Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#486773 Παλιός αρτοποιος μου είχε πει ότι η λαγανα είχε την ζύμη του κλασικου κουλουριου Θεσσαλονίκης. Χωρίς προζύμη και με έξτρα ζάχαρη ή παλιότερα γλυκανισο.

Στην κοσμική Καλαμαριά οι τιμές στις "ψωμιενες" ήταν στα 1.80-2.00€ (νομίζω μισοκιλες).
Τελευταία επεξεργασία από cosneo και 19 Φεβ 2018, 20:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486774
dimitrisB έγραψε:Ιn other news, τη λαγάνα τη θυμάμαι στη δεκαετία του 70, νa είναι 1,5-2εκ max ύψος το ψωμί, μέσα
απο την κόρα, με ύψος λαγάνας <3 εκ.
Ηταν δε "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο!
Mε λίγα λόγια : 0 μαγιά, σκέτο ζυμάρι.
Σήμερα, παίρνω "ψωμένια" (2,50€) αλλά τουλάχιστον "λεπτή", απλά και μόνο για να τηρούμε το έθιμο!

BTW, ρήμαξε κι αυτό το τοπικό με :offtopic:
Και δεκαετία του 70 λίγη μαγιά βάζανε. Τα άλλα είναι όπως τα λες.

Btw γλυκάνισο κλπ τσιναει πολύς κόσμος, δε θέλουν, ενώ πολλοί δε γουστάρουν σουσάμι
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#486779
Asimov έγραψε:Και δεκαετία του 70 λίγη μαγιά βάζανε.

Σωστό, αλλά βάζαν τόση, όση να πετύχουν συμβεί αυτό
dimitrisB έγραψε: "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο!

:s_yes
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486784
dimitrisB έγραψε:
Asimov έγραψε:Και δεκαετία του 70 λίγη μαγιά βάζανε.

Σωστό, αλλά βάζαν τόση, όση να πετύχουν συμβεί αυτό
dimitrisB έγραψε: "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο!

:s_yes
Ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα.

Στον g πες τα που θρηνεί τη λαγανα που χάσαμε...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#486846
belgarion έγραψε:Εδώ Γιάννενα 3€ , πιθανότατα παίζουν και με 2,5€

< >


Καλαμαριά που έκανα μια βόλτα το μεσημεράκι κατά τις 2, στα 1,40-1,50 τη λαγάνα έβλεπα στους φούρνους πέριξ της οδού Μεταμορφώσεως... :s_wink Τι 3 ευρώ για μία λαγάνα;;; :omg:

Βέβαια, εμείς δεν τη χρειαστήκαμε, καθώς κάνει καταπληκτική λαγάνα η :inlove: και πριν λίγο τσάκισα τα υπολείματα της τρίτης από χθες... :iconcool: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#486856 Είχαμε και πίτσα-λαγάνα σήμερις, μπιτ δατ :superman:
Εικόνα

Εγώ πάντως, όπως συνηθίζω άλλωστε εδώ και δεκαετίες, δεν έφαγα τίποτις 'παραδοσιακό καθαροδευτεριάτικο', τα άφησα όλα για τα γυναικόπαιδα.
Αντίθετα άναψα φωτιά και έβαλα προβατίνα. Σβέρκωσα και κανα τέταρτο γραβιέρα Κρήτης στα καπάκια. :eat:
Άντε και του χρόνου :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486862
Asimov έγραψε:
Στον g πες τα που θρηνεί τη λαγανα που χάσαμε...

ΚΑΛΑ ΚΆΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΗΝΩ :x
Λαγανα ΔΕΝ, πλέον. Ναδα. Καπουτ. Πόρσε. Τέλος ρε παιδί μου. Σαν τα κουλουράκια Θεσσαλονίκης. :shifty:
Μου μάθατε τώρα τα Γλυφαδια :shifty:, the land of milk and honey. :svivhaha:

mjacob έγραψε:10 τρόποι για να βουλωσετε τις αρτηρίες σας

Πάλι καλά που έχεις 2 ιδιωτικές ασφαλίσεις και τα γατια δεν θα μείνουν ορφανά. :sorry:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#486864
g8777 έγραψε:Θα το πω μια φορα και τελος, πρεπει να παω να δω τι εκανε ο καμπαλα με το χαρταετο.

....




Τελικά τι έγινε;

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#486938
Asimov έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
Asimov έγραψε:Και δεκαετία του 70 λίγη μαγιά βάζανε.

Σωστό, αλλά βάζαν τόση, όση να πετύχουν συμβεί αυτό
dimitrisB έγραψε: "ένα σώμα", χωρίς "τρύπες" και οριακά ... σαν λάστιχο!

:s_yes
Ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα.

Στον g πες τα που θρηνεί τη λαγανα που χάσαμε...


επανερχομαι με την αξιολογηση αυτων που αγορασα απο τους 10 καλεσμενους (πανω απο 50 σε ηλικια, και με καταγωγες και μνημες απο την Πολη, Θεσαλονικη κ.λ.π.

Ο Κολωνακιοτης οπως ειπα μου ειπε οτι εχουν οριμασει επι επταωρο.... (ισως για να δικαιολογηση την τιμη)

Πρωτη λοιπον στην προτιμηση του κοινου (νοστιμια δλδ την ετρωγες και σκετη)βγηκε η πιο ακριβη, μαυρη πολυ λεπτη ισα 1.5 ποντο, με αρκετο λαδι μεσα της και ελαχιστη μαγια οπως ειπαμε.

Μετα ηταν παλι η δικη του ασπρη με σουσαμι και λαδι....

οι αλλες δυο ισοβαθμισανε αλλα με πολυ καλη κριτικη (πανω απο τον μεσο ορο καλες).
Προφανως λοιπον αυτη του Ζαγοραιου στο Χαλανδρι κερδιζει και λογω κοστους και μεγεθους 850γρ.(αυτη η τελευαια λοιπον ειχε τη γευση του κουλουριου Θεσαλονικης οπως ειπατε.... και πολυ σουσαμι. Ομως οπως εβγαινα απο εκει, μια κυρια εμπαινε και με ρωταει ειναι καλες?? γιατι περισυ ηταν αψητες!!!!! Οποτε ειναι και θεμα χρονιας η ποιοτητα....

Περιτο να πω οτι οταν ζητουσα Αζυμη, οι πωλητες με κυταγανε σαν εξωγηινο, και μονο αυτος στο Κολωνακι εδωσε εξηγηση και δικαιολογια οτι εχει "λιγη" μαγια μεσα, και την 7ωρη οριμανση
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#488446 Piadina Lumbro: Αυθεντικό street food από την καρδιά της Ιταλίας, στο κέντρο της Αθήνας
http://www.bovary.gr/city/11012/piadina ... is-athinas

@mjacob : :hmmm: Τον τύπο στις φωτό, κάπου τον ξέρω .... :shifty:
Όποτε πείς, πάμε να τον γνωρίσουμε! :eat:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#490849 Χτες έπαιξε μια γρήγορη επίσκεψη κλιμακίου του φορουμζ στο The Salty Pig.

Κατόπιν γραπτής αναφοράς επιφανούς μέλους της διασποράς, οτι εχει ανοίξει μαγαζί που προσφέρει smoked brisket, και άλλα BBQ πράγματα.

Δοκιμάστηκαν smoked brisket, pulled pork
Εικόνα
Αλλά και ένα περκερ, το οποίο ομως λόγω βαθμού ψησίματος που ζητήθηκε δεν μπήκε στη φωτο.

Το μαγαζάκι μεσα απλό, ενταξει θα μπορούσε παραπάνω, αλλά δεν ηταν και ενοχλητικό. Δεν ειναι και να κάθεσαι πολυ ώρα.
Τασάκια :shifty:, πλαστικά ποτήρια (μονο κατι τελειωμένα μπαράκια ΝΠ τα κάνουν αυτά :shifty: ) κλπ.

Το φαγητό.
Το brisket αρκετά μέτριο. Φαίνεται άλλωστε. Παρ ότι οι ωρες και η θερμοκρασία που ψήθηκε πρεπει να ηταν σωστές (σωστή ελαστικότητα σε pencil sized slices, σωστός ο τρόπος που τραβιόταν, συνδετικός ιστός αποδομημενος), ηταν εμφανώς κομμένο αρκετή ώρα πριν. Ήδη αυτο του στερεί τεράστιο μέρος της σωστής υγρασίας. Το καπνισμα... ανύπαρκτο. Φαίνεται άλλωστε απο την απουσία smoking ring. Σαν να τρως μοσχάρι κατσαρόλας. Καλουτσικο για μοσχάρι κατσαρόλας, αλλά δεν ηταν αυτό το ζητούμενο.

Το pulled pork αρκετά καλό, αλλά πηγμένο στη σάλτσα.

Το περκερ (δεν δοκίμασα προσωπικά) ειπωθηκε οτι ηταν καλό.

All in all, :thumbsdown:
Σωστό BBQ δεν ηταν, και για να φαμε brisket εξακολουθούμε να πρεπει να το φτιάξουμε μόνοι μας
Άβαταρ μέλους
By skous
#490915 Εγώ προτιμώ το Briskers (στην περικλέους 2-3 στενά πιο κάτω από το public στα δεξιά, εκει δίπλα έχει και ένα υπόγειο πάρκινγκ), μου κάνει πιο γκουρμέ και νόστιμο.
Δεν έχει brisket slices όμως, γίνεται κάπως σαν pulled.
Η μερίδα colorado ΘΕΙΚΗ, έχει και σε σάντουιτς για τους λάτρεις των burger.
Στα + η τοποθεσία, αρκετά δίπλα στα ωραία μαγαζιά για ποτό το βράδυ.


< >