Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#858015 Οτιδήποτε εμπίπτει στον τίτλο λοιπόν. Έχουμε τα πάντα, από ChatGTP, μέχρι deepfake, και computer vision, και γενικώς ότι θεωρούμε πως ταιριάζει με αυτά.

Κάνω είσοδο με μια είδηση που παρόμοιες θα βλέπουμε όλο και πιο συχνά φοβάμαι.
Η τεχνητή νοημοσύνη έκανε τη δουλειά 700 υπαλλήλων της Teleperformance
Βουτιά έως 29% κάνουν οι μετοχές της Teleperformance, αφού μια δήλωση της Klarna αναζωπύρωσε τις ανησυχίες σχετικά με τον αντίκτυπο της τεχνητής νοημοσύνης στην επιχείρηση τηλεφωνικών κέντρων της γαλλικής εταιρείας.

Οπως μεταδίδει το Bloomberg, η εταιρεία Klarna, μέσω της οποίας οι καταναλωτές αγοράζουν τώρα και πληρώνουν αργότερα, δήλωσε ότι ο βοηθός τεχνητής νοημοσύνης της, που υποστηρίζεται από την OpenAI, κάνει την ισοδύναμη εργασία με 700 υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης και έχει πραγματοποιήσει 2,3 εκατομμύρια συνομιλίες, που αντιστοιχούν στα δύο τρίτα των συνομιλιών εξυπηρέτησης πελατών μέσα στον πρώτο μήνα από την ανάπτυξή του.

Το εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης επέλυσε τις δουλειές πολύ πιο γρήγορα και έφτασε τα ανθρώπινα επίπεδα στην ικανοποίηση των πελατών, δήλωσε η Klarna.

H μετοχή της Teleperformance βουτάει 22% στο χρηματιστήριο στο Παρίσι, ενώ έφτασε να χάνει έως 29%.

Δεν θα το πιστέψουμε απόλυτα ακόμη, πως το ΑΙ τα κατάφερε καλύτερα, μπορεί να είναι απλώς κάτι για να φουσκώσει την μετοχή, αλλά δεν θα με εξέπληττε αν όντως το κατάφερε.
:lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#858035 Πολυ αμφιβαλω για την ικανοποιηση των πελατων. Πιο πιθανο μου φαινεται να τελειωνε πιο γρηγορα το ΑΙ γιατι ο κοσμος δεν την παλευε κι εκλεινε τα τηλεφωνα/chats, και κανανε ενα ωραιο μαγειρεμα για να το βγαλουν καλυτερο.

Εδω καπου σε εχασα:

Anonymous Founder έγραψε:
H μετοχή της Teleperformance βουτάει 22% στο χρηματιστήριο στο Παρίσι, ενώ έφτασε να χάνει έως 29%.
μπορεί να είναι απλώς κάτι για να φουσκώσει την μετοχή


Και ενα γενικοτερο σχολιο για τις λυσεις τυπου klarna. Αγοραζω παπουτσια μεσω του nike.com, βαζω klarna, δεν πληρωνω τπτ, ερχονται, δε μου αρεσουν τα επιστρεφω, δεν εχω πληρωσει τπτ. Μου αρεσουν τα κραταω, πληρωνω μετα απο ενα μηνα. Η klarna πως διαολο επιβιωνει αφου το business model της εξ'ορισμου σημαινει πως σε καθε συναλλαγη μπαινει μεσα τους τοκους ενος μηνα???? Που μου/σου/του χρειαζεται μια τετοια υπηρεσια οταν οι online απευθειας πληρωμες πλεον ειναι τοσο απλες, γρηγορες και χωρις κοστη συνηθως? Παρομοια απορια εχω και για το temu. Οσο χαμηλο και να ειναι το κοστος παραγωγης, με αυτες τις τιμες δεν παιζει να μη μπαινει μεσα. Πραγματικα, κατι τετοιες μπιζνες πιστευω πως υπαρχουν κυριως για να συλλεγουν προσωπικα δεδομενα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#858089 Στον αντίποδα, ποιος ήταν που τις προάλλες ανακοίνωσε ότι σταματάει το ΑΙ support chat γιατί είναι πιο ακριβό και λιγότερο αποτελεσματικό από ανθρώπους;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#858091 Τελικα ο Ηλωνας θα μας σωσει ολους απο τους κακους :omg:

«Στοχεύει στο κέρδος και όχι στο καλό της ανθρωπότητας» – Ο Ίλον Μασκ μήνυσε τον CEO της OpenAI

https://www.newsbreak.gr/technologia/56 ... is-openai/
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#858093 Σε κάποια πράγματα μπορεί να βοηθήσει εντυπωσιακά. Documentation, προσαρμοσμένα παραδείγματα, να σου προβλέπει κώδικα/κειμενο που θες να γράψεις.

Το πρόβλημα της φαντασιοπληξίας βέβαια παραμένει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#858095 Τις προάλλες έπρεπε να.απαντησω γιατί κάτι που ζήτησε πελάτης για το business λογισμικό του αποτελούσε μη συνιστώμενη προσέγγιση. Από το να σκεφτώ να γράψω σοβαρό κείμενο κάνα μισάωρο (την επιχειρηματολογία τη γνώριζα) ζήτησα από ChatGPT να μου γράψει το κείμενο, το έκανα validate 5' ότι δε λέει (μπιπ) και το έστειλα :)

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#858426
George_Prix έγραψε:Τελικα ο Ηλωνας θα μας σωσει ολους απο τους κακους :omg:

«Στοχεύει στο κέρδος και όχι στο καλό της ανθρωπότητας» – Ο Ίλον Μασκ μήνυσε τον CEO της OpenAI

https://www.newsbreak.gr/technologia/56 ... is-openai/


Αχου το μωλέ το Ελονάκι... Που δεν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά...

Πολύ "αστείο" να το λέει ένας από τους πιο πλούσιους ανθρώπους του κόσμου...