Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#500264
diplomat έγραψε:
Verdict; νιώθω (μικρή, but still,) διαφορά προς το καλύτερο.


Μην ξεχνάμε πως υπάρχει και αυτό, έτσι;; :innocent: :lol:

Που παίζει πάρα πολύ έντονα όταν αξιολογούμε στον εαυτό μας κάτι που πιστεύουμε οτι δουλεύει.

Αν σ' αρέσει βέβαια και σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, δεν είναι και κακό να τρως κανένα αυγουλάκι παραπάνω... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#500280 Εάν έγραφα οτιδήποτε άλλο πλην του "μικρή διαφορά" θα ήταν ασυνάρτητο.
Το πλασήμπο εφφέκτ παίζει σίγουρα, ούτως ή άλλως τα +40γρ. δεν είναι ικανά να δημιουργήσουν σοβαρή διαφορά.
Για να το συγκεκριμενοποιήσω λίγο, η όποια διαφορά γίνεται αισθητή στη αποκατάσταση μετά τα βάρη, η οποία δείχνει να έχει επιταχύνει.

:s_blush
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#500299
diplomat έγραψε:Η βασικότερη εκ των μάκρος είναι η πρωτεϊνούλα IMO.

Εκεί υφίσταται η ανεπαρκής πρόσληψη στους περισσότερους, ζάχαρες, λίπια, βιταμίνες και, φυσικά υδατάνθρακες κουμπώνουν όλοι αβέρτα, πρωτεϊνούλες γιοκ όμως. :(
Και πού 'στε, εννοείται ότι μιλάμε για υψηλής αξίας πρωτεϊνες, όχι μισοπλέμονες. :rtfm:

Για να βάλω my money where my mouth is, έκανα μία μικρή αλλαγή - προσθήκη καλύτερα - στη διατροφή μου.
Η αλλαγή; +4 αυγά την ημέρα (sans κρόκους) μίνιμουμ, που μεταφράζεται σε ~40g έξτρα πρωτεϊνης.

Verdict; νιώθω (μικρή, but still,) διαφορά προς το καλύτερο.

ΒΤW, ποτέ δεν ένιωσα ότι υπερέβαλλα στην πρωτεϊνική πρόσληψη, the more the merrier*.

*Disclaimer, προφανέστατα δεν εννοώ σε ένα γεύμα, αλλά αυξημένο intake καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. :iconcool:


Ρε αδερφε αυτο μας ειχε προτεινει ο γιατρος για τον κατακοιτο πατερα μου που ετρωγε λιγο αλεσμενο
Χρειαζεσαι εσυ και ο καθε υγιης +40 γρ πρωτεινη? Δεν παιρνεις απο αλλου?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500307
rx8_drifter έγραψε:
red_monster έγραψε:Αν κανείς προπόνηση μεσαίας-υψηλής έντασης είτε αερόβια, είτε μη, και δεν λαμβάνεις τουλάχιστον 1,5 φορά τα κιλά σου σε πρωτεΐνη, το έχασες το κορμί


Αυτό είδα κι εγω που για πρώτη φορά πρόσεξα διατροφή ταυτόχρονα με τα βάρη.

Αλλά ρε γμτ, ενώ γενικά είμαι καλά με το λίπος (είμαι στο 15% τώρα), ό,τι έχω είναι στη σαμπρέλα :s_hang Η δικιά μου μάλιστα μου έβαλε χέρι γιατί λέει οτι έκοψε το προσωπό μου, ενώ έχω πάρει κιλά :s_scratchhead



Το 80% των ανδρών έχουν το ίδιο πρόβλημα, μην σκας

Προτείνω 3-5km τρέξιμο μετά από κάθε προπόνηση με βάρη. Είτε διαλειμματικη, είτε με υψηλή ένταση

Οι κοιλιακοί δεν έχουν αισθητικό νόημα αν υπάρχει λίπος
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500309
trident1971 έγραψε:
diplomat έγραψε:Η βασικότερη εκ των μάκρος είναι η πρωτεϊνούλα IMO.

Εκεί υφίσταται η ανεπαρκής πρόσληψη στους περισσότερους, ζάχαρες, λίπια, βιταμίνες και, φυσικά υδατάνθρακες κουμπώνουν όλοι αβέρτα, πρωτεϊνούλες γιοκ όμως. :(
Και πού 'στε, εννοείται ότι μιλάμε για υψηλής αξίας πρωτεϊνες, όχι μισοπλέμονες. :rtfm:

Για να βάλω my money where my mouth is, έκανα μία μικρή αλλαγή - προσθήκη καλύτερα - στη διατροφή μου.
Η αλλαγή; +4 αυγά την ημέρα (sans κρόκους) μίνιμουμ, που μεταφράζεται σε ~40g έξτρα πρωτεϊνης.

Verdict; νιώθω (μικρή, but still,) διαφορά προς το καλύτερο.

ΒΤW, ποτέ δεν ένιωσα ότι υπερέβαλλα στην πρωτεϊνική πρόσληψη, the more the merrier*.

*Disclaimer, προφανέστατα δεν εννοώ σε ένα γεύμα, αλλά αυξημένο intake καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. :iconcool:


Ρε αδερφε αυτο μας ειχε προτεινει ο γιατρος για τον κατακοιτο πατερα μου που ετρωγε λιγο αλεσμενο
Χρειαζεσαι εσυ και ο καθε υγιης +40 γρ πρωτεινη? Δεν παιρνεις απο αλλου?



Αν βαράς 10-14 ώρες γραφειο και παράλληλα θες μεγάλους μύες είναι μονόδρομος.οπως λένε και οι αμερικανοί, Καλή η εκπαίδευση, αλλά σαν τα μεγάλα καλοσχηματισμένα χέρια, δεν έχει :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#500313 Εγω θελω 5 εκκ ευρω στην τραπεζα και να καθομαι αραχτος στην πολυθρονα καπνιζοντας το τσιγαρακι μου και απολαμβανοντας το ουισκι μου χωρις να σκεφτομαι τιποτε απολυτως.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500314 Εγώ θα είχα αυτοπυρποληθεί αν έπρεπε όλη μέρα να κάθομαι σε ένα καναπέ με ουίσκι και τσιγάρο, όσο και να μου έδιναν
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#500316
red_monster έγραψε:Εγώ θα είχα αυτοπυρποληθεί αν έπρεπε όλη μέρα να κάθομαι σε ένα καναπέ με ουίσκι και τσιγάρο, όσο και να μου έδιναν


Famous last words...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#500365
red_monster έγραψε:
trident1971 έγραψε:
diplomat έγραψε:Η βασικότερη εκ των μάκρος είναι η πρωτεϊνούλα IMO.

Εκεί υφίσταται η ανεπαρκής πρόσληψη στους περισσότερους, ζάχαρες, λίπια, βιταμίνες και, φυσικά υδατάνθρακες κουμπώνουν όλοι αβέρτα, πρωτεϊνούλες γιοκ όμως. :(
Και πού 'στε, εννοείται ότι μιλάμε για υψηλής αξίας πρωτεϊνες, όχι μισοπλέμονες. :rtfm:

Για να βάλω my money where my mouth is, έκανα μία μικρή αλλαγή - προσθήκη καλύτερα - στη διατροφή μου.
Η αλλαγή; +4 αυγά την ημέρα (sans κρόκους) μίνιμουμ, που μεταφράζεται σε ~40g έξτρα πρωτεϊνης.

Verdict; νιώθω (μικρή, but still,) διαφορά προς το καλύτερο.

ΒΤW, ποτέ δεν ένιωσα ότι υπερέβαλλα στην πρωτεϊνική πρόσληψη, the more the merrier*.

*Disclaimer, προφανέστατα δεν εννοώ σε ένα γεύμα, αλλά αυξημένο intake καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. :iconcool:


Ρε αδερφε αυτο μας ειχε προτεινει ο γιατρος για τον κατακοιτο πατερα μου που ετρωγε λιγο αλεσμενο
Χρειαζεσαι εσυ και ο καθε υγιης +40 γρ πρωτεινη? Δεν παιρνεις απο αλλου?



Αν βαράς 10-14 ώρες γραφειο και παράλληλα θες μεγάλους μύες είναι μονόδρομος.οπως λένε και οι αμερικανοί, Καλή η εκπαίδευση, αλλά σαν τα μεγάλα καλοσχηματισμένα χέρια, δεν έχει
Έχουν ένα θέμα με το μέγεθος τα Ηπαμερικανα. Δικό τους και το there is no replacement for displacement!!!

:)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#500374
trident1971 έγραψε:Ρε αδερφε αυτο μας ειχε προτεινει ο γιατρος για τον κατακοιτο πατερα μου που ετρωγε λιγο αλεσμενο
Χρειαζεσαι εσυ και ο καθε υγιης +40 γρ πρωτεινη? Δεν παιρνεις απο αλλου?

Μπορεί να μην "χρειάζομαι" τα +40 - και σαφώς και παίρνω και από αλλού.

Συνεπικουρικά λειτουργούν, για αυτό το λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#500399
Deleted User 1 έγραψε:Το καλυτερο φαγητο του κοσμου. Δε το αλλαζω με κανενα ribeye και καμια γκουρμεδια.
Εικόνα

< >
Θα διαφωνήσω μόνο στο τηγανιτό καλαμαράκι (που μπορεί να είναι και θραψαλο). Αν είναι μάγκας ο ψήστης, με το ψητό θα πας να πετάξεις τα τηγάνια σου!

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#500401 Υπάρχουν ένα σωρό ωραία φαγητά και πάτε και μου τρώτε τα τέρατα του βυθού; :thumbsdown: Νταξ, για ένα ουζάκι καλά είναι, αλλά δεν τα λες και φαγητό.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#500418
REALZEUS έγραψε:Υπάρχουν ένα σωρό ωραία φαγητά και πάτε και μου τρώτε τα τέρατα του βυθού; :thumbsdown: Νταξ, για ένα ουζάκι καλά είναι, αλλά δεν τα λες και φαγητό.

Και τι προτεινεις Δια, ωμο κιμα οπως την αλλη φορα; :yahoo: