Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#773364
Chris έγραψε:
Geralt έγραψε:
Εάν όμως φτάσεις Μελίσσια γιατί να μη κάνεις αλλά 2χλμ να πας στο Ελαιας Γη να φας πραγματικά καλό φαγητό


Ειμαι μονο εγω που συνειδητα αποφευγω αυτα τα δηθεν ονοματα? Δεν παιζουν μονο σε εστιατορια, τα πετυχαινεις παντου, ξερω μεχρι και ιδιωτικο σχολειο με παρομοιο ονομα που κριντζαρω καθε φορα που ακουω

Δηλαδή πχ καλύτερα εστιατοριο "Ο Γιάννης" πάρα Ελαΐς Γη;

Τι σημασία έχει το όνομα; Ειδικά σε μια μεγάλη πόλη και σε προάστια με ένα Χ κόστος ζωής, είναι αναπόφευκτο να έχουν τα εστιατορια τέτοια ονόματα.
Αντίθετα επαρχία, γελάς αν δεις εστιατόρια με ξένα ονόματα. Σημαίνει ότι είναι κακά και αυτα?


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#773368 Δεν ημουν αρκετα συγκεκριμενος. Αυτες οι αναποδες ψευτοαρχαϊκες γενικες που το κανουν να ακουγεται πομπωδες, αυτες με εκνευριζουν. Ελαις γη, κρητων γευσεις, ροδιων παιδεια, κλπ κλπ

Βεβαια αναμεσα σε αυτα και στο χασαποταβερνα ο γιαννης υπαρχουν χιλιαδες αλλα επιπεδα. Μια τυχαια λιστα εστιατοριων στην Αθηνα να κοιταξεις απο το google maps, θα βρεις δεκαδες ενδιαφεροντα/εμπνευσμενα ονοματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#773369 Το βλέπω λίγο ανάποδα. Το "ελαίας γη" θα το έβλεπα σε εστιατόριο που βρίσκεται σε περιοχή με ελαιοπαραγωγή και όχι σε προάστιο πόλης, πχ.
Οπουδήποτε αλλού μου βγάζει δηθενια.

Δεν με ενοχλεί δηλαδή το αρχαϊκό του ονόματος αλλά ο τόπος.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#773711 Πάπιγκο - Ζαχοροχωρια πού τρώμε ωραία και φθηνά; Ταβέρνες, όχι γκουρμεδιες. Μπριζόλες, πίτες ντόπιες και τα σχετικά
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#773912 ρίξε μια ματιά σε αυτά:
- Μεσοχώρι, Κάτω Πεδινά
- Λίθος, Δίλοφο (γκουρμεδίζει)
- Καφενείο της Αλεξάνδρας, Αρίστη
- Βικογιατρός, Κουκούλι
Άβαταρ μέλους
By g8777
#773917
Dimitris_P έγραψε:Πάπιγκο - Ζαχοροχωρια πού τρώμε ωραία και φθηνά; Ταβέρνες, όχι γκουρμεδιες. Μπριζόλες, πίτες ντόπιες και τα σχετικά


Θα ακους μονο G.

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... pirus.html
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#773941 Too late, φεύγουμε το πρωί. Γιάννενα στην κάθοδο ίσως σταματήσουμε για σιροπιαστά, δεν ξέρω για φαγητό, αλλά σίγουρα κάπου στη διαδρομή μέχρι Λουτράκι που θα γίνει στάση θα πέσει πείνα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774037
KiloMeater έγραψε:Παιδιά ναι ευχαριστώ αλλά είναι μακρυά και δεν έχω όρεξη για οδήγηση ιδιαίτερα αυτή την περίοδο όποτε αυτά τα τελευταία τα αφήνω για μια άλλη επίσκεψη
Θανάσης 1948 για κρέας στα Πατήσια.Και φυσικά base grill.Επισης stofa και wood στη Κηφισιά.
Kozis παντελώς αδιάφορο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#774678
Dimitris_P έγραψε:Too late, φεύγουμε το πρωί. Γιάννενα στην κάθοδο ίσως σταματήσουμε για σιροπιαστά, δεν ξέρω για φαγητό, αλλά σίγουρα κάπου στη διαδρομή μέχρι Λουτράκι που θα γίνει στάση θα πέσει πείνα
Πήραμε σιροπιαστά από ένα Νούσια κάπου έξω από το κέντρο πηγαίνοντας προς εθνική, πολύ ωραία, γιαννωτικα, μπακλαβαδακια, καταιφακια κλπ
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#774679 Φαγητό (για τα λεφτά που ζητάνε) της πλάκας, αλλά αυτό είναι το τελευταίο : αγένεια, υφακι, χάσανε την κράτηση και πήγαν να μας διώξουν (κι όταν τους δείξαμε την επιβεβαίωση ούτε ένα συγγνώμη) και φυσικά πριν κλείσουμε δίωρο ήρθαν να μας υπενθυμίσουν να συντομευουμε
Για τίποτα ψωνακια μονο και κλαρινογαμπρους.

Αντε γειά

Η Λίνα Κλειτου θα πέρναγε υπέροχα τώρα που το σκέφτομαι :hahaiv:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#774680 Υφακι παρόμοιο έπαιξε και σε μια ταβέρνα στο μεγάλο Πάπιγκο. Ωστόσο κάτσαμε τελικά και το φαγητό ήταν ικανοποιητικό αν και με μεγάλη καθυστέρηση
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#774744 Χθες βραδυ ημουν Krabo ολως τυχαιως..
Οχι για φαι ομως, πηγα φαγωμενος, σαν μπαρακι ωραια ηταν, ωραια μουσικη, ατμοσφαιρα, παρουσιες κλπ.
Βεβαια ουτε το ποτο μου δεν πληρωσα γιατι ηταν κερασμενα απο την παρεα, οποτε δεν κρινω τιμες.