Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601773 Δεν είναι τεχνικό θέμα μα το γράφω εδώ γιατί δε μου ήρθε κάτι πλησιέστερο, περί του λουκέτου στο ΔΝΤοπικό ο λόγος.

Η γνώμη μου για το εν λόγω είναι θετική, βασικά ήταν από τα αγαπημένα μου νήματα, αν και τελευταία δεν πολυποστάριζα για διάφορους λόγους (ain't important), οπότε θα ήθελα να μείνει ανοικτό. Εναλλακτικά (και ενδεχομένως καλύτερα), θα μπορούσε να ανοίξει ένα θρέντι με γενικότερες οικονομικές συζητήσεις/κουβεντολόϊ, καθότι έχουμε βγει και από τα μνημόνja anyway. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#601774 Από την άλλη το τοπικό αυτό είχε κάποια αξία εν μέσω μνημονίων όπου το ΔΝΤ είχε λόγο στα τεκταινόμενα. Πλέον δεν έχει.

Το τοπικό της πολιτικής μπορεί να καλύψει τα σχετικά περί χρέους, επιτήρησης, κλπ.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601778
diplomat έγραψε:Δεν είναι τεχνικό θέμα μα το γράφω εδώ γιατί δε μου ήρθε κάτι πλησιέστερο, περί του λουκέτου στο ΔΝΤοπικό ο λόγος.

Η γνώμη μου για το εν λόγω είναι θετική, βασικά ήταν από τα αγαπημένα μου νήματα, αν και τελευταία δεν πολυποστάριζα για διάφορους λόγους (ain't important), οπότε θα ήθελα να μείνει ανοικτό. Εναλλακτικά (και ενδεχομένως καλύτερα), θα μπορούσε να ανοίξει ένα θρέντι με γενικότερες οικονομικές συζητήσεις/κουβεντολόϊ, καθότι έχουμε βγει και από τα μνημόνja anyway. :svivhaha:

Μπορούμε ν'ανοίξουμε ένα τοπικό με οικονομικές ειδήσεις που δεν θα είναι και τόσο φορτωμένο συναισθηματικά όπως το προηγούμενο, με κρίση, ΔΝΤ, κλπ.
Αν είσαι μέσα κι εσύ, μπορούμε να το πούμε κάτι σε Οικονομία (Μίκρο-Μάκρο) ξέρω γω. :eat:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601780 Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, ακριβώς προς αποφυγήν των dreaded ιδεολογικών (τραβηγμένη χρήση της λέξης) στραβοπατημάτων. :iconcool:

Νομίζω ότι χάθηκαν καλές κουβέντες amidst αυτών των συναισθηματικά φορτισμένων ποστινίων, εκ των οποίων αναμφίβολα αρκετά ανήκουν και σε εμένα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601785 Το θέμα αφορά συζητήσεις για οικονομικά θέματα, από μακροοικονομική, προϋπολογισμό, φορολογία, μέχρι καθημερινότητα. Παρακαλώ, επειδή το θέμα αφορά πάνω απ' όλα τα νούμερα, να αναφέρετε πάντα πηγές και τεκμηρίωση.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#601830 Καλή ιδέα ένα θέμα ξεχωριστό για τα οικονομικά :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601851
Anonymous Founder έγραψε:Μπορούμε ν'ανοίξουμε ένα τοπικό με οικονομικές ειδήσεις που δεν θα είναι και τόσο φορτωμένο συναισθηματικά όπως το προηγούμενο, με κρίση, ΔΝΤ, κλπ.
Αν είσαι μέσα κι εσύ, μπορούμε να το πούμε κάτι σε Οικονομία (Μίκρο-Μάκρο) ξέρω γω. :eat:


Εικόνα

:oops:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601874 Δεν σ' αρέσει, ε;;; :rant:

Ξεκίνα το διάβασμα τώρα, ΤΩΡΑ είπα και έλα αύριο με τον κηδεμόνα σου! :rtfm: :rant:

Άιντε...


ΑΙΝΤΕ!


Εικόνα

:vava:



Περιμένω εναγωνίως ποστάκια που αμφισβητούν τα δεδομένα και τους υπολογισμούς της Παγκόσμιας Τράπεζας, γνωστού σοσιαλιστικοαναρχικού οργανισμού... :twisted:


Υ.Γ.: Μου το έστειλαν χθες και θεωρώ πως είναι ένα καλό σημείο έναρξης μίας συζήτησης περί μικρο-μακρο και των "θετικών" του παγκόσμιου νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού...

Στάνταρ απάντηση βέβαια τώρα, ΕΣΣΔ, Β. Κορέα, Βενεζουέλα, απόδοση 1,00000000001. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601962 Λογικά ναι. Απλά και δυστυχώς, τα δεδομένα της Παγκόσμιας τράπεζας είναι πολύ δύσκολα να τα εξάγεις... Εδώ πχ έχει λίγο να παίξεις, όπου όλα τα νούμερα είναι σε PPP, (δεν ξέρω αν είναι αποπληθωρισμένα), αλλά γενικά καμία σχέση με το OECD... Εδώ έχει επίσης άπειρα δεδομένα, αλλά καλή τύχη αν βγάλεις άκρη... :rant:

Πήγα και στο Gapminder, αλλά και πάλι τα στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα είναι σχεδόν αδύνατο να εξαχθούν γρήγορα και εύκολα. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601991 Η Αργεντινή ξαναβάρεσε κανόνι:

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ult-by-s-p
https://www.ft.com/content/9161f0c0-caf ... 69401ba76f
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601994 Ήταν απολύτως αναμενόμενο, από την στιγμή που ανέβηκε στην εξουσία ο Macri.
Δυστυχώς, η Αργεντινή μπήκε πάλι σε περιπέτειες και ειδικά με το τεράστιο δάνειο από το ΔΝΤ.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#602015
στον κάτωθι πίνακα, έχουμε USD adjusted for inflation (ισοστάθμιση σε αξία του '10) ή τσου;


Eίναι περίπλοκο, χρειάζεται να δει κανείς την αναλυτική μέθοδο με την οποία έχει φτιαχτεί για και να κρίνει. Δε βοηθάει και το γεγονός ότι αναφέρεται παγκόσμια, αν το έκανε ανά κράτος, ή έστω ζώνη παρόμοιων χαρακτηριστικών, κάτι καλύτερο θα έβγαινε. Π.χ. βορράς είναι η Αμερική, βορράς και το πρώην σιδηρούν το 1960, το οποίο δούλευε διαφορετικά, βορράς και οι μετεμφυλιακές ή μεσαιωνικές Τουρκία, Ελλάδα ή Πορτογαλία, κοκ. Εντούτοις κάποια ρύθμιση έχει γίνει, αλλά γύρευε τι.
Ειδικά για τις ΗΠΑ (το 40% της παγκόσμιας οικονομίας το 1960, λυνξ 1), το μέσο ετήσιο αποπληθωρισμένο εισόδημα είναι περίπου ίδιο εδώ και 60 χρόνια, (λυνξ 2), κάτι που συμβαδίζει με την τάση του πίνακα, άσχετα αν τα 10.000 ντόλλαρς του 1960 δεν αποδεικνύονται ιστορικά ( ο μέσος αμερικάνος έπαιρνε περί τα 3-4.000 $ τότε, λυνξ 3, το μέσο σπιτικό είχε κάτω από 6.000 εισόδημα). Ποιός έπαιρνε 10 χιλιάρικα το 1960 στο βορρά άμα δεν τα έπαιρνε ο αμερικάνος? Κανείς.
Στο άλλο σκέλος όμως του πίνακα, τα 40.000 ντόλλαρς του 2015 στέκουν αρκετά καλύτερα στη σημερινή πραγματικότητα αφού ο μέσος αμερικάνος βγάζει 48.000 το 2015, λυνξ 4. Έχει γίνει κάποια ρύθμιση λοιπόν στον πίνακα, αλλά δεν γνωρίζουμε ποιά είναι αυτή, και πως προέκυψε. Σημειωτέον ότι τα 40.000 δολλάρια του 2015 είναι αποπληθωρισμένα μόλις 5.000 $ του 1960 (λυνξ 5), πράγμα που ενισχύει την άποψη ότι τα 10.000 του πίνακα για το 1960 χρήζουν περεταίρω διευκρινήσεων και μάλλον ο πίνακας έχει 'άποπληθωριστεί΄με ιδιαίτερη φόρμουλα ή απλά δείχνει κάτι άλλο π.χ. αγοραστική δύναμη ή άλλα ορίσματα.

'Εχει φάση να κάνει κανείς συγκρίσεις και με τα ελληνικά δεδομένα. Ένας δημοδιδάσκαλος το 1960 έπαιρνε 1.800 δραχμές (καθαρά εδώ) x14 = 74 ευρώ στην τσέπη το χρόνο, το 2015 πήρε έστω 13.000 από τον ίδιο εργοδότη για την ίδια δουλειά (τα νούμερα αναφέρονται σε εκπαιδευτικό πρωτοβάθμιας με 10 χρόνια υπηρεσίας και είναι πραγματικά) . Άρα 175 φορές 'περισσότερα'. Τα 74 ευρώ του 1960 με τη σειρά τους είναι 6.431 ευρώ του 2015, άρα x86 φορές σύμφωνα με τους σωρευτικούς δείκτες πληθωρισμού της ΤτΕ (1,2 το 1960 έναντι 104,3 το 2015), άρα ο εκπαιδευτικός παίρνει περισσότερα τώρα αφού παντελονιάζει 13.000! Αλλά έχουν αλλάξει κάποια άλλα πράγματα φυσικά στο ενδιάμεσο.


Περί του άρθρου στο ίνφογουώρ
Καλή προσπάθεια, αν και μεταφρασμένη και γενικόλογη (παγκόσμια προσέγγιση γαρ).
Τώρα, ανεβοκατεβάζοντας την μπάρα στο κατώφλι της φτώχειας, μπορείς να βγάλεις ότι συμπέρασμα θέλεις. Αναλυτικά :
Αν θέσεις τον πήχυ στα 1,9 ντόλλαρς ημερησίως, βγάζεις το διάγραμμα του Γκέιτς ετ αλ., άρα έχεις δραματική συρρίκνωση της ακραίας φτώχειας αναλογικά στο 10% σήμερα από το 94% μια χρονιά πριν εξεγερθεί ο ρωμιός.
Αν τον πας στο 7,4 $ βγάζεις ότι έχεις μείωση της ακραίας φτώχειας στο 58% το 2015 από 94% το 1820, σοβαρή μείωση μεν, αλλά όχι η σχεδόν καθολική του πρώτου πίνακα
Αν όμως πας τον πήχυ στα 5.000 $ του 2015 (η Πάρις Χίλτον and alike μπορούν κάλλιστα να θέσουν ένα τέτοιο όριο ημερήσιας ακραίας φτώχειας), τότε π.χ. το 99,99% του πληθυσμού το 1820 ήταν φτωχοί έναντι 99,95% το 2015, άρα η ανθρωπότητα δεν σημείωσε σχεδόν καμία ουσιαστική πρόοδο στον ευαίσθητο αυτό δείκτη εδώ και 2 αιώνες!
Πάντως, και παρόλο που σε κάθε περίπτωση η γενική τάση του % ακραίας φτώχειας είναι πτωτική, ασχέτως ρυθμού, είναι τελικά πως βλέπεις το 'ποτήρι' και τι 'μέτρο' κρατάς στο χέρι, ανάλογα θα είναι και τα αποτελέσματα που θα βγάλεις. Άποψη μου ξανά : ο διαχωρισμός της μελέτης σε κράτη ή ομάδες ομοειδών κρατών θα βοήθαγε αρκετά, και φυσικά ο εμπλουτισμός της και με άλλα στοιχεία.
Από το άλλο χέρι, η ανισότητα των εισοδημάτων ενισχύθηκε την ίδια περίοδο.


Υ.Γ. 1 Είναι φοβερό τι ντάτα αλιεύεις στο διαδίκτυο με ένα κλικ, άμα το κράτος που τα παρέχει είναι στοιχειωδώς σοβαρό και οργανωμένο. Προσπάθησα την ίδια στιγμή να βρω πόσα έπαιρνε ένας πυροσβέστης ή ένας χωροφύλακας εδώ από το 1960 και μέχρι σήμερα και δεν βρήκα τίποτα. Οπότε χρησιμοποίησα τα στοιχεία που έχω στο ίδιο μου το σπίτι.

ΥΓ. 2 Ο η/υ αυτός θα αυτοκαταστραφεί μετά το σαμπμίτ. Τυχαία άνοιξε τώρα όπου συμπτωματικά έκανα μια ανάλογη έρευνα. Αλλά για τα δικά μας μέρη. Ωρεβουάρ το 2020 :s_bye



1.https://www.forbes.com/sites/mikepatton/2016/02/29/u-s-role-in-global-economy-declines-nearly-50/#634783605e9e
2.https://www.pewresearch.org/fact-tank/2018/08/07/for-most-us-workers-real-wages-have-barely-budged-for-decades/
3.https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=mdp.39015021301612&view=1up&seq=406
4. https://www.nasi.org/learn/socialsecurity/who-pays
5.https://www.officialdata.org/1960-dollars-in-2015?amount=1
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#602019
diplomat έγραψε:Απορία, στον κάτωθι πίνακα, έχουμε USD adjusted for inflation (ισοστάθμιση σε αξία του '10) ή τσου;

Εικόνα

Πηγή


ναι, όταν γράφει νόμισμα και έτος σημαίνει σταθερές τιμές του έτους αυτού.