Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605709 https://openstax.org/details/books/prin ... onomics-2e

Εδω, παραθετω ένα site του οποιου χρηματοδοτης είναι ο Bill Gates, και εχει σκοπο την εκδημοκρατηση της γνωσης.
Η γνωση που λαμβανει κανεις ειναι επιπεδου α'εξαμηνου απο τα πολυ καλα πανεπιστήμια ή ενός έτους στα δικα μας....
Το θέμα ομως ειναι πως αντιλαμβανεται ο αναγνωστης πως λειτουργει η οικονομία που ζούμε και τα βασικα της χαρακτηριστικα.

Υ.γ.1: Έβλεπα στο netflix πως μολις βγηκε σειρα επεισοδίων ντοκιμαντέρ για το φαινομενο Bill Gates, και το πως κοιτα τον κοσμό...αλλα κυριως το τι πρατει με τα χρηματα του, για τον κόσμο. Διχνει αναλυτικα το πως σκεφτεται για τα προτζεκτς του.
Ειναι μια αγιογραφια, συμφωνω, αλλα ο ανθρωπος ειναι σε αλλο επιπεδο :s_thumbsup ....εξου και η πηγη άνωθεν.
Ειναι εμπνευση για πολλους απο εμας ως ανθρωπος και εργατικοτητα.

Υ.γ .1.1 : Είναι petrolhead....μη τον βλεπετε ετσι :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#605720 Lap, κάνε το όσο τεχνικό χρειάζεται, ευκαιρία να μάθουμε κάτι. Βοήθησέ μας όμως να καταλάβουμε, γιατί δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις που απαιτούνται. Εγώ σε πολλά από αυτά που έβαλες αναγκάστηκα να διαβάσω περαιτέρω, αλλά αυτό είναι και το νόημα του φόρουμ, να μαθαίνουμε και να ξεστραβωνόμαστε. Κάνε παιχνίδι άφοβα.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605759 :s_thumbsup
Ωραια λοιπον, μολις βρω καιρο και καθομαι σε γραφειο...διοτι τωρα ειμαι με ταμπλετακι....θα κατσω να τα ξαναδω και οτι ταιριαζει και δινει μια πιο τεχνικη επεξηγηση σε καποια σχετικα θεματα με την κουβεντα και εξηγει το σκεπτικο και το "γιατι και πως", θα το ανεβαζω.

Προς το παρόν.....να παραθεσω απλα καταγραφές της πραγματικοτητας μεσω της eurostat.
Εδω ο δείκτης που παραθέτει την εισοδηματικη ανισσοτητα μεταξυ του πλουσιοτερου 20% των πολιτων και του φτωχότερου 20%, συμφωνα με τα δηλωθεντα εισοδηματα.

https://ec.europa.eu/eurostat/databrows ... le?lang=en

Υ.γ ειμαι μετριος των μετριων σε μαθηματικα υποδειγματα των οικονομικων θεμάτων .....οπότε αν υπαρχει λάθος δέχομαι τον έλεγχο και τη παρατήρηση με χαρά...το μόνο μου πραγματικό ταλέντο (αν μπορούμε να το πουμε ετσι) ήταν και τότε και τώρα στο να ξέρω τι να ψάξω και πού...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605823 Να παραθέσω κάποιες ακόμα καταγραφές της πραγματικότητας.
Κοιταζα τον δείκτη "Αμεσες ξενες επενδυσεις". Δεικτης τροπαιο για τις κυβερνησεις και βαση κοινωνικου διαλόγου.

Για παράδειγμα το ύψος του κόστους του 10 ετούς ομολόγου σε συναρτηση με το δείκτη άμεσων ξένων επενδύσεων στην οικονομία της Ελλάδος.
Βλέπουμε πως είναι αντιστρόφως ανάλογα με ακρίβεια ρολογιού. Όποτε επηρεάζοντας ενα απο τα δυο, η κυβέρνηση έχει μοχλό πίεσης για το άλλο.

Εικόνα


Εικόνα

Στο πίνακα άνωθεν βλέπουμε την συσχετηση με το ύψος του κόστους διαβίωσης των πολιτων επι των ξένων επενδύσεων. Βλέπουμε πως σε πολυ διαφορετικο ρυθμο οι ξλενες επενδυσεις δημιουργουν ενα υψηλοτερο επιπεδο τιμων στην οικονομία. Για αυτο και ειναι απαραιτητη η προσαρμογη της μισθοδοσίας. Γενικως ολη η οικονομια της χώρας ανεβαίνει σκαλοπάτι σε πολυ αργοτερο ομως ρυθμό

Επιπλεον, παρακάτω ο δείκτης "Άμεσες ξένες επενδύσεις" σε συναρτηση με τον Φ.Π.Α.
Βλέπουμε πως αυτός ο φόρος επιφέρει εισοδήματα (προηγουμενα posts), αλλα δεν επηρεάζει την τάση στον δείκτη "Άμεσες ξενες επενδύσεις",
Εικόνα
.......όπως επισης και ο φόρος επιχειρησεων (βασικο θέμα κοινωνιμου διαλογου). Συνεπως για αυτο και μόνο η καταργηση τους είναι πολυ δυσκολη υπόθεση

Εικόνα
Διοτι.....



Εδώ βλεπουμε πόσο σημαντικές είναι για τον τύπο της οικονομίας μας οι άμεσες ξένες επενδύσεις για τα κρατικά έσοδα. Βλέπουμε πως ενω εμφανιζουν μια σχετικη πτωτικη πορεία...(πτωχευση του πληθυσμου), έχουν παραπλησια μεταβολή με τον δείκτη των "Άμεσων ξένων επενδύσεων"

Εικόνα

Εδώ για ποιό λόγο ο όρος εσωτερικός αποπληθωρισμός δεν είναι πάντα θετικός για τις άμεσες ξένες επενδύσεις, όπως πολλές φορές αναφερόταν το αντίθετο απο τα τηλ δίκτυα. Να σημειώσουμε οτι στον πληθωρισμό, εκτός του κόστους των α' υλων συμβάλει και το ύψος των μισθών.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605852 Κάτι δεν μου αρέσει με κάποια διαγράμματα παραπάνω... :hmmm: Πχ, στα κυβερνητικά έσοδα μας δείχνει πως σε κάποια σημεία είναι 0... :hmmm: Μάλλον έχω καταλάβει κάτι λάθος.. :hmmm:

Εξαιρετικός όμως! :s_thumbsup Συνέχισε!
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605910 Συζητηση μεταξυ οικονομολογων με διαφορετικες εκφανσεις των μακροοικονομικων.
https://www.tandfonline.com/doi/full/10 ... src=recsys

@edit, εχεις δικιο το διορθωσα σε απλους οικονομολογους
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 23 Σεπ 2019, 15:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#605911 Νταρακλίτσας Vs Messi :help: Sorry, αλλά με papers των 45 citations , μεγάλο οικονομολόγο δεν τον λες (προσωπικά δεν τον ήξερα καν, όχι ότι είμαι το benchmark, αλλά 5 πράγματα τα σκαμπάζουμε και τα έχουμε διαβάσει :innocent: ).

Ένα από τα σημαντικότερα διαγράμματα (αν όχι το σημαντικότερο) επί των οικονομικών είναι το παρακάτω.

Εικόνα


Ένα βιβλίο που θα πρότεινα, όχι αμιγώς οικονομικό (κάθε άλλο, από γιατρό είναι γραμμένο) είναι το Factfulness. https://www.amazon.com/Factfulness-Reas ... 1250107814

Διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. Θα διαλύσει αρκετές ψευδαισθήσεις για το τι θεωρούμε και τι ισχύει στη πραγματικότητα ειδικά για αυτό που λέμε "τρίτος κόσμος" .


Αντίστοιχο site, με πολύ υλικό από δεδομένα/graphs κλπ είναι αυτό https://ourworldindata.org/ , από ερευνητές στην Οξφόρδη.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605915 Δεν το εχω διαβασει... Με λίγα λογια αν καταλαβα καλά μας λέει οτι η κατασταση ειναι πολυ καλυτερη....για ποιον λόγο ειναι καλυτερη το αναλυει;;;
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#605986

Είναι και στα αγαπημένα του Gates :s_wink .

Nαι, είναι αναλυτικός και όλα υποστηρίζονται με δεδομένα από την παγκόσμια τράπεζα (είμαι 99% σίγουρος για την πήγή)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606022 Αν και δεν αντιλέγω πως ο συγκεκριμένος είναι μία πιο θετική φιγούρα μεταξύ των ομοίων του (κι εγώ έχω θετική εντύπωση για τον Bill Gates"), δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω πως όλες αυτές οι φιλανθρωπικές κινήσεις του δεν θα ήταν τόσο απαραίτητες εάν πλήρωνε κανονικά τους φόρους που έπρεπε... :iconcool:

Αυτός και ο άλλος κολλητός του (ο Buffett), είπαν ότι τους ενοχλεί το ότι επιβαρύνονται στην πράξη με χαμηλότερο φορολογικό συντελεστή απ' ότι πχ μια γραμματέας. Ωστόσο, δεν έκαναν κάτι για να σταματήσουν τη χρήση των διαφόρων παραθύρων στη φορολογική νομοθεσία, κάτι απλό, να ζητήσουν πχ από τους λογιστές τους να μην το κάνουν... :iconcool:

Ας μην ξεχνάμε πως διαχρονικά και σταθερά τα κράτη ήταν πολύ πιο αποτελεσματικά στο να βοηθήσουν τους ανθρώπους να ξεφύγουν από τη φτώχεια και να ζουν καλύτερες ζωές από οποιονδήποτε ιδιώτη (συνολικά). Οπότε αν τους ενδιέφερε τόσο πολύ το καλό της ανθρωπότητας, θα μπορούσαν απλά να πληρώνουν τους φόρους τους κανονικά, το ίδιο και οι εταιρείες που ελέγχουν. Αντίστοιχα, θα μπορούσαν να δίνουν υψηλότερους μισθούς στο προσωπικό τους... :iconcool:

Δεν λέω ότι δεν βοηθάνε, απλά θα μπορούσαν να βοηθήσουν πολύ περισσότερο πολύ πιο απλά. Θα μπορούσαν και καθόλου βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#606035 https://www.cnbc.com/2018/02/21/bill-ga ... -more.html

Καλα φυσικα και ναι το κρατος μεσω των προγραμματων της προνοιας του πρεπει να φροντιζει τους ανήμπορους πολιτες του.., παιδια του ειναι αλλωστε...
Αλλα ποιο κρατος δινει δις και δις τοσα χρονια για ανθρωπους σε αλλες χωρες;;;
Υπαρχουν προγραμματα του οηε αλλα και παλι μονο ενας ανθρωπους δινει πιο πολλα απο ολες τις χωρες μαζι σε μερικες και ειδικες περιπτωσεις

Εχει δωσει 10 δις σε φορους...αλλα θελει να δωσει οπως λες περισσοτερα... δεν ξερω τι κανουν οι λογιστες τους ..Βασικα δεν εχω τη παραμικρη ιδεα.
Καθε ετος δινει 4 δις για το ιδρυμα του που απασχολειται σε διαφορα φιλανθρωπικα προτζεκτς...
Αν δεις με τα θεματα που ασχολειται θα δεις πως κανεις δεν προκειται να κανει τιποτα για αυτους τους ανθρωπους. Σε αυτα τα κρατη στην αφρικη δεν εχουν στον ηλιο μοιρα οι ανθρωποι..σε λολλες περιοχες δεν εχουν ουτε τρεχουμενο νερο ουτε και ρευμα....και πεθαινουν απο αρρωστιες ξεχασμενες στον δυτικο κοσμο.

Κανενα κρατος ή πολιτικός δεν ενδιαφερθηκε για αυτούς απο τον δυτικό κόσμο ουτε 10 ευρω δεν εχουν στειλει αλλα και να στειλεις δεν κανεις κατι, αν δεν φτιαξεις μια νεα τεχνολογια προσαρμοσμενη για τις αναγκες τους.. Αυτος ομως ναι. Αφιέρωσε πολυ χρημα και πολλες εργατοωρες επι μηνες για αυτο.

Εβλεπα το πρωτο επισωδειο στο netflix πως πληρωσε για εναν διαγωνισμο και το συνολικο προτζεκτ 200 εκ δολλαρια !!!!! απο την τσεπη του προκειμενου νεοι επιστημονες να παρουσιασουν τουαλετες και συστηματα ανακυκλωσης των λειματων που δεν χρειαζονται ρευμα για την λειτουργια τους αλλα το παραγουν οι ιδιες !!!! καθως και μοναδα ανακυκλωσης των κοπρανων για την παραγωγη ποσιμου καθαρου νερου.Αυτοι πινουν νερο απο εκει που πετουν τα κοπρανα τους. Και πεθαινουν απο βακτηρια.
Το μονο που εχουν εκει ειναι κοπρανα...τα δικα τους....τιποτα αλλο.
Αν το δεις ....θα φριξεις.
Δεν ξερω αν το εκανε παντου καθως μας εδειχνε την πρωτη εφαρμογη σε μια χωρα....
Διαβασε ενα αρθρο σε μια εφημεριδα για τις συνθηκες εκει που ζουν τα παιδια και ειπε θα κανω κατι για αυτους. Ηταν ο εμπνευατης αυτης της τεχνολογιας και ως χορηγος εφτασε σε σημειο να το κανει πραγματικοτητα...

Το δυσκολοτερο ειναι το περασμα απο την ιδεα στην εφαρμογη και η μειωση του κοστους χωρις γραφειοκρατιες.
Ετσι εκανε και συμβολαια με εργοστασια για τη μειωση του κοστους μεσω μαζικης παραγωγης, και την προσεφερε μαζι με σταθμο παραγωγης ποσιμου νερου απο κοπρανα!!!!!!....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606058 Αρχικά, να τονίσω πως έχω θετική εντύπωση για τους δύο συγκεκριμένους. ΑΛΛΑ...

Lap έγραψε:https://www.cnbc.com/2018/02/21/bill-gates-has-paid-10-billion-in-taxes-and-says-he-should-pay-more.html


“I need to pay higher taxes,” he told CNN’s Fareed Zakaria during a recent interview. “I’ve paid more taxes, over $10 billion, than anyone else, but the government should require people in my position to pay significantly higher taxes.”


Αλήθεια, γιατί εκμεταλλεύεται τα παραθυράκια τότε;;; :shifty: :lol: Γιατί το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες τις οποίες ελέγχει; :shifty: Επίσης, ας μην ξεχνάμε πως η φιλανθρωπία πληρώνεται εν μέρει και από το κράτος (δηλαδή όλους μας), μιας και τα ποσά αυτά εκπίπτουν... :iconcool: Επίσης στο μούρικα τα χρήματα που μεταφέρονται σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς στην πράξη δεν φορολογούνται και δεν ελέγχεται το που ξοδεύονται (δηλαδή θα μπορούσε το ίδρυμα να πληρώνει το σχολείο των παιδιών του ιδρυτή και προέδρου του, απολύτως νόμιμα). :iconcool:


Συμφωνώ βέβαια πως κάνει καλή δουλειά σε χώρες της Αφρικής. Και πως φυσικά θα μπορούσε να μην κάνει απολύτως τίποτα. Απλά δεν είναι και τόσο "αγνός"... Χώρια που για να φτάσει σε αυτό το σημείο η Microsoft έχει χρησιμοποιήσει όχι και τόσο καλές πρακτικές...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#606069 Δεκτον ...οπως ειπα δεν εχω εις γνωση μου τα λογιστικά τους, οποτε δεν εχω αποψη.

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι υπερ του υψηλου φορου εισοδηματος και κυριως φορο πλουτου, σε παγκοσμιο επιπεδο και οχι του υψηλου φορου εταιριων... (αυτο το καταλαβα απο αυτο που λες για τα παραθυρακια της εταιριας του, δεν εχω καποια γνωση περι τούτου).. Αν το σκεφτεις δεν εχει και αδικο οταν μαλιστα οι εταιριες σου ειναι εξαγωγικες και παγοωσμια ανταγωνιστικες. Διοτι ο φορος παντα μετακυλίεται στην τελικη τιμη του προίοντος, ενω ο φορος εισοδηματος και ο φορος πλουτου ειναι προσωπικός φόρος. Δεν μιλαμε για μηδεν φορο επι των κερδων αλλα αρκετα λιγότερο απο αυτην του εισοδηματος.
Ο μονος τροπος να συμβει αυτο θα ηταν αν ολοι εβαζαν φορο ταυτοχρονα και ισσοποσα στις εταιριες, αν δεν συμβει αυτο, υπαρχει γκολ απο τα αποδυτηρια στο τομεα της ανταγωνιστικότητας.

Άλλοτε ειχε μιλησει πως οι εταιριες πρεπει να πληρωσουν εξτρα φορο για τα ρομποτς. Προτεινει φορο στην φορολογηση τω πελατων που κανουν χρηση προιοντων απο ρομποτς και οχο τις ιδιες τις εταιριες με ρομποτ.
Δηλαδη να κάνουν πιο θελκτικά τα χειροποιητα προιοντα καθως τα ρομποτς ειναι σε ολα καλυτερα απο τα χερια. Με σκοπο να διατηρηθούν θεσεις εργασιας. Και οπως καταλαβαινεις ειναι αλλο να το λεμε εμεις οι φτωχοτεροι ανθρωποι και αλλο αυτος με τις διασυνδεσεις του και τη δυναμη του σε πολιτικους.
https://www.ft.com/content/d04a89c2-f6c ... 969e0d3b65


Το θεμα ειναι πως με αυτα που απααχολειται ολοκληρα κρατη και ολοκληρος οηε δεν εχει κανει...ΤΙΠΟΤΑ...και καθε λιγα λεπτα πεθαινουν ανθρωποι απο καταντια.. με λιγα λογια ανεξαρτητα του ποιος είναι...προχωρησε σε πραξεις. Σε εφαρμογες στο σημερα και οχι στο μελλον και γενικα και αοριστα.

Απο την δηλωση του που εβαλες εγω καταλαβα οτι ζητα απο τις κυβερνησεις να κυνηγησουν τους μεγιστανες να πληρωσουν μεγαλο φορο και ακομα περισσοτερο και αυτος.

Εδω μας κανει μια επίδειξη των απόψεων του. Δεν το συναντάς εύκολα αυτο απο τον πιο πλουσιο ανθρωπο του πλανητη. Υπαρχουν πολλοι σκατοψυχοι.
https://youtu.be/EagrIPTCqrg