίσως όχι όλοι οι φούρνοι, ίσως όχι οι περισσότεροι, αλλά κάτι εξαιρετικά σπάνιο δεν είναι.
Με ελάχιστο ψάξιμο θα βρεις κι εσύ έναν τέτοιο φούρνο.

Ξέρω (έχω δει) κι εγώ για λαγανες στυλ ψωμί, χωρίς σουσάμι, με διάφορα κουλά τύπου λιαστή ντομάτα κλπ, αλλά δεν είναι όλες έτσι.



Περιπτωσιολογεις. Και με συγχιζεις.

Δεν ειναι μονο το αζυμο του πραγματος, ειναι και το 18 cm παχος της λαγανας. ΔΕΝ ειναι λαγανα, ειναι ψωμι. :adminpower:

Σαν κατι τσολια, ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΣΟΛΙΑ ΣΤΟ ΤΣΑΦΤΣΟΥΦΕΧΝΑΟΥΖΕΝ ΓΡΗΓΟΡΙΕ ΛΕΓΩ :adminpower: :adminpower: :adminpower: , που τολμουν και ονομαζουν πιτσα οτιδηποτε αλλο εκτος απο την Μαργαριτα. :shifty:

Btw, αυθεντικη πιτσα στην Αθηνα μονο στον Σοφολο εχω φαει. :inlove:
Τελικά Σοφολος, Σοβολος, Σομπολος είναι;

Από το πρωί γυρίζω να βρω τον διανομέα και τζίφος

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486763 Όταν λες "δεν φτιάχνουν λαγανα όπως παλιά", "ΠΑΛΙ δεν έφαγα κανονική λαγανα φέτος" και άλλα τέτοια μπαρμπαδιστικα :shifty: κι εγώ απαντώ ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι εξωτική ή οριστικά εξαφανισμένη, αλλά μπορεί να βρει ο καθένας μια παραδοσιακή λαγανα, όχι δεν περιπτωσιολογω :rtfm:
Αντί να σταθείς με τον άλλο τον παπατζη που χρέωσε 9 (!!!) ευρώ για 2 λαγανες μίνι, στέκεσαι σ' αυτό. Αυτοί είστε :shifty:

ΕΕΠ μουφα συνταγή έχει αυτή η foodjunkie που μας έβαλες :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486764
dimitrisB έγραψε:Ιn other news, τη λαγάνα τη θυμάμαι στη δεκαετία του 70, νa είναι 1,5-2εκ max ύψος το ψωμί, μέσα
απο την κόρα, με ύψος λαγάνας <3 εκ.
Ηταν δε "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο! :lol:
Mε λίγα λόγια : 0 μαγιά, σκέτο ζυμάρι.
Σήμερα, παίρνω "ψωμένια" (2,50€) αλλά τουλάχιστον "λεπτή", απλά και μόνο για να τηρούμε το έθιμο!

BTW, ρήμαξε κι αυτό το τοπικό με :offtopic:



Μιλησες σοφα, αυριο το πρωι θα ειναι ο Ζηκος του Σοκωλου εξω απο το σπιτι σου με 10 λαγανες/ τρεις πιτσες δωρο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#486766
g8777 έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Ιn other news, τη λαγάνα τη θυμάμαι στη δεκαετία του 70, νa είναι 1,5-2εκ max ύψος το ψωμί, μέσα
απο την κόρα, με ύψος λαγάνας <3 εκ.
Ηταν δε "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο!
Mε λίγα λόγια : 0 μαγιά, σκέτο ζυμάρι.
Σήμερα, παίρνω "ψωμένια" (2,50€) αλλά τουλάχιστον "λεπτή", απλά και μόνο για να τηρούμε το έθιμο!

BTW, ρήμαξε κι αυτό το τοπικό με :offtopic:



Μιλησες σοφα, αυριο το πρωι θα ειναι ο Ζηκος του Σοκωλου εξω απο το σπιτι σου με 10 λαγανες/ τρεις πιτσες δωρο. :inlove:

Το έκανα εικόνα και κοντεύω να κατουρηθω από τα γέλια!


Ρε το Ζηκο!

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486768 Θα το πω μια φορα και τελος, πρεπει να παω να δω τι εκανε ο καμπαλα με το χαρταετο.

Δεν, ΔΕΝ υπαρχει πλεον αυθεντικη λαγανα πουθενα στην Αθηνα. :adminpower:

Τωρα για ΝουΠου ειναι αλλο ζητημα, των 7 ευρω that is. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#486769
g8777 έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Ιn other news, τη λαγάνα τη θυμάμαι στη δεκαετία του 70.........

Μιλησες σοφα, αυριο το πρωι θα ειναι ο Ζηκος του Σοκωλου εξω απο το σπιτι σου με 10 λαγανες/ τρεις πιτσες δωρο. :inlove:

:lol:
:s_airkiss :s_bye